خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با فناوری NFC جاکلیدی هوشمند بسازید

با فناوری NFC جاکلیدی هوشمند بسازید

اگر همیشه دسته کلیدتان را در خانه جا می گذارید، این پروژه NFC راه حل دائمی مشکل شماست. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یک جاکلیدی هوشمند بسازید که به شما یادآوری می کند آن را با خودتان بردارید!

طرز کار جاکلیدی هوشمند بسیار ساده است: یک تگ NFC به دسته کلید وصل می شود و یک ریدر NFC هم کنار در ورودی وصل می شود.هربار که به در نزدیک بشوید مدار کنار در بوق می زند و تنها راه ساکت کردن بوق، زدن تگ NFC روی ریدر است. به همین سادگی می توانید مشکل فراموش کردن دسته کلید را برای همیشه حل کنید. ساخت جاکلیدی هوشمند هم به اندازه طرز کارش ساده است و نیاز به مهارت زیادی ندارد.

اگر نمی خواهید مدار با هر بار نزدیک شدن به در، بوق بزند می توانید برای عملکرد کدها بازه زمانی تعریف کنید. مثلاً اگر هر روز صبح از خانه خارج می شوید، با اضافه کردن ساعت داخلی کدها را طوری ویرایش کنید که فقط بین ساعت ۷ تا ۸ بوق بزند!

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • برد آردوینو Leonardo
 • سنسور فاصله سنج مادون قرمز آنالوگ
 • ریدر NFC
 • تگ NCF
 • کابل میکرو USB
 • بازر پیزو
 • جامپر نر به نر
 • جامپر ماده به ماده

گام دوم: مدار را بسازید

برای ساخت مدار نیازی به لحیم کاری نیست و فقط باید اتصالات زیر را ایجاد کنید:

 • سنسور IR به جریان ۵ ولتی برای تغذیه نیاز دارد؛ بنابراین سیم قرمز آن را به پین ۵V آردوینو وصل کنید. سیم مشکی به GND و سیم دیتا به پین A0 وصل می شود.
 • پین ۳٫۳V ریدر NFC به پین ۳V و پین GND به GND وصل می شود. پین RX ریدر به پین TX آردوینو و پین TX ریدر به پین RX آردوینو وصل می شود.
 • سیم قرمز بازر را به پین VIN، سیم مشکی را به GND و سیم سبز را به پین ۱۰ وصل کنید.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چراغ رنگین کمانی بسازید [Arduino]

تعداد پین های پاور برای ساخت مدار کافی است و به همین خاطر نیاز به برد بورد نداریم. دقت کنید اگر آردوینو را از منبع دیگری بجز USB تغذیه می کنید، خروجی پین VIN دقیقاً ۵ ولت نخواهد بود.

گام سوم: کدها را آپلود کنید

کدهای آردوینو را آپلود کنید
کدهای آردوینو را آپلود کنید

کدها را از لینک زیر دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است) و روی آردوینو آپلود کنید. اگر قسمتی از کدهای ارتباط سریالی را درک نمی کنید، اشکالی ندارد. هدف قسمت زیادی از کدها برقراری ارتباط با ریدر NFC است. قسمت مربوط به ایجاد بوق و خواندن مقادیر سنسور فاصله سنج بسیار ساده است. به محض اینکه مقدار فاصله از سنسور به کمتر از آستانه مشخص شده برسد، بازر به صدا درمی آید و تا زمانی که تگ روی ریدر قرار نگیرد خاموش نمی شود. بعد از اسکن شدن تگ، بازر به مدت ۵ ثانیه از کار می افتد. به این ترتیب حتی اگر کسی اطراف ریدر باشد هم بوق نخواهد زد.

شما می توانید کارایی کدها را بیشتر کنید. مثلاً برای عملکرد دستگاه بازه زمانی تعریف کنید یا ریدر را به دیتای روی کدها حساس کنید. به این ترتیب می توانید داده های مربوط به ورود و خروج افراد مختلف را آنالیز کنید و دستگاه را متناسب با این داده ها تنظیم کنید.

گام چهارم: مدار را به دیوار وصل کنید

تمام اجزای جاکلیدی هوشمند آماده است و فقط باید آن را روی دیوار نصب کنید. سنسور فاصله سنج باید درست کنار در قرار بگیرد تا تعداد بوق های اشتباه به حداقل برسد. جای ریدر هم باید مطابق با قدتان تنظیم کنید. در ضمن بهتر است مدار را کنار پریز برق وصل کنید تا بتوانید آن را از طریق آداپتور USB تغذیه کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت منبع تغذیه متغیر آزمایشگاهی با برد آردوینو

گام پنجم: جاکلیدی هوشمند آماده است

جاکلیدی هوشمند آماده است
جاکلیدی هوشمند آماده است

تگ NFC را به جاکلیدی وصل کنید تا تبدیل به جاکلیدی هوشمند بشود. همانطور که قبلاً گفتیم این جاکلیدی جای زیادی برای بهبود دارد. اگر شما هم پیشنهادی برای بهبود طراحی و کارایی جاکلیدی هوشمند دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با فناوری NFC جاکلیدی هوشمند بسازید
عنوان مطلب
با فناوری NFC جاکلیدی هوشمند بسازید
توضیح کوتاه
با این جاکلیدی دیگر کلیدهایتان را در خانه جا نمی گذارید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با دستگاه CNC یک نقشه کش XY با دقت بالا بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه نقشه کش را یاد می گیرید که با دستگاه CNC ساخته می شود. با این دستگاه نقشه کش می توانید طرح های مورد نظرتان را روی کاغ...
پروژه آردوینو : لامپ ها را با کف زدن روشن کنید!... اگر پروژه های آردوینوی ساختنی را دنبال کرده باشید، حتماً متوجه شده اید که آردوینو هر چیزی را ممکن میکند. مثلاً اینکه مجبور نباشید برای روشن یا خاموش ک...
آموزش ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو چراغ راهنمایی و رانندگی یکی از پروژه های آردوینوی محبوب است که چیزهای زیادی درباره آردوینو به شما یاد می دهد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور پر...
آموزش ساخت منبع تغذیه متغیر آزمایشگاهی با برد آردوینو... اگر ساخت پروژه های الکترونیکی را به طور جدی دنبال می کنید، حتماً باید یک منبع تغذیه متغیر داشته باشید. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت منبع تغذیه متغیر و س...
دستگاه تست باتری بسازید و ظرفیت باتری‌های قابل‌شارژ را اندازه بگیرید... اگر زیاد با دستگاه ها و پروژه های الکترونیکی کار می کنید، احتمالاً یک جعبه پر از باتری دارید. پیدا کردن باتری های قابل استفاده یا قابل شارژ بین بین آن...
آموزش ساخت دستگاه CNC با برد آردوینو دستگاه CNC یکی از ابزاری است که با آن می توانید قطعات بسیار زیر و باجزییاتی را بسازید که ساخت آنها دست کار دشواری است. فرقی نمی کند اهل هنرهای دستی با...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

راه اندازی استپر موتور با استفاده از آردوینو

کنترل استپر موتور با آردوینو و استفاده از IC دارلینگتون UL2003A

در این ساختنی قصد توضیح جنبه های متفاوتی از کنترل استپر موتور (Stepper Motor) توسط آردوینو …

پاسخ دهید