خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با پالت چوبی و طناب پاراکورد صندلی آویز یا صندلی تابی بسازید

با پالت چوبی و طناب پاراکورد صندلی آویز یا صندلی تابی بسازید

صندلی آویز یا صندلی تابی یکی از بهترین انواع مبلمان ویلایی است که نشستن روی آن بسیار لذت بخش است. اگر دنبال یک صندلی آویز با طراحی خاص و البته قیمت مناسب می گردید، با ساختنی همراه باشید. در این پست به شما یاد می دهیم چطور با پالت چوبی و طناب پاراکورد صندلی تابی بسازید. برای ساخت صندلی با این روش نیاز به مهارت نجاری یا ابزارهای حرفه ای ندارید چون روش ساخت از چیزی که فکر می کنید بسیار ساده تر است.

شما می توانید از این ایده برای ساخت صندلی آویز با طرح ها و اندازه های مختلف استفاده کنید. در گالری بالا هم می توانید مدل های مختلف صندلی هایی که با این روش ساخته شده اند را ببینید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • طناب پاراکورد
  • پالت چوبی
  • رنگ چوب و روغن جلا (اختیاری)

ابزار مورد نیاز

  • دریل
  • اره
  • فندک

گام دوم: پالت چوبی را باز کنید

روش های مختلفی برای باز کردن پالت چوبی وجود دارد اما باید از روشی استفاده کرد که کمترین آسیب را به چوب ها می زند. ما از اره فلزبر با سری کوچک برای بریدن میخ ها استفاده کرده ایم. با استفاده از این نوع اره کمترین آسیب ممکن به چوب ها می رسد. هنگام کار با اره سعی کنید مستقیماً میخ ها را ببرید و به چوب ها آسیب نزنید.

در ساختنی بخوانید :  قاب آینه چوبی مخصوص اتاق کودک بسازید

گام سوم: تخته ها را در اندازه مناسب ببرید

تخته ها را در اندازه مناسب ببرید
تخته ها را در اندازه مناسب ببرید

در این مرحله باید تصمیم بگیرید عرض صندلی آویز چقدر باشد. معمولاً ۵۰ سانتیمتر اندازه مناسبی است مگر اینکه صندلی را برای افراد چاق بسازید. تعداد تخته ها هم ۱۶ تاست اما می توانید این تعداد را متناسب با طرحی که در نظر دارید، تغییر بدهید.

گام چهارم: جای سوراخ ها را علامت بزنید

سوراخ ها را علامت بگذارید
سوراخ ها را علامت بگذارید

حالا باید یکی از تخته ها را بردارید و جای سوراخ های طناب ها را روی آن علامت بزنید. فاصله استاندارد سوراخ ها از لبه چوب ۱٫۲ سانتیمتر و فاصله استاندارد سوراخ ها از یکدیگر ۵ سانتیمتر است. می توانید این اندازه ها را تغییر بدهید اما یک نکته را فراموش نکنید: تخته ها باید طوری بهم وصل بشوند که وزن تان به خوبی روی تمام صندلی پخش بشود. پس سوراخ ها را خیلی از لبه و از یکدیگر دور نکنید.

گام پنجم: سوراخ ها را دریل کنید

بعد از علامت گذاری سوراخ ها می توانید آنها را دریل کنید. برای سوراخ کردن تخته ها می توانید از دریل معمولی یا دریل فشاری استفاده کنید. ابتدا سوراخ های روی یکی از تخته ها را دریل کنید و سپس از آن تخته به عنوان جیگ برای سوراخ کردن سایر تخته ها استفاده کنید.

مته ای که استفاده می کنید باید کمی بزرگتر از ضخامت طناب پاراکورد باشد تا طناب به راحتی از سوراخ ها رد بشود.

گام ششم: طناب کشی را شروع کنید

حالا به قسمت جالب ساخت صندلی آویز رسیدیم. دوتا از تخته ها را کنار یکدیگر بگذارید و طناب پاراکورد را از سوراخ های آنها رد کنید (اینکار را درست مثل بستن بند کفش انجام بدهید). وقتی به انتهای طناب رسیدید، مطمئن شوید طناب آنقدر شل است که بتوانید یک گره محکم بزنید. حالا می توانید پاراکورد را بیرون بکشید و از آن برای مشخص کردن اندازه سایر طنابی که نیاز دارید، استفاده کنید. موقع بریدن طناب ها کمی فضا برای خطا هم در نظر بگیرید. اگر طناب بلند باشد بهتر از این است که وسط کار کوتاه بیاید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت کیبورد موزیکال ساده با برد آردوینو

بعد از بریدن طناب پاراکورد در اندازه مناسب، دو سرش را با فندک بسوزانید تا راحت تر از سوراخ ها رد شود. حالا می توانید طناب کشی تخته ها را شروع کنید و آنها را بهم وصل کنید.

  • هنگام وصل کردن تخته ها به یکدیگر به نکات زیر توجه کنید:
  • حواستان به پشت و روی تخته ها باشد تا پشت و روی صندلی همرنگ و یکدست بشوند.
  • بهتر است همه گره ها را از زیر بزنید.
  • وقتی طناب کشی را کامل کردید، همه تقاطع های X شکل را شل کنید.

صندلی آویز آماده است

حالا می توانید صندلی را از محل مورد نظرتان آویزان کنید. ما با تخته های چوبی یک پایه ساختیم و آن را بین دو درخت وصل کردیم. سپس صندلی آویز را با طناب از این پایه آویزان کردیم. هر سطح یا ساختار دیگری که تحمل وزن تاب را داشته باشد برای اینکار مناسب است.

اگر بخواهید می توانید صندلی آویز را رنگ کنید یا به آن روغن جلا بزنید. نشستن روی صندلی آویز در ابتدا کمی سخت است اما بعد از نشستن احساس خوبی خواهید داشت.

منبع

خلاصه مطلب
با پالت چوبی و طناب پاراکورد صندلی آویز یا صندلی تابی بسازید
عنوان مطلب
با پالت چوبی و طناب پاراکورد صندلی آویز یا صندلی تابی بسازید
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه یک صندلی شیک و راحت بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

برای تراس یا بالکن کاناپه چمنی بسازید کاناپه چمنی یکی از جالب ترین انواع مبلمان های تراسی است که طرفداران و البته قیمت زیادی دارد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور خودتان کاناپه چمنی ...
مبلمان ویلایی خیلی ارزان و خیلی شیک بسازید!... اگر یک باغ یا ویلای بزرگ و حتی تراس یا حیاط بزرگ داشته باشید باید یک مبلمان ویلایی هم داشته باشید. البته طراحی فضای ایرانی بیشتر با تخت های راحتی جور ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

برای تراس یا بالکن کاناپه چمنی بسازید

کاناپه چمنی یکی از جالب ترین انواع مبلمان های تراسی است که طرفداران و البته …

پاسخ دهید