خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / کنترل تلویزیون اندرویدی با قابلیت تشخیص گفتار بسازید

کنترل تلویزیون اندرویدی با قابلیت تشخیص گفتار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت گجتی را یاد می گیرید که می تواند هر گوشی هوشمندی را به یک کنترل تلویزیون اندرویدی تبدیل کند. این گجت با برد آردوینو ساخته می شود و برای هر نوع دستگاهی که کنترل مادون قرمز دارد، قابل استفاده است و موبایل را به ریموت هوشمند آن تبدیل می کند.

ساخت کنترل تلویزیون اندرویدی با این روش بسیار ساده و کم هزینه است اما برای ساختش نیاز به آشنایی با آردوینو و ساخت مدارات الکترونیکی دارید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • آردوینو Uno
 • ماژول بلوتوث HC-05
 • LED مادون قرمز
 • رسیور مادون قرمز
 • یک مقاومت ۱۰۰Ohm
 • یک مقاومت ۱۰K
 • یک مقاومت ۲۰K
 • برد مدار چاپی
 • سیم
 • باتری ۹ ولتی
 • جاباتری ۹ ولتی
 • پین هدر نر
 • سیم فلزی
 • چسب برق
 • هیت شرینک
 • جعبه پروژه

ابزار مورد نیاز

گام دوم: جعبه پروژه را آماده کنید

در این مرحله باید سوراخ های نصب آردوینو، LED مادون قرمز و رسیور مادون قرمز را روی جعبه پروژه دریل کنید. برای دریل کردن سوراخ ها به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. چهار سوراخ کف جعبه برای ثابت کردن برد آردوینو دریل کنید.
 2. روی دیواره سمت چپ جعبه یک سوراخ بزرگ ایجاد کنید. اندازه این سوراخ باید طوری باشد که پورت USB آردوینو از آن عبور کند (به تصویر اول دقت کنید).
 3. روی دیواره سمت راست یک سوراخ برای رسیور مادون قرمز دریل کنید (به تصویر دوم دقت کنید).
 4. روی دیواره سمت راست چهار سوراخ برای پایه های LED مادون قرمز دریل کنید. دوتا از این سوراخ ها برای پایه های LED مادون قرمز و دوتای دیگر برای ثابت کردن LED هستند.

گام سوم: مدار منبع تغذیه را بسازید

برد آردوینو Uno کنترل تلویزیون اندرویدی با یک باتری ۹ ولتی تغذیه می شود. آردوینو یک رگولاتور توکار دارد که می تواند ولتاژ ورودی ۶ تا ۲۰ ولت را دریافت کند. به همین خاطر وقتی از باتری ۹ ولتی استفاده می کنیم، دیگر نیاز به مدار اضافی برای رگوله کردن منبع تغذیه نداریم.

 1. پین هدرهای نر خمیده را به دو سیم جاباتری کتابی لحیم کنید.
 2. قسمت های لحیم کاری شده روی سیم ها را با هیت شرینک یا چسب برق بپوشانید. هدر پین های لحیم شده به جاباتری باید شبیه تصویر دوم باشند.

مدار منبع تغذیه آردوینو آماده است.

گام چهارم: مدار رسیور مادون قرمز را بسازید

رسیور مادون قرمز برای تشخیص و رمزگشایی پالس های مادون قرمزی که از کنترل تلویزیون اندرویدی ارسال می شوند، استفاده می شود. این سیگنال های مادون قرمز رمزگشایی شده در آردوینو ذخیره می شوند. برای ساخت این مدار به روش زیر عمل کنید:

 1. سه پایه رسیور مادون قرمز را با زاویه ۹۰ درجه به سمت عقب تا کنید.
 2. سه سیم به پایه های رسیور مادون قرمز لحیم کنید. حتماً پایه ها را بخوبی عایق کنید تا در صورت تماس با یکدیگر، مدار کوتاه نشود.
 3. به سر دیگر سیم ها پین هدر نر خمیده لحیم کنید. مدار کامل باید شبیه به تصویر اول باشد.
در ساختنی بخوانید :  دستگاه کنترل وسایل برقی و روشنایی با موبایل و تبلت بسازید

گام پنجم: فرستنده – گیرنده بلوتوثی را بسازید : ماژول بلوتوث

ماژول بلوتوث امکان اتصال و ارتباط وایرلس آردوینو و گوشی اندرویدی را فراهم می کند. توصیه می کنیم حتماً از ماژولی استفاده کنید که به برد برک اوت لحیم شده باشد. لحیم کردن ماژول بلوتوث بدون برد برک اوت کمی سخت است و اگر مبتدی باشید امکان آسیب دیدن ماژول وجود دارد.

برای آماده کردن ماژول بلوتوث به پین های VCC، GND، TX و RX پین هدر ماده وصل کنید. اگر پین هدر ماده ندارید، سر سیم ها را روی شمع بگیرید تا روکش عایق آنها باز بشود. سپس هر سیم را داخل پین ها فرو کنید.

گام ششم: فرستنده – گیرنده بلوتوثی را بسازید : مدار لول شیفتر

ولتاژ ورودی/خروجی سریال پین های آردوینو ۵ ولت است اما ماژول بلوتوث با جریان ۳٫۳ ولتی منطقی کار می کند. برای تبدیل جریان ۵ ولتی به ۳٫ ولتی به یک مدار تقسیم کننده ولتاژ یا لول شیفتر نیاز دارید. این مدار را به روش زیر بسازید:

 1. یک تکه برد مدار چاپی کوچک ببرید و دو پین هدر نر (صاف) به آن لحیم کنید.
 2. مقاومت های ۱۰K و ۲۰K را مطابق دیاگرام بالا روی برد لحیم کنید. مدار لول شیفتر کامل باید شبیه به تصویر چهارم باشد.

گام هفتم: LED مادون قرمز را اضافه کنید

پالس های مادون قرمز رمزگشایی شده که در آردوینو ذخیره می شوند، با استفاده از LED مادون قرمز به تلویزیون اضافه می شوند. برای اضافه کردن این LED به مدار کنترل تلویزیون اندرویدی به روش زیر عمل کنید:

 1. دو سیم برق با طول یکسان به پایه های LED لحیم کنید.
 2. یک تکه سیم فلزی که کمی بلندتر از سیم برق باشد، ببرید.
 3. سیم فلزی را محکم دور دو سیم برق بپیچید. به این ترتیب یک پایه منعطف برای LED ساخته اید که براحتی می توانید آن را مقابل رسیور مادون قرمز تلویزیون قرار بدهید.
 4. یک تکه برد مدار چاپی کوچک ببرید و یک پین هدر نر و مقاومت ۱۰۰ اهمی به آن لحیم کنید. مقاومت به پایه مثبت LED و پین هدر به پین ۳ آردوینو وصل می شود.

گام هشتم: قطعات را داخل جعبه قرار بدهید

حالا که تمام قطعات را کامل کرده اید، می توانید مونتاژ نهایی گجت کنترل تلویزیون اندرویدی را شروع کنید.

 1. برد آردوینو را داخل جعبه پروژه قرار بدهید و آن را با پیچ یا بست کمری سرجایش ثابت کنید.
 2. برای وصل کردن ماژول رسیور مادون قرمز، سه سیم رسیور مادون قرمز را از سوراخ هایی که روی جعبه دریل کرده اید رد کنید. پین OUT و VCC رسیور را به ترتیب به پین ۱۱ و ۵V آردوینو وصل کنید. پین های Gnd رسیور و آردوینو را هم به یکدیگر وصل کنید.
 3. برای وصل کردن LED و پایه منعطف آن، پین هدر نری که مقاومت ۱۰۰ اهمی دارد را به پین ۳ آردوینو وصل کنید. پین هدری که یک سیم به آن وصل شده را هم به پین GND آردوینو وصل کنید. دو سیم پین هدرها را از سوراخ های روی جعبه رد کنید و در انتهای سیم ها از کانکتور سیم استفاده کنید. سیم مثبت LED مادون قرمز را به سیمی که به پین ۳ آردوینو وصل شده، وصل کنید. سیم منفی LED را هم به سیم متصل به پین GND آردوینو وصل کنید.
 4. پین Tx فرستنده – گیرنده بلوتوثی را به پین ۶ آردوینو وصل کنید. پین Rx ماژول بلوتوث هم به لول شیفتر و بین مقاومت های ۱۰K و ۲۰K وصل می شود. مقاومت ۱۰K لول شیفتر به ۷ آردوینو و مقاومت ۲۰K به پین common ground آردوینو وصل می شود. پین Vcc ماژول بلوتوث به پین خروجی ۳٫۳ ولتی آردوینو و پین Gnd ماژول به پین Gnd آردوینو وصل می شود. فرستنده – گیرنده بلوتوثی را هم در جعبه پروژه قرار بدهید.
 5. سیم مثبت منبع تغذیه را به پین Vin و سیم منفی را به پین GND آردوینو وصل کنید. سپس جاباتری ۹ ولتی را هم داخل جعبه قرار بدهید.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : برای کلاه دوچرخه تان کاور فومی درست کنید

کارتان با بخش سخت افزاری کنترل تلویزیون اندرویدی تمام است و می توانید سراغ کدهای آردوینو و برنامه موبایل بروید.

گام نهم: آردوینو را برنامه ریزی کنید

قبل از برنامه ریزی آردوینو Uno، باید کتابخانه IR را برای پشتیبانی از رسیور و LED مادون قرمز به کتابخانه اضافه کنید. برای نصب این کتابخانه طبق مراحل زیر پیش بروید (اگر به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، آموزش نصب کتابخانه آردوینو را بخوانید):

 1. کتابخانه Tiny GPS را از اینجا دانلود کنید.
 2. فایل زیپ را در پوشه Libraries/Documents/Arduino/libraries اکسترکت کنید.
 3. حالا باید این کتابخانه را در نرم افزار Arduino IDE و در مسیر Sketch –> Import Library ببینید.

اکنون می توانید برنامه ریزی آردوینو را شروع کنید. کدهای کنترل تلویزیون اندرویدی را دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است)، آنها را در نرم افزار Arduino IDE باز کنید و سپس روی برد آردوینو آپلود کنید.

گام دهم: برنامه اندرویدی را آماده کنید

گجتی که تا به اینجای کار ساخته اید به تنهایی نمی تواند کار کنترل تلویزیون اندرویدی را انجام بدهد. برای استفاده از این گجت به یک گوشی اندروید هم نیاز دارید که کار کنترل را انجام بدهید. با دانلود برنامه موجود در لینک زیر می توانید هر گوشی اندرویدی را به کنترل تلویزیون تبدیل کنید. در واقع این برنامه امکان ارتباط گوشی اندرویدی با گجت را فراهم می کند. علاوه بر تمام دکمه های اصلی کنترل، برنامه قابلیت تشخیص گفتار و ۱۲ دکمه قابل برنامه ریزی توسط کاربر هم دارد.

در ادامه به معرفی اجزا و دکمه های این برنامه ریموت کنترل می پردازیم:

 • دکمه تشخیص گفتار: با فشار دادن این دکمه می توانید به ریموت کنترل فرمان بدهید. صدای تشخیص داده شده توسط برنامه هم در یک باکس کوچک بالای صفحه نمایش داده می شود.
 • دکمه پاور: از این دکمه برای روشن و خاموش کردن تلویزیون استفاده کنید.
 • صفحه اعداد: صفحه اعداد شامل دکمه های ۰ تا ۹ است. این صفحه دکمه خط تیره هم دارد که برای وارد کردن اعداد دو و سه رقمی کاربرد دارد. دکمه کانال قبلی هم برای بازگشت به کانال قبلی است.
 • صفحه هدایتگر: این صفحه ۵ دکمه دارد که برای حرکت بین کانال ها و گزینه های منو استفاده می شود.
 • دکمه های ولوم و کانال: دکمه های ولوم برای کم و زیاد کردن صدا و دکمه های کانال برای حرکت بین کانال ها استفاده می شوند.
 • آرایه سه دکمه ای: این آرایه از دکمه ها شامل دکمه های قطع صدا، دکمه منو و دکمه بازگشت هستند.
 • ۱۲ دکمه قابل برنامه ریزی: شما می توانید این ۱۲ دکمه را طبق قابلیت های کنترل اصلی تلویزیون برنامه ریزی کنید.
 • بخش پیکربندی بلوتوث: این بخش شامل یک باکس برای وارد کردن آدرس MAC ماژول بلوتوث است. همچنین شامل دکمه اتصال هم هست. دقت کنید که آدرس MAC را فقط یکبار (اولین بار که برنامه را باز می کنید) وارد خواهید کرد و از دفعات بعد برنامه به صورت خودکار به ماژول بلوتوث وصل می شود.
 • دکمه تنظیمات: از این دکمه برای پیکربندی سایر دکمه های کنترل تلویزیون اندرویدی استفاده کنید.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : دستگاه جوجه کشی بسازید [Arduino]

کنترل تلویزیون اندرویدی آماده است

کنترل تلویزیون اندرویدی آماده است
کنترل تلویزیون اندرویدی آماده است

برای استفاده از کنترل تلویزیون اندرویدی باید به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. با اتصال باتری ۹ ولتی به جاباتری، گجت آردوینو را روشن کنید.
 2. بلوتوث گوشی اندرویدی را روشن کنید و گوشی را با گجت Aergia جفت کنید.
 3. برنامه موبایل را باز کنید.
 4. اگر برای اولین بار از کنترل استفاده می کنید، باید آدرس MAC ماژول بلوتوث را در باکس متنی برنامه وارد کنید. برای پیدا کردن آدرس MAC ماژول از برنامه موجود در این لینک کمک بگیرید. همچنین باید برنامه را با موبایل تان تنظیم کنید. برای اینکار روی دکمه Setup در برنامه کلیک کنید.
 5. حالا برنامه در حالت تنظیم قرار دارد و می توانید هر دکمه را پیکربندی کنید. در حالت تنظیم، روی دکمه مورد نظرتان بزنید و همین طور که کنترل اصلی تلویزیون را به سمت گجت آردوینو گرفته اید، دکمه متناظر روی کنترل را بزنید.
 6. همین کار را برای تمام دکمه ها تکرار کنید تا کارکرد دکمه ها در برنامه و گجت تعریف بشود.
 7. بعد از اینکه همه دکمه ها را پیکربندی کردید، دوباره دکمه Setup را بزنید تا برنامه به حالت عادی برگردد.

حالا می توانید از برنامه موبایل درست مثل کنترل تلویزیون استفاده کنید. با زدن دکمه ها در برنامه موبایل، تلویزیون درست مثل اینکه کنترل دست تان باشد واکنش نشان می دهد. برای استفاده از قابلیت تشخیص گفتار برنامه، روی دکمه میکروفون بزنید و فرمان صوتی را به طور واضح به موبایل بدهید تا سیگنال دکمه مورد نظرتان ارسال بشود.

منبع

خلاصه مطلب
کنترل تلویزیون اندرویدی با قابلیت تشخیص گفتار بسازید
عنوان مطلب
کنترل تلویزیون اندرویدی با قابلیت تشخیص گفتار بسازید
توضیح کوتاه
با ساخت یک گجت آردوینوی ساده تلویزیون را از طریق موبایل کنترل کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!... ریموت لوازم خانگی و پریز هوشمند یکی از کاربردترین تجهیزات خانه هوشمند است که موارد استفاده زیادی دارد. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ریموت کنترل هوشمند ر...
با برد آردوینو برای اسپیکرهای کامپیوتر ریموت کنترل بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور ولوم صدای کامپیوتر را با ریموت کنترل تغییر بدهید. برای اینکار می توانید از هر نوع ریموت کنترلی استفاده کنید چون قطعه ا...
آموزش ساخت : برای لوازم خانگی تان ریموت کنترل بسازید... نگاهی به ریموت کنترل هایی که در خانه دارید، بیاندازید. خیلی از دکمه های کنترل ها هیچوقت استفاده نمی شوند. فکر نمی کنید بهتر است از آنها استفاده کنید؟ ...
دستگاه کنترل وسایل برقی و روشنایی با موبایل و تبلت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک سوئیچ کنترل وای فای AC را یاد می گیرید که با موبایل و تبلت کار می‌کند. این دستگاه برای کنترل وسایل برقی و روشنایی AC طراحی ش...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!

ریموت لوازم خانگی و پریز هوشمند یکی از کاربردترین تجهیزات خانه هوشمند است که موارد …

پاسخ دهید