خانه / چگونه بسازیم / آموزش ساخت دسته کلید شیک و متفاوت با زنجیر دوچرخه

آموزش ساخت دسته کلید شیک و متفاوت با زنجیر دوچرخه

در این ساختنی آموزش ساخت دسته کلید با زنجیر دوچرخه را می خوانید. مهمترین مزیت این نوع دسته کلید، بادوام بودن و البته اندازه کوچک آن است. اگر کلیدهایی دارید که همیشه همراه تان هستند، ساخت دسته کلید زنجیری فکر خوبی است. اشکال این نوع دسته کلید این است که دیگر نمی توانید کلیدها را در جاکلیدی های معمولی بیاندازید چون قسمت بالایی کلیدها جدا می شود.

ساخت دسته کلید با زنجیر دوچرخه نیاز به مهارت خاصی ندارد اما باید چند ابزار مثل اره مویی و دریل داشته باشید. در ضمن کلیدهایی که باید گشتاور یا پیچش زیاد در قفل داشته باشند، برای این نوع دسته کلید مناسب نیستند.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت دسته کلید زنجیری

  • چند کلید
  • زنجیر دوچرخه
  • میخ مخصوص زنجیر دوچرخه
  • انبر قفلی
  • اره مویی دستی یا درمل با دیسک برش فلز
  • دریل به همراه مته ۱۱ میلیمتری
  • سنباده

گام دوم: دسته کلید زنجیری چطور کار می کند؟

همانطور که در تصویر بالا می بینید، زنجیر دوچرخه از چند قسمت مختلف تشکیل می شود: صفحه خارجی، صفحه داخلی، مهره پرچی یا ریوت، غلتک یا رولر. بهترین نوع زنجیر برای ساخت دسته کلید زنجیری است که فاصله بین مهره های پرچی آن زیاد باشد.

برای ساخت دسته کلید زنجیری باید غلتک هایی که بین صفحه ها قرار می گیرند را با کلیدها جایگزین کنیم.

گام سوم: زنجیر را آماده کنید

ابتدا زنجیر دوچرخه را باز کنید و یک تکه از آن جدا کنید. حواستان باشد هنگام جدا کردن زنجیر، مهره های پرچی از صفحه های خارجی جدا نشوند (در این صورت اجزای زنجیر از هم باز می شوند). کلیدهایی که می خواهید برای ساخت دسته کلید استفاده کنید را هم کنار بگذارید. تعداد کلیدها باید به اندازه غلتک های داخل زنجیر باشد.

در ساختنی بخوانید :  چگونه بسازیم: شعله های رنگی تولید کنیم !

گام چهارم: سوراخ روی کلیدها را دریل کنید

قبل از اینکه بالای کلید را ببرید، درست وسط هر کلید یک سوراخ ۱۱ میلیمتری دریل کنید. سپس سوراخ ها را با سوهان صاف کنید تا صفحه داخلی روی کلید بنشیند. سوراخ صفحه داخلی را روی سوراخی که دریل کرده اید تراز کنید و دور صفحه را روی کلید بکشید.

برای اینکه مطمئن شوید کلیدها بعد از اتصال به زنجیر کار خواهند کرد، کلید را در قفل فرو کنید و جای سوراخ را با کمک صفحه داخلی روی آنها علامت بگذارید. صفحه داخلی را کاملاً به کلید بچسبانید و سپس جای سوراخ را علامت بگذارید.

گام پنجم: کلیدها را ببرید

برای بریدن کلیدها از درمل یا اره مویی استفاده کنید. نحوه بریدن کلیدها هم در تصاویر مشخص است.

گام ششم: میخ های پرچی جدید را تنظیم کنید

با کمک درمل یا اره مویی، لبه های کلیدها یا میخ های پرچی جدید را پولیش بدهید تا سایز آنها بزرگتر از لبه صفحه خارجی نباشد. با سنباده هم لبه ها را نرم کنید.

گام هفتم: دسته کلید را مونتاژ کنید

در این مرحله باید زنجیر دوچرخه از نو مونتاژ کنید اما بجای غلتک ها کلیدهایتان را بگذارید و بجای میخ های پرچی قدیمی از میخ های جدید استفاده کنید. بهترین ابزار برای بستن میخ ها انبر قفلی است. ابتدا قطعات را به ترتیب روی هم بگذارید و سپس میخ ها را با انبر محکم کنید. فقط حواستان باشد میخ ها شکل صفحه خارجی را تغییر ندهند. با تنظیم میخ های پرچ می توانید محدوده و میزان حرکت کلیدها را تنظیم کنید.

در ساختنی بخوانید :  قفسه چاقوی دیواری بسازید و همه چاقوها را دم دست نگه دارید

گام هشتم: دسته کلید را تست کنید

مراحل ساخت دسته کلید زنجیری
مراحل ساخت دسته کلید زنجیری

اگر قفل اشکالی نداشته باشد و دسته کلید درست ساخته باشد، زنجیر می توانید گشتاور یا پیچش کلید را تحمل کند. برای افزایش مقاومت زنجیر در برابر چرخش کلیدها باید از زنجیرهای ضخیم تر استفاده کنید یا کلیدها را با سفت کردن صفحه های خارجی زنجیر تنظیم کنید.

دسته کلید زنجیری آماده است

دسته کلید زنجیری آماده است
دسته کلید زنجیری آماده است

این دسته کلید علاوه بر ظاهر خاص و متفاوت، جای کمی هم در کیف تان می گیرد. با چندبار آزمون و خطا می توانید بهترین ترفندها و قلق های ساخت دسته کلید زنجیری را یاد بگیرید.

منبع

خلاصه مطلب
 آموزش ساخت دسته کلید شیک و متفاوت با زنجیر دوچرخه
عنوان مطلب
آموزش ساخت دسته کلید شیک و متفاوت با زنجیر دوچرخه
توضیح کوتاه
یک دسته کلید کوچک و جمع و جور بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت گل فلزی بدون جوشکاری و آهنگری... گل های فلزی یکی از وسایل تزیینی هستند که بخاطر دوام بالا و زیبایی خاص، طرفداران زیادی دارند. این گل های فلزی معمولاً با تکنیک ها و ابزارهای جوشکاری سا...
آموزش ساخت پایه کاپ کیک سیمی با وسایل دورریختنی... اگر همیشه در مهمانی هایتان کاپ کیک سرو می کنید، به یک پایه کاپ کیک نیاز دارید. با ساختنی همراه باشید تا ساخت پایه کاپ کیکی را یاد بگیرید که با یک تکه ...
با در شیشه های مربا جاکلیدی دیواری بسازید... اگر شما هم مرتب کلیدهایتان را گم می کنید، این ساختنی می تواند مشکل تان را حل کند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور بدون هزینه زیاد یک جاکلیدی دیواری بس...
آموزش ساخت عروسک سیمی ساده و کوچک در این ساختنی آموزش ساخت یک عروسک سیمی را یاد می گیرید که می توانید از آن به عنوان جاکلیدی یا آویز زیپ استفاده کنید. ساخت عروسک با این روش هیچ هزینه ا...
آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر... اگر در کارگاه، باغ یا باغچه‌تان به یک تبر کوچک نیاز دارید، خودتان هم می توانید آن را بسازید. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با تیغه اره گرد یک تبر کو...
آموزش ریخته گری فلز با خمیر سوگرو؛ ارزان، ساده و دقیق... ریخته گری فلز روش های مختفلی دارد و اکثر این روش ها نیاز به ابزار و وسایل گران قیمت دارد. اگر دوست دارید دست سازهای فلزی بسازید اما به این ابزار و وسا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت پایه کاپ کیک سیمی با وسایل دورریختنی

اگر همیشه در مهمانی هایتان کاپ کیک سرو می کنید، به یک پایه کاپ کیک …

پاسخ دهید