خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت مدار چراغ راهنمایی و رانندگی بدون آردوینو

آموزش ساخت مدار چراغ راهنمایی و رانندگی بدون آردوینو

پیشتر در ساختنی آموزش ساخت چراغ راهنمایی و رانندگی با آردوینو را خوانده اید. در این پست آموزش ساخت یک نمونه ساده تر را یاد می گیرید که نیاز به برنامه نویسی ندارد. این مدار چراغ راهنمایی و رانندگی با دو آی سی و چند قطعه الکترونیکی ساده دیگر ساخته می شود.

این مدار چراغ راهنمایی و رانندگی چهار فاز قرمز، قرمز/زرد، سبز و زرد دارد. همچنین می توانید مدت زمان روشن ماندن هر کدام از چراغ ها را تنظیم کنید. این مدار چراغ راهنمایی و رانندگی یک پروژه الکترونیکی آموزنده است و می توانید از آن برای ساخت مدل های ترافیکی استفاده کنید.

گام اول: مدار کامل

این مدار کمی پیچیده است و روی دو برد بورد ساخته می شود. برای اینکه ساخت مدار و درک شماتیک ساده تر بشود، آن را به سه بخش استپر، تایمر و خروجی تقسیم کردیم. در گام های بعدی این سه بخش مدار را بررسی می کنیم.

گام دوم: استپر

شماتیک بخش استپر
شماتیک بخش استپر

مثل همه مدارات الکترونیکی، آی سی CD4017 (شمارنده ده دهی) در این پروژه هم برای حرکت بین فازها استفاده می شود. اما فقط از خروجی های صفر تا سه برای چهار فاز چراغ راهنمایی و رانندگی استفاده می کنیم. خروجی چهارم هم تراشه را ریست می کند و دوباره به حالت صفر برمی گرداند.

استفاده از آی سی CD4050 (بافر غیرمبدل) ضرورتی ندارد اما امکان استفاده از بیش از یک LED به ازای هر رنگ را فراهم می کند.

این بخش از مدار چراغ راهنمایی و رانندگی یک ورودی (سیگنال) و هشت خروجی (قرمز، قرمز/زرد، … ، LED قرمز، LED قرمز/زرد و …) دارد. ورودی مدار در بخش تایمر ایجاد می شود که در گام بعدی به آن می پردازیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت گل تزیینی زیبا و رنگارنگ با دستمال کاغذی

گام سوم: تایمر

شماتیک بخش تایمر
شماتیک بخش تایمر

تایمر این مدار براساس یک مولتی ویبراتور استابل NE555 کلاسیک ساخته می شود خروجی تایمر به سیگنال ورودی استپر ارسال می شود. اما برای تنظیم فرکانس از چهار خروجی استپر (قرمز، قرمز/زرد، …) به عنوان ورودی برای تغذیه پین ۷ تراشه NE555 با ولتاژهای مختلف استفاده می کنیم. برای تنظیم تقسیم کننده ولتاژ روی پین ۷ هم از دو پتانسیومتر استفاده می کنیم. فازهای قرمز/سبز و زرد/زرد هر کدام یک پتانسیومتر را تغذیه می کنند و چون فرکانس تایمر تابع معادله زیر است:

می توانیم دو بازه زمانی مختلف تنظیم کنیم.

گام چهارم: خروجی

شماتیک بخش خروجی
شماتیک بخش خروجی

تا به اینجا چهار خروجی باقیمانده که خروجی های سه LED چراغ راهنمایی و رانندگی هستند. اما چطور از چهار خروجی برای سه LED استفاده کنیم؟ با استفاده از دیود! با استفاده از سه دیود می توانیم سیگنال ها را به صورت جداگانه به سمت LEDها هدایت کنیم. مسیر چهار خروجی را روی شماتیک بالا دنبال کنید و میله ها را به صورت مانع ببینید. به این ترتیب طرز کار دیودها در هدایت LEDها را متوجه خواهید شد.

مدار چراغ راهنمایی و رانندگی را تست کنید

حالا یک باتری ۹ ولتی به مدار وصل کنید و چراغ راهنمایی را تست کنید. با ساخت این مدار نسبتاً ساده برای ساخت مدل های پیشرفته تر چراغ راهنمایی و رانندگی آماده می شوید. اگر پیشنهادی برای بهبود کارایی این مدار دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو [Arduino]

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت مدار چراغ راهنمایی و رانندگی بدون آردوینو
عنوان مطلب
آموزش ساخت مدار چراغ راهنمایی و رانندگی بدون آردوینو
توضیح کوتاه
یک مدل چراغ راهنمایی و رانندگی کامل ولی ساده بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو چراغ راهنمایی و رانندگی یکی از پروژه های آردوینوی محبوب است که چیزهای زیادی درباره آردوینو به شما یاد می دهد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور پر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو [Arduino]

چراغ راهنمایی و رانندگی یکی از پروژه های آردوینوی محبوب است که چیزهای زیادی درباره …

پاسخ دهید