خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو [Arduino]

آموزش ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو [Arduino]

چراغ راهنمایی و رانندگی یکی از پروژه های آردوینوی محبوب است که چیزهای زیادی درباره آردوینو به شما یاد می دهد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور پروژه چراغ راهنمایی با آردوینو را بسازید. ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو بسیار ساده است اما نیاز به آشنایی اولیه با ساخت مدارت الکترونیکی و برنامه ریزی آردوینو دارد.

با برد آردوینو چراغ راهنمایی و رانندگی بسازید
با برد آردوینو چراغ راهنمایی و رانندگی بسازید

بدنه چراغ راهنمایی و رانندگی را با دستگاه برش لیزری می سازیم اما شما می توانید از الگوهایی که در اختیارتان قرار می دهیم برای ساخت بدنه با ابزارهای دستی هم استفاده کنید. اگر هم می خواهید اندازه چراغ کوچکتر بشود، بجای آردوینو از برد Attiny 85 استفاده کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • برد آردوینو UNO
  • یک LED قرمز ۵ میلیمتری
  • یک LED زرد یا نارنجی ۵ میلیمتری
  • یک LED سبز ۵ میلیمتری
  • یک تخته چندلای ۴ میلیمتری با ابعاد ۱۱ در ۱۲ سانتیمتر – می توانید از آکریلیک یا هر متریال دیگری که قابل برش با دستگاه برش لیزری باشد هم استفاده کنید. البته ضخامتش باید ۴ میلیمتر باشد.
  • ۴ سیم جامپر – یک سیم قرمز، سبز و زرد به طول ۱۰ سانتیمتر و یک سیم مشکی به طول ۱۵ یا ۲۰ سانتیمتر.
  • سه عدد مقاومت ۳۳۰ اهمی
  • کمی سیم اضافی

ابزار مورد نیاز

گام دوم: قطعات بدنه را ببرید

قطعات بدنه را ببرید
قطعات بدنه را ببرید

فایل برش قطعات چراغ راهنمایی را از لینک زیر دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است) و آنها را با دستگاه برش لیزری ببرید. دقت کنید قطعه پایه باید دوبار بریده بشود.

اگر به دستگاه برش لیزری دسترسی ندارید، می توانید طرح ها را پرینت کنید. سپس آنها را روی کارتن بچسبانید و با کاتر ببرید. سوراخ ها را هم با دریل ایجاد کنید.

در ساختنی بخوانید :  با برد آردوینو سرعت سنج دوچرخه ارزان و کاربردی بسازید [Arduino]

گام سوم: چراغ راهنمایی را مونتاژ کنید

برای ساخت مدار چراغ راهنمایی با آردوینو از دیاگرام بالا استفاده کنید. چون ما از LEDهای کوچکتری استفاده می کنیم، برای وصل کردن آنها باید از چند تکه سیم اضافی استفاده کنید. سپس سیم های جامپر را به LEDها وصل کنید. بهتر است رنگ سیم های جامپر را با LEDها هماهنگ کنید تا ساخت چراغ راهنمایی ساده تر بشود. یک سیم جامپر مشکی هم به LED سبز و پین آند وصل کنید.

نکات زیر را هم برای مونتاژ چراغ راهنمایی در نظر داشته باشید:

می توانید از سیم های جامپر نر یا ماده استفاده کنید. اگر از برد آردوینو UNO استفاده می کنید، جامپر نر را انتخاب کنید. اگر چراغ راهنمایی را با آردوینو Nano یا Attiny 85 می سازید، از جامپر ماده استفاده کنید.

برای ثابت کردن سیم ها روی بدنه از چسب حرارتی استفاده کنید نه منگنه. فشار منگنه می تواند به سیم ها آسیب بزند.

چون برای هر LED به نصف یک سیم نیاز دارید، بهتر است سیم ها را قبل از استفاده نصف کنید.

گام چهارم: کدهای آردوینو را آپلود کنید

کدهای آردوینوی چراغ راهنمایی را از این لینک دانلود کنید. این کدها قابلیت تشخیص سنسور هم دارند و در نتیجه امکان بهبود کارایی چراغ راهنمایی را برایتان فراهم می کنند.

چراغ راهنمایی و رانندگی آماده است

با ساخت این پروژه های آردوینو می توانید خودتان را برای ساخت دستگاه های کاربردی با آردوینو آماده کنید. تجربیات خودتان از ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو و پیشنهادهایتان برای بهبود پروژه را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  مدار الکتریکی : شمارنده فرکانس (فرکانس متر) با آردوینو

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو [Arduino]
عنوان مطلب
آموزش ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو [Arduino]
توضیح کوتاه
با این پروژه می توانید با کارکردهای آردوینو بیشتر آشنا شوید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ساخت فلزیاب با پنج کویل جستجوی جداگانه حتی اگر به فلزیاب نیاز نداشته باشید، ساخت فلزیاب با آردوینو تجربه خیلی خوبی است. این پروژه آردوینو می تواند شما را با قابلیت های آردوینو بیشتر آشنا کن...
برد آردوینو را با فرمان های صوتی کنترل کنید (اندروید)... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور برد آردوینو را با استفاده از یک برنامه اندروید از طریق فرمان های صوتی کنترل کنید. اگر بخواهید سیستم های هوشمندی که ...
دستگاه هشدار نشت گاز با استفاده از آردوینو... متاسفانه هر ساله در فصل سرما شاهد حوادث ناشی از نشت گاز هستیم ،می توان با یک دستگاه هشدار نشت گاز از اغلب این حوادث تلخ که خسارات جانی و مالی جبران نا...
با برد آردوینو درایور استپر موتور ساده و کاربردی بسازید... اگر قصد دارید در یکی از پروژه هایتان از استپر موتور استفاده کنید و دنبال یک درایور مناسب می گردید، توصیه ساختنی استفاده از آردوینو است. با کمک این آمو...
با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک ماژول سنسور مادون قرمز را یاد می گیرید که می توانید آن را مستقیماً به ربات یا سایر پروژه های الکترونیکی وصل کنید. این آموزش ...
پرینتر سه بعدی حرفه ای و کامل بسازید – قسمت سوم... در این پست ساختنی قسمت آخر ساخت یک پرینتر سه بعدی ارزان را می خوانید. سعی کرده ایم در این پست مبنا را بر حداقل ها بگذاریم تا افراد بیشتری امکان ساخت پ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با آردوینو لوکس متر بسازید؛ آموزش اندازه گیری شدت نور

اگر به یک لوکس متر برای اندازه گیری شدت نور و روشنایی نیاز دارید، می …

پاسخ دهید