خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با برد آردوینو مدار ژنراتور موج سینوسی بسازید

با برد آردوینو مدار ژنراتور موج سینوسی بسازید

موج سینوسی موجی است که شکل آن شبیه منحنی سینوسی است. برخی از قطعات الکترونیکی برای کارایی مناسب نیاز به ژنراتور موج سینوسی دارند؛ مثلاً مبدل DC/AC. در این ساختنی آموزش ساخت مدار ژنراتور موج سینوسی را یاد می گیرید که خروجی موج سینوسی خالص و کامل دارد. این مدار با استفاده از مدولاسیون عرض پالس و قطعات آنالوگ، خروجی را کاملاً سینوسی می کند و فقط کمی نویز سوئیچینگ دارد.

ژنراتور موج سینوسی بسازید
ژنراتور موج سینوسی بسازید

برای ساخت ژنراتور موج سینوسی از میکروکنترلر آردوینو استفاده می کنیم. به این ترتیب می توانیم با یک منبع تغذیه ۵ ولتی امواج سینوسی کامل و سالم بسازیم. خروجی مدولاسیون عرض پالس ماژول مبدل این مدار را می توانید برای فعال کردن ماژول های پل H هم استفاده کنید. در این مدار آردوینو طوری پیکربندی شده که سیگنال موج سینوسی را با Fast PWM تولید کند. کدهای آردوینو سیگنال های PWM را روی پین های D3 وD11 میکروکنترلر تولید می کنند که برای فعالسازی ترانسفورماتورهای برق از طریق ماژول پل H بکار می آید.

مدار ژنراتور موج سینوسی را بسازید

برای طراحی و ساخت مدار باید ویژگی های مرحله مبدل برق را مشخص کنید. شما می توانید مدار مبدل برقی بسازید که از آردوینو برای تولید سیگنال های PWM استفاده می کند یا مدار را با ماسفت های کانال N ارزان بسازید (البته به همراه محافظ مدار سنجش بار). بعد از تولید سیگنال های PWM در سفت افزار، می توانید براحتی آنها را برای کارکردهای ۵۰ یا ۶۰ هرتز و ۱۱۵ یا ۲۳۰ ولت اصلاح کنید. اگر از آردوینو استفاده می کنید، ابتدا آن را برای تولید اشکال موجی سینوسی PWM 50 هرتزی مورد نیاز ماسفت آماده کنید. سپس آی سی های ماسفت و یک ترانسفورماتور استپ آپ به برد آردوینو اضافه کنید.

در ساختنی بخوانید :  کیف مدارک چرمی کوچک و شیک بسازید

برای ساخت این مدار می توانید از ماسفت های مختلف استفاده کنید. نمونه اولیه با چهار ماسفت IRF740 ساخته شد که با اتصال به دو درایور آی سی IR2110 یک پل H می ساختند. از این مدار برای فعالسازی یک ترانسفورماتور ۲۳۰ ولت ساده استفاده شد. IR2110 یک درایور ماسفت ولتاژ بالاست که کانال های خروجی بالا و پایین مستقل دارد. ورودی های منطقی این آی سی با خروجی های استاندارد CMOS/LSTTL (تا ۳٫۳ ولت) سازگار هستند.

اگر می خواهید از قطعات رایج تر برای ساخت پل H استفاده کنید، آی سی HIP4082 را استفاده کنید. در گالری بالا می توانید مدار ژنراتور موج با این آی سی را ببینید. مقدار پیشنهادی مقاومت محدود کننده جریان (Rsh) این مدار ۱۰ mΩ است.

کدهای آردوینو را آپلود کنید

کدهای آردوینو را می توانید از لینک زیر دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است). برای تست آردوینو با این کدها، یک فیلتر low-pass را مطابق دیاگرام سیم کشی به پین D3 یا D11 وصل کنید. اینکار اشکال موجی PWM دیجیتال فرکانس بالا را به شکل امواج سینوسی فرکانس پایین بازسازی می کند و خروجی شبیه تصویر آخر را در اختیارتان قرار می دهد.

منبع

خلاصه مطلب
با برد آردوینو مدار ژنراتور موج سینوسی بسازید
عنوان مطلب
با برد آردوینو مدار ژنراتور موج سینوسی بسازید
توضیح کوتاه
با ماسفت و آردوینو امواج سینوسی کامل و بدون نویز بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

فانشن ژنراتور یا تولید کننده شکل موج بسازید !... اگر دانشجوی رشته الکترونیک ، یکی از دوست داران پروژه های الکترونیکی و یا در حال آموزش الکترونیک هستید و یا اگر دوست دارید در کارگاه شخصی خودتان یک دست...
شیلد ژنراتور شکل موج مخصوص آردوینو بسازید... ژنراتور شکل موج یا فانشن ژنراتور برای تست و اشکال یابی مدارهای الکترونیکی استفاده می شود. با استفاده از این دستگاه می توانید واکنش فرکانس قطعاتی مثل ا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

شیلد ژنراتور شکل موج مخصوص آردوینو بسازید

ژنراتور شکل موج یا فانشن ژنراتور برای تست و اشکال یابی مدارهای الکترونیکی استفاده می …

پاسخ دهید