خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / پینیاتا با طرح آویز جغد کاغذی بسازید و مهمانی هایتان را هیجان انگیز کنید

پینیاتا با طرح آویز جغد کاغذی بسازید و مهمانی هایتان را هیجان انگیز کنید

حتماً شما هم در مغازه ها یا کارتون ها پینیاتا دیده اید؛ آویزهای سقفی که داخل شان با آب نبات و شکلات پر می شود و وسط مهمانی با یک ضربه ترکانده می شود. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با استفاده از خمیر کاغذ یک پینیاتا با طرح آویز جغد کاغذی بسازید. ساخت این آویز جغد کاغذی نیاز به مهارت خاصی ندارد اما کمی زمانبر است.

پینیاتا با طرح آویز جغد کاغذی بسازید
پینیاتا با طرح آویز جغد کاغذی بسازید

همانطور که در تصاویر بالا می بینید این آویز جغد کاغذی زیباتر از آن است که براحتی بشود از خیرش گذشت و از آن به عنوان پینیاتا استفاده کرد. پس اگر قصد دارید این آویز کاغذی را به پینیاتا تبدیل کنید، حداقل اجازه بدهید چند روز در خانه آویزان بماند!

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • روزنامه یا کاغذ باطله
 • کاغذ کرپ
 • بادکنک
 • آرد سفید
 • چسب بسته بندی
 • کارتن
 • رنگ آکریلیک
 • طناب محکم
 • قیچی
 • کاسه برای مخلوط کردن
 • فنجان و قاشق اندازه گیری
 • کیسه زیپ دار یا ظرف ضد نفوذ هوا
 • قلم مو
 • کاتر با تیغه اضافی
 • مداد و کاغذ
 • کاور پلاستیکی
 • مخلوط کن Immersion (اختیاری)
 • روغن میخک یا دارچین (اختیاری)
 • آب نبات برای قرار دادن داخل پینیاتا

گام دوم: خمیر آرد و آب را آماده کنید

ساخت خمیر آرد و آب مورد نیاز برای خمیر کاغذ آنقدر ساده است که نیاز به توضیح ندارد. درصد مشخصی هم برای آرد و آب وجود ندارد و باید همین طور که آویز جغد کاغذی را می سازید اندازه ها را تست کنید.

یک کاسه بزرگ بردارید و کارتان را با مخلوط کردن یک فنجان آرد و یک و نیم فنجان آب شروع کنید. بهتر است از آب گرم استفاده کنید تا ساخت خمیر ساده تر بشود.

می توانید خمیر و آب را با دست مخلوط کنید و همین طور که آن را ورز می دهید گوله ها خمیر را از هم باز کنید. اگر هم می خواهید کار سرعت بگیرد از مخلوط کن immersion استفاده کنید. مخلوط وقتی آماده است که به غلظت سوپ خامه ای برسد. اگر احساس کردید خمیر خیلی رقیق یا خیلی سفت است، کمی آرد یا آب به آن اضافه کنید.

گام سوم: پایه آویز جغد را بسازید

استفاده از بادکنک برای ساخت اجسام کاغذی یکی از روش های قدیمی و ساده است و احتمالاً قبلاً آن را تجربه کرده اید. برای ساخت آویز جغد کاغذی هم از این روش استفاده می کنیم.

برای ساخت پایه جغد یک بادکنک سایز متوسط را باد کنید و گره را با چسب بسته بندی بپوشانید تا صاف بشود. هنگام زدن چسب روی گره دقت کنید چون اگر بخواهید چسب را جابجا کنید، احتمالاً بادکنک می ترکد.

سطح کارتان را با کاور پلاستیکی یا سفره یکبار مصرف بپوشانید. خمیر آب و آرد را هم که آماده کرده اید و فقط باید چند نوار ضخیم از روزنامه ببرید. بادکنک را روی یک کاسه کوچک بگذارید تا کار روی آن ساده تر بشود. نوارهای کاغذی را در خمیر فرو کنید و سپس روی بادکنک بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  سیلیکون ولی (Silicon Valley) بعدی کجاست؟ + بررسی شهرها

کل سطح بادکنک را با یک لایه کاغذ بپوشانید و در حین کار بادکنک را بچرخانید تا بتوانید قسمتی که روی کاسه قرار گرفته را هم بپوشانید. نوارها را خوب بکشید و دقت کنید چین و چروک نداشته باشند. اگر نوارهای کاغذی روی انحناهای بادکنک خوب نمی خوابند و صاف نمی شوند باید نوارهای نازک تری ببرید.

در این مرحله باید یک سوال از خودتان بپرسید: چه کسی به پینیاتا ضربه خواهد زد؟ اگر پینیاتا را برای مهمانی بچه ها می سازید ضخامت پایه باید کمتر باشد. هرچه تعداد لایه های کاغذ روی بادکنک بیشتر باشد، ترکاندن پینیاتا سخت تر می شود. برای بچه ها سه تا چهار لایه و برای بزرگترها چهار تا پنج لایه کافی است.

هنگام اضافه کردن لایه های جدید بیشتر به صاف و خوابیده بودن نوارهای کاغذی دقت کنید و حواستان باشد زیرشان هوا نباشد.

گام چهارم: صبر کنید

حالا باید بادکنک را در فضایی با تهویه مناسب قرار بدهید تا خشک بشود. در حین خشک شدن هم باید بادکنک را بچرخانید تا هر دو طرفش در معرض هوا قرار بگیرند.

بادکنک را جایی خشک کنید که دمای هوا تغییر زیادی نداشته باشد. سرد و گرم شدن هوا می تواند باعث ترک خوردن لایه کاغذی روی بادکنک یا کوچک شدن اندازه آن بشود. البته این مشکل معمولاً برای کمتر از سه لایه کاغذ رخ می دهد.

اگر کاغذها بعد از خشک شدن ترک خوردند، مشکل را با اضافه کردن چند نوار کاغذی جدید حل کنید. اما اگر بادکنک منبسط شده باشد دیگر نمی توانید کاری کنید و باید گام های قبلی را تکرار کنید.

گام پنجم: جزییات را اضافه کنید

وقتی بادکنک به اندازه کافی خشک شد، می توانید سایر اجزای بدن جغد را اضافه کنید. در این مرحله نیازی نیست خمیر کاملاً خشک و سفت شده باشد چون بعد از اتمام کار دوباره آن را در هوای آزاد قرار خواهیم داد. در ضمن باید آبنبات های داخل پینیاتا را هم آماده کرده باشید.

در بالای قسمت جلویی بادکنک، دو دایره بزرگ کنار یکدیگر بکشید (اینها دور چشم های جغد خواهند بود). دقت کنید دایره ها خیلی نزدیک بهم نباشند. دور دایره ها را با کاتر ببرید و حواستان باشد به دایره ای که از کاغذ بیرون می آورید، آسیبی نرسد چون در مراحل بعد از آنها استفاده خواهیم کرد. وقتی اولین دایره را بریدید می توانید بادکنک را بیرون بیاورید.

با یک شی تیز یا کاتر دو سوراخ کوچک با فاصله ۱۵ سانتیمتری از یکدیگر بالای آویز جغد کاغذی ایجاد کنید. در این مرحله باید محل اتصال طناب به آویز جغد کاغذی را با کارتن تقویت کنید تا وقتی به آن ضربه می زنید، کاغذ پاره نشود. طناب را ببرید و آن را از کارتن و دو سوراخ کوچکی که ایجاد کرده اید، رد کنید. طناب را با فاصله چند سانتیمتری از بدنه گره بزنید و دنباله اش را آزاد بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  با ماژول ESP8266 دیمر LED هوشمند و متصل به اینترنت بسازید

حالا وقتش است پینیاتا را با آبنبات یا هر چیز دیگری که دوست دارید، پر کنید. وقتی داخل پینیاتا را پر کردید، دو دایره ای که بریده اید را به صورت برعکس سرجایشان بچسبانید. اگر دایره ها خیلی دقیق سرجایشان قرار نگرفتد، اشکالی ندارد چون دوباره از خمیر کاغذ استفاده خواهیم کرد.

بدنه اصلی جغد کاغذی تقریباً آماده است و می توانیم جزییات دیگر را به آن اضافه کنیم. با نگاه کردن به تصویر یک جغد واقعی می توانید طراحی گوش ها، بال ها، نوک و دم را مطابق سلیقه بدنتان تغییر بدهید. اگر می خواهید آویز جغد کاغذی شبیه چیزی که در تصاویر دیده اید بشود، به روشی زیر عمل کنید.

یک تکه کارتن به شکل نوک جغد ببرید و آن را به صورت جغد بچسبانید. شکل نوک و محل قرارگیری آن روی صورت در تصاویر مشخص است.

برای رسیدن به شکل درست پیشانی و گوش ها، یک تکه کاغذ تاشده بالای صورت بگذارید و یک شکل کلی با ماژیک بکشید. این شکل را ببرید و تای کاغذ را باز کنید. این شکل را روی کارتن بکشید و ببرید و سپس کارتن را روی صورت جغد بچسبانید. نیاز نیست شکل کارتن خیلی دقیق باشد چون در انتها از خمیر کاغذ برای رفع اشکالات استفاده خواهیم کرد.

قبل از ساخت بال های آویز جغد کاغذی باید تصمیم بگیرید که بال ها بسته باشند یا باز. اگر می خواهید بال های باز بسازید، به تصاویر بالا دقت کنید و شکل تقریبی بال را روی کارتن بکشید. کارتن را ببرید، با چند تاخوردگی و برش شکل بال ها را کامل کنید و سپس شکلی که به آن رسیده اید را با چسب ثابت کنید. البته می توانید بال های صاف هم بسازید اما با چند برش و تای ساده می توانید حالت بال ها را طبیعی تر کنید.

بعد از ساخت بال ها باید آنها را سرجایشان بچسبانید. اگر بال ها را فقط با چسب بچسبانید، ثابت نخواهند بود و بالاخره می افتد. به همین خاطر باید یک دو برش در بدنه ایجاد کنید، بال ها را در این برش ها فرو کنید و آنها را با بچسبانید.

برای اضافه کردن دم هم از همین روش استفاده کنید. یک شکل ساده از کارتن ببرید و آن را در برش کوچکی که پشت بدنه ایجاد کرده اید، فرو کنید.

آویز جغد کاغذی را در یک کاسه قرار بدهید و روی جزییات جدید را با نوارهای کاغذی آغشته به خمیر بپوشانید. بهتر است در این مرحله از کاغذهای سفید برای پوشاندن جغد استفاده کنید تا رنگ بهتر روی آنها بنشیند. قرار دادن خمیر کاغذ روی انحناها، زوایا و برخی نقاط کمی سخت خواهد بود که می توانید از نوارهای کاغذی کوچک تر استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : قطب نمای آهنربایی ساده بسازید

بهتر است در محل اتصال طناب، لایه های کاغذ بیشتری بچسبانید تا هنگام ضربه زدن به پینیاتا از طناب جدا نشود.

حالا باید یک شب صبر کنید تا آویز جغد کاغذی کاملاً خشک بشود و برای تزیین آماده بشود.

گام ششم: آویز جغد را تزیین کنید

روش های مختلفی برای تزیین پینیاتا وجود دارد؛ می توانید آن را با کاغذ کرپ بپوشانید، رنگش کنید یا از تکنیک دکوپاژ استفاده کنید.

اگر می خواهید آویز را شبیه جغد برفی تزیین کنید، ابتدا کل آویز را با رنگ آکریلیک رنگ کنید. اگر زیر جغد از کاغذ سفید استفاده نکرده اید باید دو تا سه لایه رنگ سفید روی آن بزنید.

سپس چشم ها و نوک جغد را نقاشی کنید. بعد از خشک شدن رنگ هم جزییات بال ها را با کاغذ کرپ اضافه کنید. برای اینکار به دو کاغذ کرپ مشکی و سفید و نوار کرپ نازک نیاز دارید.

برای ساخت بال های روی قفس سینه، یک نوار به طول ۸ سانتیمتر بردارید و آن را سه با تا کنید. حالا سه برش تیز روی لبه زیری نوار بزنید. اینکار را با هر دو نوار مشکی و سفید تکرار کنید. برای چسباندن این نوارها به بدنه جغد از چسب سفید و قلم مو استفاده کنید. نوارهای سفید و مشکی را با کمی همپوشانی روی هم بگذارید و همین طور به سمت بالا حرکت کنید. باید کل قسمت زیری بدنه را با این نوارها بپوشانید.

می توانید با همین روش دور چشم ها را هم تزیین کنید. با این تفاوت که برش های نوار کاغذی این قسمت باید ریزتر باشد و فقط از یک نوار مشکی استفاده کنید که زیر همه نوارها چسبانده می شود.

دور بینی، روی بال ها و دم را هم با همین روش کاغذ کرپ تزیین کنید. اینکه چقدر وقت برای تزیین آویز جغد بگذارید به خودتان بستگی دارد. نحوه تزیین قسمت های مختلف جغد با این روش در تصاویر مشخص است.

آویز جغد کاغذی یا پینیاتا آماده است

آویز جغد کاغذی آماده است
آویز جغد کاغذی آماده است

حالا باید تصمیم بگیرید از این کاردستی زیبا برای تزیین خانه استفاده کنید یا آن را بترکانید. اگر این آویز جغد را ساختید، تصاویرش را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
پینیاتا با طرح آویز جغد کاغذی بسازید و مهمانی هایتان را هیجان انگیز کنید
عنوان مطلب
پینیاتا با طرح آویز جغد کاغذی بسازید و مهمانی هایتان را هیجان انگیز کنید
توضیح کوتاه
از این آویز می توانید برای تزیین خانه یا به عنوان پینیاتا استفاده کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با خرده ریزهای دور ریختنی آویز جغد بسازید... فکر می کنید با در نوشابه و دکمه و چند خرده ریز دیگر چه چیزهایی می توان ساخت؟ شما طرفدار ساختنی هستید و حتماً خیلی خلاق هستید به همین خاطر می توانید چی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آویز جغد زینتی بسازید

آموزش ساخت : با خرده ریزهای دور ریختنی آویز جغد بسازید

فکر می کنید با در نوشابه و دکمه و چند خرده ریز دیگر چه چیزهایی …

پاسخ دهید