خانه / چگونه بسازیم / گلدان خودآبیار بسازید و با خیال راحت به مسافرت بروید

گلدان خودآبیار بسازید و با خیال راحت به مسافرت بروید

در این ساختنی آموزش ساخت گلدان خودآبیار را یاد می گیرید؛ یعنی گلدانی که خودش از گیاه مراقبت می کند! شما فقط کافی است مخزن گلدان را پر کنید. جنس این گلدان از سیمان است و برای ساخت آن به قالب نیاز دارید. ما الگوهای ساخت این قالب را در اختیارتان قرار می دهیم تا آنها را با پرینتر سه بعدی بسازید. اگر هم به پرینتر دسترسی ندارید می توانید همین قالب را از جنس دیگری بسازید و این گلدان سیمانی را بسازید.

گلدان خودآبیار بسازید
گلدان خودآبیار بسازید

برای ساخت قالب گلدان خودآبیار از جنس چوب یا کارتن باید گوشه های قالب را صاف کنید و انحناها را از بین ببرید. به این ترتیب ساخت قالب از هر جنسی ساده تر می شود. فرقی هم نمی کند قالب چه جنسی داشته باشد؛ مراحل ساخت همین هایی است که در ادامه می خوانید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • مخلوط سیمان آماده
 • سیلیکون قالب گیری
 • سیلر مخصوص سیمان
 • طناب پلی استر یا فیتیله ضخیم
 • دریل
 • مته ماسونری
 • کاغذ سنباده
 • پرینتر سه بعدی
 • فیلامنت PLA
 • اسپری پرایمر رنگ
 • چسب قطره ای
 • اسفنج سنباده کاری
 • عینک ایمنی
 • ماسک مخصوص گرد و خاک

گام دوم: طراحی گلدان خودآبیار

این گلدان خودآبیار از دو قسمت ساخته می شود: یک مخزن آب در پایین و یک گلدان کاشت گیاه در بالا. یک سوراخ کف قسمت بالایی گلدان وجود دارد که فیتیله از آن رد می شود و آب را از مخزن به سمت ریشه های گیاه می کشد. به این ترتیب گیاه آب را به تدریج و به مقداری که نیاز دارد، جذب می کند. به همین خاطر گلدان خودآبیار برای گیاهانی که به آب کمی نیاز دارند – مثل گیاه گوشتی – مناسب هستند.

قسمت تورفته گلدان امکان ریختن آب داخل مخزن را به شما می دهد. از طریق همین قسمت می توانید ببینید چقدر آب در مخزن باقی مانده است. مخزن هم آنقدر بزرگ هست که نیاز گیاه به آن را برای مدت طولانی تامین کند.

در ساختنی بخوانید :  با کمی سیم یک گوشواره روگوشی شیک بسازید

فایل های طراحی سه بعدی گلدان خودآبیار را از لینک زیر دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است) و آنها را با فیلامنت PLA پرینت کنید.

گام سوم: قالب را بسازید

چند روش برای ساخت قالب گلدان وجود دارد.

اگر می خواهید قالب چوبی بسازید باید آن را طوری بسازید که سیمان را نگه دارد، سیمان را داخلش بریزید، صبر کنید خشک بشود و سپس قالب را بشکنید.

برای رسیدن به شکل قالب گلدان خودآبیار باید از پرینتر سه بعدی استفاده کنید. با این تفاوت که ما مستقیماً سیمان را داخل قالب پرینت شده نمی ریزیم. ابتدا داخل قالب سیلیکون می ریزیم و سپس سیمان را داخل سیلیکون می ریزیم. برای ایجاد شکل این گلدان باید به این روش عمل کنیم که یک مرحله بیشتر دارد. در عوض می توانید قالب سیلیکونی را پاره کنید و دوباره از قالب برای ساخت گلدان استفاده کنید.

برای اینکه سطح قالب سیلیکونی صاف و صیقلی باشد، باید قالب پرینت شده را سنباده بکشید. ابتدا سطح خارجی قالب را سنباده بکشید و سپس روی قالب یک لایه پرایمر رنگ اسپری کنید. اینکار را چندبار تکرار کنید تا سطح قالب کاملاً صاف بشود.

گام چهارم: قالب سیلیکونی را بسازید

برای ساخت گلدان خودآبیار دو مدل سه بعدی داریم که دور هر کدام یک فرم وجود دارد که سیلیکون را نگه می دارد. با ریختن سیلیکون در این فرم یک فضای خالی ایجاد می شود که به شکل گلدان است و سیمان را در آن می ریزیم.

مدل را به پایین فرم می چسبانیم و با کش و چسب فرم را دور آن نگه می داریم. برای اینکار باید از چسب نواری خیلی زیادی استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  پازل چوبی سه بعدی با طرح بیست وجهی بسازید

سیلیکون قالب گیری را طبق راهنمای روی جعبه مخلوط کنید و سپس آن را در فرم بریزید. قالب را کمی تکان بدهید تا حباب های هوا از بین بروند.

این مراحل را برای هر دو قطعه بالایی و پایینی قالب تکرار کنید. در ضمن باید سوراخ گلدان را هم با سیلیکون پر کنید.

گام پنجم: سیمان را بریزید

بعد از سفت شدن سیلیکون، کارتان خیلی ساده است. حالا فقط باید داخل قالبی که آماده کرده اید را با سیمان پر کنید و صبر کنید سیمان خشک بشود.

خیلی مهم است از سیمانی استفاده کنید که دانه های ریز داشته باشد. مقدار کمی آب و چند پیمانه سیمان داخل یک ظرف یکبار مصرف بریزید. اینها را با هم مخلوط کنید و دوباره کمی آب و سیمان اضافه کنید. اینکار را آنقدر تکرار کنید که سیمان به غلظت خمیر پنکیک بشود. اگر می خواهید مطمئن شوید آب اضافی داخل سیمان نریخته اید، ظرف سیمان را کمی تکان بدهید. آبی که روی سطح می آید، آب اضافی است. برداشتن این آب اضافی فکر خوبی نیست و بجای آن باید چند پیمانه سیمان به مخلوط اضافه کنید.

برای اینکه سیمان و آب کاملاً مخلوط بشوند، باید دو تا سه دقیقه آن را هم بزنید. سپس سیمان را داخل قالب سیلیکونی بریزید. قالب را کمی بیشتر از حد مورد نیاز پر کنید چون باید داخل شکاف ها و گوشه ها هم پر بشوند. برای اینکه سیمان اضافی داخل گوشه ها فرو برود، با دست یا چکش چند ضربه روی دیواره قالب بزند. وقتی هیچ حبابی داخل سیمان باقی نماند و مطمئن شدید سیمان دیگر پایین تر نمی رود، می توانید قالب را جایی بگذارید که سیمان خشک بشود.

بعد از خشک شدن سیمان (حدود ۲۴ ساعت)، خیلی آرام سیلیکون را پاره کنید. حالا گلدان تقریباً آماده است. البته اگر سیمان هنوز خیس است کمی صبر کنید تا کاملاً خشک بشود و رطوبش از بین برود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با ظرف های شیشه ای گلدان بسازید

گام ششم: سنباده بکشید، دریل کنید و آب بندی کنید

وقتی مطمئن شدید سنباده کاملاً خشک شده، سطح هر دو قطعه را کمی سنباده نرم بکشید تا کاملاً صاف بشود. در اینجا هم بهتر است از اسفنج سنباده کاری استفاده کنید.

مرحله بعد خودآبیار کردن این گلدان سیمانی است. ما برای ساخت فیتیله از طناب پلی استر استفاده کردیم. برای دریل کردن سوراخ های کف گلدان هم باید از مته ماسونری استفاده کنید که کمی بزرگتر از قطر طناب باشد.

قبل از ردن کردن طناب از سوراخ ها، دو لایه سیلر مخصوص سیمان روی گلدان بزنید. چون این گلدان پر از آب و خاک می شود، این سیلر نمی گذارد آب جذب سیمان بشود. ابتدا یک لایه نازک بزنید و بعد از خشک شدن یک لایه سیلر ضخیم تر روی آن بزنید. بعد از ۷۲ ساعت می توانید داخل سیمان آب بریزید.

حالا می توانید طناب ها را از سوراخ رد کنید. سر طناب را هم بسوزانید تا رشته رشته نشود. البته اگر گیاه تان به آب زیادی نیاز دارد، اینکار را نکنید چون سوزاندن سر طناب مقدار جذب آب را کاهش می دهد.

گلدان خودآبیار آماده است

کمی خاک زیر طناب ها بگذارید تا سطح تماس بیشتری داشته باشند و سپس گیاه را داخل گلدان بکارید. حالا گلدان خودآبیار وظیفه کاشت گیاه را انجام می دهد و شما فقط باید هر چند وقت یکبار داخل مخزن را پر کنید.

منبع

خلاصه مطلب
گلدان خودآبیار بسازید و با خیال راحت به مسافرت بروید
عنوان مطلب
گلدان خودآبیار بسازید و با خیال راحت به مسافرت بروید
توضیح کوتاه
این گلدان سیمانی بجای شما گیاهان را آبیاری می کند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : چهره تازه ای به گلدان هایتان بدهید!... اگر اهل گل و گیاه باشید، حتماً چند گلدان پلاستیکی و چوبی بدون استفاده گوشه و کنار خانه تان پیدا میشود. تابحال فکر کرده اید از این گلدان ها طور دیگری ا...
آموزش ساخت : یک گلدان چوبی شیک بسازید ساخت گلدان چوبی کار بسیارساده ای است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. ساختنی در این پست آموزش ساخت گلدان چوبی را برایتان آماده کرده است. برای ساخت این گلدا...
آموزش ساخت : با ظرف های شیشه ای گلدان بسازید... اگر چند ظرف شیشه ای دارید که دیگر بکارتان نمی آیند یا حسابی کهنه شده اند، آنها را دور نریزید. دست بکار بشوید و با آنها گلدان و جاشمعی درست کنید. خریدن...
برای گلدان‌های آپارتمانی سیستم آبیاری اتوماتیک بسازید... قصد دارید چند روز به مسافرت بروید و کسی نیست که گلدان هایتان را به او بسپارید؟ بهترین راهکار سیستم آبیاری اتوماتیک است. در این ساختنی طرز ساخت سیستم آ...
آموزش ساخت : گلدان سیمانی کوچک با اشکال هندسی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان سیمانی را یاد می گیرید که بخاطر شکل هندسی بسیار مناسب است. ساخت این گلدان های کوچک بسیار ساده است و با گچ هم میشود آنه...
با سیمان گلدان چکمه ای شیک و مقاوم بسازید... اگر برای باغچه تان دنبال یک گلدان شیک می گردید که به اندازه خود گیاه عمر کند، این گلدان چکمه ای را بسازید. این گلدان از جنس سیمان است و به همین خاطر م...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

چند گلدان گل شیشه ای بسازید و طراوت را به خانه بیاورید

اگر گل های تازه و طبیعی همیشه جزیی از دکور خانه تان هستند، با ساختنی …

پاسخ دهید