خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت سافت باکس مخصوص عکاسی با چرخ دوچرخه!

آموزش ساخت سافت باکس مخصوص عکاسی با چرخ دوچرخه!

تجهیزات عکاسی حرفه ای معمولاً گران هستند اما اگر با الکترونیک آشنا باشید، ساخت آنها بسیار ساده و البته کم هزینه است. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یک سافت باکس گرد و نازک بسازید. از این سافت باکس می توانید برای پر کردن نور عکاسی یا افزایش نور محیط عکاسی استفاده کنید.

سافت باکس ساده و ارزان بسازید
سافت باکس ساده و ارزان بسازید

این سافت باکس از وسایلی مثل چرخ دوچرخه و نوار LED ساخته می شود. به همین خاطر هزینه ساخت آن بسیار پایین است. برای ساخت این نوع پروژکتور عکاسی نیاز به مهارت های پیشرفته ندارید و آشنایی اولیه با الکترونیک و ساخت مدار کافی است.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • چرخ دوچرخه ۶۶ سانتیمتری به همراه تایر
 • پارچه لیکرای سفید در ابعاد ۷۵ در ۷۵ سانتیمتر – دو طرف پارچه باید کش داشته باشد.
 • نخ سفید
 • سوزن مخصوص دوخت کش
 • طناب کشی به طول ۱۳۰ سانتیمتر
 • ورق فویل نازک
 • اسپری چسب
 • مقوای سیاه و سفید A1
 • نوار LED 4500K-12V به همراه ترنسفورماتور
 • کمی سیم
 • پیچ Sash به همراه مهره
 • چسب صنعتی ضدآب

ابزار مورد نیاز

 • اره فلزبر
 • چرخ خیاطی
 • دستگاه لحیم کاری
 • دریل و مته

گام دوم: چرخ دوچرخه را آماده کنید

همانطور که در ابتدا گفتیم قطعه اصلی بدنه سافت باکس یک چرخ دوچرخه است. تایر قدیمی کار کاور لبه خارجی را می کند و لبه خارجی پروژکتور را صاف می کند.

برای آماده کردن چرخ باید همه اسپوک ها و توپی چرخ را جدا کنید. برای جدا کردن این قطعات می توانید پیچ آنها را باز کنید یا آنها را با اره ببرید.

در ساختنی بخوانید :  آتش زنه ضدآب مخصوص کمپینگ و موقعیت های اضطراری بسازید

گام سوم: مقواها را آماده کنید

برای تقویت نور از مقوای ضخیم استفاده می کنیم. یک طرف چرخ مقوای مشکی و داخل چرخ هم مقوای سفید می گذاریم تا نور منعکس بشود. با اضافه کردن این دو مقوا به چرخ، نوعی بازتاب نور ایجاد می شود که مانع از مستقیم دیده شدن نور از پشت پارچه می شود.

چرخ را روی مقوای مشکی بگذارید و دورش را روی مقوا بکشید. اگر عرض مقوا برای بریدن دایره کافی نیست، می توانید مقوای مشکی را از چند تکه بسازید.

مقوای سفید را هم به همین شکل ببرید و یک خط با فاصله ۴ سانتیمتری از لبه علامت گذاری کنید.

گام چهارم: پیچ را اضافه کنید

برای اینکه بتوانید سافت باکس را به سه پایه دوربین وصل کنید، باید یک پیچ به چرخ اضافه کنید. تیوب داخلی لبه فلزی چرخ را جدا کنید و از سوراخ سوپاپ برای وصل کردن پیچ استفاده کنید.

بهترین پیچی که می توانید استفاده کنید، پیچ سه پایه دوربین است. اسپیندل قفلی را بردارید و از میله دندانه دار داخلی استفاده کنید. یک پیچ هم از داخل این پیچ رد کنید. دقت کنید طول میله و پیچ باید به قدری باشد که از چرخ رد بشوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جاشمعی چوبی بسازید

گام پنجم: نوار LED را اضافه کنید

بهترین نوع نوار LED برای عکاسی نوار ۴۵۰۰K با نور طبیعی است. بهتر است نوار LED را به همراه ترانسفورماتور و کانکتور بخرید.

سیم های کانکتور LED را از سوراخ اسپوک نزدیک به پیچ نصب رد کنید. برچسب پشت نوار LED را جدا کنید و آن را به داخل دیواره چرخ بچسبانید. سپس نوار را در طول مناسب ببرید (دقت کنید برش باید دقیقاً از روی محل مشخص شده انجام بشود). بعد از چسباندن نوار LED، آن را به منبع تغذیه وصل کنید و مطمئن شوید روشن می شود.

گام هفتم: فویل را اضافه کنید (اختیاری)

مقواهای داخل چرخ به خوبی می توانند کار بازتاب نور را انجام بدهند اما با استفاده از فویل مچاله شده می توانید نور شکسته و پخش شده بهتری بسازید.

کمی فویل روی ورق پشتی پهن کنید و آن را مچاله کنید. دوباره فویل را باز کنید و روی مقوا بخوابانید. فویل مچاله شده را با اسپری چسب به مقوا بچسبانید و بعد از خشک شدن چسب حاشیه اضافی آن را ببرید.

گام هشتم: مقواها را بچسبانید

کاموای پشتی و جلویی بازتابنده نور را به دیواره چرخ بچسبانید. بای جچسباندن اجزای سافت باکس می توانید از چسب حرارتی، چسب اپوکسی یا چسب صنعتی ضدآب استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  مدار مخصوص لیزر خطی قرمز بسازید و با نور نقاشی کنید

گام نهم : پارچه را اضافه کنید

برای پخش نور بهتر به جلوی سفت باکس یک کاور پارچه ای سفید هم اضافه می کنیم. یک پارچه لیکرای سفید که از هر دو جهت کشیده بشود، تهیه کنید. سپس یک دایره که کمی کوچک تر از دیواره چرخ باشد، ببرید. برای اینکار پارچه را بکشید تا به کشیدگی مورد نظرتان برسد و سپس گوشه هایش را گیره بزنید تا ثابت بشود. چرخ را روی پارچه بگذارید و دورش را علامت بزنید و آن را ببرید.

گام دهم: پارچه را بدوزید

پارچه را باید روی دیواره چرخ بکشید و آن را با کمی کش یا چسب نواری سرجایش ثابت کنید. سوزن مخصوص کش را به چرخ خیاطی وصل کنید و نخ کتان سفید را از آن رد کنید. یک سجاف به طول چند سانتیمتر ببرید و کش را از این جیب رد کنید. دوخت را به همین ترتیب ادامه بدهید و از کش به عنوان الگو استفاده کنید. بعد از رد کردن کش از دو پارچه، سرش را گره بزنید و دو سرش را ببرید.

گام یازدهم: سافت باکس را سیم کشی کنید

اگر برایتان مهم سافت باکس ظاهر خوبی داشته باشد، یک سیم نازک تر (مناسب جریان ۱۲ ولتی) را به کانکتور LED وصل کنید و آن را با چسب برق یا هیت شرینک محافظت کنید.

پارچه سفیدی که دوخته اید را روی قسمت جلویی دیواره چرخ بکشید. دو سوراخ روی تایر برای پیچ نصب و رد کردن سیم ایجاد کنید. سیم LED را از سوراخی که قبلاً برایش دریل کردید، رد کنید و آن را به سمت سوراخ نصب پیچ بکشید. به آرامی سیم را دور دیواره بپیچید و سعی کنید تا جایی که ممکن است سیم دیده نشود.

سافت باکس آماده است

حالا فقط باید سافت باکس را به سه پایه وصل کنید، کانکتور LED را به برق وصل کنید و آن را روشن کنید. عکس فنجانی که در گالری بالا می بینید با نور روز و نور سافت باکس گرفته شده که اختلافش را به وضوح می بینید.

اگر این سافت باکس را ساختید، تجربه خودتان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت سافت باکس مخصوص عکاسی با چرخ دوچرخه!
عنوان مطلب
آموزش ساخت سافت باکس مخصوص عکاسی با چرخ دوچرخه!
توضیح کوتاه
با این سافت باکس ساده و ارزان می توانید عکس های بهتر و حرفه ای تری بگیرید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

مدار مخصوص لیزر خطی قرمز بسازید و با نور نقاشی کنید... اگر به پروژه های عکاسی علاقه داشته باشید، این آموزش ساخت می تواند یک تجربه عکاسی متفاوت و در عین حال ارزان را برایتان رقم بزند. امروز در ساختنی ساخت ی...
بازتابنده نور مخصوص پروژکتور مادون قرمز بسازید... اگر به هر دلیلی از پروژکتور یا چراغ مادون قرمز یا دوربین های مدار بسته دید در شب استفاده می کنید،احتمالاً به خاطر برد و پخش کم نور مشکل دارید. در این ...
آموزش ساخت : با جعبه کفش ویدیو پروژکتور موبایل بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پروژکتور مخصوص موبایل را می آموزید تا دیگر مجبور نباشید کلیپ هایتان را در صفحه های کوچک ببینید. احتمالاً وسایل ساخت این پروژ...
پروژکتور هولوگرافیک مخصوص موبایل و تبلت بسازید... قبلاً در ساختنی درباره هولوگرام و نحوه ساخت هولوگرام با گوشی هوشمند خوانده اید. در این ساختنی هم طرز ساخت یک پروژکتور هولوگرافیک را یاد می‌گیرید که رو...
پروژکتور عکاسی یا پنل نورپردازی LED پرتابل بسازید... اگر اهل عکاسی باشید، پروژکتور عکاسی پرتابل یکی از تجهیزاتی است که بالاخره به آن نیاز پیدا می کنید. با این پروژکتور عکاسی می توانید در هر ساعتی از روز ...
آموزش عکاسی با سرعت بالا با استفاده از برد آردوینو... عکاسی با سرعت بالا از قطرات علم ترکیب علم، عکاسی و هنر است. با این روش عکاسی می توانید حرکات پیچیده مایعات هنگام برخورد اجسام یا قطرات با سطح آب را بب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با بطری نوشابه کیف لنز دوربین سبک و ضدآب بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت کیف لنز دوربین مقاوم، سبک و ضدآب را یاد می …

پاسخ دهید