خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با برد Atmega328 سرعت سنج دوچرخه کوچک اما دقیق بسازید

با برد Atmega328 سرعت سنج دوچرخه کوچک اما دقیق بسازید

اگر اهل ورزش با دوچرخه یا دوچرخه سواری هستید، سرعت سنج دوچرخه خیلی به دردتان می خورد. در این ساختنی آموزش ساخت سرعت سنجی را یاد می گیرید که هم سرعت و هم تعداد دور در دقیقه را نشان می دهد. با استفاده از این اطلاعات می توانید تمرین و ورزش با دوچرخه را دقیق تر و بهتر انجام بدهید.

برای ساخت سرعت سنج دوچرخه با این روش باید با ساخت مدارات الکترونیکی و برنامه ریزی میکروکنترلرها آشنا باشید. البته ما تمام اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار می دهیم.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • نمایشگر LCD
 • برد مدار چاپی (به همراه ابزار ساخت PCB)
 • فیلامنت پرینتر سه بعدی
 • برد Atmega328
 • کریستال ۱۶MHz
 • دو عدد خازن سرامیکی ۲۲ pF
 • چهار عدد باتری AAAپ
 • اسپری رنگ
 • چسب قطره ای
 • استون
 • گوش پاک کن

ابزار مورد نیاز

گام دوم: بوت لودر را روی تراشه Atmega328 نصب کنید

بوت لودر را نصب کنید
بوت لودر را نصب کنید

این مرحله برای کوچک شدن اندازه سرعت سنج دوچرخه ضروری است. استفاده از آردوینو برای پردازش و نمایش اطلاعات اندازه نهایی پروژه را خیلی بزرگ می کند. به همین خاطر بجای آردوینو از تراشه Atmega328استفاده می کنیم. این تراشه در واقع هسته آردوینو است و در نتیجه می توانید آن را با آردوینو برنامه ریزی کنید.

ابتدا تراشه را مطابق دیاگرام بالا به آردوینو وصل کنید و سپس بوت لورد را نصب کنید.

گام سوم: کدها را روی Atmega328 آپلود کنید

بعد از نصب بوت لودر، تراشه Atmega328 اصلی را تراشه ای که ساخته اید جابجا کنید. دکمه ریست را بزنید تا LED روی برد شروع به چشمک زدن کند. اگر LED چشمک نزند، بوت لودر درست نصب نشده است. بعد از اینکه مطمئن شدید بوت لودر اشکالی ندارد، کدهای زیر را روی تراشه آپلود کنید. سپس دوباره دکمه را بزنید و تراشه ها را سرجایشان برگردانید.

در ساختنی بخوانید :  دستگاه تست باتری بسازید و ظرفیت باتری‌های قابل‌شارژ را اندازه بگیرید

نمونه کد اول

نمونه کد دوم

گام چهارم: سرعت سنج را تست کنید

بعد از آماده کردن تراشه، باید مدار را تست کنید. قطعات را روی برد بورد بچینید و سپس مدار را تست کنید. این مرحله اهمیت زیادی دارد و باید با دقت انجام بشود.

در ساختنی بخوانید :  رگولاتور سوئیچینگ بسازید و با برد آردوینو کنترلش کنید

گام پنجم: سنسور را بسازید

سنسور سرعت سنج از یک سنسور اثر هال و یک مقاومت ساخته می شود. این سنسور داخل یک بدنه پلاستیکی قرار می گیرد که فایل های پرینت آن در این لینک موجود است. سنسور اثر هال را به مقاومت و سه سیم دیگر لحیم کنید. دور هر کدام از سیم ها هیت شرینک بگذارید و یک هیت شرینک هم دور هر سه سیم بکشید.

حالا سنسور سرعت سنج را داخل قابی که پرینت کرده اید، بگذارید و آن را با چسب حرارتی پر کنید. حواستان باشید کانال بست کمری با چسب پر نشو. یک نوار چسب دوطرفه هم روی بدنه سنسور بگذارید تا مطمئن شوید لیز نمی خورد.

گام ششم: سوکت IC را اضافه کنید

برای کامل کردن سرعت سنج دوچرخه به یک سوکت IC 28 پین نیاز داریم. اگر سوکت با این تعداد پین پیدا نکردید، دو سوکت ۱۶ پین بهم بچسبانید و سپس چهار پین اضافی آن را ببرید.

گام هفتم: برد مدار چاپی را بسازید

برای ساخت برد مدار چاپی می توانید از هر روشی که ابزارش را دارید، استفاده کنید. فایل طراحی PCB هم در لینک زیر قرار داده ایم (رمز فایل saakhtani.ir است) تا فرایند ساخت ساده تر بشود.

گام هشتم: قطعات را روی برد لحیم کنید

با کمک فایل طراحی برد مدار چاپی، جای قطعات روی برد را پیدا کنید و آنها را سرجایشان لحیم کنید.

گام نهم: قاب سرعت سنج را بسازید

سرعت سنج دوچرخه تقریباً آماده است و باید قابش را بسازید. اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی دارید، فایل های طراحی قاب را از اینجا دانلود و سپس پرینت کنید. بعد از پرینت قطعات، مدار را داخل قاب قرار بدهید و آن را با چسب قطره ای و بست کمری ببندید.

برای ساخت قاب می توانید از هر روش و متریال دیگری هم استفاده کنید.

سرعت سنج دوچرخه آماده است

حالا فقط کافی است سرعت سنج را به دوچرخه ببندید و مثل همیشه دوچرخه سواری کنید. سرعت و تعداد دور در دقیقه روی نمایشگر نمایش داده می شود و تغییر سرعت هم بلافاصله روی داده ها تاثیر می گذارد.

منبع

خلاصه مطلب
سرعت سنج دوچرخه کوچک اما دقیق بسازید
عنوان مطلب
سرعت سنج دوچرخه کوچک اما دقیق بسازید
توضیح کوتاه
این سرعت سنج کوچک سرعت به مایل و تعداد دور در دقیقه را نشان می دهد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با برد ATtiny85 یک توان سنج یا پاورمتر ساده و کاربردی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت توان سنج یا پاورمتر با برد ATtiny85 را یاد می گیرید. این توان سنج قابلیت اندازه گیری ولتاژ (V)، جریان(mA) و مصرف انرژی انباشته ...
آموزش ساخت پروگرامر ISP برای میکروکنترلرهای ATmega32... میکروکنترلرهای ATmega32 از سه روش برنامه ریزی پشتیبانی می کنند: برنامه ریزی موازی ،برنامه ریزی در سیستم، برنامه ریزی ISP یا سریال پروگرامینگ و برنامه ...
فانشن ژنراتور یا تولید کننده شکل موج بسازید !... اگر دانشجوی رشته الکترونیک ، یکی از دوست داران پروژه های الکترونیکی و یا در حال آموزش الکترونیک هستید و یا اگر دوست دارید در کارگاه شخصی خودتان یک دست...
یک دماسنج دیجیتال با استفاده از میکرو AVR و حسگر LM35 بسازید... امروز در ساختنی با شما هستیم با یک مدار الکترونیکی بسیار کاربردی ، یک دماسنج دیجیتال که می تواند در بسیاری از پروژه های رباتیک و الکترونیک مفید واقع ش...
با میکروکنترلر AVR کامپیوتر تک تراشه و مستقل بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک سیستم کامپیوتری مستقل را یاد می‌گیرید که فقط یک تراشه AVR دارد: میکروکنترلر ATmega 1284P . تراشه ۱۲۸۴P پاسخگوی تمام کارکردها...
با تراشه ATtiny13A ربات دنبال کننده خط بسازید... ساخت ربات با تراشه های کوچکی مثل ATtiny13A کمی سخت است چون این تراشه فلش ۱k و فقط ۵ پین IO دارد. البته سختی کار به نوع رباتی که انتخاب می کنید هم بستگ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

کنترل سرعت موتور DC با استفاده از AVR

کنترل سرعت موتور DC با PWM در AVR Atmega32

استفاده از PWM (مدولاسیون پهنای پالس) برای کنترل دستگاه به عنوان یک روش معمول در …

پاسخ دهید