خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / یک دکمه USB بسازید و با آن درجه صدای کامپیوتر را کنترل کنید

یک دکمه USB بسازید و با آن درجه صدای کامپیوتر را کنترل کنید

اگر ترجیح می دهید بجای دکمه های روی کیبورد یا نمایشگر از یک دکمه واقعی برای تنظیم صدای کامپیوتر استفاده کنید، این دکمه USB را بسازید. دکمه USB که در این پست طرز ساختش را یاد می گیرید با برد ترینکت (Trinket) ساخته می شود و با کابل به کامپیوتر وصل می شود.

دکمه USB مخصوص تنظیم صدای کامپیوتر بسازید
دکمه USB مخصوص تنظیم صدای کامپیوتر بسازید

بدنه دکمه USB با دستگاه CNC ساخته می شود اما می توانید از هر روش دیگری هم برای ساخت بدنه استفاده کنید یا از قطعات آماده استفاده کنید. کدها هم کدهای نمونه Adafruit – شرکت سازنده برد ترینکت – هستند و می توانید آنها را اینجا در سایت شرکت سازنده ببینید.

گام اول: مدار را بسازید

شبیه سازی عملکرد دکمه های کیبورد با برد ترینکت کار نسبتاً ساده ای است. پورت USB برد برای آپلود کردن دکمه ها استفاده می شود اما می توانید از آن برای دستگاه های USB 1.1 (مثل ورودی کنترل صدا) هم استفاده کنید. در این پروژه از یک رمزگذار چرخشی به عنوان ورودی استفاده می شود که پین های آن فقط در برد Pro trinket موجود است.

  • پین های رمزگذار چرخشی مطابق دیاگرام بالا و به روش زیر وصل می شوند:
  • پین common به GND
  • پین A سیگنال رمزگذار به پین #۰
  • پین B سیگنال رمزگذار به پین #۲
  • پین آخر رمزگذار به پین #۱ – برای افزودن قابلیت قطع صدا به دکمه USB

ما از پین های سه، چهار و پنج برد Pro trinket استفاده کردیم اما اگر کدها را ویرایش کنید می توانید این پین ها را تغییر بدهید.

بعد از ساخت مدار باید کدها را روی برد آپلود کنید و مدار را تست کنید. ابتدا آخرین نسخه کتابخانه Trinket را از لینک زیر دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است) و آن را روی آردوینو نصب کنید. سپس کدهای زیر را کپی کنید (تغییرات مورد نظرتان را روی آنها اعمال کنید) و سپس آنها را آپلود کنید.

در ساختنی بخوانید :  با برد آردوینو برای اسپیکرهای کامپیوتر ریموت کنترل بسازید

گام دوم: طراحی بدنه دکمه

بدنه دکمه USB از ۵ قطعه تشکیل می شود که همگی با نرم افزار Rhino طراحی شده اند. اجزای بدنه عبارتند از: قاب آلومینیومی بالایی و پایینی (برش با CNC)، کاور چوبی (برش با CNC)، یک دکمه آکریلیکی/آلومینیومی و برد ترینکت. برای وصل کردن اجزای بدنه به یکدیگر هم از پیچ های M3 شش ضلعی کانترسینک استفاده می کنیم.

شما می توانید بدنه دکمه USB را با الهام از همین طراحی و همین ابزار بسازید یا از روش ها و طراحی های ساده تر برای ساخت بدنه استفاده کنید. قسمت اصلی و ثابت پروژه مدار و کدها هستند و بدنه را می شود به هزاران روش و طرح مختلف ساخت.

گام سوم: کاور چوبی را با RhinoCAM آماده کنید

کاور چوبی را طراحی کنید
کاور چوبی را طراحی کنید

کاور چوبی بدنه طوری طراحی شده که نمایانگر امواج صوتی باشد. تمام مسیرابزارها مستقیماً در RhinoCAM طراحی شده اند و سپس به شکل یک فایل iso (یا gcode) اکسپورت شده اند. سپس این کدها با رابط Mach3 به دستگاه CNC منتقل می شوند و آنجا تفسیر و روی چوب پیاده می شوند.

برای استفاده از ابزار طراحی RhinoCAM باید پارامترهای دستگاه، پارامترهای ابزار، پارامترهای برش (عمق برش، اینتری و …) و ورک زیرو را هم تنظیم کنید. تمام این تنظیمات هم به نوع دستگاه، ابزار برش و جنس چوب بستگی دارد.

گام چهارم: انحناها را ایجاد کنید

انحناهای سطحی به همراه طرح کلی کاور ایجاد می شوند. کار را با ایجاد یک انحنای contour و دو انحنای guiding برای یک سطح پچ آغاز کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت یک پایه چرمی برای آیپد (iPad)

سطح بالایی با انحنای دوبل با یک سطح پچ، کناره با اکستروژن از یک انحنای contour و کف از یک سطح صاف مقطع ایجاد می شود.

خطوط حکاکی را با کمک ابزار cage editing ایجاد کنید. یک مجموعه از polylines را به تعداد مشخصی کنترل پوینت تقسیم کنید. cage (خط مشکی) پوینت های چندگانه را به صورت همزمان ویرایش می کند که حالت شناور به طرح اضافه می کند (خطوط آبی).

گام پنجم: کاور چوبی را با CNC ببرید

برای شروع برش و حکاکی باید مدل کاور به همراه خطوط منحنی را به یک فایل جدید منتقل کنید. سپس ضخامت چوب را برای بریدن کاور تنظیم کنید و در نهایت برش کاور و حکاکی خطوط روی آن را شروع کنید.

برای حکاکی هر کدام از حلقه ها باید از یک سری مختلف استفاده کنید. انتخاب نوع سری ها به نوع انحنا، ضخامت چوب و قدرت دستگاه بستگی دارد.

بعد از برش و حکاکی کامل کاور چوبی هم آن را سنباده بکشید و از دستگاه جدا کنید. کاور را کاملاً از خاک اره تمیز کنید و سپس آن را روغن کاری کنید.

گام ششم: جعبه آلومینیومی را بسازید

جعبه آلومینیومی را بسازید
جعبه آلومینیومی را بسازید

جعبه آلومینیومی محل قرارگیری مدار و برد ترینکت است. این جعبه را هم با دستگاه CNC بسازید.

گام هفتم: دکمه را بسازید

دکمه را بسازید
دکمه را بسازید

دکمه از یک حلقه آکریلیکی و یک استوانه آلومینیومی تشکیل می شود. با فشردن این دو قطعه داخل یکدیگر یک دکمه شکل می گیرد که روی رمزگذار قرار می گیرد. برای نصب دکمه روی رمزگذار می توانید از پیچ یا نوار لاستیکی استفاده کنید.

دکمه USB صدای کامپیوتر آماده است

حالا فقط باید مدار را داخل جعبه آلومینیومی قرار بدهید، کاور را روی جعبه بگذارید و دکمه را سرجایش نصب کنید. می توانید دور دکمه یک نوار نئوپیکسل هم اضافه کنید و کدها را طوری ویرایش کنید که رنگ LEDها متناسب با مقدار صدا تغییر کند.

اگر دکمه USB صدای کامپیوتر را ساختید از تجربیات خودتان به ما بگویید و روش های ساخت بدنه برای دکمه را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
یک دکمه USB بسازید و با آن درجه صدای کامپیوتر را کنترل کنید
عنوان مطلب
یک دکمه USB بسازید و با آن درجه صدای کامپیوتر را کنترل کنید
توضیح کوتاه
این دکمه با برد Trinket ساخته می شود و برای کنترل صدای کامپیوتر طراحی شده است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

شال گردن چشمک زن؛ یک پروژه جالب با برد Trinket و LED... برد Trinket بخاطر اندازه کوچکش بهترین انتخاب برای ساخت پروژه های کوچک است. مثلاً اگر بخواهید یک ربات کوچک بسازید که جای کافی برای میکروکنترلرهایی مثل ...
به ساده ترین روش ربات فلزی کوچک حساس به حرکت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت ربات فلزی کوچکی را یاد می گیرید که با برد Trinket ساخته می شود. این ربات ساده به محض تشخیص حرکت، چشم هایش قرمز می شود و آژیر می...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

شال گردن چشمک زن؛ یک پروژه جالب با برد Trinket و LED

برد Trinket بخاطر اندازه کوچکش بهترین انتخاب برای ساخت پروژه های کوچک است. مثلاً اگر …

پاسخ دهید