خانه / ویژه ها / آموزش ضدآب کردن پارچه با موم طبیعی؛ ساده و به صرفه

آموزش ضدآب کردن پارچه با موم طبیعی؛ ساده و به صرفه

موم زدن به پارچه یکی از ساده ترین راه ها برای محافظت از آن در برابر آب، ضربه، ساییدگی و کشیدگی است. کوله پشتی، لباس کار یا هر البسه دیگری با یک لایه موم مقاوم تر و بادوام تر می شود (به خصوص اگر خیلی آدم مرتبی نباشید). در این ساختنی این روش ضدآب کردن پارچه را به شما یاد می دهیم.

آموزش ضدآب کردن پارچه در خانه
آموزش ضدآب کردن پارچه در خانه

البته ضدآب کردن پارچه با موم برای هر نوع پارچه ای مناسب نیست. کتان های سنگین مثل جین و کانواس بهترین انواع پارچه برای ضدآب کردن با موم هستند. اما لباس های چرم و پارچه های پلی استر برای این روش مناسب نیستند.

موم یک محصول طبیعی است و مثل تمام راهکارهای طبیعی ضدآب کردن پارچه نیاز به تمدید دارد. پس هر چند وقت یکبار پوشش مومی روی پارچه ها را نو کنید تا ضدآب باقی بماند.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ضدآب کردن پارچه

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • پارچه یا لباس برای ضدآب کردن
  • موم یا واکس مخصوص پارچه – این موم ها از ترکیب ۳۵ درصد موم عسل و ۶۵ درصد پارافین ساخته می شوند و خودتان هم می توانید آن را بسازید.
  • سشوار
  • فرچه پلاستیکی

گام دوم: پارچه را تمیز کنید

قبل از ضدآب کردن پارچه باید آن را کاملاً تمیز و از آلودگی ها پاک کنید. ما یک پیش بند کار را ضدآب می کنیم که آلودگی های زیادی دارد. به همین خاطر آن را با فرچه و فشار مستقیم آب تمیز می کنیم.

در ساختنی بخوانید :  با کبریت چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید

اینکه از چه روشی برای شستن پارچه یا لباس استفاده می کنید به نوع پارچه و لباس بستگی دارد. اما مهم این است که کاملاً تمیز و البته خشک بشود.

گام سوم: به پارچه موم بزنید

پارچه را روی یک سطح صاف پهن کنید و قالب موم را با حرکات محکم عقب و جلو رویش بمالید. لایه موم روی پارچه باید آنقدر ضخیم باشد که به راحتی آن را ببینید.

درجه حرارت سشوار را روی حداکثر بگذارید و آن را روی قسمت هایی که موم زده اید، بگیرید. سر سشوار را چند سانتیمتر از پارچه فاصله بدهید تا بیش از حد داغ نشود و آن را به صورت دورانی حرکت بدهید. وقتی موم آب شد، سراغ قسمت های دیگر پارچه بروید.

روی یک تکه کوچک پارچه کار کنید و بعد از ضدآب کردن، سراغ قسمت های دیگر بروید تا کارتان ساده تر بشود و سرعت بگیرد. در ضمن به درزها و قسمت های ضخیم بیشتر موم بزنید تا کاملاً ضدآب بشوند.

پارچه را تست کنید

بعد از موم مالی پارچه و خنک شدن، کمی آب رویش بریزید و اگر جایی خیس شد دوباره رویش موم بزنید. این روش ضدآب کردن پارچه همیشگی نیست و نیاز به تجدید دارد. پس اگر دیدید مقاومت پارچه در برابر آب کم شده، دوباره آن را با موم ضدآب کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ضدآب کردن پارچه با موم طبیعی؛ ساده و به صرفه
عنوان مطلب
آموزش ضدآب کردن پارچه با موم طبیعی؛ ساده و به صرفه
توضیح کوتاه
با این روش می توانید مقاومت و دوام لباس ها و پارچه ها را بیشتر کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت اجاق خورشیدی کپنهاگ؛ فضای بیشتر، حرارت بالاتر... روش های متنوعی برای ساخت اجاق خورشیدی وجود دارد. هر کدام از این روش ها برتری هایی نسبت به روش های دیگر دارند و باید روش ساخت را متناسب با نیازتان انتخ...
بریدن طناب با خود طناب؛ یک تکنیک کاربردی و ساده برای کوهنوردان... اگر اهل کوهنوردی و کمپینگ به صورت جدی و حرفه ای هستید، همیشه باید مشغول یادگیری مهارت ها و تکنیک های جدید باشید. بستن انواع گره های کوهنوردی، ساخت مشع...
آموزش ساخت مشعل رزینی در جنگل با شیره درخت کاج!... در این ساختنی یک روش ساخت مشعل را یاد می گیرید که برای شرایط اضطراری طراحی شده و فقط به یک چاقو و کبریت نیاز دارد. سایر وسایل مورد نیاز برای یان مشعل ...
آموزش ساخت نمک طعم دار مخصوص کوهنوردی و کمپینگ... اگر اهل کوهنوردی و کمپینگ باشید، می دانید کوچکترین فضاهای کوله کوهنوردی هم اهمیت دارد. دقیقاً به همین خاطر است که بیشتر کوهنوردان فقط یک نمکدان با خود...
با قوطی کنسرو و شیشه مربا چراغ الکلی بسازید... چراغ الکلی یکی از وسایلی است که هم در خانه و هم در مسافرت به درد می خورد. این نوع چراغ در بسیاری از شرایط اضطراری و اورژانسی می تواند کارتان را راه بی...
با یک قاشق و ابزار کارگاهی ساده اسپورک (قاشق سفری) بسازید... اسپورک نام نوعی قاشق است که است که کار قاشق، چنگال و کارد را به صورت همزمان انجام می دهد. اسپورک معمولاً گران است و تکی فروخته نمی شود. اگر می خواهید ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت چراغ قوه جیبی و کوچک با وسایل بازیافتی

خیلی از وسایل کاربردی که در ساختنی طرز ساخت شان را یاد گرفته اید از …

پاسخ دهید