خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / دو آزمایش علمی جالب با لیزر؛ میکروسکوپ لیزری و پراش لیزری

دو آزمایش علمی جالب با لیزر؛ میکروسکوپ لیزری و پراش لیزری

اگر از ساخت لیزر و تجربه آزمایش های علمی با لیزر لذت می برید، این ساختنی را از دست ندهید. در این ساختنی دو آزمایش علمی جالب با لیزرهای ساده را یاد می گیرید. آزمایش میکروسکوپ لیزری که امکان دیدن ذرات بسیار ریز را فراهم می کند و آزمایش پراش لیزر یا لیزر دیفرکشن که پرتوی لیزر را به قطعات کوچک تقسیم می کند. هر دوی این آزمایش ها را می توانید با لیزرهای ساده و ارزان انجام بدهید.

قبل از اینکه به شما یاد بدهیم چطور آزمایش میکروسکوپ لیزری و پراش لیزر را انجام بدهید باید یک نکته مهم را متذکر بشویم. فرقی نمی کند از چه لیزری برای انجام این آزمایش ها استفاده می کنید؛ در هر صورت باید نکات ایمنی کار با لیزر را رعایت کنید. حتماً عینک به چشم بزنید و به هیچ وجه در حین یا بعد از آزمایش لیزر را به سمت کسی نشانه نگیرید. با ساختنی همراه شوید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • جاسوئیچی لیزری – برای این آزمایش می توانید از دیودهای لیزری ساده استفاده کنید.
  • سرنگ تزریق
  • چسب نواری
  • سیم مسی نازک
  • یک پایه برای نگه داشتن لیزر
  • کاغذ سفید
  • گیره برای بستن دکمه لیزر – می توانید از چسب هم استفاده کنید.

گام دوم: آزمایش میکروسکوپ لیزری

یک سرنگ را با آب مرداب یا آب آکواریوم پر کنید (حتماً باید از آب طبیعی استفاده کنید تا بتوانید موجودات آبزی سطح میکرو را ببینید). سپس سرنگ را روی پایه ای که انتخاب کرده اید، قرار بدهید.
کاغذ سفید را دور یک تکه کارتن بپیچید تا یک صفحه نمایش شکل بگیرد. حالا این صفحه را در فاصله یک متری سرنگ و درست روبروی آن قرار بدهید.

در ساختنی بخوانید :  روش ساخت تابلویی زیبا با LED و آکریلیک

با یک گیره یا کمی چسب دکمه لیزر را طوری ببندید که در حالت ON باقی بماند و سپس لیزر را روی پایه ثابت کنید. لیزر را هم در فاصله ۶۰ سانتیمتری از سرنگ قرار بدهید.

اگر برای تنظیم اجزای آزمایش میکروسکوپ لیزری نیاز به راهنمایی بیشتری دارید به دیاگرام گالری بالا دقت کنید.

بعد از آماده کردن اجزای آزمایش می توانید تست میکروسکوپ لیزری را شروع کنید. سرنگ را به آرامی و طوری فشار بدهید که قطرات آب از نوک سوزن آویزان شوند. این قطرات آب قسمت اصلی میکروسکوپ و در واقع لنزهای محدب هستند.

حالا پرتوی لیزر را طوری تنظیم کنید که درست روی قطرات آب بیفتد. بدلیل انکسار لنزهای آبی یا همان قطرات آب، پرتوی لیزر درست روی صفحه سفید می افتد و در نتیجه تکه قرمزی روی سطح سفید ایجاد می شود.

حالا فقط کافی است لامپ ها را خاموش کنید و میکروب ها را روی سطح قرمز ببینید. می توانید از آزمایش میکروسکوپ لیزری برای بررسی سطح خلوص و پاکی آب آشامیدنی، آب جوشیده و … استفاده کنید.

در ویدیوی زیر می توانید نتیجه آزمایش میکروسکوپ لیزری را ببینید. فراموش نکنید برای مشاهده باکتری ها و میکروب ها باید صبر داشته باشید. این آزمایش علمی هم مثل تمام آزمایش ها نیاز به صبر دارد.

گام سوم: آزمایش پراش لیزر

پراش یا دیفرکشن به معنای خم شدن بسیار جزیی نور هنگام عبور از اطراف لبه یک جسم است. مقدار خمیدگی به عوامل مختلفی مثل اندازه نسبی طول موج نور و اندازه دهانه بستگی دارد. اگر دهانه خیلی بزرگتر از طول موج نور باشد، خمیدگی بسیار جزیی می شود.

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه برش لیزری چرخ دنده سیاره ای بسازید

در آزمایش پراش لیزر سعی می کنیم با استفاده از پرتوی لیزر این خمیدگی ها را مشاهده کنیم.

سیم مسی که استفاده می کنید باید بین ۵ تا ۱۰ میکرومتر باشد و طول موج لیزر هم حدود ۶۵۰ نانومتر یا ۰٫۶۵ میکرومتر باشد. برای اینکه پراش رخ بدهد و قابل رویت باشد، باید این مقادیر را رعایت کنید.

سیم مسی را دور چسب نوار بزرگ بپیچید و آن را با چسب به پایه محکم کنید. ارتفاع پایه باید تقریباً برابر با ارتفاع پایه ای باشد که در تصاویر می بینید باشد.

حالا لیزری که در برای آزمایش قبلی آماده کرده اید را با فاصله ۶۰ سانتیمتری از سیم مسی قرار بدهید.

پرتوی لیزر را طوری متمرکز کنید که با سیم مسی بریده بشود. به این ترتیب یک الگوی پراش یا دیفرکشن روی صفحه سفید شکل می گیرد. همانطور که در تصویر بالا و ویدیوی زیر می بینید لبه های الگوی پراش به راحتی قابل رویت هستند.

منبع

خلاصه مطلب
دو آزمایش علمی جالب با لیزر؛ میکروسکوپ لیزری و پراش لیزری
عنوان مطلب
دو آزمایش علمی جالب با لیزر؛ میکروسکوپ لیزری و پراش لیزری
توضیح کوتاه
این دو آزمایش را می توانید با ارزان ترین لیزرها هم انجام بدهید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت لیزر آبی حرارتی یک واتی با قطعات ارزان... ساخت لیزر یکی از پروژه های محبوب بین طرفداران الکترونیک است. در این ساختنی باز هم سراغ این پروژه رفته ایم و آموزش ساخت لیزر آبی حرارتی با قدرت یک وات ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت لیزر آبی حرارتی یک واتی با قطعات ارزان

ساخت لیزر یکی از پروژه های محبوب بین طرفداران الکترونیک است. در این ساختنی باز …

پاسخ دهید