خودرو هیوندای توسان با سوخت هیدروژنی به جاده ها می آید!

1
2
هیوندای توسان سلول سوختی 2015
خودروی هیوندای توسان و موتور مدرن سلول سوختی اش در یک تصویر ، این موتور با سوخت هیدروژن کار می کند

هیدروژن: سوخت پاک یا سوختی خطرناک ؟

تا کنون از هیدروژن به عنوان سوخت وسایل نقلیه مختلف مثل بالن استفاده شده است که اکثر آنها یا ناموفق بوده اند یا قابلیت انبوه سازی نداشته اند. یکی از این تجربه ها که تلخی آن هیچگاه از یاد جهانیان نمی رود، فاجعه هیندنبورگ است. این کشتی هوایی با برخورد به لنگرگاه منفجر شد و قربانیان زیادی برجای گذاشت. البته سوخت این کشتی هم هیدروژن بود. اما اکنون سبک ترین عنصر طبیعت در قالب اولین ماشین تولید هیدروژنی آنهم با تولید انبوه به جاده ها باز خواهد گشت.

توسان جدید ، پرچم دار سلول سوخت هیدروژنی

در حالیکه کشتی های هوایی خاصیت شناور بودن هیدروژن را مهار می کنند، پیل های سوختی هیوندای توسان (Hyundai Tucson) که خودرویی از نوع SUV است، از این خاصیت هیدروژن برای ساخت برق استفاده می کنند. پیل های سوختی این خودرو هیدروژن موجود در مخزن را با اکسیژن هوا ترکیب می کنند، به این ترتیب یک فرایند الکتروشیمیایی رخ می دهد که حاصل آن تولید برق مورد نیاز خودرو است. جالب است بدانید که آب تنها پسماند این فرایند است که باعث حذف آلایندگی موتور می شود! برخلاف وسایل نقلیه ای که با باتری کار می کنند و شارژ آنها ساعت ها طول می کشد، سوخت زنی این خودرو تنها چند ثانیه طول می کشد و این سوخت برای پیمودن 480 کیلومتر مسیر کافی است. به گفته شرکت هیوندای، حداکثر سرعت این خودرو 160 کیلومتر بر ساعت است.

خودرو سازان دیگر به دنبال هیوندای!

فروش این خودرو از سال آینده در جنوب کالیفرنیا آغاز خواهد شد. از 10 ایستگاه سوخت گیری هیدروژنی در ایالات متحده، 9 ایستگاه در کالیفرنیا قرار دارد و قرار است تعداد این ایستگاه ها تا سال آینده به 100 ایستگاه برسد. پس از این تلاش موفقیت آمیز شرکت هیوندا، شرکت های هوندا و تویوتا هم به دنبال تولید این نوع خودروها تا سال 2015 هستند. شرکت بی ام و (BMW) هم در سال 2006، یک خوروی سوخت هیدروژنی ساخت اما این خودرو ناکارآمد بود و هیچگاه به تولید انبوه نرسید.

در ساختنی بخوانید :
سلول های بنیادی کلید اصلاح جهش ژنتیکی منجر به کوری

ایمنی خودرو های گاز هیدروژن سوز

هنگام صحبت از این خودرو، این سوال پیش می آید که آیا توسان ایمن است؟ اگر سوخت از درون مخزن نشت کند، مثل ماشین های معمولی بنزین سوز، سوخت در موتور انباشته نمی شود و به جای آن داخل هوا نشت می کند. تست های تصادف و نشت گسترده روی این خودرو، این اطمینان را به شرکت هیوندای داده است که سرنوشت این خودرو هیچگاه مثل کشتی هوایی هیندنبورگ نخواهد شد. احتمالاً این خودرو یکی از ستاره های اقتصاد هیدروژنی قرن بیست و یکم خواهد بود!

یک دیدگاه