سولات متداول

ساختنی اولین و بزرگ ترین پلتفرم ایرانی و تمامی کشور های فارسی زبان است در مورد هر آنچه که می‌توان ساخت! از کوچک ترین و ساده ترین‌ها تا بزرگترین‌ها و پیچیده ترین‌ها، اگر از آن دسته از آدم‌هایی هستید که دوست دارید از چگونگی و چیستی هر چیزی سر در بیاورید و یا ذهنی خلاق دارید و دوست دارید ایده‌های مختلف را ببینید و بپرورانید یا حتی دوست دارید برای خودتان وسایل مختلف بسازید،اگر دوست دارید از عجایب دنیای اطرافتان آگاه شوید یا بدانید در دنیای علم و تکنولوژی چه خبر است ، اینجا جایی است که به دنبالش بودید! ساختنی یک وبسایت طرفدار DIY است، این عبارت مخفف “Do It Yourself” به معنی “خودت انجام بده” یا “خودت بساز” است.

DIY به معنای خودت انجام بده (Do it Yourself) است. وقتی میخواهید یک پروژه را خودتان انجام دهید، خودتان یک دستگاه بسازید،خودتان راه حلی برای یک مشکل پیدا کنید و یا یک محصول را بهینه یا سفارشی کنید، در واقع در حال انجام یک پروژه DIY هستید.

ویکی DIY را اینگونه تعریف کرده است :

individuals engage raw and semi-raw materials and component parts to produce, transform, or reconstruct material possessions, including those drawn from the natural environment

ترجمه تعریف بالا به زبان فارسی به این معناست :

فردی که با استفاده از مواد اولیه،نیمه آماده،قطعات سازنده و یا ماژول هایی با کارایی مشخص -از جمله موادی که از محیط طبیعی استخراج می شوند- به ساخت،تبدیل یا باز آفرینی ماهیت مواد و ساخت یک ماده جدید دست می زند، فعالیت “خود ساز” (DIY) انجام داده است.

در اینجا می توانید نیاز خود را با راه حلی آسان و ارزان برطرف کنبد. کافی است به دنبال نیازتان در این وبسایت بگردید،شاید روش ساخت راه حل اش را یافتید. شاید یکی از حقایق دنیای اطرافتان شما را به راه حل نزدیک کرد و شاید هم از این‌ها ایده ای گرفتید و چیزی اختراع کردید! آیا چیزی ساخته اید ؟ می‌خواهید بسازید ؟ به دنبال ایده کسب درآمد از طریق ساخت یک محصول جدید و متفاوت هستید؟

اگر روش ساخت هر چیزی از دستبند و غذا گرفته تا دستگاه‌های الکترونیکی مختلف را می‌دانید و می‌خواهید آن را به نام خودتان به اشتراک بگذارید،یا به دنبال پروژه ای می‌گردید که آن را بسازید،حتی اگر به دنبال پیدا کردن ایده برای کسب در آمد از اینترنت هستید اینجا همان جایی است که شما به دنبالش بودید.

بله! ساختنی خبر هم منتشر می‌کند ، اما نه خبرهای مدل‌های جدید گوشی‌های همراه یا کنسول‌های بازی،اینجا وبسایت اخبار فناوری نیست. وبسایت‌های ایرانی بسیار ارزنده ای در این زمینه فعالیت می‌کنند، اینجا خبر از یک یافته،یک کشف یا یک ایده نو ، یک دستگاه با تکنولوژی نوآورانه و یا کارهای شرکت‌های بزرگ سازنده محصولات گوناگون را خواهید خواند.

در طی مدت فعالیت ما از سال ۱۳۹۲ شمسی؛ ساختنی افتخار داشته است که پاسخگوی نیاز بسیاری از فارسی زبانان سراسر دنیا باشد.

ساختنی بر اساس فلسفه دانش رایگان برای همه بنا نهاده شده است. بنابراین بخش زیادی از آموزش ها و مطالب دیگر وبسایت برای خوانندگان آن رایگان است و تا ابد رایگان خواهد ماند. البته ساختنی همواره به حقوق مالکیت معنوی احترام خواهد گذاشت.ما به کیفیت مطالب و اصالت محتوا متعهد هستیم. از این رو تمام مطالب این وبسایت یا توسط تیم ما تولید شده است و یا از یک منبع خارجی مستقیما و توسط ساختنی ترجمه شده است. ساختنی طرفدار قوانین ضد اسپم است و هیچگاه از اطلاعات کاربران خود برای اسپم استفاده نمی کند. اطلاعات کاربران ساختنی محفوظ است و به هیچ عنوان فروخته نشده و بدون دستور مراجع قضایی، افشا نخواهد شد.

ساختنی توسط مهرداد جمالی پایه گذاری شده است. وی متولد سال ۱۳۶۷ و فارغ التحصیل در رشته مهندسی مخابرات از دانشگاه ملی زنجان است و هم اکنون در مقطع دکتری رشته کارآفرینی در حال تحصیل است. کیانوش فروزش یکی دیگر از بنیان گذاران ساختنی است . وی نیز متولد ۱۳۶۸ و فارغ التحصیل در رشته مهندسی مخابرات از دانشگاه ملی زنجان و کارشناسی ارشد سینما از دانشگاه هنر تهران است .

پروژه های مختلف چه پیشرفته و چه ساده ، نیاز به ابزار ، وسایل و گاهی اوقات مواد مصرفی دارند. فروشگاه ساختنی مکانی است که در آن می توانید ابزار ، وسایل و مواد مصرفی استفاده شده در پروژه های ساختنی را خریداری کنید. همچنین اگر سازنده یا تامین کننده هستید و دوست دارید که اجناس خود را در ساختنی برای فروش عرضه کنید، می توانید تامین کننده ساختنی باشید !

ساختنی آماده همکاری با علاقه مندان به موضوعات مرتبط با محتوای سایت میباشد. اگر دوست دارید دانش خود را با بقیه فارسی زبانان به اشتراک بگذارید، آموزش ساخت خود را برای ما بفرستید تا آن را به نام شما در ساختنی قرار دهیم.شما همیشه می توانید نویسنده مهمان ساختنی باشید .