خانه / دنیای اطراف ما / تکنولوژی / قوی ترین موتور دیزلی جهان را بشناسید – وارتسیلا آرتی فلکس ۹۶

قوی ترین موتور دیزلی جهان را بشناسید – وارتسیلا آرتی فلکس ۹۶

وارتسیلا آر تی-فلکس ۹۶ (Wärtsilä RT-flex96C) قوی مند ترین موتور درون سوز حال حاضر جهان است. این موتور دیزل ساخت شرکت وارتسیلا در کشور فنلاند است. این غول دیزلی در سال ۲۰۰۶ تولید و به بازار عرضه شده ست.
این موتور دیزل درون سوز ۲۳۰۰ تن وزن دارد ، ارتفاعش ۱۳٫۵ متر است و طول آن به ۲۸ متر می رسد. این حجم قوی ترین موتور دیزلی جهان تقریبا به اندازه یک ساختمان ۴ طبقه است. ابعاد این موتور به گونه ای است که چندین تکنسین می توانند روی سر سیلندر آن راه بروند و یا وارد محفظه های احتراق آن شوند. روی این موتور راه پله ها و مکان هایی برای استقرار تکنسین ها طراحی شده است !

موتور وارتسیلا در حال حمل به محل نصب خود
موتور وارتسیلا در حال حمل به محل نصب خود

جالب است بدانید دور موتور حداکثر قوی ترین موتور دیزل جهان تنها ۱۰۲ دور در دقیقه است و از این حیث بسیار کند و شاید بلا استفاده به نظر برسد. اما باید بدانید که این موتور با ۱۴ سیلندر غول آسای خود که آرایشی خطی دارند ، می تواند قدرتی برای با ۸۰۰۸۰ کیلو وات یا به عبارت دیگر ۱۰۹۰۰۰ اسب بخار تولید کند که برای تامین برق یک شهر کوچک کافی است. جالب است بدانید توان خروجی موتور قوی ترین سوپر ماشین های سواری از ۱۰۰۰ اسب بخار تجاوز نمی کند !
سیستم انتقال قدرت و گیرباکس اعجاب آور این موتور به گونه ای طراحی شده است که بتواند قدرت دیوانه وار خروجی این موتور را تحمل ، تبدیل و منتقل کند و از این حیث سامانه انتقال قدرت ابر موتور وارتسیلا به شکل جداگانه یک شاهکار مهندسی به حساب می آید.

در ساختنی بخوانید :  موتور خودرو چگونه کار می کند؟ (بخش دوم)
میل لنگ متعلق به قوی ترین موتور دیزلی جهان - به اندازه آن در مقایسه با آدم ها توجه کنید
میل لنگ متعلق به قوی ترین موتور دیزلی جهان – به اندازه آن در مقایسه با آدم ها توجه کنید

سیستم تنفس این ابر موتور دیزل هوای مورد نیاز برای احتراق را به کمک یک توربو شارژر غول آسا به داخل موتور می کشد ، در زیر می توانید اندازه قطعات این موتور را مشاهده کنید :

خروجی سرسام آور توان این موتور با وجود دور موتور پایین آن نیروی گشتاوری را در خروجی تحویل می دهد که می تواند یک تانک جنگی مدرن را مثل شکلات بپیچاند و تکه تکه کند. جالب است بدانید هر کدام از سیلندر های بزرگ ترین موتور دیزلی جهان ، در هر چرخه ۱۸۴٫۲۳ گرم سوخت دیزل را منفجر می کند ، یعنی در هر دور از این غول دیزل ، حدودا ۲٫۵۸ لیتر گازوییل مصرف می شود. شاید به نظرتان این مقدار بسیار بالا بیاید، اما باید بگوییم هر سیلندر در هر چرخه ۵۷۰۰ کیلووات انرژی آزاد می کند و این در دنیای ابر موتور ها در نوع خود بهره وری بسیار بالایی به حساب می آید. این موتور دارای استاندارد آلایندگی زیست محیطی بالایی نیز هست و از این نظر هم یکی از بهترین موتور هایی است که در این حجم تولید شده است.

خروجی سرسام آور توان این موتور با وجود دور موتور پایین آن نیروی گشتاوری را در خروجی تحویل می دهد که می تواند یک تانک جنگی مدرن را مثل شکلات بپیچاند و تکه تکه کند.

 

قوی ترین موتور دیزلی جهان که در محل کار خود نصب شده است
قوی ترین موتور دیزلی جهان که در محل کار خود نصب شده است

شاید از خودتان بپرسید کدام ماشینی روی زمین هست که نیاز به چنین موتور درون سوزی غول آسایی داشته باشد ؟ قوی ترین موتور دیزلی جهان روی یک کشتی اقیانوس پیما حمل بار به نام اما (EMMA) متعلق به شرکت مرسک (Mærsk) نصب شده است و با قدرت سرسام آور خود ماهانه ۱۱ هزار کانتینتر حمل بار شش متری را با سرعت ۳۱ گره دریایی (نزدیک ۶۰ کیلومتر در ساعت) روی اقیانوس آرام از چین به ایالات متحده امریکا می برد.

در ساختنی بخوانید :  کشف ساختار و نحوه عملکرد پروتئین ماهیچه ای آلفا-اکتینین
کشتی کانتینر بر اقیانوس پیمای اما (EMMA) متعلق به شرکت حمل و نقل مرسک
کشتی کانتینر بر اقیانوس پیمای اما (EMMA) متعلق به شرکت حمل و نقل مرسک

 

برای ساخت این غول قدرتمند ۱۷۰ میلیون دلار هزینه شده است و هر ساعت روشن بودن این موتور حدود ۶۸۰۰ دلار هزینه دارد .

قوی ترین موتور دیزلی جهان بدون شک یکی از اعجاب آور ترین دستاورد های مهندسی بشر است و تکنولوژی های به کار رفته در ساخت آن هر کدام چالشی است که بشر با آن ها دست و پنجه نرم کرده و موفق به حل آن ها شده است. نظر شما در مورد قدرت مند ترین موتور دیزلی جهان چیست ؟ با ساختنی در میان بگذارید !

منبع

خلاصه مطلب
قوی ترین موتور دیزلی جهان
عنوان مطلب
قوی ترین موتور دیزلی جهان
توضیح کوتاه
اطلاعاتی در مورد قوی ترین موتور دیزلی جهان را اینجا می بینید
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

موتور الکتریکی را بشناسیم و موتور مناسب را انتخاب کنیم ! (قسمت اول)... استفاده از موتور و گیرباکس مناسب برای آن برای هر کاربردی خیلی ضروری تر از آن است که فکر می کنید. اکثر وسایل اطرافتان دارای موتور های الکتریکی هستند. ه...
طراحی اولین موتور سیکلت آئودی با الهام از Ducati 848... این موتور طراحی اولین موتوری است که قرار است توسط کمپانی آئودی ساخته شود این موتور ، اولین موتوری است که آئودی قصد ساخت آن را دارد. طراحی این موتور ...
موتور خودرو چگونه کار می کند؟ (بخش دوم) در قسمت قبلی این مقاله با عنوان موتور خودرو چگونه کار می کند؟ (بخش اول) با روش کار موتور، قطعات آن و مشکلات رایج موتور آشنا شدید. در بخش دوم این مقاله...
موتور خودرو چگونه کار می کند؟ (بخش اول) آیا تابحال شده با نگه کردن به کاپوت خودرو از خودتان بپرسید "این موتور چطور کار می کند" ؟ شاید فقط یک کنجکاوی ساده باعث ایجاد این سوال در ذهن شما شده ب...
موتورهای احتراق داخلی و راه های پیش رو موتور های احتراق داخلی در حال سقوط یا تحولی انقلابی ؟ این روزها دیگر بازار موتورهای احتراق داخلی در حال کساد شدن است. وسایل نقلیه الکتریک وارد بازار ش...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

موتور الکتریکی را بشناسیم و موتور مناسب را انتخاب کنیم ! (قسمت اول)

استفاده از موتور و گیرباکس مناسب برای آن برای هر کاربردی خیلی ضروری تر از …

پاسخ دهید