خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / کابینت دارت شیک و بادوام در اندازه دلخواه بسازید

کابینت دارت شیک و بادوام در اندازه دلخواه بسازید

اگر اهل بازی دارت باشید، احتمالاً در فروشگاه ها کابینت دارت دیده اید. این کابینت های دارت خیلی شیک و جالب هستند اما قیمت بالایی هم دارند. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با کمترین هزینه کابینت دارت در اندازه و شکل دلخواه تان بسازید. برای ساخت کابینت دارت به ابزار نجاری نیاز دارید اما لزوماً نباید مهارت نجاری داشته باشید.

در این آموزش از پالت چوبی برای ساخت کابینت دارت استفاده می کنیم اما می توانید از چوب هایی که جنس و رنگ بهتری دارند، استفاده کنید. دارت را هم باید آماده داشته باشید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • دو عدد پالت چوبی
 • پیچ های ۷ سانتیمتری
 • چهار عدد لولای فلزی
 • چسب چوب
 • رنگ چوب و روغن جلا
 • تخته سیاه یا چوب و رنگ مخصوص تخته سیاه

ابزار مورد نیاز

 • چکش
 • دیلم
 • اره دستی
 • اره نواری برای برش های منحنی
 • سنباده دیسکی با کاغذ ۸۰
 • قلم مو
 • دریل

گام دوم: پالت چوبی را باز کنید

برای باز کردن پالت های چوبی می توانید از دو روش استفاده کنید. روش اول استفاده از چکش و دیلم است که نیاز به دقت زیادی دارد چون ممکن است سطح چوب هنگام بیرون کشیدن میخ ها آسیب ببینید.

روش دوم هم استفاده از اره دستی است که در تصویر دوم می بینید. با این نوع اره می توانید تخته ها را از محل لبه ها ببرید و از یکدیگر جدا کنید. به این ترتیب تخته ها از هم جدا می شوند و میخ ها هم براحتی با چکش بیرون می آیند.

در ساختنی بخوانید :  با کنده درخت و میلگرد چهارپایه چوبی بسازید

گام سوم: پالت ها را آماده کنید

ابتدا تمام سطوح الوارها را سنباده بکشید. اگر لبه ها خیلی ناهموار و به هم ریخته هستند، الوارها را با گندگی صاف کنید.

اگر می خواهید طرح گره چوب ها بیشتر دیده بشود و ظاهر کابینت دارت تان شبیه تصاویر بشود، باید از رنگ چوب مشکی استفاده کنید. رنگ چوب را با نسبت دو به یک با تینر مخلوط کنید و یک لایه روی چوب ها بزنید. یک روز کامل صبر کنید تا رنگ خشک بشود و یکبار دیگر الوارها سنباده بکشید. اگر می خواهید گره ها بیشتر دیده بشوند، روی گره ها را برای بار دوم هم سنباده بکشید.
سنباده کاری و پرداخت تخته ها را می توانید بعد از بریدن آنها یا بعد از کامل کردن کابینت انجام بدهید. بهترین حالت این است که تخته ها را بعد از برش سنباده و پرداخت کنید.

گام چهارم: طراحی کابینت دارت را مشخص کنید

بهترین راه برای طراحی کابینت دارت استفاده از نرم افزارهای گرافیکی و برداری است. به این ترتیب هیچ اشتباهی در ابعاد بوجود نمی آید.

راه دیگر هم این است که تخته ها را کنار هم بچینید، دارت را روی آنها بگذارید و ابعاد کابینت را مشخص کنید. ما لبه های درهای کابینت را هم برش منحنی می زنیم تا طراحی شکیل تر بشود.
بعد از اینکه طراحی کابینت را مشخص کردید، الوارها را روی هم بچینید و مطمئن شوید ضخامت آنها برای مونتاژ شدن روی یکدیگر مناسب باشند. اگر ضخامت الوارها زیاد است، ضخامت شان را با گندگی یا اره رومیزی تنظیم کنید.

در ساختنی بخوانید :  دسر سیب زمینی ؛ یک غذای ساده، سریع و لذیذ

گام پنجم: کابینت را بسازید

ابتدا الوارهای تخته پشتی کابینت را بهم بچسبانید، سپس با گیره ببندید و صبر کنید تا خشک شوند. برای اتصال دیواره های کابینت به یکدیگر از روش اتصال بیسکویتی استفاده می کنیم. شکل برش ها را با اندازه دقیق روی دو سر الوارها بکشید (این بریدگی ها باید درست وسط عرض الوارها قرار بگیرند) و آنها را با ابزارهایی که دارید ببرید. همانطور که در تصاویر می بینید لزوماً نباید اره مویی داشته باشید و با ابزارهای ساده هم می توانید بریدگی ها را ایجاد کنید.

با گونیا تخته پشتی را چک کنید تا مطمئن شوید مربع کامل است. سپس الوارهایی که آماده کرده اید را به چهار ضلعش بچسبانید.

بعد از خشک شدن چسب دیواره ها، دوباره قسمت هایی که لازم است را سنباده بکشید و رنگ کنید.

گام ششم: درهای کابینت را اضافه کنید

الوارهای درهای کابینت را هم بهم بچسبانید و با گیره ببندید تا چسب خشک بشود. درهای خشک شده را روی کابینت بگذارید، لبه های پایینی را با هم تراز کنید و مطمئن شوید هر چهار گوشه درها کاملاً ۹۰ درجه هستند.

برای گرد کردن لبه های بالایی درهای کابینت می توانید از الگوی کاغذی یا چوبی استفاده کنید. ما توصیه می کنیم از الگوی چوبی استفاده کنید چون کارتان را ساده تر می کند. یک تکه روکش چوب ضخیم بردارید و انحنای مورد نظرتان را به آن بدهید. این نوار منحنی را روی لبه بالایی درها بچسبانید و سپس با اره نواری لبه بالایی را ببرید.

اگر در کابینت دارت را یک تکه ساخته اید، در نهایت آن را از وسط ببرید و محل برش ها را رنگ کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چراغ خواب دیواری بسازید

گام هفتم: کابینت دارت را مونتاژ کنید

کابینت دارت را مونتاژ کنید
کابینت دارت را مونتاژ کنید

درهای کابینت را با چهار لولای کوچک به کابینت وصل کنید.تخته دارت هم با پیچ های خودش به تخته پشتی وصل کنید. می توانید به هر در کابینت یک هولدر برای دارت ها اضافه کنید. اگر هولدرها را خودتان می سازید، سوراخ ها را با مته ای که کمی ضخیم تر از دارت ها باشد دریل کنید.

در نهایت هم کل کابینت را با یک لایه روغن جلا بپوشانید و صبر کنید تا کاملاً خشک بشود. دو تخته سیاه هم داخل درهای کابینت بچسبانید تا امتیازها را رویشان بنویسید. خودتان هم می توانید این تخته سیاه ها را با تخته سه لا و رنگ مخصوص تخته سیاه بسازید.

اگر کابینت دارت را ساختید، تصاویرش را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
کابینت دارت شیک و بادوام در اندازه دلخواه بسازید
عنوان مطلب
کابینت دارت شیک و بادوام در اندازه دلخواه بسازید
توضیح کوتاه
با صرف کمترین هزینه صاحب کابینت دارت شوید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

هولدر هندزفری چوبی مخصوص گوشی های آیفون بسازید... اگر همیشه از هندزفری استفاده می کنید، هولدر هندزفری یکی از وسایلی است که خیلی به دردتان می خورد. قبلاً در ساختنی آموزش چند مدل هولدر هندزفری را یاد گر...
آموزش ساخت جا ادویه ای چوبی و سه طبقه با دستگاه برش لیزری... اگر برای طبخ غذا از ادویه های زیادی استفاده می کنید، باید یک جا ادویه ای بزرگ داشته باشید که هنگام آشپزی جلوی دست تان شلوغ نشود. در این ساختنی ساخت جا...
قفسه چاقوی دیواری بسازید و همه چاقوها را دم دست نگه دارید... وقتی آشپزخانه کوچک باشد، استفاده بهینه از فضا اهمیت زیادی دارد. یکی از وسایلی که همیشه باید دم دست باشد و فضای روی کابینت را اشغال می کند، ست چاقو است...
رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو... در این ساختنی طرز ساخت یک رخت آویز چوبی ایستاده را یاد می گیرید که طرز ساختش بسیار ساده است و کارکردهای مختلفی دارد. از این رخت آویز می توانید به عنوا...
ساخت میز پذیرایی شیک و متفاوت با کنده درخت و شیشه... ساخت میز پذیرایی با تنه درخت ایده بسیار جالبی است و قبلاً در ساختنی به آن پرداخته ایم. اگر می خواهید این ایده را امتحان کنید اما ابزار نجاری زیادی ندا...
استند رومیزی شیک و مدرن با طراحی منحصر به فرد بسازید... اگر شما هم همیشه روی میز دنبال موبایل، ساعت، خودکار و سایر وسایل کوچک می گردید به یک استند رومیزی نیاز دارید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یک...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت جا ادویه ای چوبی و سه طبقه با دستگاه برش لیزری

اگر برای طبخ غذا از ادویه های زیادی استفاده می کنید، باید یک جا ادویه …

پاسخ دهید