خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / سنسور فشار پارچه ای با چهار حسگر مجزا بسازید

سنسور فشار پارچه ای با چهار حسگر مجزا بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت سنسور پارچه ای را برایتان آماده کردیم که هم فشار و هم شدت فشار را تشخیص می دهد. حساسیت این سنسور برای فشار انگشت مناسب است و می توانید از آن برای پروژه های الکترونیکی مختلف استفاده کنید. این سنسور فشار خطی نیست اما خروجی بسیار پایداری دارد. ضمن اینکه برای رسیدن به حداقل مقاومت باید خیلی به آن فشار بیاورید.

طراحی لایه داخلی سنسور درست مثل سایر سنسورهای فشار پارچه ای است با این تفاوت که هر کوک به یک زبانه پارچه رسانای جداگانه متصل است. اشکال این نوع طراحی این است که زبانه ها و اتصالات آنها جای زیادی می گیرند. البته این در حالت عادی مشکل نیست و فقط وقتی اندازه سنسور برایتان مهم باشد، مشکل ایجاد می کند.

در این ساختنی دو ماتریکس سنسور فشار متفاوت را معرفی می کنیم که تفاوت آنها در فاصله سنسورهای فشار مجزا در ماتریکس است. در یکی از ماتریکس ها، سنسورها کنار هم قرار گرفته اند (سفید) و در دیگری یک سانتیمتر با هم فاصله دارند (بنفش).

برای ساخت سنسور فشار پارچه ای به نخ رسانا و پارچه ولوستات نیاز دارید. این نوع پارچه علاوه بر رسانا بودن به فشار هم حساس است.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • نخ رسانا
 • هدر نر
 • نرم افزار Arduino – از این لینک دانلود کنید.
 • نرم افزار Processing – از این لینک دانلود کنید.
 • برد USB مخصوص آردوینو
 • پرف برد قابل لحیم کاری با الگوی خطوط مسی
 • گیره تمساحی
 • چهار عدد مقاومت ۱۰k یا ۲۰k

ابزار مورد نیاز

 • دستگاه لحیم کاری
 • کاتر یا چاقو
 • سوهان
 • قیچی مخصوص پارچه
 • سوزن
 • اتو
 • کاغذ و مداد
 • خط کش
در ساختنی بخوانید :  چطور از شیلد Particle برای بررسی دمای محیط خارجی استفاده کنیم؟

گام دوم: استنسیل را ببرید

اگر نمی خواهید سنسور را به یکی از دو شکل بالا بسازید، باید خودتان استنسیل را طراحی کنید. در غیر این صورت از یکی از دو استنسیلی که در تصویر آخر می بینید، استفاده کنید.

استنسیل ها را روی کاغذ بکشید و ببرید. سپس شکل این الگوها را روی نئوپرن و ولوستات هم بکشید. برای ساخت سنسور به یک تکه ولوستات مربعی و دو تکه نئوپرن مربعی نیاز دارید (ولوستات باید چند میلیمتر کوچک از نئوپرن کوچک باشد). اگر می خواهید حساسیت سنسور به فشار کم بشود، از دو تا سه لایه ولوستات بیشتر استفاده کنید.

گام سوم: زبانه های پارچه رسانا را اتو کنید

یک تکه پارچه رسانای کشی بردارید و به یک طرف آنها پارچه معمولی بچسبانید. حالا این پارچه را به ۵ زبانه کوچک تقسیم کنید (از لبه کوچکتر) و آنها را مطابق تصویر با اتو به پارچه های مربعی بچسبانید.

گام چهارم: نخ رسانا را بدوزید

نحوه دوختن نخ رسانا در استنسیل مشخص شده است. بسته به طرحی که انتخاب کرده اید، کوک ها را بزنید. سوزن را یک لا نخ کنید، آن را طوری را از تکه نئوپرن رد کنید که گره یک طرف و نخ طرف دیگر قرار بگیرد، یک کوک قابل رویت بزنید و کوک بعدی را از داخل نئوپرن به زبانه های رسانا بزنید. پارچه را با چند کوک کوچک به زبانه بدوزید و برای بار آخر نئوپرن را بدوزید و نخ را ببرید.

روی نئوپرن کوچکتر چهار کوک متصل بهم بزنید و سپس انتهای نخ رسانا را به زبانه مرتبط در تکه نئوپرن دیگر بدوزید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت کنسول بازی چهار نفره با برد آردوینو

بعد از اینکه همه کوک ها را طبق استنسیل زدید، مطمئن شوید هیچ کدام از کوک ها با داخل نوپرن تماس ندارند و از روی هم رد نشده اند.

گام پنجم: لایه ها را بهم بدزوید

ورق ولوستات را طوری بین دو ورق نئوپرن قرار بدهید که کوک های نخ رسانا رو به داخل باشد. دور لبه ها را با نخ معمولی بدوزید. می توانید لبه ای که زبانه ها رویشان قرار دارد را باز بگذارید تا اگر لازم بود تعداد لایه های ولوستات را تغییر بدهید.

گام ششم: مقاومت های پول آپ را اضافه کنید

مولتی متر را در حالت beep به زبانه VCC وصل کنید و به ترتیب آن را به سایر زبانه ها وصل کنید. بدون فشار دادن سنسور، مطمئن شوید صدا نمی دهد. هر سنسور را به طور جداگانه فشار بدهید تا محدوده مقاومت آن را بدست بیاورید.

محدوده مقاومت این سنسور برای مقاومت های پول آپ ۲۰K داخلی آردوینو ایده آل است. اما اگر خودتان تست را انجام بدهید، بهتر است.

یک تکه پرف برد با خطوط مسی ببرید که حداقل ۶ در ۶ باشد. مقاومت ها را طبق شماتیک روی برد لحیم کنید و آن را به برد آردوینو وصل کنید. گیره های تمساخی را هم به زبانه های رسانا ماتریکس سنسور فشار وصل کنید.

گام هفتم: برنامه را آماده کنید

کدهای میکروکنترلر آردوینو و کدهای تصویرسازی Processing را مطابق با طراحی سنسور و اندازه مقاومت های پول آپ بنویسید. کدهای آردوینو را آپلود کنید و برنامه Processing را اجرا کنید. با اجرای این دو برنامه می توانید ورودی های سنسور را به صورت نموداری ببینید. در ویدیوهای ابتدای آموزش می توانید نمونه این نمودارها را ببینید.

در ساختنی بخوانید :  با آردوینو یک ساعت QR clock بسازید و زمان را با کد QR نمایش بدهید

سنسور فشار پارچه ای آماده است

سنسور فشار پارچه ای آماده است
سنسور فشار پارچه ای آماده است

اگر با این روش سنسور فشار ساختید، تجربه خودتان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
سنسور فشار پارچه ای با چهار حسگر مجزا بسازید
عنوان مطلب
سنسور فشار پارچه ای با چهار حسگر مجزا بسازید
توضیح کوتاه
این سنسور فشار کوچک به کوچکترین میزان فشار هم واکنش نشان می دهد.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک ماژول سنسور مادون قرمز را یاد می گیرید که می توانید آن را مستقیماً به ربات یا سایر پروژه های الکترونیکی وصل کنید. این آموزش ...
با برد آردوینو مدار آشکارساز میدان مغناطیسی (EMF) بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت پروژه آشکارساز میدان مغناطیسی یا EMF را یاد گرفتید. در این پست هم سراغ ساخت این مدار رفته ایم اما اینبار از برد آردوینو است...
با برد آردوینو قفل بلوتوثی هوشمند و ایمن بسازید... وقتی صحبت از خانه هوشمند به میان می آید، یکی از اولین چیزهایی که به ذهن می رسد بحث امنیت است. به همین خاطر قفل های هوشمند یکی از اولین تجهیزاتی هستند ...
آداپتور بلوتوثی بسازید و موس و کیبورد معمولی را به گوشی و تبلت وصل کنی... در این ساختنی آموزش ساخت آداپتور بلوتوثی را یاد می گیرید که با آن می توانید موس و کیبورد معمولی را به گوشی و تبلت وصل کنید. برای اینکار فقط باید موس ی...
بی سیم مچی یا ساعت واکی تاکی بسازید در این ساختنی طرز ساخت مدار یک بی سیم مچی یا واکی تاکی مچی را یاد می گیرید که اسپیکر و میکروفون دارد و از طریق آن می توانید ارتباط صوتی برقرار کنید. ق...
ماتریکس LED درست کنید و با آردوینو آن را به ساعت رومیزی تبدیل کنید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور ماتریکس LED بسازید. ساخت ماتریکس LED نیاز به مطالعه زیادی دارد اما با این آموزش ساخت شما فقط باید مراحل را دنبال کنید....

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

سیستم روشنایی هوشمند با قابلیت نصب روی وسایل مختلف بسازید

حتماً برای شما هم پیش آمده که به رختخواب رفته و خاموش کردن لامپ ها …

پاسخ دهید