خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / ساخت دستگاه تولید کننده موج دلتا برای الکتروتراپی جمجمه

ساخت دستگاه تولید کننده موج دلتا برای الکتروتراپی جمجمه

یک موج دلتا، به عنوان ریتم دلتا شناخته می شود، امواج مغزی طبیعی ست که در مغز فردی که در خواب عمیق است با ولتاژ بالا و فرکانس پایین (۱ تا ۴ هرتز) اتفاق می افتد. اگر شما قصد طراحی و توسعه سیستم مغز خود را به عنوان یک دانشگاهی، آماتور یا پروژه الکترونیک حرفه ای دارید، ساخت مدار- حول یک تراشه CMOS ارزان برای شما آسان است. این مدار کوچک باتری می تواند به عنوان موج دلتا ساز برای الکتروتراپی جمجمه ، سازگار برای کمک به افرادی که از بی خوابی مزمن رنج می برند، مورد استفاده قرار گیرد. در این ساختنی قصد ساخت این تولید کننده موج دلتا را داریم. با ساختنی همراه باشید.

تحریک الکتروتراپی جمجمه و موج دلتا

امواج دلتا کندترین امواج مغزی ثبت شده در انسان هستند که اغلب در نوزادان و کودکان خردسال دیده شده است. به طوری که در طی رشد، تولید این موج کم شده و صرفاً در خواب عمیق تولید می شوند. در حالت آرامش بسیار عمیق و ترمیم کننده، خوابهای شفا بخش وجود دارند. همچنین عملکرد این امواج مغزی در فعالیت های ناخودآگاه اعضای بدن مانند تنظیم ضربان قلب و هضم غذا دیده می شود. تولید میزان مناسب از امواج دلتا به ما در داشتن یک حس خوب و سرحال شدن پس از یک خواب کامل شبانه کمک زیادی می کند. اگر فعالیت غیر نرمال این امواج وجود داشته باشد، فرد دچار اختلال یادگیری یا مشکل در میزان هوشیاری می شود.

تحریک الکتروتراپی جمجمه(CES) یک فرآیندی است که با بهره گیری از سطوح بسیار کمی از تحریک الکتریکی در سر برای درمان اضطراب، افسردگی، بی خوابی و درد مزمن است. CES درمان نسبتاً ساده است؛ که یک دستگاه باتری کوچک به کار می گیرد که در سایز و ظاهر به دستگاه TENS( تحریک الکتریکی اعصاب) که معمولا در درمان فیزیکی برای تسکین درد استفاده شده شبیه است اما شکل موج متفاوت در یک سطح جریان کم تولید می کند. دستگاه CES پالس های الکتریکی با جریان کم( کمتر از ۱ میلی آمپر) از طریق سیم نازک متصل به الکترودهای کوتاه به لاله گوش یا به پوست، در طول برجستگی استخوانی، فقط به جلو یا پشت هر یک از گوش ها می فرستد. فرکانس پالس های الکتریکی را با توجه به اثر درمان مورد نظر(معمولا از ۰٫۵هرتز تا۱۰۰ هرتز) را می توان تنظیم کرد.

در ساختنی بخوانید :  آمپلی فایر هدفون استریو با استفاده از آی سی LM4910 بسازید
دستگاه موج دلتا
دستگاه الکتروتراپی موج دلتا

ساخت ساده دستگاه الکتروتراپی جمجمه CES

این یک طرح مقدماتی/ نسخه نمایشی یک دستگاه CES یا الکتروتراپی جمجمع با فرکانس متغیر است که از بسیاری از ایده های دیگر موجود بر روی اینترنت امن تر است. این دستگاه، به عنوان موج دلتا ساز برای کمک به افرادی که دچار بی خوابی مزمن هستند پیکربندی شده ، خروجی ها بسیار تمیز موج مربعی متقارن دوقطبی از یک فرکانس، کمی پایین تر از ۱ هرتز است.

مدار شماتیک دستگاه الکتروتراپی جمجمه (CES)
مدار شماتیک دستگاه الکتروتراپی جمجمه (CES)

دیاگرام مدار دستگاه الکتروتراپی فرکانس متغیر

همان طور که از نمودار مدار دیده می شود، قلب دستگاه یک تراشه CD4069 با شماره IC1 است که به عنوان یک اسیلاتور فیدبک RC ساده با کمک دو گیت اول خود(IC1A-IC1B) پیکربندی شده است. قطعات R1، R2، R3 و C3 فرکانس را تعیین می کنند. پتانسیومتر از پیش تعیین شده چند دور ۴٫۷-M (RP1) برای تنظیم دقیق این فرکانس تا حدی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مشابه، مولتی ترن ۱۰K (PR2) شدت پالس خروجی موجود را از طریق پروب های P1 و P2 کنترل می کند. لامپ قرمز(LED1) به عنوان شاخص وضعیت دستگاه (اجرا/ توقف) کار می کند. کل دستگاه از یک منبع باتری ۶ ولت(۴ تا باتری ۱٫۵ ولت) تغذیه می شود.

 

سه نوع الکترودهای زیست پزشکی مفید برای طرح وجود دارد : earclips, needle probes, cleave pads

آیا می دانستید؟

CES در کشورهای متعدد جهان بیش از ۴۰ سال است که به عنوان یک درمان غیر داروئی موثر(طب سوزنی بدون سوزن) برای تعادل انتقال دهنده های عصبی استفاده شده است. این طراحی می تواند برای ارائه یک صدا قابل تنظیم به لاله گوش خود مورد استفاده قرار گیرد که سیستم عصبی تان را متعادل می کند به طوری که شما احساس راحتی و توانایی در کار، بازی، تفکر، تمرکز، یا خواب در هر زمان و هر کجا که دوست دارید، می کنید.

در ساختنی بخوانید :  ساخت مدار راه انداز سنسور پیزو (Piezo)

نکات و هشدارها

  • یک ولت متر AC دیجیتال RMS واقعی برای تنظیم شدت خروجی (ولتاژ خروجی) لازم است. به طور مشابه، یک شمارنده فرکانس دیجیتال دقیق برای کالیبراسیون فرکانس خروجی ضروری است. با این حال، با یک CRO/DSO، هر دوکار را می توان انجام داد.
  • در نمونه اولیه من، یک خازن ۱۰۰ میکرو فارد/ ۲۵ ولت(C2) به خازن ۱۰۰ نانو فاراد(C1) متصل بود. بعداً، خازن C2 حذف شد در نتیجه شما خازن C2 را در دیاگرام موجود نمی بینید.
  • خازن ۳۳ نانو فاراد(C4) از نویز ناخواسته بر روی امواج مربع خروجی جلوگیری می کند. یک مقدار مناسب دیگر برای این خازن ۳۹ نانو است.
  • کسانی که مبتلا به صرع، افراد باردار  و یا کسانی که از ضربان ساز(یا هر دستگاه بیولوژکی دیگر) استفاده می کنند، قبل از استفاده باید با دکتر خود مشورت کنید !

منبع

خلاصه مطلب
دستگاه موج ساز دلتا بسازید
عنوان مطلب
دستگاه موج ساز دلتا بسازید
توضیح کوتاه
دستگاه موج ساز دلتا برای الکتروتراپی جمجمه بسازید
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

کوله پشتی معمولی تان را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کنید... کوله پشتی اسپیکردار برای کسانی که اهل موسیقی هستند، خیلی مفید است. اگر شما هم جزء این افراد هستید، بهتر است بدانید می شود با کمترین هزینه کوله پشتی مع...
آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید... در این ساختنی طرز ساخت آمپلی فایر رومیزی را یاد می گیرید که قابلیت های متعددی دارد. از این آمپلی فایر می توانید به عنوان گیرنده رادیویی یا دستگاه پخش ...
اسپیکر جیبی چوبی بسازید و موسیقی را با کیفیت عالی بشنوید... اسپیکرهای جیبی و پرتابل یکی از ساده ترین و در عین حال کاربردی ترین وسایل جانبی گوشی ها هوشمند هستند. قبلاً در ساختنی طرز ساخت چند نوع اسپیکر جیبی مخصو...
کوکو-میک؛ با کمترین هزینه میکروفون USB استریو بسازید... اگر به یک میکروفون USB استریو برای ضبط صدایتان نیاز دارید، دست بکار شوید و با کمترین هزینه یک کوکو-میک بسازید. کوکو-میک نام یک میکروفون USB است که با ...
پک باتری لیتیوم یونی (Li-Ion) با جعبه مخصوص بسازید... باتری های لیتیوم یونی ۱۸۶۵۰ در ساخت پروژه های الکترونیکی کارکرد زیادی داردند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با ترکیب چند سلول ۱۸۶۵۰ یک پک باتری لیتی...
دستگاه دور کننده حشرات موذی با استفاده از IC تایمر ۵۵۵... راه حل های زیادی برای دور کردن حشرات از محیط زندگی وجود دارد، قرص های حشره کش ، کرم های دور کننده حشرات یا انواع سم های حشره کش که به عنوان اسپری به ف...

درباره سید علی طلاکش

سید علی طلاکش
سید علی طلاکش ، مهندس الکترونیک و نویسنده وبسایت ساختنی است .

پیشنهاد می کنیم

نوسان ساز IPWM بسازید

ساخت ژنراتور نوسان ساز IPWM با استفاده از آردوینو

مدولاسیون پهنای پالس (PWM) مبنایی برای کنترل در الکترونیک قدرت است. اکثردستگاه های قدرت نیمه …

یک دیدگاه

  1. سلام…چرا آموزشش نیست؟؟؟
    لطفا کاملا آموزشش رو توضیح بدید آیا با برد آردوینو میشه ساخت؟؟

پاسخ دهید