خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت چراغ مطالعه مسی شیک و بادوام با پایه چوبی

آموزش ساخت چراغ مطالعه مسی شیک و بادوام با پایه چوبی

لوله مسی یکی از وسایلی است که در ساخت وسایل تزیینی مدرن کاربرد زیادی دارد. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت جاشمعی و قفسه دیواری با لوله مسی را یاد گرفته اید و در این پست هم ساخت چراغ مطالعه مسی را یاد می گیرید. این چراغ مطالعه مسی یک پایه چوبی دارد و همین ترکیب چوب و مس، آن را زیباتر کرده است.

چراغ مطالعه مسی شیک و مقاوم بسازید
چراغ مطالعه مسی شیک و مقاوم بسازید

برای ساخت چراغ مطالعه مسی نیاز به ابزار حرفه ای ندارید. ضمن اینکه روش ساخت بسیار ساده است و نیاز به مهارت خاصی ندارد.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • یک تکه چوب با ابعاد ۵ در ۹ در ۲ اینچ
 • چهار تکه لوله مسی ۲/۱ اینچی با طول های ۱۵، ۶، ۲/۱ ۲ و ۲ اینچ
 • چهار عدد زانویی مسی ۲/۱ اینچی
 • یک عدد آداپتور نر مسی ۲/۱ اینچی با سری دندانه دار
 • سوکت لامپ
 • کابل لامپ
 • لامپ ادیسون – می توانید از لامپ های معمولی هم استفاده کنید.
 • رنگ چوب
 • اسپری رنگ مسی
 • چسب Weldbond
 • پد نمدی

ابزار مورد نیاز

 • دریل
 • مته ۴/۳ اینچی
 • متر
 • کاتر لوله
 • آچار فرانسه
 • سیم لخت کن

گام دوم: پایه چوبی را رنگ کنید

پایه چوبی را رنگ کنید
پایه چوبی را رنگ کنید

ابتدا پایه چوبی چراغ مطالعه را سنباده بکشید تا تمام سطوح آن کاملاً صاف بشود. سپس خاک اره را از روی چوب پاک کنید و با قلم موی فومی یا دستمال تمیز آن را رنگ کنید.

ابعاد پایه چوبی به اندازه کلی چراغ مطالعه مسی بستگی دارد. اگر نمی خواهید طول لوله ها و تعداد را تغییر بدهید، همان ابعاد ۶ در ۹ در ۲ اینچ مناسب است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت کتابخانه و قفسه دیواری شیک با لوله و تخته چوبی

گام سوم: پایه چوبی را سوراخ کنید

روی لبه کوتاه تر پایه، فاصله ۲/۱ ۱ اینچی از وسط را علامت بزنید. سپس با مته برگی ۴/۳ اینچی تا نزدیکی طرف دیگر چوب را سوراخ کنید.

با مته ۴/۱ اینچی یک سوراخ در طرف دیگر پایه چوبی دریل کنید. این سوراخ و سوراخ قبلی باید بهم وصل بشوند.

گام چهارم: آداپتور دندانه دار را وصل کنید

اگر شما هم می خواهید کابل لامپ را بلندتر کنید، ابتدا سر کابل را با سیم چین ببرید. دقت کنید آن سر کابل که به پریز وصل می شود را نباید ببرید و باید سر دیگرش را ببرید.

بعد از رد کردن کابل از داخل میله دندانه دار، کابل کوتاه تر می شود. پس برای شروع طول کابل باید حداقل ۱۲۰ اینچ باشد.

کابل را از سوراخ کوچک روی لبه پایه چوبی رد کنید و از سوراخ بزرگتر روی پایه بیرون بکشید. اگر لازم بود از پیچ گوشتی برای رد کردن کابل از داخل پایه استفاده کنید.

حالا می توانید آداپتور مسی را از کابل رد کنید و آن را داخل سوراخ پیچ کنید. جای آداپتور داخل سوراخ خیلی تنگ خواهد بود و به همین خاطر باید از آپار فرانسه برای محکم کردنش استفاده کنید. حواستان باشد آداپتور کاملاً صاف داخل سوراخ فرو برود و آچار روی چوب خط نیاندازد.

گام پنجم: لوله ها را ببرید

اگر می خواهید چراغ مطالعه مسی را در همین شکل و ابعاد بسازید، به چهار لوله مسی به طول های ۱۵، ۶، ۲/۱ ۲ و ۲ اینچی نیاز دارید. این اندازه ها را روی لوله مسی علامت بزنید و با کاتر لوله آنها را ببرید. اگر کاتر لوله ندارید، می توانید لوله ها را داخل گیره بگذارید و با اره آهن بر آنها را ببرید.

در ساختنی بخوانید :  لامپ ادیسون دکوراتیو با پایه چوبی شیک و منحصر به فرد بسازید

گام ششم: چراغ مطالعه را مونتاژ کنید

چراغ مطالعه را مونتاژ کنید
چراغ مطالعه را مونتاژ کنید

هر چهار لوله مسی را از سیم رد کنید و آنها را بهم وصل کنید. اتصال را از بلندترین لوله به کوتاه ترین لوله انجام بدهید و بین هر دو لوله یک زانویی قرار بدهید.

گام هفتم: سوکت یا سرپیچ را سیم کشی کنید

سوکت یا سرپیچ لامپ را باز کنید و قطعه برنجی آن را با اسپری مسی رنگ کنید تا همرنگ بدنه چراغ مطالعه بشود.

با باز کردن کابل دو سیم دارید که یکی از آنها صاف و دیگری بند بند است. سیم صاف سیم برق است و باید به پیچ برنجی وصل بشود. سیم بندبند هم سیم خنثی است و باید به پیچ نقره ای وصل بشود.

برای دوباره بستن سوکت، ابتدا پوشش کارتنی و سپس پوشش فلزی را سرجایشان بگذارید. نباید پوشش کارتنی را دور بیاندازید چون این لایه کار عایق را می کند.

گام هشتم: لوله ها را بهم بچسبانید

قطعات را با چسب بهم بچسبانید
قطعات را با چسب بهم بچسبانید

برای دائمی کردن اتصالات از چسب Weldbond استفاده می کنیم. لوله ها و زانویی ها را با چسب بهم بچسبانید و صبر کنید تا اتصالات خشک بشوند. سپس لامپ دلخواه تان را به سوکت وصل کنید.

چراغ مطالعه مسی آماده است

چراغ مطالعه مسی آماده است
چراغ مطالعه مسی آماده است

می توانید با صرف کمی وقت طراحی چراغ مطالعه را عوض کنید و با همین روش یک چراغ مطالعه کاملاً متفاوت بسازید. فراموش نکنید تصاویر چراغ هایی که با این روش می سازید را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت چراغ مطالعه مسی شیک و بادوام با پایه چوبی
عنوان مطلب
آموزش ساخت چراغ مطالعه مسی شیک و بادوام با پایه چوبی
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه یک چراغ مطالعه منحصر به فرد بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

لامپ ادیسون دکوراتیو با پایه چوبی شیک و منحصر به فرد بسازید... لامپ ادیسون یکی از زیباترین انواع لامپ است که بخاطر رشته های نور منحصر به فردش جلوه خاصی دارد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با لامپ ادیسون یک...
با رزبری پای ساعت رومیزی هوشمند شیک و ساده بسازید... اگر از طرفداران خانه هوشمند هستید و دوست دارید از چراغ خواب تا ساعت رومیزی تان همگی هوشمند باشند، این ساختنی را از دست ندهید. در این پست به شما یاد می...
با تخته اسکیت برد میز تلفن کوچک و ساده بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید با تخته اسکیت برد قدیمی و چند لوله فلزی میز تلفن یا میز کنار تختخواب بسازید. ساخت میز تلفن با این روش بسیار ساده است و هر ک...
با تخت های قدیمی نیمکت فلزی شیک و بادوام بسازید... اگر یک تخت فلزی دارید که دیگر از آن استفاده نمی کنید و به ابزار جوشکاری هم دسترسی دارید، دست به کار شوید و یک نیمکت فلزی بسازید. این نیمکت فلزی برای ف...
با چوب بستنی چراغ مطالعه پیکسار بسازید اگر شما هم طرفدار چراغ مطالعه معروف پیکسار هستید، دست بکار شوید و یکی برای خودتان بسازید. برای ساخت چراغ مطالعه پیکسار با این روش نیاز به وسایل خاصی ن...
آموزش ساخت کتابخانه و قفسه دیواری شیک با لوله و تخته چوبی... حتماً شما هم قفسه های دیواری و کتابخانه هایی که با لوله ساخته می شوند را دیده اید. اگر دوست دارید از این قفسه های دیواری داشته باشید، خودتان دست بکار ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت باغچه دیواری مخصوص کاشت سبزیجات در خانه

اگر دوست دارید سبزیجات مصرفی تان را در خانه بکارید اما فضای کافی برای اینکار …

پاسخ دهید