خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / صندلی تاشو و مسافرتی از جنس چوب و چرم بسازید

صندلی تاشو و مسافرتی از جنس چوب و چرم بسازید

اگر زیاد به گردش و مسافرت می روید، میز و صندلی تاشو یکی از وسایلی است که خیلی به دردتان می خورد. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت چند مدل میز تاشو و میز مسافرتی را یاد گرفته اید. حالا نوبت به آموزش ساخت صندلی تاشو است. صندلی تاشویی که در این پست آموزش ساختش را یاد می گیرید، از جنس چوب و چرم است.

صندلی تاشو بسازید
صندلی تاشو بسازید

اگر کمی با نجاری آشنا باشید، ساخت صندلی تاشو برایتان بسیار ساده خواهد بود. اگرچه ساخت صندلی تاشو بسیار ساده است اما نتیجه کار شیک و بادوام است. در ویدیوی زیر می توانید مراح ساخت صندلی تاشو چوبی را ببینید:

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • دو الوار ۲x1 به طول ۸ فوت
 • میله چوبی ۲ اینچی به طول ۳ فوت
 • چرم گیاهی ۳۶ در ۱۸ اینچ
 • میخ پرچ ۵ در ۱۲ میلیمتری
 • واشر میخ پرچ ۵ میلیمتری
 • ۴ عدد پیچ برنجی ۲ اینچی
 • ۴ عدد لوله دندانه دار
 • رنگ چوب
 • روغن جلا

ابزار مورد نیاز

اگر از الوار ۲x1 آماده استفاده کنید فقط به اره فارسی بر، دریل و ماشین پوست برای ساخت صندلی تاشو نیاز دارید. برای ساخت صندلی لزوماً نباید تمام ابزاری که در تصاویر را می بینید، داشته باشید. بسیاری از این ابزارها قابل جایگزینی با ابزارهای دستی هستند.

گام دوم: الوارها را ببرید

الوارها را ببرید
الوارها را ببرید

برای ساخت صندلی تاشو بهتر است از چوب گردو یا بلوط که مقاومت بالایی دارد، استفاده کنید. توصیه نمی کنیم از چوب هایی مثل چوب کاج برای این پروژه استفاده کنید.

برای بریدن اجزای صندلی از اره فارسی بر یا اره گرد استفاده کنید. الوارها را دقیقاً طبق اندازه ها برش بزنید و دقت کنید مربعی باقی بمانند. الوار ۲x1 را با ابعاد زیر برش بزنید:

 • چهار تکه به طول ۲/۱ ۲۴ اینچ
 • دو تکه به طول ۸/۵ ۱۸ اینچ

پایه های صندلی باید از یک طرف با زاویه ۴۵ درجه برش بخورند (به تصاویر دقت کنید).

گام سوم: اتصالات پایه ها را ببرید

برای اتصال دو پایه به یکدیگر به شکل X، از روش اتصال چوب half lap استفاده می کنیم. در این روش اتصال، از هر دو پایه یک تکه با اندازه یکسان جدا می کنید و پایه ها را از طریق بریدگی ها بهم وصل می کنید. برای درک بهتر این نوع اتصال به تصویر گرافیکی بالا دقت کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کاغذ را با یک روش جدید تا کنید

برای ایجاد این بریدگی روی پایه ها می توانید از ابزارهای مختلفی مثل اره رومیزی، اره فارسی بر، اره گرد و … استفاده کنید. روش دلخواه تان برای ایجاد بریدگی را انتخاب کنید و برش را با فاصله ۲/۱ ۱۱ اینچ از انتهای الوارها شروع کنید و در فاصله ۱۳ اینچ از انتهای الوار تمام کنید. عمق برشی که ایجاد می کنید باید نصف عمق الوا باشد. یعنی اگر از الوار ۴/۳ اینچی استفاده می کنید، عمق برش باید ۸/۳ اینچ باشد.

گام چهارم: اتصالات پایه های صاف را ببرید

اتصالات را ببرید
اتصالات را ببرید

حالا باید بریدگی محل اتصال پایه ها صاف به پایه های اصلی صندلی را ایجاد کنید. اینجا از اتصال Dado استفاده می کنیم. برای ایجاد این نوع اتصال، عرض و ضخامت پایه های صاف را اندازه بگیرید. سپس با اره رومیزی (یا ابزارهای دیگر) و نزدیک به لبه مورب پایه ها یک بریدگی با این ابعاد ایجاد کنید. اگر ابعاد صندلی تاشو را تغییر نداده باشید، بریدگی ۲/۱ ۱ اینچ عرض و ۴/۳ اینچ عمق خواهد داشت.

برای سهولت و دقت بیشتر، پایه ها را بهم بچسبانید و بریدگی ها را یکجا ببرید.

گام پنجم: سوراخ ها را دریل کنید

همین طور که الوارها را بهم چسبانده اید، در قسمت بالای آنها یک سوراخ دریل کنید. این سوراخ باید درست وسط باشد و از لبه و بالای الوار ۴/۳ اینچ فاصله داشته باشد.
با اره فارسی بر از میله چوبی ۲ اینچی یک تکه ۸/۱ ۱۸ اینچی جدا ببرید و دورش را روی پایه ها بکشید. حالا با اره نواری یا سوهان دور خطی که کشیده اید را خالی کنید. به این ترتیب سر پایه ها گرد می شود.

گام ششم: پایه ها را مونتاژ کنید

پایه صندلی تاشو را مونتاژ کنید
پایه صندلی تاشو را مونتاژ کنید

ابتدا همه پایه ها را با کاغذ ۱۲۰ سنباده بکشید. سپس داخل اتصالات چسب بزنید، پایه ها را بهم بچسبانید و آنها را با گیره ببندید. چسب های بیرون زده از بریدگی ها را تمیز کنید و صبر کنید تا چسب خشک بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت کتابخانه دیواری روی راه پله ها

گام هفتم: میله چوبی را آماده کنید

برای اتصال میله چوبی به بدنه از پیچ استفاده می کنیم و این پیچ ها را از لوله های دندانه دار دو سر میخ چوبی رد می کنیم. بنابراین ابتدا باید لوله دندانه دار را به میله وصل کنیم. ابتدا یک سوراخ وسط میله چوبی دریل کنید و سپس لوله دندانه را از آن رد کنید. کمی چسب قطره ای هم به لوله بزنید تا سرجایش ثابت بشود.

گام هشتم: چرم را ببرید

میله های چوبی را سرجایشان روی بدنه بگذارید و ابعاد چرمی که برای ساخت نشیمن صندلی نیاز دارید را اندازه بگیرید. به این ابعاد، قسمت هایی که بهم چسبانده می شوند را هم اضافه کنید. اگر اندازه های بدنه صندلی را تغییر نداده اید، چرم را با ابعاد ۳۲ در ۲/۱ ۱۶ اینچ ببرید.

بعد از بریدن چرم، گوشه ها را گرد کنید تا ظاهر بهتری داشته باشد.

گام نهم: لبه های چرم را صیقل بدهید

لبه های چرم را با لبه زن و صیقل زدن نرم و گرد کنید تا ظاهر بهتری داشته باشد. جزییات بیشتر را در راهنمای صیقل کاری لبه های چرم را بخوانید.

گام دهم: حلقه های دو طرف چرم را بسازید

میله های چوبی را از بدنه جدا کنید، دو طرف چرم بگذارید و چرم را روی آنها بکشید. محل تاخوردگی ها را مشخص کنید و چرم را از دو طرف تا کنید. حالا چرم را با چسب مخصوص چرم بهم بچسبانید و با گیره ببندید تا چسب بهتر خشک بشود. دقت کنید چرم باید طوری چسبانده بشود که دو طرف آن فضای باز برای رد شدن میله ها باقی بماند.

گام یازدهم: چرم را روغن کاری کنید

چرم را روغن بزنید
چرم را روغن بزنید

بعد از خشک شدن چرم، روی چرم روغن نرم کننده بزنید و آن را با دستمال پخش کنید. یک روز صبر کنید تا نرم کننده جذب بشود و روز دویک لایه روغن دیگر بزنید. دوباره یک روز صبر کنید تا روغن جذب بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت سینی چوبی با الوارهای کهنه و قدیمی

گام دوازدهم: میخ های پرچ را نصب کنید

برای محکم تر شدن اتصال لبه های چرم از میخ پرچ استفاده می کنیم. ابتدا هر طرف هفت نقطه با فواصل یکسان علامت گذاری کنید و سپس روی این علامت ها را با پانچ سوراخ کنید. ضخامت سری پانچ باید به اندازه ضخامت میخ پرچ باشد.

برای نصب میخ پرچ، قسمت نازک را در ابزار نصب و قسمت ضخیم را در سوراخ روی چرم قرار بدهی . سپس واشر را زیر چرم قرار بدهید و میخ را چندبار فشرده کنید تا تمام اجزا بهم وصل بشوند. بعد از اینکه مطمئن شدید میخ نصب شده است، یکبار دیگر میخ را فشار بدهید تا قسمت های زائدش جدا بشود.

ابزار نصب میخ پرچ همراه خود میخ فروخته می شود اما شما می توانید از انبرهای مخصوص هم استفاده کنید. این انبرها کارتان را خیلی ساده تر می کنند.

گام سیزدهم: بدنه چوبی را روغن کاری کنید

آخرین مرحله ساخت صندلی تاشو روغن کاری بدنه چوبی است. اگر بخواهید می توانید چوب را رنگ هم بکنید. توصیه می کنیم بین لایه های رنگ و روغن جلا، چوب را با کاغذ ۴۰۰ سنباده بکشید تا ظاهر بهتری پیدا کنید.

صندلی تاشو آماده است

حالا فقط باید صندلی تاشو را سرهم کنید. میله های چوبی را از دو حلقه چرم رد کنید، آنها را روی بدنه بگذارید و با پیچ های ۲ اینچی به لوله های دندانه دار را ببندید. حتماً زیر سری پیچ ها واشر بگذارید.

به همین سادگی یک صندلی تاشوی شیک و بادوام ساختید. تجربه خودتان از ساخت صندلی تاشو را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
صندلی تاشو و مسافرتی از جنس چوب و چرم بسازید
عنوان مطلب
صندلی تاشو و مسافرتی از جنس چوب و چرم بسازید
توضیح کوتاه
ساخت این صندلی مسافرتی بسیار ساده و کم هزینه است.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

قفسه دیواری چراغدار در اندازه دلخواه تان بسازید !... اگر می خواهید مجسمه ها و وسایل تزیینی اتاق تان بهتر دیده بشوند، باید آنها را در قفسه دیواری چراغدار قرار بدهید. این قفسه، یک قفسه دیواری مکعبی معمولی ...
رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو... در این ساختنی طرز ساخت یک رخت آویز چوبی ایستاده را یاد می گیرید که طرز ساختش بسیار ساده است و کارکردهای مختلفی دارد. از این رخت آویز می توانید به عنوا...
قفسه دیواری با طرح هندسی بسازید و دیوارها را از یکنواختی دربیاورید... قفسه دیواری یکی از وسایل کاربردی و البته تزیینی است که اگر در جای درست قرار بگیرد، تاثیر زیادی روی زیبایی خانه دارد. با یک جستجوی ساده می توانید آموزش...
رخت آویز دیواری مخصوص خشک کردن لباس بسازید... اگر جای کافی برای پهن کردن لباس های خیس در خانه دارید و نمی توانید از رخت آویزهای معمولی (که فضای زیادی اشغال می کنند) استفاده کنید، این رخت آویز دیوا...
با وسایل بازیافتی یک گلدان رومیزی شیک بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور چند بطری شیشه ای و چند تکه چوب را به یک گلدان رومیزی شیک تبدیل کنید. ساخت این گلدان رومیزی بسیار ساده است و نیاز به مه...
با تکه های چوب کوچک تخته آشپزخانه شیک و مقاوم بسازید... اگر کارگاه نجاری داشته باشید و اهل ساختنی های چوبی باشید، حتماً مقدار زیادی تکه چوب بدون استفاده دارید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با این ت...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با مدادرنگی های کهنه زیرلیوانی رنگی و جذاب بسازید

شما ته مدادرنگی هایتان چکار می کنید؟ اگر آنها را دور می ریزید، با ساختنی …

پاسخ دهید