خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت شیلد رله ۵ ولتی و تک کانال برای آردوینو و AVR

آموزش ساخت شیلد رله ۵ ولتی و تک کانال برای آردوینو و AVR

شیلدها یکی از پرکاربردترین قطعات در ساخت پروژه های هوشمند هستند. با اضافه کردن شیلد به میکروکنترلرهایی مثل آردوینو، رزبری پای و بردهای AVR می توانید قابلیت های زیادی به آنها اضافه کنید. رله هم یکی از قطعات الکترونیکی است که تقریباً در مداری استفاده می شود. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با ساخت شیلد رله این قطعه کاربردی را به پروژه هایتان اضافه کنید.

ساخت شیلد رله 5 ولتی برای انواع میکروکنترلر
ساخت شیلد رله ۵ ولتی برای انواع میکروکنترلر

این شیلد رله ۵ ولتی و تک کانال است و قابلیت اتصال به آردینو، بردهای AVR و PIC را هم دارد. شیلد رله ۵ ولتی قابلیت های زیادی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • قابلیت اتصال به اکثر میکروکنترلرها (آردوینو، رزبری پای، AVR، PIC، DSP، ARM، ARM، MSP430، PLC، TTL)
 • قابلیت کنترل دستگاه و وسایل جریان بالا (البته محدوده ولتاژ و جریان دستگاه ها به نوع ماژول رله بستگی دارد. مثلاً ما از ماژول رله ۲۴۰V/5A استفاده کردیم و بنابراین می توانیم دستگاه هایی با ولتاژ و جریان کمتر از ۲۴۰V/5A را کنترل کنیم.)
 • تغذیه با ورودی سیگنال ۵ ولتی
 • قابلیت استفاده از شیلد رله بدون میکروکنترلر (البته این حالت نیاز به چند تغییر در مدار دارد که در گام های بعدی به آنها می پردازیم.)

ساخت شیلد رله ۵ ولتی بسیار ساده است و نیاز به مهارت های پیشرفته ندارد. در ویدیوی زیر می توانید مراحل ساخت و طرز کار شیلد رله را ببینید:

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت شیلد رله

 • رله ۵ ولتی
 • کانکتورهای ترمینال بلوکی
 • LED سبز
 • ترانزیستور BC547
 • دیود ۱N4148
 • مقاومت ۱۰K، ۱K و ۱۲۰ohm
 • ماژول رله کامل
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت شیلد مخصوص برای آردوینو و انواع میکروکنترلرها

گام دوم: مدار را بسازید

مدار شیلد رله را طبق دیاگرام بالا بسازید. این طراحی مدار برای آردوینو، PIC، AVR و سایر میکروکنترلرها مناسب است. نحوه چینش قطعات روی برد هم در تصاویر مشخص است.

برای تست شیلد رله از برنامه BLINK استفاده کنید که در نمونه کدهای نرم افزار Arduino وجود دارد. ولتاژ منبع تغذیه‌ای که برای تست استفاده می کنید به ولتاژ ماژول رله بستگی دارد (ما از منبع ۱۲ ولتی استفاده کردیم). اگر می خواهید با ولتاژهای بالا کار کنید، نکات ایمنی را رعایت کنید.

شیلد رله ۵ ولتی آماده است

مدار شیلد رله 5 ولتی بدون میکروکنترلر
مدار شیلد رله ۵ ولتی بدون میکروکنترلر

اگر می خواهید از این شیلد رله بدون میکروکنترلر استفاده کنید، باید تغییراتی در مدار بدهید. برای ساخت شیلد رله با این روش از دیاگرام بالا استفاده کنید. از این مدار می توانید به تستر برای تست کردن رله استفاده کنید.

اگر می خواهید ساخت شیلدهای دیگر را یاد بگیرید، تگ ساخت شیلد آردوینو را دنبال کنید. تجربه خودتان از ساخت شیلد رله را هم با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت شیلد رله 5 ولتی و تک کانال برای آردوینو و AVR
عنوان مطلب
آموزش ساخت شیلد رله 5 ولتی و تک کانال برای آردوینو و AVR
توضیح کوتاه
از این شیلد می توانید به همراه انواع میکروکنترلر و حتی بدون میکروکنترلر استفاده کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت ماژول رله Latch با قطعات ارزان و در دسترس... در این ساختنی طرز ساخت ماژول رله Latch را یاد می گیرید. این ماژول رله در واقع ابزاری است که امکان استفاده از رله Non-Latch بجای رله Latch فشار قوی را ...
انرژینو؛ شیلد مانیتورینگ مصرف انرژی برای آردوینو... انرژینو ابزاری است که میزان مصرف برق دستگاه های الکتریکی DC را اندازه گیری میکند. این شیلد مانیتورینگ مصرف انرژی در اصل برای بررسی مصرف انرژی دستگاه ه...
آموزش ساخت شیلد بلوتوث برای اتصال پروژه های آردوینو به گوشی هوشمند... شیلد بلوتوث یکی از پرکاربردترین انواع شیلدهای آردوینو است که تقریباً در همه پروژه های آردوینو بکار می آید. با استفاده از این شیلد می توانید دستگاه ها ...
شیلد ژنراتور شکل موج مخصوص آردوینو بسازید... ژنراتور شکل موج یا فانشن ژنراتور برای تست و اشکال یابی مدارهای الکترونیکی استفاده می شود. با استفاده از این دستگاه می توانید واکنش فرکانس قطعاتی مثل ا...
آموزش ساخت شیلد مخصوص برای آردوینو و انواع میکروکنترلرها... میکروکنترلرهایی مثل آردوینو بهترین روش برای کنترل پروژه های الکترونیکی هستند. اما نمی توان قطعات خارجی را به آنها وصل کرد. به همین خاطر باید راهی برای...
با آردوینو ساعت هوشمند کلمه ای بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک ساعت هوشمند را یاد می گیرید که زمان را با استفاده از کلمات نشان میدهد. به این نو ساعت، ساعت کلمه ای یا Word Clock می گویند. ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

شیلد سریال مانیتور خارجی بسازید و پردازنده ها با کنترل کنید

در این ساختنی طرز ساخت شیلد مخصوص پروژه های هوشمند را یاد می گیرید که …

پاسخ دهید