خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / جاقلمی چوبی رومیزی مخصوص ماژیک های رنگی بسازید

جاقلمی چوبی رومیزی مخصوص ماژیک های رنگی بسازید

اگر همیشه از ماژیک ها و خودکارهای رنگی استفاده می کنید و دنبال راهی برای مرتب کردن آنها می گردید، این جاقلمی چوبی راهکار خوبی است. با قرار دادن ماژیک های رنگی داخل این جاقلمی رومیزی پیدا کردن رنگ مورد نظرتان خیلی ساده تر می شود. این جاقلمی چوبی با CNC ساخته می شود اما می توانید همین طرح را با ابزارهای دستی هم بسازید. با ساختنی همراه شوید.

برای طراحی جاقلمی رومیزی از ابزارهای CAM نرم افزار Fusion 360 استفاده می کنیم. این آموزش ساخت شامل مراحل طراحی جاقلمی چوبی هم می شود و بنابراین می تواند نقطه شروع خوبی برای کار با این ابزار طراحی باشد.

گام اول: ابعاد ماژیک ها را اندازه بگیرید

همانطور که در تصاویر بالا مشخص است جاقلمی از دو تخته چوبی تشکیل می شود:

  • یک تخته سوراخ هایی دارد که فقط سر ماژیک ها در آنها جا می شوند. این تخته زیری و نگهدارنده ماژیک هاست.
  • تخته دوم سوراخ های بزرگتری دارد. این سوراخ ها باید به اندازه قطر ماژیک در قسمتی باشند که روی این تخته با ماژیک ها تماس دارند.

ضخامت ماژیک ها را در قسمت های مورد نیاز اندازه بگیرید و اندازه گیری هایتان را یادداشت کنید.

گام دوم: مدل CAD را بکشید

حالا باید مدل جاقلمی چوبی را در یک نرم افزار CAD بکشید. ما از نرم افزار Fusion 360 استفاده می کنیم. اولین کاری که باید بکنید نوشتن تمام ابعاد در لیست پارامترهاست:

  • ابعاد ماژیک
  • فاصله بین ماژیک ها
  • شکاف اضافه شده به سوراخ ها یا برش ها برای داشتن فضای اضافی
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : قفسه دیواری تاشو بسازید

با استفاده از این مقادیر می توانید متغیرهایی که در مراحل بعد به آنها نیاز دارید را اندازه بگیرید.

اولین مرحله مدلسازی ایجاد اکستروژن شبیه مواد خامی است که در مراحل بعد استفاده خواهید کرد.

سپس طرح برش یا سوراخ را در گوشه بالا سمت چپ بکشید. تمامی ابعاد پارامتریک هستند و وقتی یکی از پارامترها را تغییر بدهید سایر پارامترها هم تنظیم می شوند.بعد از ایجاد اولین برش و اضافه کردن یک شعاع به گوشه، می توانید از قابلیت pattern نرم افزار استفاده کنید. برای ابعاد فاصله گذاری الگو هم از ابعاد لیست پارامتر استفاده کنید.مرحله آخر هم کشیدن شکل کلی تخته است که ما مربع با اضلاع منحنی را انتخاب کرده ایم. تخته دوم را هم با همین روش اما با اندازه های دیگر بسازید.

گام سوم: G-Code مخصوص CNC را ایجاد کنید

ایجاد G-Code برای روتر CNC با نرم افزار Fusion 360 بسیار ساده است. برای هر بخش باید یک ست آپ بسازید که مشخص می کند آن قطعه چطور در دستگاه قرار بگیرد و ابعادش چقدر باشد.

سپس باید برای هر عملکرد یک ابزار را انتخاب کنید. همچنین باید مشخص کنید کدام قسمت هندسی طرح بریده بشود که ما کانتورها را انتخاب می کنیم. در نهایت هم می توانید مسیر ابزار را ببینید و شبیه سازی کنید.

گام پنجم: تخته ها را با CNC ببرید

برای بریدن تخته ها می توانید از CNC یا دستگاه برش لیزری استفاده کنید. با نرم افزارهای G-Code Sender کدهای طراحی را برای آردوینو بفرستید و برش را انجام بدهید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : قلک چوبی زیبا و شفاف بسازید!

گام ششم: تخته ها را سنباده بکشید

دو طرف تخته ها را آنقدر سنباده بکشید که کاملاً صاف بشوند.

گام هفتم: جاقلمی را مونتاژ کنید

حالا که تخته های جاقلمی چوبی آماده هستند، می توانید آنها را مونتاژ کنید. برای مونتاژ جاقلمی چوبی به وسایل زیر نیاز دارید:

  • ۴ عدد پیچ آلن M5 به طول ۲۵ میلیمتر
  • ۸ عدد مهره شش ضلعی M5
  • ۴ عدد مهره سرپوش M5

کارتان را با تخته بالایی شروع کنید و داخل هر کدام از سوراخ های چهار گوشه تخته یک پیچ فرو کنید. برای ثابت کردن این پیچ ها به تخته از مهره شش ضلعی استفاده کنید.

با اضافه کردن مهره دوم به هر پیچ، فاصله بین تخته ها را تنظیم کنید.

تخته دوم را به پیچ ها وصل کنید و سر آنها را با مهره سرپوش ببندید.

جاقلمی چوبی رومیزی آماده است

طراحی این جاقلمیچوبی بسیار ساده است اما کارایی خوبی دارد. با این جاقلمی براحتی می توانید با ماژیک یا خودکار مورد نظرتان را پیدا کنید و میزتان را همیشه مرتب نگه دارید.

منبع

خلاصه مطلب
جاقلمی چوبی رومیزی مخصوص ماژیک های رنگی بسازید
عنوان مطلب
جاقلمی چوبی رومیزی مخصوص ماژیک های رنگی بسازید
توضیح کوتاه
با این جاقلمی پیدا کردن ماژیک های رنگی بسیار ساده تر می شود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با دستگاه برش لیزری جعبه گل رز آکریلیک بزرگ و شیک بسازید... ساخت جعبه گل و دسته گل کار سختی نیست و هزینه کمتری نسبت به خرید جعبه های گل آماده دارد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یک جعبه گل رز شفاف بسازی...
ساخت جاقلمی آهنربایی شیک و مقاوم با چوب‌های بلا استفاده... اگر می‌خواهید به کسی خودنویس یا خودکار هدیه بدهید، قبل از هر چیز باید یک جاقلمی شیک پیدا کنید. اگر چند ابزار نجاری داشته باشید، به کمک این ساختنی خودت...
آموزش ساخت جا ادویه ای چوبی و سه طبقه با دستگاه برش لیزری... اگر برای طبخ غذا از ادویه های زیادی استفاده می کنید، باید یک جا ادویه ای بزرگ داشته باشید که هنگام آشپزی جلوی دست تان شلوغ نشود. در این ساختنی ساخت جا...
با فرچه کفاشی جاقلمی رومیزی شیک و متفاوت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت جاقلمی رومیزی را یاد می گیرید که با همه جاقلمی هایی که تابحال دیده اید، فرق دارد. این جاقلمی با فرچه درست می شود! به همین خاطر ...
آموزش ساخت : جامدادی پارچه ای بسازید حتماً در خاخه شما هم کمی پارچه بدون استفاده پیدا میشود. پس دست بکار شوید و با این پارچه ها یک جامدادی پارچه ای بسازید. اگر تابحال تجربه دوخت کیف و جام...
آموزش ساخت : قلک چوبی زیبا و شفاف بسازید!... در این ساختنی طرز ساخت یک قلک چوبی به شکل فیل را یاد می گیرید. می توانید از همین روش ساخت استفاده کنید و قلک چوبی تان را به شکل حیوانات دیگر بسازید. ی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت جا ادویه ای چوبی و سه طبقه با دستگاه برش لیزری

اگر برای طبخ غذا از ادویه های زیادی استفاده می کنید، باید یک جا ادویه …

پاسخ دهید