خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت چراغ قوه جیبی و کوچک با وسایل بازیافتی

آموزش ساخت چراغ قوه جیبی و کوچک با وسایل بازیافتی

خیلی از وسایل کاربردی که در ساختنی طرز ساخت شان را یاد گرفته اید از وسایل بازیافتی ساخته می شوند. در این پست باز هم سراغ ایده استفاده از وسایل بازیافتی رفته ایم و اینبار ساخت چراغ قوه جیبی را برایتان آماده کردیم. با ساختنی همراه باشید و با کمترین هزینه ممکن یک چراغ قوه جیبی بسازید.

چراغ قوه جیبی بسازید
چراغ قوه جیبی بسازید

برای ساخت چراغ قوه جیبی باید اصول اولیه لحیم کاری را بلد باشید. بجز هویه هم به ابزار دیگری نیاز ندارید و کارتان با یک کاتر راه می افتد.

گام اول: وسایل مورد نیاز

چراغ قوه جیبی بسازید
چراغ قوه جیبی بسازید
  • ظرف پلاستیکی استوانه ای – می توانید از جعبه های خوراکی استفاده کنید.
  • سویچ تاگل – این قطعه را می توانید از اسباب بازی های قدیمی جدا کنید.
  • سیم
  • باتری ۹ ولتی
  • برد چراغ LED – می توانید از برد LED چراغ قوه های قدیمی استفاده کنید.
  • لنز شیشه ای

گام دوم: لنز را به بدنه بچسبانید

برای نصب لنز یک سوراخ که ۶ میلیمتر کوچک تر از قطر لنز باشد، کف ظرف استوانه ای ببرید. بعد از بریدن سوراخ، لنز را با چند قطره چسب حرارتی سرجایش بچسبانید. سپس یک حلقه فلزی را روی چسب حرارتی بچسبانید تا ظاهر چراغ قوه جیبی مرتب تر بشود.

گام سوم: LED را لحیم کنید

اگر از LED چراغ قوه قدیمی استفاده می کنید، ابتدا باید باتری ها را بیرون بیاورید و سپس انتهای استوانه را چندبار روی میز بکوبید تا برد از جلوی استوانه بیرون بزند.

در ساختنی بخوانید :  پروژه آردوینو : داشبورد الکترونیک دوچرخه بسازید [Arduino]

احتمالاً به برد LED یک فنر وصل است که سر مثبت برد است. این فنر را جدا کنید و بجایش یک سیم لحیم کنید.

سر منفی هم بیرون برد قرار دارد و با علامت مشخص شده است. به این سری هم یک سیم لحیم کنید و سپس باتری را به برد وصل کنید. اگر اتصالات را درست لحیم کرده باشید، LED روشن می شود.

گام چهارم: قطعات را داخل بدنه نصب کنید

بعد از آماده کردن اجزای چراغ قوه جیبی می توانید مونتاژ را شروع کنید. ابتدا برد LED را با کمی فاصله از لنز نصب کنید (از حلقه های فلزی و چسب حرارتی استفاده کنید).

سپس با کاتر یا درمل جای سوئیچ روی بدنه را ببرید و سوئیچ را هم با چسب به بدنه بچسبانید.

بعد از اینکه همه قطعات را سرجایشان چسباندید، می توانید سیم کشی را شروع کنید. سیم منفی برد را به سر منفی باتری و سیم مثبت برد را ابتدا به سوئیچ و سپس به سر مثبت باتری وصل کنید.

گام پنجم: دسته چراغ قوه را وصل کنید

برای کار کردن با چراغ قوه جیبی ساده تر بشود، بهتر است یک دسته هم به آن اضافه کنید. ما دسته را از جنس سیم ساختیم. دو سوراخ روی بدنه ایجاد کنید، دو سر سیم را از سوراخ ها رد کنید و از داخل بدنه گره بزنید.

ساخت چراغ قوه جیبی تمام است و می توانید آن را تست کنید. اگر اتصالات را درست ایجاد کرده باشید، LEDها روشن خواهند شد.

در ساختنی بخوانید :  با کمترین هزینه کیسه خواب سبک، گرم و راحت بدوزید

چراغ قوه جیبی آماده است

برد LED که ما استفاده کردیم، نه LED دارد و در نتیجه چراغ قوه با باتری ۹ ولتی بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت روشن می ماند. عمر باتری چراغ قوه شما هم به نوع برد LED بستگی دارد. انتخاب لنز هم تاثیر زیادی قدرت چراغ قوه دارد و به همین خاطر باید با دقت انتخاب بشود. اگر چراغ قوه جیبی ساختید، تجربه خودتان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت چراغ قوه جیبی و کوچک با وسایل بازیافتی
عنوان مطلب
آموزش ساخت چراغ قوه جیبی و کوچک با وسایل بازیافتی
توضیح کوتاه
بدون صرف هزینه یک چراغ قوه جیبی و قوی بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آتش درست کردن در طبیعت با سیم ظرفشویی و باتری کتابی!... اگر اهل کمپ زدن در طبیعت و کوهنوردی باشید، حتماً از اهمیت مهارت آتش درست کردن خبر دارید. همه بلدند با کبریت یا انواع آتش زنه، آتش درست کنند اما اینها ...
آموزش ساخت چهار کاردستی با باتری 9 ولتی اگر اهل ساخت پروژه های الکترونیکی باشید، احتمالاً در خانه تان چند باتری 9 ولتی بدون استفاده پیدا می‌شود. در این ساختنی طرز ساخت چند کاردستی با باتری 9...
ساخت چراغ قوه اضطراری با گلو استیک و قوطی نوشابه... خیلی از کسانی که اهل سفر و کوهنوردی هستند، همیشه با خودشان گلو استیک دارند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با گلو استیک و قوطی نوشابه چراغ قوه ای بسا...
آموزش ساخت کیسه خواب گرمایشی سبک و خیلی گرم... اگر دنبال یک کیسه خواب خیلی سبک می گردید که خیلی هم گرم باشد، فیبر کربن بهترین راهکار است. با اضافه کردن فیبر کربن به کیسه خواب های معمولی می توانید آ...
ساخت تبر کوهنوردی کوچک و ساده با وسایل کهنه و قدیمی... قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک تبر کوهنوردی چندکاره را یاد گرفتید. برای ساخت آن تبر نیاز به ابزار برش آهن داشتید که هر کسی آنها را در اختیار ندارد. در ای...
اجاق فلزی فوری با شعله قوی و بادوام بسازید... روش های ساخت اجاق مسافرتی و وسایلی که می توان با آنها اجاق ساخت، بسیار متنوع هستند. در این ساختنی یکی از این روش های ساخت اجاق فلزی را یاد می گیرید که...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

بریدن طناب با خود طناب؛ یک تکنیک کاربردی و ساده برای کوهنوردان

اگر اهل کوهنوردی و کمپینگ به صورت جدی و حرفه ای هستید، همیشه باید مشغول …

پاسخ دهید