خانه / چگونه بسازیم / آموزش حکاکی الکتریکی روی انواع فلز به روش ساده و ارزان

آموزش حکاکی الکتریکی روی انواع فلز به روش ساده و ارزان

حکاکی روی فلز معمولاً مستلزم استفاده از مواد شیمیایی خطرناک و ولتاژهای بالاست. اما روش های سالم تر و ایمن تری هم برای اینکار وجود دارد. در این ساختنی حکاکی الکتریکی روی فلز را یاد می گیرید که هیچ خطری ندارد و جزو ساده ترین تکنیک های حکاکی روی فلز است.

آموزش حکاکی الکتریکی روی فلزات
آموزش حکاکی الکتریکی روی فلزات

با روش حکاکی الکتریکی می توانید به سادگی و با استفاده از کمترین مواد شیمیایی (نمک سدیم، کلر و دی‌هیدروژن مونوکسید)، پلاک های فلزی با طرح های دو بعدی و سه بعدی بسازید. حکاکی الکتریکی در ساخت استمپ، زیورآلات، قالب های فلزی و … هم کاربرد دارد.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای حکاکی الکتریکی

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • یک ورق فلزی از جنس برنج، برنز، آلومینیوم، استیل و …
  • برنامه گرافیک برداری یا نرم افزارهای دیگر برای طراحی پلاک
  • کاتر CNC مخصوص وینیل و برچسب – لزوماً نباید خودتان دستگاه داشته باشید و می توانید برچسب را سفارش بدهید.
  • ورق وینیل چسبی
  • نمک
  • آب
  • شارژر باتری یا باتری ماشین شارژ شده – می توانید از هر نوع منبع تغذیه DC 5 تا ۱۰ آمپ استفاده کنید.
  • سیم – برای اتصال منبع تغذیه به ورق فلزی
  • یک تکه ورق فلزی اضافی
  • چسب برق

گام دوم: طرح پلاک را مشخص کنید

برای طراحی پلاک فلزی می توانید از هر برنامه گرافیک برداری که دوست دارید، استفاده کنید. برنامه های پیشنهادی ما Adobe Illustrator، Autodesk Inventor، Autodesk 123D و Inkscape هستند. هر طرح و شکلی که در برنامه بکشید، قسمت برآمده پلاک خواهد بود و قسمت های خالی طرح هم حکاکی می شوند. بهتر است خطوط و جزییات خیلی ریز به طرح اضافه نکنید چون کاتر وینیل برش های ریز را خوب ایجاد نمی کند.

در ساختنی بخوانید :  ساخت پایه تبلت قابل تنظیم با چراغ مطالعه!

در تصویر دوم می توانید یک نمونه طراحی مناسب برای حکاکی الکتریکی روی فلز را ببینید.

گام سوم: برچسب وینیل را ببرید

برای ساخت برچسب وینیل از دستگاه برش وینیل CNC استفاده می کنیم. برای حکاکی الکتریکی روی فلز لزوماً نباید دستگاه برش وینیل داشته باشید. بسیاری از کارگاه های چاپ دیجیتال، خدمات چاپ برچسب هم ارائه می دهند. کافی است فایل طراحی پلاک را به آنها بدهید و در ازای مبلغ مناسب برچسب وینیل آماده را تحویل بگیرید.

گام چهارم: برچسب وینیل را روی فلز بزنید

ورق فلزی را کاملاً تمیز کنید و مطمئن شوید خشک است. برچسب را با دقت و کاملاً صاف روی ورق بچسبانید و ورق پشتی را جدا کنید. در نهایت هم قسمت اضافی وینیل را جدا کنید تا فقط طرح پلاک روی فلز باقی بماند (تصویر چهارم).

گام پنجم: فلز را برای حکاکی آماده کنید

پلاک فلزی را برای حکاکی آماده کنید
پلاک فلزی را برای حکاکی آماده کنید

یک تکه سیم به پشت ورق فلزی وصل کنید. برای اتصال سیم می توانید از لحیم، گیره تمساحی، چسباندن سر لخت سیم با چسب برق به فلز یا سایر روش های اتصال استفاده کنید. بعد از اینکه سیم را کاملاً به فلز وصل کردید، سطح پشت ورق فلزی را با چسب برق یا یک لایه وینیل بپوشانید. تمام قسمت های پشتی و لبه های ورق فلزی که قرار نیست حکاکی بشوند، باید پوشانده بشود. هر قسمتی از فلز که آزاد باشد، حکاکی خواهد شد.

در ساختنی بخوانید :  با پیچ و تخته بدون استفاده پلاک فلزی شیک و منحصر به فرد بسازید

گام ششم: تکه فلز اضافی را آماده کنید

سیم ها را به ورق های فلزی وصل کنید
سیم ها را به ورق های فلزی وصل کنید

یک سیم دیگر به تکه فلز اضافی که انتخاب کرده اید، وصل کنید. بهترین انتخاب برای این فلز، فولاد ضدزنگ است چون تخریب نمی شود و آب نمک را تمیزتر نگه می دارد. این فلز حکاکی نمی شود و به همین خاطر نیاز نیست روی آن را با چسب بپوشانید.

بجای فلز می توانید از یک قابلمه استیل هم استفاده کنید. به این ترتیب که گیره تمساحی منفی را به لبه قابلمه وصل کنید، سپس پلاک فلزی را داخل قابلمه قرار بدهید و داخلش را با آب نمک پر کنید. فقط باید حواستان باشد پلاک فلزی با قابلمه تماس الکتریکی نداشته باشد.

گام هفتم: مخزن حکاکی و آب نمک را آماده کنید

داخل مخزن آنقدر آب بریزید که دو تا پنج سانتیمتر از سطح فلزات بالاتر بیاید. سپس داخل آب مقدار زیادی نمک بریزید و آن را حل کنید. هرچه مقدار نمک بیشتر باشد، الکتریسته بهتر جریان پیدا می کند و حکاکی الکتریکی بهتر انجام می شود.

گام هشتم: منبع تغذیه را وصل کنید

پلاک فلزی را داخل مخزن قرار بدهید. سیم پلاک فلزی را به ترمینال مثبت منبع تغذیه وصل کنید و سیم قطعه فلز اضافی را به ترمینال منفی منبع تغذیه وصل کنید. حالا فلزهای داخل مخزن را تا حد ممکن از هم فاصله بدهید و مطمئن شوید آن طرف پلاک فلزی که قرار حکاکی بشود، رو به بالا باشد.

گام نهم: حکاکی الکتریکی را شروع کنید

منبع تغذیه را روشن کنید تا شکل گیری حباب ها روی سطح آب را ببینید. بگذارید آب همین طور قل بزند؛ هرچه مدت زمان قل زدن آب بیشتر بشود حکاکی عمیق تر خواهد شد (بعد از چندبار حکاکی روی فلز مدت زمان مناسب دست تان خواهد آمد). حواستان باشد ورق فلزی نباید بیش از حد داخل محلول بماند چون ممکن است قسمت های زیر برچسب وینیل هم حکاکی بشوند. اگر آب نمک خیلی تیره شد، منبع تغذیه را خاموش کنید و آب نمک مخزن را تازه کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش چاپ نقش های مختلف روی فلز به صورت دائمی

می توانید یک چاپ استیک وسط مخزن بگذارید تا آب نمک سمت پلاک خیلی تیره نشود. به این ترتیب می توانید شدت و عمق حکاکی را چک کنید.

پلاک فلزی حکاکی شده آماده است

وقتی عمق حکاکی روی فلز به مقدار دلخواه تان رسید، منبع تغذیه را خاموش کنید و پلاک را از مخزن بیرون بیاورید. پلاک را بشویید و چسب و وینیل را از آن بکنید. پلاک فلزی حکاکی شده آماده است!

برای اینکه ظاهر پلاک فلزی تمیزتر بشود، می توانید سطحش را سندبلاست کنید. برای اینکار می توانید از درمل با سری مخصوص پولیش فلز یا ماشین پوست و سنباده استفاده کنید. در ضمن اگر نمی خواهید دست تان لک بشود، حتماً هنگام کار دستکش بپوشید.

اگر تجربه حکاکی الکتریکی دارید، دانسته هایتان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش حکاکی الکتریکی روی انواع فلز به روش ساده و ارزان
عنوان مطلب
آموزش حکاکی الکتریکی روی انواع فلز به روش ساده و ارزان
توضیح کوتاه
با این روش می توانید پلاک های فلزی دلخواه تان را بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با پیچ و تخته بدون استفاده پلاک فلزی شیک و منحصر به فرد بسازید... با یک تخته چوب کهنه و چند بسته پیچ می‌توانید شیک ترین و متفاوت ترین پلاک محله را بسازید. برای ساخت پلاک فلزی با این روش نیاز به ابزار خاصی ندارید؛ دری...
آموزش چاپ نقش های مختلف روی فلز به صورت دائمی... در ساختنی امروز خواهید دید که برای علامتگذاری یا چاپ روی فلز به کاتر لیزری گران قیمت یا روتر CNC ندارید. در این ساختنی برای علامتگذاری دائم روی فلز از...
حکاکی روی فلز را در خانه و با کمترین هزینه انجام بدهید... در این ساختنی یک روش ساده و سریع برای حکاکی نام، لوگو یا هر چیز دیگری که دوست داشته باشید را روی فلز یاد می گیرید. این روش حکاکی روی فلز هزینه زیادی ن...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

حکاکی روی فلز را در خانه و با کمترین هزینه انجام بدهید

در این ساختنی یک روش ساده و سریع برای حکاکی نام، لوگو یا هر چیز …

پاسخ دهید