خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با آردوینو و یک موتور سروو فیدر ماهی اتوماتیک بسازید

با آردوینو و یک موتور سروو فیدر ماهی اتوماتیک بسازید

در این ساختنی یاد می گیرید چطور با کمترین قطعات یک فیدر ماهی یا غذاریز اتوماتیک بسازید که می تواند تا ۱۰ روز ماهی ها را تغذیه کند. قطعه اصلی فیدر ماهی برد آردوینو است که برای برنامه ریزی و کنترل سرووی ۱۸۰ درجه استفاده می شود. بدنه فیدر هم با پرینتر سه بعدی ساخته می شود تا هماهنگی سخت افزار و نرم افزار به حداکثر برسد.

فیدر ماهی اتوماتیک بسازید
فیدر ماهی اتوماتیک بسازید

ساخت فیدر ماهی با این روش بسیار ساده است و نیاز به مهارت های پیشرفته ندارد. اگر لحیم کاری و کار با آردوینو را در حد مقدماتی بلد باشید، می توانید فیدر ماهی را بسازید چون ما کدهای آردوینو و فایل های STL را در اختیارتان قرار می دهیم.

گام اول: وسایل مورد نیاز

ابتدا فایل های STL را از این اینجا دانلود کنید و آنها را پرینت کنید.

  • سروو موتور ۱۸۰ درجه
  • برد آردوینو Uno
  • منبع تغذیه ۷V5A
  • شیلد سنسور آردوینو – اختیاری چون فقط باید یک سروو را به آردوینو وصل کنید.
  • تخته پلاستیکی
  • استندآف ۱۰۰ میلیمتری F-F
  • استندآف ۱۰۰ میلیمتری M-F
  • ۱۶ عدد پیچ M3
  • دکمه چرخشی

گام دوم: بدنه دستگاه را بسازید

سروو را روی مرکز تنظیم کنید.

سروو را در قسمت بالایی پایه نصب سروو فرو کنید. اگر جای سروو شل است از چهار پیچ M2 همراه سروو برای سفت کردنش استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش تصویری انواع گره کوهنوردی که هر کسی باید بلد باشد

چرخ فیدر ماهی را با چهار پیچ M2 به شاخک سروو وصل کنید.

شاخک سروو را با پیچ همراه سروو یا پیچ M3 شش میلیمتری به زبانه سروو وصل کنید.

قطعه سرووی مونتاژ شده را روی پایه قرار بدهید، چرخ را به سمت پایین فشار بدهید تا با دیواره دورش تراز بشود. اگر اتصال سروو و پایه محکم نبود، از چند پیچ M3 شش میلیمتری برای محکم کردنش استفاده کنید.

حالا باید حلقه خارجی فیدر ماهی را با استندآف و پیچ به تخته پلاستیکی وصل کنید.

گام سوم: مدار را بسازید و برنامه ریزی کنید

ابتدا تمام فایل ها و برنامه های مورد نیاز را از اینجا دانلود کنید و آنها را در پوشه آردوینو بریزید.

آردوینو را مطابق دیاگرام بالا وصل کنید: USB به کامپیوتر، منبع تغذیه به دیوار، دکمه چرخشی به پین آنالوگ A0، سروو به پین دیجیتال D3 و سیم جامپر از شیلد سنسور به VIN.

نرم افزار آردوینو را باز کنید و برنامه موجود در آدرس زیر را باز کنید:

حالا با باز کردن سریال مانیتور باید نمایش داده ها و مقادیر را ببینید. دکمه را بچرخانید تا مقادیر تغییر کنند و سروو شروع به حرکت کند. سروو را به هر ۱۰ پوزیشن چرخ فیدر ماهی بچرخانید ومقادیر میکروثانیه هر پوزیشن را بنویسید.

حالا برنامه فیدر ماهی را از آدرس زیر باز کنید و مقادیری که بدست آورده اید را در خطوط ۴۲ تا ۶۹ جایگذاری کنید.

در ساختنی بخوانید :  با برد آردوینو درام الکترونیکی بسازید [Arduino]

مقادیر را در پرانتز عبارت ()servo1.writeMicroseconds و با ترتیب صعودی قرار بدهید.

حالا می توانید کدها را روی آردوینو آپلود کنید. سپس آردوینو و دکمه را جدا کنید.

فیدر ماهی آماده است

مخزن فیدر ماهی را با غذا پر کنید و فیدر را به بدنه آکواریوم وصل کنید. دقت کنید اگر برق سیستم قطع بشود، حرکت سروو ریست می شود و در نتیجه چرخه غذادهی به ماهی ها مختل می شود. بهترین راه برای جلوگیری از بروز این مشکل، تغذیه فیدر ماهی با باتری است.

ساعت کریستال آردوینو خیلی دقیق نیست و بعد از ۹ روز غذادهی با تاخیر یک یا دو ثانیه ای انجام می شود. اگر می خواهید فیدر ماهی کاملاً دقیق و به موقع عمل کند، باید بجای ساعت کریستال آردوینو از RTC استفاده کنید.

با این برنامه، فیدر ماهی در روز یکبار غذادهی می کند. اگر می خواهید تعداد دفعات غذادهی در روز را افزایش بدهید، باید مقدار delay هربار غذادهی را از طریق عبارت (؟/delay(DAY تغییر بدهید و بجای ؟ تعداد دفعات مورد نظرتان را بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با آردوینو و یک موتور سروو فیدر ماهی اتوماتیک بسازید
عنوان مطلب
با آردوینو و یک موتور سروو فیدر ماهی اتوماتیک بسازید
توضیح کوتاه
با آردوینو و یک سروو موتور فیدر ماهی قابل برنامه ریزی بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با برد آردوینو قفل بلوتوثی هوشمند و ایمن بسازید... وقتی صحبت از خانه هوشمند به میان می آید، یکی از اولین چیزهایی که به ذهن می رسد بحث امنیت است. به همین خاطر قفل های هوشمند یکی از اولین تجهیزاتی هستند ...
آموزش ساخت کاردستی الکترونیکی ساده با آردوینو و LED... اگر به تازگی ساخت پروژه های آردوینو را شروع کردید، دیر یا زود باید اتصال LED به آن را یاد بگیرید چون در بیشتر پروژه های آردوینو به یک یا چند LED نشانگ...
آموزش برنامه ریزی تراشه های ATtiny با برد آردوینو... برد آردوینو با تمام قابلیت هایی که دارد، گاهی اوقات برای پروژه های الکترونیکی مناسب نیست. وقتی به یک میکروکنترلر کوچک‌تر، ارزان‌تر یا ساده‌تر نیاز داش...
بی سیم مچی یا ساعت واکی تاکی بسازید در این ساختنی طرز ساخت مدار یک بی سیم مچی یا واکی تاکی مچی را یاد می گیرید که اسپیکر و میکروفون دارد و از طریق آن می توانید ارتباط صوتی برقرار کنید. ق...
کنترل استپر موتور با آردوینو و استفاده از IC دارلینگتون UL2003A... در این ساختنی قصد توضیح جنبه های متفاوتی از کنترل استپر موتور (Stepper Motor) توسط آردوینو را داریم. استپر موتور یک موتور dc خاص طراحی شده است که ویژگ...
نمایشگر هوشمند خودرو سازگار با آردوینو بسازید... در این پست ساختنی آموزش ساخت یک نمایشگر هوشمند خودرو با سیستم عیب یابی (OBD-II) را یاد می گیرید که روی انواع خودرو قابل استفاده است. البته نمایشگر برا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

راه اندازی استپر موتور با استفاده از آردوینو

کنترل استپر موتور با آردوینو و استفاده از IC دارلینگتون UL2003A

در این ساختنی قصد توضیح جنبه های متفاوتی از کنترل استپر موتور (Stepper Motor) توسط آردوینو …

پاسخ دهید