خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می کند. در این ساختنی طرز ساخت یک دانخوری پدالی را یاد می گیرید که هیچ قطعه الکترونیکی ندارد اما کاملاً اتوماتیک است. به محض اینکه پرنده ها روی پدال بایستد، درپوش دانخوری باز می شود و پرنده می تواند به دانه ها دسترسی داشته باشد.

وزن بیشتر جونده ها، پرنده های کوچک و … طوری است که با نشستن روی پدال هم نمی توانند در دانخوری اتوماتیک را باز کنند. به همین خاطر این دانخوری برای نگه داری از مرغ و خروس در مزرعه و باغ بسیار مناسب است. بسته بودن درپوش هم مانع از خیس شدن دانه ها هنگام بارندگی می شود.

برای اینکه بتوانید دانخوری پدالی را بسازید باید خیلی به تصاویر دقت کنید. در هر مرحله الگوی برش و شکل دادن ورق های فلزی را در اختیارتان قرار می دهیم و با تصاویر مراحل شکل دادن اجزای مختلف دانخوری را به شما نشان می دهیم.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز

دانخوری اتوماتیک با ورق آلومنیوم یا ورق فلزی گالوانیزه ساخته می شود. در ضمن شما می توانید ابعاد دانخوری را متناسب با نیازتان تغییر بدهید.

 • ورق آلومینیومی ۶ میلیمتری
 • دو عدد لولای فلزی
 • میخ پرچی و ابزار نصب میخ پرچی
 • انبر فلزبر
 • گونیای بزرگ
 • ۶ عدد پیچ بزرگ به همراه مهره قفلی
 • مته ۶ و ۳ میلیمتری
 • آلومینیوم ۳ در ۱۲ میلیمتری
 • خط کش
 • اسکریبر
 • خم کننده ورق فلزی
 • دستگاه برشکاری ورق فلزی
 • ماشین جوشکاری نقطه ای

گام دوم: پایه را بسازید

پایه ساده ترین قسمت دانخوری است. یک ورق آلومینیومی ۵۳۰ در ۳۹۰ میلیمتری ببرید و هر چهار گوشه را با گونیا چک کنید تا مطمئن شوید کاملاً مربعی است. سپس ورق را طبق الگوهایی که در تصاویر بالا می بینید، شکل بدهید. الگوی دوم ابعاد ندارد تا راحت تر بتوانید محل تاخوردگی ها را تشخیص بدهید. همانطور که در تصاویر می بینید برای خم کردن ورق آلومینیومی از دستگاه خم کننده استفاده می کنیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت مدار چراغ خورشیدی با آرایه LED بیست عددی

تمام مراحل شکل دادن پایه در تصاویر بالا آمده است.

گام سوم: ورق های کناری را بسازید

دو ورق آلومینیومی با ابعاد ۲۲۰ در ۲۲۰ میلیمتر ببرید و آنها را با کمک الگوها و تصاویر بالا برش بدهید. دقت کنید که یک لبه ایمنی در قسمت بالا قرار دارد و دو بخش هم شکل اما برعکس هم هستند. بنابراین سوراخ ها باید در جهت مخالف یکدیگر دریل بشوند.

برای وصل کردن ورق های کناری به پایه می توانید از جوشکاری نقطه ای یا میخ پرچی استفاده کنید. نحوه اتصال هم در تصاویر مشخص شده است.

گام چهارم: میله های اتصال را بسازید

برای دانخوری اتوماتیک به چهار میله اتصال نیاز داریم. برای ساخت میله ها به ورق آلومینیومی ۱۲ در ۳ میلیمتری، دو میله ۲۹۰ میلیمتری و دو میله ۱۵۰ میلیمتری نیاز دارید. میله ها را با کمک الگوها و تصاویر بسازید. بهتر است برای سوراخ کردن دریل ها، ورق ها را بهم بچسبانید و سوراخ ها را یکجا دریل کنید تا کارتان ساده تر بشود.

گام پنجم: درپوش دانخوری را بسازید

ساخت درپوش کمی سخت تر از سایر قسمت هاست چون تاخوردگی های زیادی دارد. پس بیشتر به تصاویر دقت کنید و اگر لازم می دانید ابتدا الگو را روی کارتن پیاده کنید تا اشکالات احتمالی تان از بین برود.

ساخت درپوش را با یک ورق ۲۴۹ در ۶۲۴ میلیمتری شروع کنید و لبه ایمنی را از فاصله ۱۲ میلیمتری ایجاد کنید. برای اتصال لولاها هم از میخ پرچی استفاده کنید. اگر اندازه لولاهایتان فرق می کند، آنها را وسط بگذارید و با میخ پرچی به ورق آلومینیومی وصل کنید. در ضمن اگر سوراخ ها را قبل از تا زدن ورق دریل کنید، کارتان ساده تر می شود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت برد مدار چاپی (PCB) فقط با یک ماژیک!

جزییات بیشتر درباره ساخت درپوش را در الگوها و تصاویر بالا ببینید.

گام ششم: پدال را بسازید

همانطور که در الگو می بینید، پدال هم تاخوردگی های زیادی دارد و به همین خاطر باید در ساخت آن دقت زیادی به خرج بدهید. در مرحله هم ساخت نمونه کارتنی می تواند کار را ساده تر کند. البته اگر طبق تصاویر پیش بروید، مشکلی نخواهید داشت.

هنگام ایجاد تاخوردگی آخر در دو سر پدال دقت کنید که شکاف لازم برای وصل شدن میله های اتصال را ایجاد کنید.

دانخوری اتوماتیک و پدالی آماده است

دانخوری اتوماتیک آماده است
دانخوری اتوماتیک آماده است

ساخت این دانخوری زمان زیادی می برد چون باید با دقت و حوصله ساخته بشود. اما نگهداری از طیور را بسیار ساده تر می کند. ایده هایتان برای بهبود طراحی این دانخوری را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

اگر به ساخت تجهیزات مرغداری علاقه دارید، آموزش ساخت گرمکن و دستگاه جوجه کشی را هم بخوانید.

منبع

خلاصه مطلب
با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید
عنوان مطلب
با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید
توضیح کوتاه
این دانخوری بدون قطعات الکترونیکی کاملاً اتوماتیک است.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با استفاده از تایمر ۵۵۵ یک آمپلی فایر بسازید... کافی است آمپلی فایر را در ساختنی جستجو کنید تا آموزش ساخت انواع آمپلی فایر ساده و پیشرفته را ببینید. امروز باز هم سراغ آموزش ساخت آمپلی فایر رفته ایم ...
آموزش ساخت : جاقلمی رومیزی شیک و ارزان بسازید... اگر یک تکه چوب و یک دریل دارید، دست بکار شوید و برای یکبار برای همیشه میز فرزندتان را مرتب کنید. در این ساختنی طرز ساخت یک جاقلمی رومیزی را یاد می گیر...
آموزش ساخت : با قاب CD یک تراریوم کوچک بسازید... تراریوم ها معمولاً با تنگ ها و ظروف شیشه ای ساخته میشوند و به همین خاطر شکل شان یا استوانه است یا کره. اگر شما هم می خواهید یک تراریوم با شکل متفاوت ب...
دستگاه جوش و ذوب با استفاده از ترانس اجاق مایکروویو بسازید !... اگر در خانه یک اجاق مایکروویو خراب دارید یا دوست دارید از مایکروفر های خراب چیزی بسازید ، باید بگوییم که یکی از کارهایی که با یک اجاق ماکروویو خراب می...
آموزش ساخت : با کاغذ سبد حصیری شیک و بادوام بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک سبد حصیری با کاغذ روزنامه را یاد می گیرید. شاید فکر کنید ایده ساخت سبد با کاغذ ارزش صف وقت را ندارد چون این سبد عمر زیادی نخ...
با کمترین مهارت چرم دوزی، ساک چرمی زنانه بدوزید... اگر دنبال یک ساک دستی سبک و جادار می گردید، این ساک چرمی زنانه برایتان مناسب است. از این ساک چرمی می توانید برای خرید، ورزش، مسافرت یا هر زمانی که کلی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با ارزان ترین وسایل دستگاه صابون ریز اتوماتیک بسازید

اگر از ساخت وسایل کاربردی برای زندگی روزمره تان لذت می برید، این دستگاه صابون …

پاسخ دهید