خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت ریشه چرمی برای دست سازهای چرم

آموزش ساخت ریشه چرمی برای دست سازهای چرم

ریشه چرمی یکی از اولین گزینه هایی است که برای تزیین کیف، کفش، لباس و اکسسوارهای چرمی به ذهن می رسد. دلیلش هم این است که دوام زیادی دارد (مثل پارچه ریش ریش نمی شود) و ساختش بسیار ساده است. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با دو روش مختلف ریشه چرمی بسازید.

برای پروژه های چرم دوزی ریشه چرمی بسازید
برای پروژه های چرم دوزی ریشه چرمی بسازید

با این روش می توانید ریشه چرمی را در هر اندازه و طولی که می خواهید بسازید. بعد از ساخت ریشه های چرمی هم کافی است آنها را به یک تکه از دست سازهای چرمی بدوزید یا بچسبانید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • چرم طبیعی
 • کاتر
 • کاتر مخصوص ریشه چرمی (اختیاری)
 • سوراخ کن
 • خط کش شفاف و فلزی
 • موکت برش
 • قیچی تیز

گام دوم: بریدن ریشه با دست

ساخت ریشه از چرم خام بسیار ساده است. به طور کلی کاری که باید بکنید بریدن شکاف هایی در یک تکه چرم برای ساخت نوارهایی است که از یک سر بهم متصل و از سر دیگر آزاد هستند. بهترین نوع چرم برای ساخت ریشه چرم هایی هستند که خیلی ضخیم یا خیلی نازک نباشند، منعطف باشند و راحت حرکت کنند.

قبل از ساخت ریشه چرمی باید تصمیم بگیرید:

 1. بلندی ریشه چقدر باشد؟
 2. بلندی ریشه های یکسان یا متفاوت باشد؟
 3. عرض کلی ریشه چقدر باشد؟
 4. عرض هر نوار چقدر باشد؟

عرض هر نوار به ابعاد کلی پروژه بستگی دارد اما معمولی بین ۳ تا ۹ میلیمتر قرار می گیرد. بریدن نوارهای نازک تر از ۳ میلیمتر با دست خیلی سخت می شود و نوارهای عریض تر از ۹ میلیمتر هم خیلی زمخت به نظر می رسند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : اشیای فلزی تان را با سندبلاست زیباتر کنید

می توانید برای بریدن نوارهای ریشه یک الگوی کاغذ بکشید یا جای نوارها را با خطر کش شفاف روی چرم اندازه بگیرید و علامت بزنید. در ضمن لازم نیست کل طول خطوط را علامت بزنید. فقط انتهای خطوط را با سوراخ کن مشخص کنید. اگر می خواهید ریشه را به لبه های کیف یا لباس وصل کنید، بالای ریشه یک قسمت بریده نشده نگه دارید. ابعاد این قسمت هم به نحوه اتصال ریشه چرمی به پروژه بستگی دارد. البته می توانید ریشه را با همین روش مستقیماً روی اجزای پروژه پیاده کنید تا دیگر لازم نباشد ریشه را به آن بچسبانید.

بعد از اینکه ابتدا و انتهای هر نوار را روی چرم علامت گذاری کردید، از یک خط کش فلزی و یک کاتر برای بریدن هر نوار استفاده کنید. بعد از اینکه همه نوارها را بریدید، ریشه چرمی آماده است!

گام سوم: بریدن ریشه با کاتر مخصوص

اگر چرم دوزی را به صورت حرفه ای دنبال می کنید و در طرح هایتان زیاد از ریشه استفاده می کنید، خرید کاتر مخصوص ریشه ایده خوبی است. کاتر ریشه چرمی یک دستگاه آنالوگ است که تنظیم فاصله بین یک سری تیغ را به شما می دهد تا بتوانید تعداد زیادی نوار یا ریشه چرمی را به سرعت ببرید. از این دستگاه می توانید برای بریدن بندهای چرمی هم استفاده کنید.

برای استفاده از کاتر باید میله های اسپیسر سیاه و سفید را باز کنید و آنها را از پایه جدا کنید. اسپیسر مناسب برای پروژه تان را انتخاب کنید و تیغ ها را در آنها قرار بدهید. حالا می توانید این قطعه را دوباره به پایه کاتر پیچ کنید.

در ساختنی بخوانید :  با تایر چرخ دوچرخه کمربند محکم و با دوام بسازید

کاتر را با گیره به لبه میز یا کانتر وصل کنید. اهرم را باز کنید و چرم را از جایی که می خواهید ریشه ها شروع بشوند زیر تیغ ها بگذارید. حالا اهرم را طوری ببندید که همچنان بتوانید چرم را از داخل دستگاه به سمت خودتان بکشید.

چرم را از هر دو طرف در دست بگیرید و آن را به آرامی سمت خودتان بکشید تا نوارها بریده بشوند. بهتر است تمام طول ریشه را در یک حرکت ببرید تا برش ها کج نشوند. خیلی مهم است که چرم را صاف و مستقیم بکشید در غیر این صورت برش ها کج و منحنی خواهند بود.

ریشه چرمی را به دست سازهایتان اضافه کنید

یک کیف چرم با ریشه چرمی
یک کیف چرم با ریشه چرمی

همانطور که قبلاً گفتیم برای اضافه کردن این ریشه های چرمی به پروژه های چرم دوزی دو راه دارید: آنها را مستقیماً روی اجزای پروژه ببرید یا ریشه ها را جداگانه بسازید و آنها را به پروژه بدوزید یا بچسبانید.

شما از چه روشی برای بریدن ریشه های چرمی استفاده کنید؟ تصاویر ریشه های چرمی و پروژه های چرم دوزی تان را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت ریشه چرمی برای دست سازهای چرم
عنوان مطلب
آموزش ساخت ریشه چرمی برای دست سازهای چرم
توضیح کوتاه
دست دوزهای چرمی را با اضافه کردن این ریشه ها زیباتر کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

کیف عینک چرمی ساده و شیک بدوزید در این ساختنی آموزش دوخت کیف عینک چرمی را یاد می گیرید؛ چیزی که بدرد همه میخورد و ساختش هم بسیار ساده است. فرقی نمی کند قبلاً چرم دوزی کرده باشید یا ن...
به ساده ترین روش کیف موبایل چرمی بدوزید... اگر به تازگی چرم دوزی را شروع کرده اید و دنبال پروژه های ساده اما کاربردی می گردید، این ساختنی را از دست ندهید. در این پست آموزش دوخت کیف موبایل چرمی ...
آموزش ساخت : کیف اداری چرم بدوزید در این ساختنی یک آموزش چرم دوزی دیگر برایتان آماده کرده ایم. یک کیف اداری چرم که دوخت آن برخلاف ظاهرش خیلی سخت نیست و فقط به کمی دقت و چند ابزار مناسب...
آموزش ساخت دستبند چرمی با طرح سیارات منظومه شمسی!... اگر دنبال یک دستبند خاص و متفاوت می گردید و به نجوم هم علاقه دارید، دستبند منظومه شمسی انتخاب خوبی است. این دستبند چرمی هشت مهره تزیینی دارد که داخل ه...
کیف دوشی چرم مردانه ساده و شیک بدوزید در این ساختنی آموزش دوخت کیف دوشی چرم مردانه ساده اما شیک را یاد می گیرید. طراحی این کیف دوشی بسیار ساده است و به همین خاطر دوختش نیاز به مهارت و تجرب...
آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار... اگر دنبال یک کیف دوشی پارچه ای می گردید که برای گوشی، کیف پول، مدارک و سایر وسایل سبک تان جا داشته باشد و در عین حال سبک باشد، خودتان دست بکار بشوید و...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

به ساده ترین روش کیف موبایل چرمی بدوزید

اگر به تازگی چرم دوزی را شروع کرده اید و دنبال پروژه های ساده اما …

پاسخ دهید