خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت کتابخانه دیواری روی راه پله ها

آموزش ساخت کتابخانه دیواری روی راه پله ها

اگر کتابخانه تان خیلی شلوغ شده و دیگر در خانه جایی برای کتابخانه جدید ندارید، می توانید از فضاهایی مثل زیرپله و راه پله استفاده کنید. با ساخت کتابخانه دیواری در این فضاها هم دکور خانه جالب تر می شود و هم فضای بیشتری برای کتاب ها و لوازم دکوری دارید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور در راه پله ها کتابخانه دیواری بسازید. با ساختنی همراه باشید.

برای ساخت کتابخانه دیواری با این روش نیاز به مهارت نجاری ندارید اما باید به ابزارهای نجاری دسترسی داشته باشید. از آنجایی که هر راه پله ابعاد و طراحی منحصر به فرد دارد، مرحله طراحی کتابخانه دیواری هم اهمیت زیادی دارد. ابعاد و شکل کتابخانه دیواری را با دقت مشخص کنید تا بعد در مرحله نصب به مشکل برنخورید.

گام اول: کتابخانه دیواری را طراحی کنید

بهترین ابزار برای طراحی کتابخانه نرم افزارهای CAD هستند که دقت کافی دارند. البته می توانید طراحی را به صورت دستی و روی کاغذ هم انجام بدهید.

برای طراحی کتابخانه، ابتدا طول و عرض پله ها را مشخص کنید. سپس با توجه به ابعاد پله ها ابعاد قفسه های کتابخانه را مشخص کنید. همانطور که در تصاویر مشخص است، چند قفسه جداگانه می سازیم تا بعد از وصل کردن آنها به دیوار، یک کتابخانه یکپارچه داشته باشیم. محل ایجاد سوراخ های مونتاژ و نصب را هم در همین مرحله مشخص کنید.

اگر محل اتصال راه پله ها به دیوار با تخته یا کاشی پوشانده شده، باید روی قسمتی از کتابخانه که روی آنها می افتد را شیار بزنید. یک تکه چوب بردارید و نحوه ایجاد این شیارها را رویش امتحان کنید.

در ساختنی بخوانید :  با LED برای لانگ برد و اسکیت برد سیستم روشنایی بسازید

برای مونتاژ کتابخانه از چسب و پیچ و برای اتصال کتابخانه به راه پله ها از پیچ استفاده می کنیم.

گام دوم: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • الوار کاج در عرض مناسب – تعداد و ابعاد تخته هایی که می برید به طراحی کتابخانه بستگی دارد. بهتر است الوارها را در عرض مورد نظرتان برای قفسه های کتابخانه بخرید تا ساخت کتابخانه ساده تر بشود.
 • پیچ چوب در اندازه های مورد نیاز
 • رنگ چوب
 • چسب چوب
 • سیلر

ابزار مورد نیاز

 • اره گردبر
 • دریل و ست مته
 • گونیای فلزی
 • متر
 • زاویه سنج
 • گیره نجاری
 • اره مویی دستی

گام سوم: تخته ها را ببرید

این اصل را هیچوقت فراموش نکنید: دوباره اندازه بگیر و یکبار ببر. هنگام بریدن الوارها با اره گردبر از گونیای فلزی بزرگ به عنوان راهنما استفاده کنید.

گام چهارم: سوراخ ها را دریل کنید

سوراخ ها را دریل کنید
سوراخ ها را دریل کنید

طبق نقشه طراحی کتابخانه، سوراخ ها را روی الوارها دریل کنید و سرشان را با مته کانترسینک پهن کنید. برخی از سوراخ ها باید از رو و برخی دیگر از زیر پهن بشوند. هنگام دریل کردن سوراخ ها می توانید الوارها را کنار هم تراز کنید و از سوراخ های دریل شده برای دریل کردن سوراخ های جدید کمک بگیرید.

گام پنجم: قفسه ها را مونتاژ کنید

تمام الوارهایی که بریده اید را به صورت موقت مونتاژ کنید، روی راه پله ها تست کنید و مطمئن شوید ایرادی ندارند. حالا می توانید الوارها را با چسب و پیچ بهم وصل کنید.

گام ششم: قفسه ها را پرداخت کنید

بهترین زمان برای سنباده کاری الوارها وقتی است که آنها را روی راه پله ها تست می کنید. به این ترتیب می توانید تمام اتصالات را هم صاف کنید. بعد از سنباده کاری تخته ها می توانید رنگ آمیزی را شروع کنید. ابتدا تخته ها را رنگ بزنید (اگر تخته ها را چندبار رنگ می کنید بین لایه ها سنباده بکشید) و سپس روی آنها یک لایه سیلر نیمه براق بزنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت کمد دیواری فقط با جعبه های میوه!

گام هفتم: قفسه ها را به دیوار وصل کنید

در تصاویر بالا می توانید نحوه اتصال قفسه ها به یکدیگر و قرار گرفتن آنها روی راه پله ها را ببینید. در تصویر آخر می توانید نحوه اتصال قفسه ها به دیوار را ببینید. اگر می خواهید اتصال محکم تر بشود، می توانید زیر الوارهای افقی یک تخته بچسبانید و پیچ ها را از طریق آنها به دیوار وصل کنید.

کتابخانه دیواری آماده است

تعداد کتاب هایی که در قفسه ها می گذارید باید در تناسب با مقاومت تخته هایی باشد که استفاده کردید. کیفیت نصب کتابخانه دیواری هم تاثیر زیادی در کارایی و دوام آن خواهد داشت. اگر این کتابخانه دیواری را ساختید، تجربه خودتان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت کتابخانه دیواری روی راه پله ها
عنوان مطلب
آموزش ساخت کتابخانه دیواری روی راه پله ها
توضیح کوتاه
از فضای کنار راه پله ها استفاده بهینه کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : کتابخانه دیواری با طرح بتمن بسازید... این کتابخانه دیواری بهترین هدیه ای است که میتوانید به طرفداران بتمن بدهید. اندازه این کتابخانه دیواری طوری است که برای کتاب های کوچک یا دیسک های فشرده...
جاقلمی چوبی و دو طبقه مخصوص مداد شمعی بسازید... اگر اهل نقاشی باشید، حتماً می دانید تمیز و مرتب نگه داشتن مداد شمعی چقدر سخت است. مداد شمعی را نمی شود مثل ماژیک یا مدادرنگی داخل یک جاقلمی یا جامدادی...
پازل توپ و طناب ؛ یک ایده عالی برای عیدی دادن به بچه ها... عیدی دادن از آن رسم های ایرانی است که همه طرفدارش هستند و از دیرباز میان ایرانیان و همه فارسی زبانان رواج داشته است. اگر دنبال عیدی های جذاب تری نسبت ...
هدبورد تخت خواب با طرح دلخواه تان بسازید... هدبورد تخت خواب یکی از اجزای مهم اتاق خواب است که اهمیت زیادی در دکوراسیون دارد. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با کمترین هزینه یک هدبورد با طرح دلخو...
با استفاده از آینه بین نهایت ساعت دیواری LED متفاوت بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت آینه بی نهایت را یاد گرفته اید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یک ساعت دیواری LED با طرح آینه بی نهایت بسازید. این س...
با تخت های قدیمی نیمکت فلزی شیک و بادوام بسازید... اگر یک تخت فلزی دارید که دیگر از آن استفاده نمی کنید و به ابزار جوشکاری هم دسترسی دارید، دست به کار شوید و یک نیمکت فلزی بسازید. این نیمکت فلزی برای ف...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با روکش چوبی پایه لپ تاپ چوبی خمیده و مقاوم بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت یک پایه لپ تاپ چوبی را یاد می گیرید که …

پاسخ دهید