خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت باغچه دیواری مخصوص کاشت سبزیجات در خانه

آموزش ساخت باغچه دیواری مخصوص کاشت سبزیجات در خانه

اگر دوست دارید سبزیجات مصرفی تان را در خانه بکارید اما فضای کافی برای اینکار ندارید، لزوماً نباید بالکن یا آشپزخانه را با گلدان پر کنید. باغچه دیواری راه حل بسیار ساده تری است. در این ساختنی آموزش ساخت باغچه دیواری را یاد می گیرید که کمترین فضای ممکن را اشغال می کند اما فضای کافی برای کاشت سبزیجات را در اختیارتان قرار می دهد. با ساختنی همراه شوید.

این باغچه دیواری برای استفاده در فضای باز مثل حیاط، بالکن و پاسیو طراحی شده اما با کمی تغییر می توانید آن را در قسمت های نورگیر داخل خانه هم بگذارید.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت باغچه دیواری

 • قفسه پارچه ای در اندازه دلخواه – این قفسه ها را می توانید به صورت آماده تهیه کنید یا خودتان در خانه آن را با پارچه مناسب بدوزید.
 • میل پرده به همراه اتصالات
 • قلاب آویز وسایل آشپزخانه محکم و بزرگ
 • کمپوست
 • بذرهای سبزیجات مورد نظر
 • یک تکه چوب به بلندی عرض قفسه پارچه ای – با این چوب قسمت پایین قفسه را از دیوار فاصله خواهیم داد.
 • یک گلدان زمینی برای جذب قطرات آب

گام دوم: میل پرده را به دیوار وصل کنید

میل پرده را به دیوار بزنید
میل پرده را به دیوار بزنید

ابتدا باید جای باغچه دیواری را انتخاب کنید. مهمترین نکته برای انتخاب جای باغچه کاشت سبزیجات میزان نورگیر بودن آن است. ضمن اینکه باید سر راه نباید تا سبزیجات ضربه نخورند.

بعد از انتخاب جای مناسب می توانید ساخت باغچه دیواری را شروع کنید. میل پرده را با پیچ و قلاب مخصوص به دیوار وصل کنید. در انتخاب ارتفاع نصب میل پرده دقت کنید. اگر می خواهید در گلدان زیر قفسه پارچه ای چیزی بکارید باید ارتفاع آن گیاه بعد از رشد را هم در نظر بگیرید (این گلدان از مازاد آب باغچه دیواری برای رشد گیاه استفاده خواهد کرد).

در ساختنی بخوانید :  پک باتری لیتیوم یونی (Li-Ion) با جعبه مخصوص بسازید

گام سوم: قفسه پارچه ای را وصل کنید

قفسه پارچه ای را آویزان کنید
قفسه پارچه ای را آویزان کنید

جنس پارچه قفسه ای که برای ساخت باغچه دیواری استفاده می کنید خیلی مهم است. پارچه هایی را انتخاب کنید که در مجاورت آب و آفتاب پوسیده یا پاره نمی شوند و لایه های پنبه ای ندارند.

برای اتصال قفسه پارچه ای به میل پرده از قلاب آویز وسایل آشپزخانه استفاده کنید. این قلاب ها باید آنقدر بزرگ و محکم باشند که وزن سبزیجات، کمپوست و آب را تحمل کنند. اگر قلاب های خیلی بزرگ پیدا نکردید، می توانید تعداد آنها را افزایش بدهید.

گام چهارم: آب کشی را تست کنید

آب کشی قفسه پارچه ای را تست کنید
آب کشی قفسه پارچه ای را تست کنید

کمی آب داخل قفسه ها بریزید و ببینید آب بین قفسه ها جاری می شود یا نه. اگر آب کشی بین قفسه ها بخوبی انجام نشد، چند سوراخ کوچک زیر هر قفسه ایجاد کنید.

گام پنجم: قفسه ها را با کمپوست پر کنید

داخل قفسه ها را با کمپوست پر کنید
داخل قفسه ها را با کمپوست پر کنید

برای این باغچه دیواری باید از کمپوستی استفاده کنید که قابلیت حفظ رطوبت زیاد داشته باشد. داخل هر قفسه را با کمی کمپوست – تا فاصله ۲٫۵ سانتیمتری از لبه – پر کنید. این حاشیه ۲٫۵ سانتیمتری اجازه بیرون ریختن آب را نمی دهد.

گام ششم: سبزیجات را بکارید

برای کاشت سبزیجات داخل باغچه دیواری می توانید از بذر یا گیاهان آماده استفاده کنید. داخل این باغچه می توانید آویشن، پیازچه، اسفناج، گوجه گیلاسی، شوید، جعفری، گشنیز و … بکارید.

گام هفتم: تخته چوبی را اضافه کنید

تخته چوبی را بین دیوار و باغچه دیواری قرار بدهید
تخته چوبی را بین دیوار و باغچه دیواری قرار بدهید

این تخته چوبی دو کارکرد دارد: نمی گذارد آب به دیوار پشت باغچه دیواری نفوذ کند و مازاد آب را به سمت گلدان زیر باغچه هدایت می کند. نوع تخته چوبی که استفاده می کنید اهمیتی ندارد و همین که بین باغچه دیوار کمی فاصله بیاندازد کافی است.

در ساختنی بخوانید :  با وسایل دوریختنی یک کاردستی قلک کوچک و بامزه بسازید

باغچه دیواری آماده است

حالا فقط باید یک گلدان بزرگ زیر باغچه بگذارید و صبر کنید بذرهایی که کاشته اید به بار بنشینند. کاشت سبزیجات در باغچه دیواری کار ساده ای است اما نکات ریزی دارد که باید آنها را مدنظر داشته باشید:

 • آبیاری را به آرامی و به تدریج انجام بدهید چون جریان محکم آب می تواند کمپوست را از قفسه ها بیرون بریزد.
 • چند دانه خاک ژله ای داخل کمپوست ها بیاندازید.
 • به گیاهانی مثل گوجه گیلاسی به طور مرتب کود بدهید.
 • برگ های سبزیجات را خیلی نچینید تا گیاهان به رشد ادامه بدهند.
 • مراقبت انواع آفت باشید و سبزیجات را به درستی در برابر شته و سایر حشرات محافظت کنید.
 • برگ های زرد، بیمار و آسیب دیده را جدا کنید.
 • گیاهان هرز را جدا کنید و از آنها به عنوان کمپوست استفاده کنید.
 • هر وقت خواستید داخل قفسه های باغچه گیاهان جدید بکارید، کمپوست را تعویض کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت باغچه دیواری مخصوص کاشت سبزیجات در خانه
عنوان مطلب
آموزش ساخت باغچه دیواری مخصوص کاشت سبزیجات در خانه
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه یک باغچه دیواری ساده و کاربردی بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو... در این ساختنی طرز ساخت یک رخت آویز چوبی ایستاده را یاد می گیرید که طرز ساختش بسیار ساده است و کارکردهای مختلفی دارد. از این رخت آویز می توانید به عنوا...
با میله های بدون استفاده یک مجسمه فلزی گوزن شیک بسازید... در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با کمترین هزینه و ساده ترین روش، یک مجسمه فلزی بسازید. ما از طرح گوزن برای ساخت مجسمه فلزی استفاده کردیم اما با ...
با آکریلیک چراغ خواب شیشه ای و رنگین کمانی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ خواب شیشه ای را یاد می گیرید که از شیشه ساخته نمی شود اما همان قدر شفاف و زیباست. این چراغ خواب با طرح دسته شکوفه از جن...
ساخت میز پذیرایی شیک و متفاوت با کنده درخت و شیشه... ساخت میز پذیرایی با تنه درخت ایده بسیار جالبی است و قبلاً در ساختنی به آن پرداخته ایم. اگر می خواهید این ایده را امتحان کنید اما ابزار نجاری زیادی ندا...
یک لوستر چوبی بسازید و از آن به عنوان جاشمعی هم استفاده کنید... ساخت لوستر چوبی یکی از ایده های ارزان قیمت برای تغییر دکوراسیون است. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت چندین مدل لوستر را یاد گرفته اید. امروز هم آموزش ساخت ...
آموزش ساخت گل تزیینی زیبا و رنگارنگ با دستمال کاغذی... در این ساختنی طرز ساخت گل تزیینی با دستمال کاغذی را یاد می گیرید. این گل تزیینی کاغذی بخاطر سبکی و البته ارزان بودن کاربردهای بسیار گسترده ای دارد و م...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

چراغ خواب ستاره ای بسازید و سقف اتاق را ستاره باران کنید

اگر دنبال یک چراغ خوب منحصر به فرد می گردید، چراغ خواب ستاره ای انتخاب …

پاسخ دهید