خانه / چگونه بسازیم / آموزش ساخت سه پایه دوربین کوچک و منعطف مخصوص دوربین های کوچک

آموزش ساخت سه پایه دوربین کوچک و منعطف مخصوص دوربین های کوچک

اگر قصد دارید در یک پروژه الکترونیکی از یک دوربین کوچک یا دوربین گوشی موبایل برای تصویربرداری استفاده کنید، علاوه بر دوربین به سه پایه دوربین هم نیاز دارید. اما پیدا کردن سه پایه کوچک و سبک کار ساده ای نیست. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با کمی سیم و یک تکه چوب یک سه پایه دوربین کوچک بسازید.

این سه پایه دوربین کاملاً منعطف است و به راحتی می توانید شکل پایه های آن را عوض کنید. از همین روش هم می توانید برای ساخت سه پایه های بزرگتر استفاده کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • سه تکه سیم مسی ضخیم به طول ۳۵٫۵ سانتیمتر
  • یک تکه چوب با ضخامت ۶ میلیمتر و ابعاد ۵ در ۵ سانتیمتر
  • یک پیچ ۶ میلیمتری
  • دو عدد مهره ۶ میلیمتری

ابزار مورد نیاز

  • دریل
  • اره
  • کاغذ سنباده
  • اسپری رنگ مشکی

گام دوم: پایه چوبی را بسازید

یک مثلث متساوی الاضلاع از چوب ببرید (دقت کنید که مثلث متساوی الاضلاع سه زاویه داخلی ۶۰ درجه دارد). ساده ترین راه استفاده از یک زاویه سنج کوچک برای اندازه گیری زوایاست تا مطمئن شوید اضلاع مثلث با هم برابر هستند.

بعد از کشیدن زوایای ۶۰ درجه، با مداد خطوط را با فاصله یک سانتیمتری از هر نقطه بکشید و در موازات با جهت مخالف بکشید. وقتی این خطوط بریده بشوند، مثلث تبدیل به یک شش ضلعی بدون لبه های تیز می شود. برای صاف کردن اضلاع و گوشه ها از کاغذ سنباده و سوهان استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  با کمترین هزینه ریموت پدالی دوربین عکاسی بسازید

روی هر گوشه صاف پایه چوبی دو سوراخ ۱٫۵ میلیمتری و وسط آن هم یک سوراخ شش میلیمتری دریل کنید. نیاز نیست این سوراخ ها را با دقت زیاد اندازه بگیرید چون تقریباً همین که تقریباً برابر باشند، کافی است.

بعد از سنباده کاری هر سوراخ، می توانید پایه چوبی را رنگ کنید. ما از اسپری رنگی و لاک چوب تیره استفاده برای اینکار استفاده کردیم.

گام سوم: پایه ها را بسازید

نوع پایه هایی که می سازید به اندازه و وزن دوربینی که روی سه پایه دوربین می گذارید، بستگی دارد. اگر پایه سیمی را مطابق روش ما بسازید، می توانید دوربین های امنیتی و گوشی های موبایل را روی سه پایه قرار بدهید.

ابتدا یک تکه سیم مسی به طول ۳۵٫۵ سانتیمتر ببرید و آن را از وسط دور یک پیچ ضخیم خم کنید. سپس با کمک یک گیره دو سر سیم را قلاب کنید و پیچ را ۱۵ دور کانل در جهت عقربه های ساعت بپیچید. این کار را برای هر سه پایه سیمی تکرار کنید.

وقتی هر سه پایه را ساختید، می توانید مونتاژ سه پایه دوربین را شروع کنید.

گام چهارم: سه پایه دوربین را مونتاژ کنید

سر باز پایه های سیمی را در دو سوراخ گوشه های تخته چوبی فرو کنید و آنها را خم کنید (یا به آنها چسب بزنید) تا سرجایشان ثابت بشوند. پیچ ۶ میلیمتری را هم با دو مهره به سوراخ وسط پایه چوبی وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جعبه باند چوبی بسازید

اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی این سه پایه دروبین دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت سه پایه دوربین کوچک و منعطف مخصوص دوبین های کوچک
عنوان مطلب
آموزش ساخت سه پایه دوربین کوچک و منعطف مخصوص دوبین های کوچک
توضیح کوتاه
از این سه پایه می توانید برای نگه داشتن انواع دوربین های کوچک استفاده کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

مدار مخصوص لیزر خطی قرمز بسازید و با نور نقاشی کنید... اگر به پروژه های عکاسی علاقه داشته باشید، این آموزش ساخت می تواند یک تجربه عکاسی متفاوت و در عین حال ارزان را برایتان رقم بزند. امروز در ساختنی ساخت ی...
با بطری نوشابه کیف لنز دوربین سبک و ضدآب بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت کیف لنز دوربین مقاوم، سبک و ضدآب را یاد می گیرید. فکر می کنید جنس کیف لنزی که این ویژگی ها را دارد از چیست؟ بطری نوشابه! این ...
با کمترین هزینه ریموت پدالی دوربین عکاسی بسازید... اگر اهل پروژه های عکاسی باشید، ریموت کنترل دوربین یکی از تجهیزات عکاسی است که دیر یا زود به آن احتیاج پیدا می کنید. ریموت کنترل های دوربین مدل های مخت...
پروژکتور عکاسی یا پنل نورپردازی LED پرتابل بسازید... اگر اهل عکاسی باشید، پروژکتور عکاسی پرتابل یکی از تجهیزاتی است که بالاخره به آن نیاز پیدا می کنید. با این پروژکتور عکاسی می توانید در هر ساعتی از روز ...
کیف دستی های قدیمی را به کیف دوربین تبدیل کنید... اگر بخاطر شغل یا علاقه شخصی همیشه تجهیزات عکاسی همراه تان است، باید یک کیف دوربین مناسب داشته باشید. کیف دوربین مناسب هم کیفی است که هم از داخل و همز ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با بطری نوشابه کیف لنز دوربین سبک و ضدآب بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت کیف لنز دوربین مقاوم، سبک و ضدآب را یاد می …

پاسخ دهید