خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو [Arduino]

آموزش ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو [Arduino]

چراغ راهنمایی و رانندگی یکی از پروژه های آردوینوی محبوب است که چیزهای زیادی درباره آردوینو به شما یاد می دهد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور پروژه چراغ راهنمایی با آردوینو را بسازید. ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو بسیار ساده است اما نیاز به آشنایی اولیه با ساخت مدارت الکترونیکی و برنامه ریزی آردوینو دارد.

با برد آردوینو چراغ راهنمایی و رانندگی بسازید
با برد آردوینو چراغ راهنمایی و رانندگی بسازید

بدنه چراغ راهنمایی و رانندگی را با دستگاه برش لیزری می سازیم اما شما می توانید از الگوهایی که در اختیارتان قرار می دهیم برای ساخت بدنه با ابزارهای دستی هم استفاده کنید. اگر هم می خواهید اندازه چراغ کوچکتر بشود، بجای آردوینو از برد Attiny 85 استفاده کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • برد آردوینو UNO
  • یک LED قرمز ۵ میلیمتری
  • یک LED زرد یا نارنجی ۵ میلیمتری
  • یک LED سبز ۵ میلیمتری
  • یک تخته چندلای ۴ میلیمتری با ابعاد ۱۱ در ۱۲ سانتیمتر – می توانید از آکریلیک یا هر متریال دیگری که قابل برش با دستگاه برش لیزری باشد هم استفاده کنید. البته ضخامتش باید ۴ میلیمتر باشد.
  • ۴ سیم جامپر – یک سیم قرمز، سبز و زرد به طول ۱۰ سانتیمتر و یک سیم مشکی به طول ۱۵ یا ۲۰ سانتیمتر.
  • سه عدد مقاومت ۳۳۰ اهمی
  • کمی سیم اضافی

ابزار مورد نیاز

گام دوم: قطعات بدنه را ببرید

قطعات بدنه را ببرید
قطعات بدنه را ببرید

فایل برش قطعات چراغ راهنمایی را از لینک زیر دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است) و آنها را با دستگاه برش لیزری ببرید. دقت کنید قطعه پایه باید دوبار بریده بشود.

اگر به دستگاه برش لیزری دسترسی ندارید، می توانید طرح ها را پرینت کنید. سپس آنها را روی کارتن بچسبانید و با کاتر ببرید. سوراخ ها را هم با دریل ایجاد کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با چوب بستنی باکس دیواری بسازید

گام سوم: چراغ راهنمایی را مونتاژ کنید

برای ساخت مدار چراغ راهنمایی با آردوینو از دیاگرام بالا استفاده کنید. چون ما از LEDهای کوچکتری استفاده می کنیم، برای وصل کردن آنها باید از چند تکه سیم اضافی استفاده کنید. سپس سیم های جامپر را به LEDها وصل کنید. بهتر است رنگ سیم های جامپر را با LEDها هماهنگ کنید تا ساخت چراغ راهنمایی ساده تر بشود. یک سیم جامپر مشکی هم به LED سبز و پین آند وصل کنید.

نکات زیر را هم برای مونتاژ چراغ راهنمایی در نظر داشته باشید:

می توانید از سیم های جامپر نر یا ماده استفاده کنید. اگر از برد آردوینو UNO استفاده می کنید، جامپر نر را انتخاب کنید. اگر چراغ راهنمایی را با آردوینو Nano یا Attiny 85 می سازید، از جامپر ماده استفاده کنید.

برای ثابت کردن سیم ها روی بدنه از چسب حرارتی استفاده کنید نه منگنه. فشار منگنه می تواند به سیم ها آسیب بزند.

چون برای هر LED به نصف یک سیم نیاز دارید، بهتر است سیم ها را قبل از استفاده نصف کنید.

گام چهارم: کدهای آردوینو را آپلود کنید

کدهای آردوینوی چراغ راهنمایی را از این لینک دانلود کنید. این کدها قابلیت تشخیص سنسور هم دارند و در نتیجه امکان بهبود کارایی چراغ راهنمایی را برایتان فراهم می کنند.

چراغ راهنمایی و رانندگی آماده است

با ساخت این پروژه های آردوینو می توانید خودتان را برای ساخت دستگاه های کاربردی با آردوینو آماده کنید. تجربیات خودتان از ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو و پیشنهادهایتان برای بهبود پروژه را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت کاردستی الکترونیکی ساده با آردوینو و LED

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو [Arduino]
عنوان مطلب
آموزش ساخت چراغ راهنمایی با آردوینو [Arduino]
توضیح کوتاه
با این پروژه می توانید با کارکردهای آردوینو بیشتر آشنا شوید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با برد آردوینو و تگ RFID دستگاه حضور و غیاب بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت دستگاه حضور و غیاب با فناوری RFID را یاد می گیرید. از این دستگاه می توانید در کلاس های درس، محل کار و ... استفاده کنید. ساخت ...
آموزش ساخت : دستگاه جوجه کشی بسازید ساخت ماشین جوجه کشی با آردوینو برای خیلی ها جالب نیست اما اگر به این دستگاه نیاز داشته باشید، آردوینو بهترین انتخاب است. وقتی از آردوینو برای ساخت یک ...
با میکروکنترلر Linkit ONE سنسور پارکینگ بسازید... میکروکنترلر Linkit ONE نسبت به میکروکنترلرهایی مثل آردوینو رواج و محبوبیت کمتری دارد اما یکی از بهترین پلتفرم ها برای ساخت سنسورهای محافظتی و راهنمایی...
آموزش عکاسی با سرعت بالا با استفاده از برد آردوینو... عکاسی با سرعت بالا از قطرات علم ترکیب علم، عکاسی و هنر است. با این روش عکاسی می توانید حرکات پیچیده مایعات هنگام برخورد اجسام یا قطرات با سطح آب را بب...
ماژول ژیروسکوپ را به آردوینو متصل کنید ژیروسکوپ یکی از انواع حسگر هایی است که امروزه در خیلی از دستگاه ها و کاربرد های شخصی و صنعتی استفاده می شود. از اسباب بازی و گوشی موبایل گرفته تا ساخت...
آموزش ساخت : یک رقص نور با قابلیت کنترل حرکت بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک رقص نور را می آموزید که قابلیت کنترل حرکت هم دارد و می توانید هر طوری می خواهید آن را کنترل کنید. ساخت رقص نور کمی طولان...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

راه اندازی استپر موتور با استفاده از آردوینو

کنترل استپر موتور با آردوینو و استفاده از IC دارلینگتون UL2003A

در این ساختنی قصد توضیح جنبه های متفاوتی از کنترل استپر موتور (Stepper Motor) توسط آردوینو …

پاسخ دهید