خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت چراغ مطالعه مسی شیک و بادوام با پایه چوبی

آموزش ساخت چراغ مطالعه مسی شیک و بادوام با پایه چوبی

لوله مسی یکی از وسایلی است که در ساخت وسایل تزیینی مدرن کاربرد زیادی دارد. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت جاشمعی و قفسه دیواری با لوله مسی را یاد گرفته اید و در این پست هم ساخت چراغ مطالعه مسی را یاد می گیرید. این چراغ مطالعه مسی یک پایه چوبی دارد و همین ترکیب چوب و مس، آن را زیباتر کرده است.

چراغ مطالعه مسی شیک و مقاوم بسازید
چراغ مطالعه مسی شیک و مقاوم بسازید

برای ساخت چراغ مطالعه مسی نیاز به ابزار حرفه ای ندارید. ضمن اینکه روش ساخت بسیار ساده است و نیاز به مهارت خاصی ندارد.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • یک تکه چوب با ابعاد ۵ در ۹ در ۲ اینچ
 • چهار تکه لوله مسی ۲/۱ اینچی با طول های ۱۵، ۶، ۲/۱ ۲ و ۲ اینچ
 • چهار عدد زانویی مسی ۲/۱ اینچی
 • یک عدد آداپتور نر مسی ۲/۱ اینچی با سری دندانه دار
 • سوکت لامپ
 • کابل لامپ
 • لامپ ادیسون – می توانید از لامپ های معمولی هم استفاده کنید.
 • رنگ چوب
 • اسپری رنگ مسی
 • چسب Weldbond
 • پد نمدی

ابزار مورد نیاز

 • دریل
 • مته ۴/۳ اینچی
 • متر
 • کاتر لوله
 • آچار فرانسه
 • سیم لخت کن

گام دوم: پایه چوبی را رنگ کنید

پایه چوبی را رنگ کنید
پایه چوبی را رنگ کنید

ابتدا پایه چوبی چراغ مطالعه را سنباده بکشید تا تمام سطوح آن کاملاً صاف بشود. سپس خاک اره را از روی چوب پاک کنید و با قلم موی فومی یا دستمال تمیز آن را رنگ کنید.

ابعاد پایه چوبی به اندازه کلی چراغ مطالعه مسی بستگی دارد. اگر نمی خواهید طول لوله ها و تعداد را تغییر بدهید، همان ابعاد ۶ در ۹ در ۲ اینچ مناسب است.

در ساختنی بخوانید :  عکس های محبوب تان را به نقاشی سه بعدی تبدیل کنید

گام سوم: پایه چوبی را سوراخ کنید

روی لبه کوتاه تر پایه، فاصله ۲/۱ ۱ اینچی از وسط را علامت بزنید. سپس با مته برگی ۴/۳ اینچی تا نزدیکی طرف دیگر چوب را سوراخ کنید.

با مته ۴/۱ اینچی یک سوراخ در طرف دیگر پایه چوبی دریل کنید. این سوراخ و سوراخ قبلی باید بهم وصل بشوند.

گام چهارم: آداپتور دندانه دار را وصل کنید

اگر شما هم می خواهید کابل لامپ را بلندتر کنید، ابتدا سر کابل را با سیم چین ببرید. دقت کنید آن سر کابل که به پریز وصل می شود را نباید ببرید و باید سر دیگرش را ببرید.

بعد از رد کردن کابل از داخل میله دندانه دار، کابل کوتاه تر می شود. پس برای شروع طول کابل باید حداقل ۱۲۰ اینچ باشد.

کابل را از سوراخ کوچک روی لبه پایه چوبی رد کنید و از سوراخ بزرگتر روی پایه بیرون بکشید. اگر لازم بود از پیچ گوشتی برای رد کردن کابل از داخل پایه استفاده کنید.

حالا می توانید آداپتور مسی را از کابل رد کنید و آن را داخل سوراخ پیچ کنید. جای آداپتور داخل سوراخ خیلی تنگ خواهد بود و به همین خاطر باید از آپار فرانسه برای محکم کردنش استفاده کنید. حواستان باشد آداپتور کاملاً صاف داخل سوراخ فرو برود و آچار روی چوب خط نیاندازد.

گام پنجم: لوله ها را ببرید

اگر می خواهید چراغ مطالعه مسی را در همین شکل و ابعاد بسازید، به چهار لوله مسی به طول های ۱۵، ۶، ۲/۱ ۲ و ۲ اینچی نیاز دارید. این اندازه ها را روی لوله مسی علامت بزنید و با کاتر لوله آنها را ببرید. اگر کاتر لوله ندارید، می توانید لوله ها را داخل گیره بگذارید و با اره آهن بر آنها را ببرید.

در ساختنی بخوانید :  پروژه RFID را با برد آردوینو MEGA و ماژول ID12LA تجربه کنید

گام ششم: چراغ مطالعه را مونتاژ کنید

چراغ مطالعه را مونتاژ کنید
چراغ مطالعه را مونتاژ کنید

هر چهار لوله مسی را از سیم رد کنید و آنها را بهم وصل کنید. اتصال را از بلندترین لوله به کوتاه ترین لوله انجام بدهید و بین هر دو لوله یک زانویی قرار بدهید.

گام هفتم: سوکت یا سرپیچ را سیم کشی کنید

سوکت یا سرپیچ لامپ را باز کنید و قطعه برنجی آن را با اسپری مسی رنگ کنید تا همرنگ بدنه چراغ مطالعه بشود.

با باز کردن کابل دو سیم دارید که یکی از آنها صاف و دیگری بند بند است. سیم صاف سیم برق است و باید به پیچ برنجی وصل بشود. سیم بندبند هم سیم خنثی است و باید به پیچ نقره ای وصل بشود.

برای دوباره بستن سوکت، ابتدا پوشش کارتنی و سپس پوشش فلزی را سرجایشان بگذارید. نباید پوشش کارتنی را دور بیاندازید چون این لایه کار عایق را می کند.

گام هشتم: لوله ها را بهم بچسبانید

قطعات را با چسب بهم بچسبانید
قطعات را با چسب بهم بچسبانید

برای دائمی کردن اتصالات از چسب Weldbond استفاده می کنیم. لوله ها و زانویی ها را با چسب بهم بچسبانید و صبر کنید تا اتصالات خشک بشوند. سپس لامپ دلخواه تان را به سوکت وصل کنید.

چراغ مطالعه مسی آماده است

چراغ مطالعه مسی آماده است
چراغ مطالعه مسی آماده است

می توانید با صرف کمی وقت طراحی چراغ مطالعه را عوض کنید و با همین روش یک چراغ مطالعه کاملاً متفاوت بسازید. فراموش نکنید تصاویر چراغ هایی که با این روش می سازید را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت چراغ مطالعه مسی شیک و بادوام با پایه چوبی
عنوان مطلب
آموزش ساخت چراغ مطالعه مسی شیک و بادوام با پایه چوبی
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه یک چراغ مطالعه منحصر به فرد بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با ترکیب چوب و فلز یک چراغ رومیزی متفاوت بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با کمترین وسایل یک چراغ رومیزی بسازید. در نگاه اول بنظر می رسد این چراغ رومیزی با چوب و فلز ساخته شده اما اینطور نیست!...
آموزش ساخت: چراغ مطالعه ی باباقوری فلزی استیم پانک (Steampunk)... چراغ مطالعه کوچک استیم پانک یک چراغ مطالعه ی کوچک! این چراغ از لامپ قدیمی دوچرخه، فنر موتور ماشین، گیره چوب، لوله ی مسی و شارژر موبایل ساخته شده اس...
قفسه دیواری چوبی با پنل LED توکار بسازید اضافه کردن قفسه دیواری به اتاق نشمین یا اتاق خواب هزینه زیادی ندارد اما تاثیر زیادی در نظم و البته زیبایی اتاق دارد. در این ساختنی آموزش ساخت قفسه دیو...
با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی وایرلس بسازید... در این ساختنی طرز ساخت چراغ رومیزی وایرلس با طراحی شیک و مدرن را یاد می گیرید. منبع تغذیه این چراغ رومیزی یک باتری است که به صورت وایرلس شارژ می شود و...
اسپیکر آکوستیک سیمانی – چوبی بسازید در این ساختنی آموزش ساخت اسپیکر آکوستیک را یاد می گیرید که با چوب و سیمان ساخته می شود و هیچ قطعه الکترونیکی ندارد. اگر می خواهید با کمترین هزینه قدرت...
ساخت مدار برای سر دوشی نوری حمام در این ساختنی قصد داریم با استفاده از ماژول (Pololu mini pushbutton power switch (2808 یک سر دوشی نوری بسازیم. این ماژول در واقع یک سوئیچ قدرت الکترون...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت چراغ خواب تخم مرغی با پرینتر سه بعدی

در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با پرینتر سه بعدی یک چراغ …

پاسخ دهید