خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / راهنمای کامل و گام به گام پیکربندی رزبری پای برای مبتدی ها

راهنمای کامل و گام به گام پیکربندی رزبری پای برای مبتدی ها

رزبری پای فوق العاده است؛ یک کامپیوتر واقعی است، ارزان است، به انواع قطعات الکترونیکی وصل می شود، امکان ارتباط با وب را دارد و از HDMI پشتیبانی می کند. و البته با سیستم عامل لینوکس راه اندازی می شود. اگر شما هم بخاطر این ویژگی آخر نمی توانید از رزبری پای استفاده کنید، این راهنمای پیکربندی رزبری پای را بخوانید. با کمک این راهنمای پیکربندی رزبری پای می توانید رزبری پای که به تازگی خریده اید را برای برنامه ریزی و ساخت پروژه های الکترونیکی آماده کنید.

راهنمای کامل و گام به گام پیکربندی رزبری پای
راهنمای کامل و گام به گام پیکربندی رزبری پای

قبلاً در ساختنی آموزش نصب سیستم عامل، برنامه نویسی رزبری پای با زبان C و پروژه LED چشمک زن با رزبری پای را خوانده اید. اینها در کنار هم اصول اولیه راه اندازی و کار با رزبری پای را به شما یاد می دهند. اما در این راهنمای کامل، تمام مراحل و نکات لازم برای پیکربندی رزبری پای را یکجا جمع کرده ایم تا کار را برای شما ساده تر کنیم.

در این ساختنی رزبری پای وایرلس را طوری تنظیم می کنیم که امکانات زیر را در اختیارتان قرار بدهد:

 • اتصال به ssh از طریق پنجره ترمینال
 • اجرای برنامه وایرلس با یک IP استاتیک برای هر کارت SD
 • راه اندازی خودکار بدون نیاز به لاگین
 • امکان تنظیم منطقه زمانی
 • حذف GUI رزبری پای که با بسیاری از برنامه ها باگ دارد و غیر ضروری است.
 • به حداقل رساندن نیاز به مانیتور و عدم نیاز به مانیتور در صورت دسترسی به روتر اترنت
 • کلون کردن تنظیمات پایه کارت SD و در نتیجه داشتن base-level installation به تعداد دلخواه

برای پیکربندی رزبری پای با این راهنما باید به روتری دسترسی داشته باشید که کابل اترنت را به طور مستقیم قبول کند. مثلاً اگر این مراحل را در شبکه های بزرگتر انجام می دهید، باید مراحل را مطابق با تنظیمات شبکه و فایروال تغییر بدهید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • رزبری پای
 • منبع تغذیه به همراه کابل میکرو USB برای تغذیه رزبری پای – بهتر است منبع ۲A باشد.
 • کارت SD 4 گیگابایتی
 • دانگل وای فای USB – حتماً از نوع سازگار با رزبری پای استفاده کنید.
 • کابل اترنت با قابلیت اتصال به روتر
 • مانیتور HDMI به همراه کابل HDMI
 • کیبورد

گام دوم: Raspbian را دانلود کنید

سیستم عامل رزبری پای را دانلود کنید
سیستم عامل رزبری پای را دانلود کنید

قبل از هر چیز باید سیستم عامل رزبری پای یا همان Raspbian را دانلود کنید. آخرین نسخه پکیج Raspbian را از این لینک دانلود کنید.

روی فایل ZIP دانلودی دابل کلیک کنید تا فایل dmg ایجاد بشود. برای پیکربندی رزبری پای، فایل img را در پوشه دانلود باقی بگذارید.

این آموزش ساخت براساس سیستم عامل مکینتاش نگاشته شده اما بیشتر مراحل برای سایر سیستم عامل ها هم دقیقاً یکسان است.

گام سوم: کارت SD را آماده کنید

کارت SD را آماده کنید
کارت SD را آماده کنید

برای آماده سازی کارت SD از Disk Utility استفاده می کنیم. مهم نیست نام کارت چه باشد؛ نکته مهم فرمت کارت است که باید MS-DOS (FAT) باشد. کارت را فرمت کنید و Disk Utility را ببندید.

گام چهارم: ایمیج Raspian را روی کارت کپی کنید

پنجره یا برنامه ترمینال را در کامپیوتر باز کنید. این ترمینال یک خط فرمان برای کنترل سیستم عامل یونیکس در اختیارتان قرار می دهد.

عبارت زیر را تایپ کنید و اینتر را بزنید:

این فرمان لیست تمام درایورهای نصب شده را نشان می دهد. پاسخ کامپیوتر به این فرمان چیزی شبیه تصویر بالاست: لیستی از درایورهای مختلف به همراه پارتیشن های آنها. در این لیست اطلاعات مربوط به کارت SD که به تازگی فرمت کرده اید را پیدا کنید (که در تصویر بالا /dev/disk1s1 است).

حالا دیسک را با فرمان زیر از حالت نصب خارج کنید:

دستگاه /dev/disk1s1 در کامپیوتر ما از قسمت ست آپ است (ممکن است مال شما متفاوت باشد). دقت کنید که از نام دستگاه درست در سیستم عامل استفاده کنید.

این فرمان های sudo قابلیت بازیابی در صورت بروز اشتباه دارند و به همین خاطر برای اجرای آنها نیاز به پسورد ادمین دارید.

بعد از اجرای آخرین فرمان پیام خروج کارت SD از حالت نصب نمایش داده می شود و ایمیج دیسک آن از دسکتاپ حذف می شود.

اینجا باید خیلی دقت کنید؛ می خواهیم فرمان زیر را اجرا کنیم:

دقت کنید که از raw device استفاده می کنیم که به یعنی نقشه های /dev/disk1s1 به نام /dev/rdisk1 ثبت می شوند. مطمئن شوید که دستگاه خام یا raw device صحیح را مشخص کرده اید؛ برای مثال اگر اطلاعات کارت SD از لیست درایورها /dev/disk3s1 است، از /dev/rdisk3 در فرمان سوم استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  چطور درایور فلاپی را باز کنیم و قطعاتش را جدا کنیم؟

همچنین اسم فایل یا مسیر wheezy-raspbian.img شما هم ممکن است با چیزی که اینجا می بینید، متفاوت باشد. پس اگر لازم بود آن را هم تغییر بدهید.

چون اینها فرمان sudo هستند، ترمینال از شما پسورد ادمین را می خواهد. بعد از وارد کردن پسورد هم باید مدت زیادی – بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه صبر کنید. البته در این مدت هیچ پیامی مبنی بر در حال اجرا بودن کپی نمایش داده نمی شود که ایرادی ندارد. در این مدت فرمان dd، ایمیج دیسک را کپی می کند و مکالمات ضروری را انجام می دهد.

بعد از اتمام فرایند dd، پنجره ترمینال نشان می دهد چه مقدار بایت به کارت SD منتقل شده است (حدود ۲٫۹ گیگ). کارت SD را که حالا روی کامپیوتر نصب شده و با اسمی شبیه boot نامگذاری شده را خارج کنید.

گام پنجم: پیکربندی اولیه رزبری پای

کارت SD را در رزبری پای قرار بدهید، آن را به کیبورد و مانیتور HDMI وصل کنید و منبع تغذیه USB را وصل کنید. دانگل USB را غیرمتصل باقی بگذارید.

حالا یک صفحه مشکی با کمی متن می بینید که تمام انواع جزییات پیکربندی را نشان می دهد. هیچکدام از این جزییات برای پیکربندی رزبری پای مورد نیاز نیستند. برای پیکربندی باید به صفحه پیکربندی رزبری پای برسید. البته برخی از نسخه های سیستم عامل Raspian به صورت خودکار وارد این صفحه می شوند.

اگر این صفحه را ندیدید و باید لاگین کنید (یوزر پیش فرض= pi، پسورد پیش فرض= raspberry)، به خط فرمان بروید و فرمان زیر را تایپ کنید:

این فرمان صفحه پیکربندی را باز می کند اما دقت کنید که این صفحه را فقط بار اول می بینید. در ادامه گزینه های این صفحه را با هم بررسی می کنیم (ممکن است صفحه پیکربندی شما کمی متفاوت باشد چون Raspian مرتب به روزرسانی می شود):

 1. Expand Filesystem (توسعه فایل سیستم): نیازی نیست این تنظیم را انجام بدهید.
 2. Change User Password (تغییر یوزر پسورد): توصیه می شود اینکار را انجام بدهید چون استفاده از اطلاعات پیش فرض ایمن نیست.
 3. Enable Boot to Desktop/Scratch (فعالسازی بوت به دسکتاپ/اسکرچ): این گزینه به صورت پیش فرض روی کنسول است که ما تغییرش نمی دهیم.
 4. Internationalisation Options (گزینه های تنظیمات بین المللی): منطقه زمانی را تنظیم کنید.
 5. Enable Camera (فعالسازی دوربین): نیاز نیست (بعداً می توانید این گزینه را تغییر بدهید).
 6. Add to Rastrack : نیاز نیست.
 7. Overclock : تنظیم اورکلاک رزبری پای به خودتان بستگی دارد اما توصیه ما حالت Medium است که سرعت کار رزبری پای را افزایش می دهد.
 8. Advanced options : گزینه A4 SSH را انتخاب کنید. این گزینه shell access را فعال می کند که امکان کنترل رزبری پای از یک کامپیوتر ریموت را فراهم می کند.

بعد از تنظیم گزینه های بالا Finish و reboot را بزنید.

وقتی پرامپت باز شد، فرمان زیر را تایپ کنید:

مقدار XKBLAYOUT را به “us” — (با فرض اینکه منطقه زمانی ایالات متحده را انتخاب کرده اید) تغییر بدهید. برای پیدا کردن کد کشور مورد نظرتان از این صفحه استفاده کنید (کدهایی که دو حرف کوچک دارند را استفاده کنید).

Nano یک ویرایشگر داخلی ساده است. ctrl-X و Y را در آن تایپ و بازنویسی کنید تا فایل ذخیره بشود.

برای اعمال این تغییرات در تنظیمات کیبورد، از فرمان ریبوت استفاده کنید:

گام ششم: اتو-لاگین یا لاگین خودکار را تنظیم کنید

رزبری پای قرار است بدون کیبورد و مانیتور استفاده بشود و فقط از طریق ssh قابل دسترسی است (البته این تنظیمات پیشنهادی این آموزش است). به همین خاطر باید آن را طوری تنظیم کنید که به صورت خودکار لاگین بشود.

نسخه های قدیمی (قبل از Jessie)

بعد از ریبوت در خط فرمان عبارت زیر را تایپ کنید:

تا خط ۱:۲۳۴۵:respawn:/sbin/getty 115200 tty1 اسکرول کنید و با قرار دادن یک # مقابل این خط آن را کامنت کنید. بعد از کامنت کردن، این خط به شکل زیر در می آید.

#۱:۲۳۴۵:respawn:/sbin/getty 115200 tty1

نگران اینکه ۱۱۵۲۰۰ به صورت ۳۸۴۰۰ خوانده شود هم نباشید چون فقط خط ۱:۲۳۴۵ برای ما مهم است.

در ساختنی بخوانید :  مثلث LED بسازید و با نورپردازی نوین دکور خانه خود را زیبا کنید

حالا خط زیر را پایین آن خط وارد کنید:

۱:۲۳۴۵:respawn:/bin/login -f pi tty1 /dev/tty1 2>&1

خیلی دقت کنید که فاصله ها درست گذاشته شوند.

رزبری پای را با فرمان زیر ریبوت کنید:

حالا رزبری پای به صورت خودکار لاگین می شود.

نسخه های جدید تر (Jessie)

در این نسخه ها می توانید قابلیت اتو-لاگین را از صفحه پیکربندی به رزبری پای اضافه کنید:

 • Boot Options را انتخاب کنید (۳)
 • Desktop / CLU را انتخاب کنید (B1)
 • Console Autologin را انتخاب کنید (B2)

در نهایت هم yes را بزنید تا ریبوت انجام بشود.

گام هفتم: یک پکیج اسکنر IP دانلود کنید

با استفاده از فرمان هایی مثل ipconfigو اتصال مستقیم رزبری پای به مانیتور می توانید آدرس اترنت رزبری پای را پیدا کنید. این تکنیک امکان استفاده از مانیتورهای موجود را فراهم می کند.

ترجیح ما استفاده از نرم افزار اسکن IP برای تشخیص آدرس IP محلی رزبری پای است. یک نرم افزار خوب انتخاب کنید و با آن آدرس IP رزبری پای را پیدا کنید. برای بیشتر مدل های رزبری پای، آدرس IP یک بلوک ۲۴ بیتی در محدوده ۱۰٫۰٫۰٫۰ – ۱۰٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵ است.

گام هشتم: آدرس IP را مشخص کنید و به آن Ssh کنید

جک اترنت روتر را به کامپیوتر وصل کنید و رزبری پای را وصل کنید. همانطور که در اسکرین شات اسکنر می بینید، رزبری پای ما به آدرس ۱۰٫۰٫۱٫۲۵ وصل شده است. اگر بخواهید از طریق Ssh به آدرس های IP دیگر وصل شوید، با خطا مواجه می شوید. با پکیج اسکنر، محدوده ۱۰٫۰٫۱٫۰ – ۱۰٫۰٫۱٫۲۵۵ را اسکن کنید.

کاری که می خواهیم بکنیم لاگین کردن از طریق ssh و اتمام پیکربندی رزبری پای برای یک آدرس IP ثابت و وایرلس است.

ترمینال را باز کنید و فرمان زیر را تایپ کنید:

در پنجره ای که باز می شود yes را بزنید و اگر پسورد خواست، پسورد رزبری پای را وارد کنید. تبریک می گوییم؛ حالا می توانید از هر کامپیوتری که به شبکه اینترنت خانگی تان وصل باشد رزبری پای را با ssh کنترل کنید.

گام نهم: پکیج های آپدیت را اجرا کنید

پکیج های آپدیت را اجرا کنید
پکیج های آپدیت را اجرا کنید

در خط فرمان عبارت زیر را تایپ کنید:

سپس عبارت زیر را تایپ کنید:

اجرای این دو فرمان کمی طول می کشد و بعد از اجرای کامل لیستی از پکیج های آپدیت به همراه ارائه کننده آنها نشان داده می شود.

بعد از انتخاب پکیج آپدیت و آپدیت کردن سیستم عامل، فرمان ریبوت را تایپ کنید:

بعد از آپدیت باید مجدداً از طریق ssh لاگین کنید. همان آدرس اترنت قبلی کار می کند اما اگر کار نکرد باید دوباره از IP scanner استفاده کنید.

گام دهم: کارت SD را کلون کنید

کارت SD را کلون کنید
کارت SD را کلون کنید

این مرحله اختیاری است و در صورتی باید انجام بشود که از چند کارت SD برای رزبری پای استفاده می کنید. اینکار صرفه جویی زیادی در زمان می کند اما اگر نیازی به آن ندارید، سراغ مرحله بعدی پیکربندی رزبری پای بروید.

تا به اینجای کار یک رزبری پای پیکربندی شده با اتو-لاگین، پسورد دلخواه، منطقه زمانی درست و تنظیمات کیبورد داریم. حالا می خواهیم این تنظیمات را کلون کنیم تا هربار که از کارت SD جدید استفاده می کنیم، این تنظیمات را از اول انجام ندهیم.

از آنجایی که آدرس IP ثابت و وای فای برای هر کارت SD منحصر به فرد است، اینها را برای هر کارت SD به صورت جداگانه اضافه می کنیم.

کارت SD را از رزبری پای جدا کنید و به کامپیوتر بزنید.

ترمینال را باز کنید و فرمان زیر را وارد کنید:

این لیست را قبلاً دیده اید اما یک تغییر کوچک در پارتیشن کارت SD داده ایم. اینبار نام raw device را تبدیل نمی کنیم و فقط از /dev/disk1 استفاده می کنیم.

فرمان dd را مطابق نمونه زیر وارد کنید:

این فرمان ایمیج کارت SD را روی دسکتاپ کپی می کند. برای ساخت کارت های SD RPI جدید، باید بجای ایمیج Wheezy این فایل ایمیج را رویش کپی کنید. سپس می توانید سراغ مراحل پیکربندی آدرس IP بروید.

در ساختنی بخوانید :  اولین پروژه رزبری پای؛ آموزش تست LED چشمک زن با رزبری پای

گام یازدهم: IP ثابت را ثبت کنید

در این مرحله هنوز آداپتور USB وایرلس را وصل نکرده اید. چیزی که در نهایت می خواهیم یک آدرس IP ثابت ثبت شده برای هر کارت SD است. به این ترتیب وقتی با ssh به رزبری پای وصل می شویم، همیشه می دانیم از چه آدرسی استفاده کنیم. در ضمن هیچ تداخل یا اشتباهی روی شبکه رخ نمی دهد.

از لحاظ تئوری باید دو رزبری پای و ده کارت SD داشته باشید. تنظیمات IP هم روی خود کارت SD ذخیره می شود.

دوباره کارت SD را در رزبری پای قرار بدهید. آن را با کابل اترنت به روتر وصل کنید و دانگل وای فای را غیرمتصل باقی بگذارید.

از ssh برای لاگین دوباره به رزبری پای استفاده کنید. فرمان لاگین چیزی شبیه فرمان زیر خواهد بود (یا هر چیزی که اسکنر IP نشان می دهد):

فرمان زیر را تایپ کنید:

حالا تنظیمات مختلفی شبیه تصویر بالا می بینید.

در اینجا باید خط iface eth0 inet dhcp را با خط iface eth0 inet static جایگزین کنید. سپس آدرس، netmask، network، broadcast و gateway را مطابق زیر مشخص کنید:

iface eth0 inet static
address 10.0.1.64
netmask 255.255.255.0
network 10.0.1.0
broadcast 10.0.1.255
gateway 10.0.1.1

با اینکار بجای استفاده از DHCP که آدرس های IP را به صورت پویا ثبت می کند، یک آدرس ثابت ثبت می شود که در اینجا ۱۰٫۰٫۱٫۶۴ است. شما می توانید بجای این آدرس هر آدرس دیگری را انتخاب کنید. فقط دقت کنید آدرسی که انتخاب می کنید خارج از محدوده آدرس هایی باشد که شبکه برای پرینتر، لپ تاپ و … تعریف می کند. به این ترتیب از تداخل جلوگیری می شود.

قبل از اینکه این تغییرات را ذخیره کنید، یک کپی از تکست فایل اصلی /etc/network/interfaces بگیرید. می توانید محتوای این فایل را در یک فایل تکست ساده کپی و پیست کنید.

Cntl-X و Y را بزنید و برگردید تا فایل را ذخیره و بازنویسی کنید.

حالا فرمان زیر را تایپ کنید:

کارتان تمام است. چند دقیقه صبر کنید و ببینید می توانید از طریق ssh به آدرس IP جدید وارد شوید:

اگر سیستم از شما اثرانگشت RSA را خواست، yes را بزنید.

اگر در حین ثبت آدرس IP ثابت به مشکل برخوردید می توانید دوباره از اسکنر IP استفاده کنید.

گام دوازدهم: پشتیبانی از وای فای را اضافه کنید

پشتیبانی از وای فای را اضافه کنید
پشتیبانی از وای فای را اضافه کنید

در این مرحله یک کابل به رزبری پای وصل است. اگر دانگل وای فای بیرون کشیده بشود، دوباره می توانید آن را وصل کنید. شماره IP ثابت هم همیشه یکسان خواهد بود.

حالا باید همان شماره IP ثابت را برای حالت وایرلس هم ثبت کنید.

فرمان زیر را تایپ کنید:

یک فایل ویرایش شده شبیه تصویر بالا نمایش داده خواهد شد.

خط allow-hotplug wlan0 را پیدا کنید و بالای آن auto wlan0 را اضافه کنید. سپس زیرش خطوط زیر را اضافه کنید:

iface wlan0 inet static
wpa-ssid “yournetworkname”
wpa-psk “yournetworkpassword”
address 10.0.1.64
netmask 255.255.255.0
network 10.0.1.0
broadcast 10.0.1.255
gateway 10.0.1.1

برای wpa-ssid نام شبکه و برای wpa-psk پسورد شبکه را وارد کنید.

منبع تغذیه را از رزبری پای جدا کنید و دانگل وای فای را وصل کنید. کابل را جدا کنید و از طریق ssh در رزبری پای لاگین کنید.

این روش روی شبکه خانگی جواب می دهد که استاندارد ایمنی WPA داشته باشد. اگر شبکه مخفی یا تنظیمات ایمنی خاصی دارید، باید روش کار در این مرحله از پیکربندی رزبری پای را تغییر بدهید.

رزبری پای پیکربندی شده آماده است

کارت های SD با آدرس های IP مجزا
کارت های SD با آدرس های IP مجزا

پیکربندی رزبری پای با این روش روی بیشتر شبکه های وای فای خانگی جواب می دهد. قطعاً سخت ترین مرحله کار پیکربندی وای فای است که تحت تاثیر تنظیمات شبکه و روتر قرار دارد.
پیشنهاد آخر ما این است که اگر می خواهید از چند کارت SD استفاده کنید، برای هر کارت از آدرس IP متفاوت استفاده کنید. آدرس ها را هم پشت هر کارت بنویسید تا در حین کار با رزبری پای اشتباهی رخ ندهد.

منبع

خلاصه مطلب
راهنمای کامل و گام به گام پیکربندی رزبری پای برای مبتدی ها
عنوان مطلب
راهنمای کامل و گام به گام پیکربندی رزبری پای برای مبتدی ها
توضیح کوتاه
با این راهنمای کامل و ساده می توانید رزبری پای را برای پروژه های الکترونیکی آماده کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

یک لامپ هوشمند مخصوص بهبود کیفیت خواب بسازید... با یک جستجوی ساده در ساختنی می توانید لیست بلندی از لامپ های هوشمند را پیدا کنید که امکان تغییر رنگ و شدت نور براساس فاکتورهای مختلف را فراهم می کنند ...
آموزش ساخت دوربین رزبری پای و نوشتن کد پایتون برای آن... قبلاً ساخت دوربین دیجیتال کاری بود که نیاز به آشنایی زیاد با عکاسی و قطعات الکترونیک گران قیمت داشت. اما امروزه با یک رزبری پای، برد دوربین و کمی کد پ...
آموزش ساخت: یک میز زیبا و کم هزینه بسازید... با ساختنی همراه باشید و نحوه ساخت این میز زیبا را بیاموزید اگر به نجاری و کار با چوب علاقه دارید، این ساختنی برایتان جالب خواهد بود. در این پست نحوه...
سرویس بازی Steam را روی رزبری پای راه اندازی و اجرا کنید... اگر اهل بازی های رایانه ای باشید، حتماً با سرویس بازی Steam آشنایی دارید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور به جای کامپیوتر سرویس بازی Steam را رو...
چگونه طبل بیت باکس با چند چغندر بسازیم !... در ساختنی امروز، دوباره با یک ایده جالب و بی نظیر همراهتان هستیم. اما قبل از آن سوالی داریم: آیا می توان با یک " جعبه چغندر" صدای بیت باکس (Beet Box)...
آموزش نصب و راه اندازی مدیاسنتر Kodi روی رزبری پای... مدیاسنتر Kodi برنامه ای است که با آن می توانید فیلم ها و کانال های تلویزیونی را از طریق رزبری پای پخش و مشاهده کنید. اینکار را می توانید از طریق کامپی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با رزبری پای ساعت رومیزی هوشمند شیک و ساده بسازید

اگر از طرفداران خانه هوشمند هستید و دوست دارید از چراغ خواب تا ساعت رومیزی …

پاسخ دهید