خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با چسب برزنتی ماسک شیمیایی یا ماسک گاز بسازید

با چسب برزنتی ماسک شیمیایی یا ماسک گاز بسازید

اگر اهل ساختنی های عجیب و غریب نباشید،احتمالاً ایده ساخت ماسک شیمیایی با چسب برزنتی خیلی برایتان جالب نخواهد بود. هیچ کس تابحال ماسک شیمیایی از جنس چسب برزنتی ندیده است؛ نکته جالب این ایده هم درست همینجاست. با ساختنی همراه باشید و طرز ساخت این ماسک عجیب اما کارآمد را یاد بگیرید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • چسب برزنتی
 • سه عدد سگک پلاستیکی کوچک
 • یک قوطی کنسروپ
 • پارچه کتان
 • نوار مخصوص درزگیری هوا
 • ورق پلکسی گلس – می توانید از هر نوع پلاستیک شفاف دیگر استفاده کنید.
 • زغال فعال
 • پنبه توپی

ابزار مورد نیاز

 • قیچی
 • چاقو
 • اره مویی
 • ماشین پوست

گام دوم: قسمت اصلی بدنه را بسازید

ابتدا الگویی که در تصویر اول می بینید را با چند تکه چسب برزنتی ایجاد کنید. چسب ها را روی میز بچسبانید، سپس الگویی که ساخته اید را از میز جدا کنید، برعکس روی میز بگذارید و یک لایه چسب دیگر به آن بزنید (دو طرف چسبناک باید بهم بچسبند). حالا وسط این چسب ها را با همین روش پر کنید.

با قیچی روی گوشه های صفحه چسبی را برش بزنید، آنها را با دست خم کنید و دوباره با یک تکه چسب بهم وصل کنید. به این ترتیب ماسک از لبه ها به سمت داخل انحنا پیدا می کند.

صفحه را روی صورت تان بگذارید و لبه هایی که با پوست تان تماس ندارد را مشخص کنید. این قسمت ها را با برش یا اضافه کردن چسب (بسته به نوع اشکال) اصلاح کنید. صفحه را طوری را اصلاح کنید که لبه هایش هیچ درزی برای ورود به هوا نداشته باشند. البته نیازی نیست خیلی هم سخت گیری کنید.

در ساختنی بخوانید :  با توپ پینگ پونگ و ریسه LED ریسه چراغانی بسازید

گام سوم: بندها را اضافه کنید

با دقت در تصاویر می توانید نحوه اضافه کردن بندها را ببینید. ابتدا سه سری ماده سگک ها طوری بچسبانید که با هم شکل T ایجاد می کنند. سپس بندها را از یک تکه چسب که از طول تا شده باشد، بسازید. ممکن است لازم باشد لبه های چسب را کمی ببرید تا از سگک ها رد بشوند. در نهایت هم بندها را به صفحه ماسک بچسبانید.

گام چهارم: دهنی و دماغی ماسک را ببرید

بدنه ماسک شیمیایی تقریباً آماده است و باید برش های لازم را روی آن ایجاد کنید. از یک قوطی کنسرو به عنوان الگو استفاده کنید و سوراخ فیلتر را روی ماسک بکشید و ببرید. یک برش بالای سوراخ فیلتر ایجاد کنید و با روشی که در گام دوم استفاده کردیم، دماغی ماسک شیمیایی را شکل بدهید.

گام پنجم: لنزهای ماسک را اضافه کنید

ماسک شیمیایی علاوه بر کنترل تنفس باید از چشم ها هم محافظت کند. به همین خاطر باید دو لنز پلاستیکی بچسبانید و به ماسک وصل کنید.

شکل لنزها را روی ماسک بکشید تا بهترین شکل را پیدا کنید. سپس همین طرح را روی پلکسی گلس بکشید و لنزها را ببرید. این لنزها را می توانید از هر نوع پلاستیک شفاف – حتی بطری نوشابه – بسازید.

طرح لنزها را با اختلاف سه میلیمتری روی ماسک بکشید (سوراخ لنز باید سه میلیمتر کوچکتر از خود لنز باشد). تفاوت ها را اصلاح کنید و جای لنزها روی ماسک شیمیایی را ببرید. سپس لنزها را از داخل با چسب به ماسک بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : سیستم دزدگیر لیزری بسازید

گام ششم: فیلتر ماسک را اضافه کنید

فیلتر مهمترین قسمت ماسک شیمیایی است و به همین خاطر باید در این مرحله خیلی دقیق عمل کنید. ابتدا با پیچ گوشتی چند سوراخ کف قوطی ایجاد کنید. کف قوطی یک لایه پارچه کتان بگذارید و پارچه را با چسب ثابت کنید. یک لایه کوچک پنبه روی پارچه کتان بگذارید، قوطی را تا نیمه با زغال فعال پر کنید و فضای باقیمانده را هم با پنبه پر کنید. لایه های پنبه را کمی فشرده کنید، سپس یک لایه پارچه کتان روی آنها بگذارید و با چسب ثابتش کنید.

حالا فیلتر یا همان قوطی را روی سوراخی که قبلاً بریده اید قرار بدهید و با چسب آن را بچسبانید. سعی کنید تا جایی که ممکن است لبه ها را درزگیری کنید.

گام هفتم: ماسک را درزگیری کنید

برای درزگیری لبه های ماسک از فوم مخصوص درزگیری استفاده کنید. نوار را از داخل دور لبه ها بپیچید تا جلوی ورود هوا از لبه ها گرفته بشود. نوارهای درزگیری معمولاً یک لایه چسبی دارند و همان برای چسباندن درزگیر کافی است.

ماسک شیمیایی آماده است

به همین سادگی و با وسایل بازیافتی یک ماسک شیمیایی ساختید. اگر این ماسک را ساختید، تصاویرش را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با چسب برزنتی ماسک شیمیایی یا ماسک گاز بسازید
عنوان مطلب
با چسب برزنتی ماسک شیمیایی یا ماسک گاز بسازید
توضیح کوتاه
فقط با وسایل بازیافتی یک ماسک ضدگاز بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پاسخ دهید