شاید با گسترش فناوری های ارتباطی، ساخت ساختمان های عظیم برای در ارتباط بودن همکاران کم اهمیت بنظر برسد. اما این قاعده درباره سیلیکون ولی یا دره سیلیکون حکم نمی کند و هیچ یک از کمپانی های بزرگ از حضور در این منطقه مهم نمی گذرند.

برگترین کمپانی های تکنولوژی – از دفتر اصلی کمپانی اپل گرفته تا بزرگترین کمپ فیسبوک – همواره بدنبال احداث ساختمان های جدید در این مرکز فناوری بوده اند. حالا نوبت به سامسونگ رسیده است و این کمپانی هم قصد دارد به این روند بپیوندد. مرکز پژوهش و توسعه نیمه هادی جدید سامسونگ در سن خوزه کالیفرنیا قرار است در ماه جولای کامل شود. به این ترتیب سامسونگ یکی از اولیه غول های فناوری می شود که یکی از دفاتر مرکزی اش را در سیلیکون ولی افتتاح کرده است.

این مرکز توسط شرکت معماری NBBJ طراحی شده است. الهام گیری شرکت NBBJ از علوم اعصاب و آنالیزهای داده بزرگ (big data) در استراتژی های طراحی اش باعث محبوبیت این شرکت در بین غول های فناوری شده است. از سایر پروژه های این شرکت معماری می توان به مجموعه اداری عظیم گوگل، مجموعه بیوسفر آمازون و ساختمان های Alipay and Tencent در چین اشاره کرد.

در ساختنی بخوانید :
می دانید یک سال در عطارد چند روز است؟

یکی از اهداف پروژه سامسونگ این بود که از سبک ساختمانی پارکینگ محور که در بسیاری از ساختمان های سیلیکون ولی دیده می شود، دوری کند. در این ساختمان سکونت انسان در اولویت طراحی و ساخت قرار گرفته است. سازه این مرکز که شبیه یک دنات شیشه ای بزرگ است، حول محور حیاط مرکزی ساخته است؛ طوریکه کارکنان یک طبقه می توانند به بیرون نگاه کنند و سایر همکارانشان را در طبقه های بالایی و پایینی ببینند. ایده چنین طراحی از ایجاد همکاری های خودجوش بین کارکنان و در نتیجه شکل گیری نوآوری های جدید است.

برای ایجاد روحیه نوآوری و خلاقیت در کارکنان قبل از هر چیز باید خود ساختمان نوآورانه ساخته میشد. ساخت این دفتر مرکزی – از مرحله گودبرداری تا آماده شدن ساختمان – فقط دو سال طول کشیده است. هنگام ساختمان این مرکز در سیلیکون ولی ، کارگران ستون های موقتی را در داخل ساختمان قرار می دادند تا تیرهای پیش آمده 12 متری را نگه دارند. بعد از اتمام مراحل ساخت هم این ستون ها بریده می شدند. شرکت معماری NBBJ این فرایند ساخت تفاضلی را به پرینت سه بعدی تشبیه می کند. اگر به معماری علاقه دارید، حتماً بیشتر درباره سیلیون ولی و ساختمان های داخل این مرکز فناوری تحقیق کنید. در سیلیکون ولی حتی بتن و فولاد هم به زبان تکنولوژی صحبت می کنند.

در ویدیو زیر می توانید به یک تور مجازی انیمیشنی از ساختمان جدید سامسونگ در سیلیکون ولی بپیوندید:

منبع