خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت کتابخانه دیواری روی راه پله ها

آموزش ساخت کتابخانه دیواری روی راه پله ها

اگر کتابخانه تان خیلی شلوغ شده و دیگر در خانه جایی برای کتابخانه جدید ندارید، می توانید از فضاهایی مثل زیرپله و راه پله استفاده کنید. با ساخت کتابخانه دیواری در این فضاها هم دکور خانه جالب تر می شود و هم فضای بیشتری برای کتاب ها و لوازم دکوری دارید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور در راه پله ها کتابخانه دیواری بسازید. با ساختنی همراه باشید.

برای ساخت کتابخانه دیواری با این روش نیاز به مهارت نجاری ندارید اما باید به ابزارهای نجاری دسترسی داشته باشید. از آنجایی که هر راه پله ابعاد و طراحی منحصر به فرد دارد، مرحله طراحی کتابخانه دیواری هم اهمیت زیادی دارد. ابعاد و شکل کتابخانه دیواری را با دقت مشخص کنید تا بعد در مرحله نصب به مشکل برنخورید.

گام اول: کتابخانه دیواری را طراحی کنید

بهترین ابزار برای طراحی کتابخانه نرم افزارهای CAD هستند که دقت کافی دارند. البته می توانید طراحی را به صورت دستی و روی کاغذ هم انجام بدهید.

برای طراحی کتابخانه، ابتدا طول و عرض پله ها را مشخص کنید. سپس با توجه به ابعاد پله ها ابعاد قفسه های کتابخانه را مشخص کنید. همانطور که در تصاویر مشخص است، چند قفسه جداگانه می سازیم تا بعد از وصل کردن آنها به دیوار، یک کتابخانه یکپارچه داشته باشیم. محل ایجاد سوراخ های مونتاژ و نصب را هم در همین مرحله مشخص کنید.

اگر محل اتصال راه پله ها به دیوار با تخته یا کاشی پوشانده شده، باید روی قسمتی از کتابخانه که روی آنها می افتد را شیار بزنید. یک تکه چوب بردارید و نحوه ایجاد این شیارها را رویش امتحان کنید.

در ساختنی بخوانید :  عکاسی با سرعت بالا را با گوشی هوشمند تجربه کنید!

برای مونتاژ کتابخانه از چسب و پیچ و برای اتصال کتابخانه به راه پله ها از پیچ استفاده می کنیم.

گام دوم: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • الوار کاج در عرض مناسب – تعداد و ابعاد تخته هایی که می برید به طراحی کتابخانه بستگی دارد. بهتر است الوارها را در عرض مورد نظرتان برای قفسه های کتابخانه بخرید تا ساخت کتابخانه ساده تر بشود.
 • پیچ چوب در اندازه های مورد نیاز
 • رنگ چوب
 • چسب چوب
 • سیلر

ابزار مورد نیاز

 • اره گردبر
 • دریل و ست مته
 • گونیای فلزی
 • متر
 • زاویه سنج
 • گیره نجاری
 • اره مویی دستی

گام سوم: تخته ها را ببرید

این اصل را هیچوقت فراموش نکنید: دوباره اندازه بگیر و یکبار ببر. هنگام بریدن الوارها با اره گردبر از گونیای فلزی بزرگ به عنوان راهنما استفاده کنید.

گام چهارم: سوراخ ها را دریل کنید

سوراخ ها را دریل کنید
سوراخ ها را دریل کنید

طبق نقشه طراحی کتابخانه، سوراخ ها را روی الوارها دریل کنید و سرشان را با مته کانترسینک پهن کنید. برخی از سوراخ ها باید از رو و برخی دیگر از زیر پهن بشوند. هنگام دریل کردن سوراخ ها می توانید الوارها را کنار هم تراز کنید و از سوراخ های دریل شده برای دریل کردن سوراخ های جدید کمک بگیرید.

گام پنجم: قفسه ها را مونتاژ کنید

تمام الوارهایی که بریده اید را به صورت موقت مونتاژ کنید، روی راه پله ها تست کنید و مطمئن شوید ایرادی ندارند. حالا می توانید الوارها را با چسب و پیچ بهم وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  با روکش چوبی پایه لپ تاپ چوبی خمیده و مقاوم بسازید

گام ششم: قفسه ها را پرداخت کنید

بهترین زمان برای سنباده کاری الوارها وقتی است که آنها را روی راه پله ها تست می کنید. به این ترتیب می توانید تمام اتصالات را هم صاف کنید. بعد از سنباده کاری تخته ها می توانید رنگ آمیزی را شروع کنید. ابتدا تخته ها را رنگ بزنید (اگر تخته ها را چندبار رنگ می کنید بین لایه ها سنباده بکشید) و سپس روی آنها یک لایه سیلر نیمه براق بزنید.

گام هفتم: قفسه ها را به دیوار وصل کنید

در تصاویر بالا می توانید نحوه اتصال قفسه ها به یکدیگر و قرار گرفتن آنها روی راه پله ها را ببینید. در تصویر آخر می توانید نحوه اتصال قفسه ها به دیوار را ببینید. اگر می خواهید اتصال محکم تر بشود، می توانید زیر الوارهای افقی یک تخته بچسبانید و پیچ ها را از طریق آنها به دیوار وصل کنید.

کتابخانه دیواری آماده است

تعداد کتاب هایی که در قفسه ها می گذارید باید در تناسب با مقاومت تخته هایی باشد که استفاده کردید. کیفیت نصب کتابخانه دیواری هم تاثیر زیادی در کارایی و دوام آن خواهد داشت. اگر این کتابخانه دیواری را ساختید، تجربه خودتان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت کتابخانه دیواری روی راه پله ها
عنوان مطلب
آموزش ساخت کتابخانه دیواری روی راه پله ها
توضیح کوتاه
از فضای کنار راه پله ها استفاده بهینه کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : کابینت دیواری شیک و جادار بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک کابینت دیواری را یاد می گیرید که بخاطر ظاهر آنتیک و شیکش تقریباً در همه جای خانه قابل استفاده است؛ از نشیمن تا آشپزخانه و ات...
ساعت دیواری چوبی شیک و مدرن بسازید ساخت ساعت دیواری در خانه کار سختی نیست و با ارزان ترین وسایل هم می شود ساعت های زیبا ساخت. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یک ساعت دیواری چوبی س...
آموزش ساخت درب چوبی کشویی مخصوص اتاق خواب... در این ساختنی آموزش ساخت درب چوبی کشویی را یاد می گیرید که مخصوص اتاق خواب طراحی شده است. این درب چوبی کشویی بخاطر ظاهر شیک و مرتبی که دارد تقریباً در...
آموزش ساخت ساعت دیواری دومینو با پالت چوبی... ساخت ساعت دیواری یکی از پروژه هایی است که جای خلاقیت زیادی دارد. می شود از هر چیزی برای ساخت ساعت دیواری استفاده کنید؛ از صفحه گرام گرفته تا بشقاب های...
با کنده درخت و میلگرد چهارپایه چوبی بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت میز با کنده درخت را یاد گرفته اید. در این پست هم ساخت چهارپایه چوبی با تنه درخت را یاد می گیرید. این چهارپایه چوبی با ترکیب...
ساخت مدار برای سر دوشی نوری حمام در این ساختنی قصد داریم با استفاده از ماژول (Pololu mini pushbutton power switch (2808 یک سر دوشی نوری بسازیم. این ماژول در واقع یک سوئیچ قدرت الکترون...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری نقشه چوبی بسازید

در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور پالت های کهنه و بدون استفاده …

پاسخ دهید