خانه های عروسکی،از معماران بزرگ !

0
1
این مدل ها ثابت می کند که همه کودکان می توانند خانه های عروسکی بسازند. برای این کار هم احتیاجی به لوازم گران قیمت نیست، فقط کافی ست از AMODELS کمک بگیرند. استودیوی AMODELS یک خانه درختی جالب ساخته است؛ آنهم فقط با استفاده از اسباب بازی های معمولی

ستاره های دنیای معماری، تعدادی خانه عروسکی یا همان به شکل ماکت با هدف حمایت از معلولان ساختند و آنها را در اختیار یک حراج خیریه کودکان قرار دادند!
در این پروژه انسان دوستانه، معماران بزرگ و معروفی از سراسر جهان شرکت کرده اند. شاید بتوان گفت این پروژه از اقدام ادوین لویتنس الهام گرفته است. این معمار در سال 1924 یک خانه عروسکی برای ملکه انگلستان ساخته بود.

خانه عروسکی ادوین لویتنس
خانه عروسکی ادوین لویتنس که در سال 1924 توسط او ساخته شد و در یک حراجی خیریه به فروش رسید

این ساختمان 4.5 تن وزن داشت و به خوبی می توانست توانایی و خلاقیت معماران انگلیسی را نشان دهد. در این پروژه از هر یک از معماران می بایست یک خانه مینیاتوری که سطح آن 750 میلی متر بود، می ساخت. نکته ای که این دو پروژه را به هم مربوط می کند، این است که در هریک از این خانه های مینیاتوری سعی شده بود یکی از جنبه های زندگی کودکان معلول مورد توجه قرار بگیرد و برای بهبود و آسان شدن آن طرحی ارائه شود.
خانه های عروسکی ساخته شده توسط این 21 معمار در خانه بونهام لندن به حراج گذاشته شد و مبالغ جمع آوری شده در اختیار موسسه خیریه کودکان معلول قرار گرفت. در مقایسه با پروژه سال 1924، ساختمان های این پروژه در ارائه راه حلی برای زندگی راحت تر به معلولان موفق تر عمل کرده است.

زاها حدید (ZAHA HADID)

خانه عروسکی ساخته زاها حدید
خانه های عروسکی ساخت معمار مشهور عراقی-بریتانیایی زاها حدید

خانه زاها حدید نمونه مینیاتوری پاویونی است که در نمایشگاه مبلمان سال 2007 توسط همین معمار ساخته شده بود. در این نمونه تعدادی بلوک چوبی متحرک (این بلوک ها را می توان دوباره و با شکلی جدید پیکربندی کرد) یک هسته شفاف را احاطه کرده است. پیشنهاد خرید فعلی برای این خانه 9000 یورو است و گران ترین نمونه این حراج است!

در ساختنی بخوانید :
ساندویچ شما یک بمب سدیمی بسیار غنی است

آلفورد هال – مرگان موریس (ALLFORD HALL- MONAGHAN MORRIS)

 

خانه های عروسکی آلفورد هال و مرگان موریس

این دو معمار در ساخت این خانه کودکانی که اختلال بینایی دارند را مورد توجه قرار داده اند. این ویلای مدرن و مجهز، باغچه و پارکینگ هم دارد. در طراحی این خانه سعی شده از رنگ و بافت خانه به عنوان راهنما برای افراد با اختلال بینایی استفاده شود. در واقع این خانه برای این افراد در حکم یک قطب نما عمل می کند!

دیوید ادجی (DAVID ADJAYE)

خانه عروسکی ساخت دیوید اجی
این خانه با فضاهای پیوسته و مبلمان طلایی طراحی شده است، در ضمن در طراحی به استفاده از ویلچر و راحت تر کردن حرکت با ویلچر توجه شده است

این خانه با فضاهای پیوسته و مبلمان طلایی طراحی شده است، در ضمن در طراحی به استفاده از ویلچر و راحت تر کردن حرکت با ویلچر توجه شده است. طراحی این ساختمان کاملاً مطابق قوانین ساختمان سازی استرالیا است و برای افرادی که ذائقه مجلل دارند، بسیار مناسب است.

دوگان موریس (DUGGAN MORRIS)

خانه عروسکی دوگان موریس
دوگان موریس از یک روش جایگزین به جای روش معمول cross section در ساختن خانه اش استفاده کرده است.

دوگان موریس از یک روش جایگزین به جای روش معمول cross section در ساختن خانه اش استفاده کرده است.

  • خانه چند تکه : در این نمونه، از بیست و شش تکه برای ساخت یک خانه واحد استفاده شده است. با وجود ترکیب بیست و شش تکه، این قلعه بافت و رنگ یکدستی دارد.
  • برج افسانه ای: در ساخت این ساختمان از طراحی Balfron الهام گرفته شده است.

جیمز رمزی راد (JAMES RAMSEY RAAD)

خانه های عروسکی رمزی راد
خانه های عروسکی رمزی راد

در طراحی این خانه که با کمک هنرمندی به نام Lar Apponyi، صورت گرفته است به کودکان نابینا توجه زیادی شده است. این خانه تفسیر فیزیکی و تاحدودی وهم آور از افسانه برادران گریم است. در طول یکی از دیوارهای این خانه هم روایتی از این افسانه با خط بریل نوشته شده است. در فضای داخلی خانه هم از اشیای عجیبی نظیر موی بافته شده، آب نبات و استخوان انسان استفاده شده است.

در ساختنی بخوانید :
اخبار علمی : جزییات بارش شهابی نادر در سیاره مریخ را بخوانید

گای هولاوی (GUY HOLLAWAY)

این طراحی بعد جدیدی به یکی از اسباب بازی های قدیمی می دهد. فضای داخل این خانه بزرگتر از چیزی است که در نگاه اول به نظر می رسید. سقف این خانه که به سبک شیروانی های قدیمی است باز می شود و داخل آن یک پیله ابریشم بادی است که برای 4 کودک انسان (و صدها عروسک) جای دارد. این پیله از یک پوسته سفید بادشدنی ساخته شده است که یک محیط بسیار امن برای بازی کودکان – حتی کودکان معلول – فراهم می کند.

LIFESCHUTZ DAVIDSON SANDILANDS

خانه های عروسکی LIFESCHUTZ DAVIDSON SANDILANDS
ین برج بلند و باریک که ۲٫۵ متر طول دارد، به عروسک‌های ساکن برج این امکان را می‌دهد که محل اقامت خودشان درون بلوک‌های هم اندازه را انتخاب کنند و هر وقت خواستند جاب بلوکشان را عوض کنند.

این برج بلند و باریک که 2.5 متر طول دارد، به عروسک های ساکن برج این امکان را می دهد که محل اقامت خودشان درون بلوک های هم اندازه را انتخاب کنند و هر وقت خواستند جاب بلوکشان را عوض کنند. این برج از مکعب های سه طرفه ای ساخته شده که مرتباً می توان آنها را دوباره پیکربندی کرد و روی هم چید. در طراحی این ساختمان از بافت ها و رنگ های مختلفی استفاده شده است که تحریک خوبی برای بینایی کودکانی است که از اختلال بینایی رنج می برند. همچنین در جای جای این برج راهنماهای حسی برای کمک به این کودکان از قبیل چراغ، حباب و صدای حیوانات وجود دارد.

استدیو امودلز (AMODELS)

گالری پیدا نشد !

این مدل ها ثابت می کند که همه کودکان می توانند خانه های عروسکی بسازند. برای این کار هم احتیاجی به لوازم گران قیمت نیست، فقط کافی ست از AMODELS کمک بگیرند. استودیوی AMODELS یک خانه درختی جالب ساخته است؛ آنهم فقط با استفاده از اسباب بازی های معمولی. طراحان این استودیو معتقدند که بازیهای ماجراجویانه به کودکان سالم اختصاص ندارد و کودکان معلول هم باید در این بازی ها شرکت کنند.
این نوع نگرش تحت تاثیر یک فلسفه دانمارکی است که به موجب آن کودکان معلول باید از لحاظ فیزیکی در بازی درگیر شوند و بتوانند به تنهایی تجربه کنند و یاد بگیرند. این مکتب فکری نشان می دهد که چگونه غریزه والدین کودکان معلول، یک محدودیت بالقوه برای یادگیری و ماجراجویی این کودکان است. این استودیو یک زمین بازی در ساوت همپتون ساخته است که فضای آن کودکان سالم و معلول را تشویق می کند که با هم بازی کنند. برای اینکار در این زمین بازی وسایل کمکی خاصی برای کودکان معلول قرار گرفته است؛ مثلاً سرسره هایی که کل پارک را پوشش می دهد یا طناب هایی که به صورت راهرو در طول پارک قرار گرفته اند تا کودکان هنگام راه رفتن از آنها کمک بگیرند.

در ساختنی بخوانید :
واقعیت افزوده: جایی که دنیای واقعی و دنیای مجازی به هم می رسند!