خانه / ویژه ها / آموزش ضدآب کردن پارچه با موم طبیعی؛ ساده و به صرفه

آموزش ضدآب کردن پارچه با موم طبیعی؛ ساده و به صرفه

موم زدن به پارچه یکی از ساده ترین راه ها برای محافظت از آن در برابر آب، ضربه، ساییدگی و کشیدگی است. کوله پشتی، لباس کار یا هر البسه دیگری با یک لایه موم مقاوم تر و بادوام تر می شود (به خصوص اگر خیلی آدم مرتبی نباشید). در این ساختنی این روش ضدآب کردن پارچه را به شما یاد می دهیم.

آموزش ضدآب کردن پارچه در خانه
آموزش ضدآب کردن پارچه در خانه

البته ضدآب کردن پارچه با موم برای هر نوع پارچه ای مناسب نیست. کتان های سنگین مثل جین و کانواس بهترین انواع پارچه برای ضدآب کردن با موم هستند. اما لباس های چرم و پارچه های پلی استر برای این روش مناسب نیستند.

موم یک محصول طبیعی است و مثل تمام راهکارهای طبیعی ضدآب کردن پارچه نیاز به تمدید دارد. پس هر چند وقت یکبار پوشش مومی روی پارچه ها را نو کنید تا ضدآب باقی بماند.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ضدآب کردن پارچه

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • پارچه یا لباس برای ضدآب کردن
  • موم یا واکس مخصوص پارچه – این موم ها از ترکیب ۳۵ درصد موم عسل و ۶۵ درصد پارافین ساخته می شوند و خودتان هم می توانید آن را بسازید.
  • سشوار
  • فرچه پلاستیکی

گام دوم: پارچه را تمیز کنید

قبل از ضدآب کردن پارچه باید آن را کاملاً تمیز و از آلودگی ها پاک کنید. ما یک پیش بند کار را ضدآب می کنیم که آلودگی های زیادی دارد. به همین خاطر آن را با فرچه و فشار مستقیم آب تمیز می کنیم.

اینکه از چه روشی برای شستن پارچه یا لباس استفاده می کنید به نوع پارچه و لباس بستگی دارد. اما مهم این است که کاملاً تمیز و البته خشک بشود.

در ساختنی بخوانید :  آتش درست کردن در طبیعت با سیم ظرفشویی و باتری کتابی!

گام سوم: به پارچه موم بزنید

پارچه را روی یک سطح صاف پهن کنید و قالب موم را با حرکات محکم عقب و جلو رویش بمالید. لایه موم روی پارچه باید آنقدر ضخیم باشد که به راحتی آن را ببینید.

درجه حرارت سشوار را روی حداکثر بگذارید و آن را روی قسمت هایی که موم زده اید، بگیرید. سر سشوار را چند سانتیمتر از پارچه فاصله بدهید تا بیش از حد داغ نشود و آن را به صورت دورانی حرکت بدهید. وقتی موم آب شد، سراغ قسمت های دیگر پارچه بروید.

روی یک تکه کوچک پارچه کار کنید و بعد از ضدآب کردن، سراغ قسمت های دیگر بروید تا کارتان ساده تر بشود و سرعت بگیرد. در ضمن به درزها و قسمت های ضخیم بیشتر موم بزنید تا کاملاً ضدآب بشوند.

پارچه را تست کنید

بعد از موم مالی پارچه و خنک شدن، کمی آب رویش بریزید و اگر جایی خیس شد دوباره رویش موم بزنید. این روش ضدآب کردن پارچه همیشگی نیست و نیاز به تجدید دارد. پس اگر دیدید مقاومت پارچه در برابر آب کم شده، دوباره آن را با موم ضدآب کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ضدآب کردن پارچه با موم طبیعی؛ ساده و به صرفه
عنوان مطلب
آموزش ضدآب کردن پارچه با موم طبیعی؛ ساده و به صرفه
توضیح کوتاه
با این روش می توانید مقاومت و دوام لباس ها و پارچه ها را بیشتر کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با کمترین هزینه باربیکیوی مسافرتی در اندازه دلخواه بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت باربیکیو با قوطی فلزی را یاد گرفته بودید. امروز هم ساخت یک نمونه مشابه اما کاملتر را یاد می گیرید. خوبی این باربیکیوی مسافر...
تبر کوهنوردی مخصوص بسازید و با خیال راحت طبیعت گردی کنید... شما برای کوهنوردی و کمپینگ چه وسایل با خودتان برمی دارید؟ دستبند ایمنی، کیف بقا، اجاق مسافرتی، دربازکن نوشابه یا وسایل دیگر؟ برخی از این وسایل را می ت...
آموزش ساخت خانه درختی به روش ساده و سریع... اگر همیشه آرزوی داشتن یک خانه درختی داشتید، دو راه دارید: یک خانه درختی کامل در باغ یا حیاط خانه تان درست کنید یا وقتی که می خواهید چند روز را در طبیع...
پاوربانک اسپیکردار با قاب شیک و مقاوم بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت اسپیکر پرتابل بلوتوثی و پاوربانک را یاد گرفته اید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور این دو گجت کاربردی را بهم وصل کنید...
قلاب کوهنوردی فلزی مقاوم با تحمل وزن بالا بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک قلاب فلزی را یاد می گیرید که کارکردهای زیادی دارد. از این قلاب می توانید در خانه، کارگاه، در حین ورزش یا برای کوهنوردی استفا...
دستبند پاراکورد ساده اما کارآمد و نجات بخش بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت دستبند ایمنی پاراکورد را یاد گرفته بودید. آن دستبند علاوه بر چند متر طناب پاراکورد، ابزار بقا در طبیعت را هم داشت. آن دستبند ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت کیسه خواب گرمایشی سبک و خیلی گرم

اگر دنبال یک کیسه خواب خیلی سبک می گردید که خیلی هم گرم باشد، فیبر …

پاسخ دهید