خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت کلاهک آباژور شیک و مدرن با بست کمری!

آموزش ساخت کلاهک آباژور شیک و مدرن با بست کمری!

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت چراغ تزیینی و لوستر با بست کمری را یاد گرفته اید. در این ساختنی باز هم سراغ این وسیله ساده اما جالب رفته ایم و اینبار آموزش ساخت کلاهک آباژور با بست کمری را برایتان آماده کرده ایم. این کلاهک آباژور ظاهر بسیار متفاوتی دارد و می تواند فضای هر اتاقی را عوض کند.

مهمترین نکته در ساخت کلاهک آباژور با این روش، انتخاب ترکیب رنگ است. اگر ترکیب رنگ را متناسب با رنگ های موجود در فضای اتاق انتخاب کنید و آنها را با ترتیب درست بچینید، فقط با همین کاردستی فضای اتاق تان کلی تغییر می کند.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • بست کمری در رنگ های دلخواه – اگر بست کمری رنگی پیدا نکردید، می توانید بست های سفید را رنگ کنید.
  • آباژور کوچک
  • توری فلزی با حفره های مربعی ۶ میلیمتری
  • قیچی فلزبر

گام دوم: توری را اندازه بگیرید و علامت بزنید

بهتر است توری پیدا کنید که سوراخ های ۶ میلیمتری داشته باشد چون این اندازه برای بست کمری ایده آل است.

کلاهک اصلی آباژور را بردارید و آن را روی توری بخوابانید. ابتدا طول کلاهک را روی توری علامت بزنید. اگر طول کلاهک وسط یکی از سوراخ ها افتاد، یک سوراخ کامل دیگر را هم رد کنید و آنجا یک علامت دیگر بگذارید.

برای اندازه گیری دور کلاهک، توری را دورش بپیچید و اینبار هم علامت را به اندازه چند سوراخ بلندتر از دور کلاهک بزنید. اگر توری بزرگ تر از اندازه مورد نیازتان بشود می توانید آن را اصلاح کنید اما اگر کوچک تر بشود، باید دوباره یک توری ببرید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با کارتن، قفسه کتاب دیواری بسازید!

گام سوم: توری را ببرید

حالا باید با قیچی فلزبر توری را از روی علامت هایی که زده اید، ببرید. لبه های قیچی را تا حد امکان نزدیک به لبه مربع هایی که باید ببرید، بگیرید. به این ترتیب لبه های توری صاف تر می شوند.
در تصویر آخر می بینید که لبه بالایی کلاهک وسط آخرین ردیف سوراخ های توری می افتد. به همین خاطر آخرین ردیف سوراخ ها را از توری جدا می کنیم تا کلاهکی که می سازیم زیادی بزرگ نشود.

گام چهارم: فریم کلاهک را جدا کنید

فریم کلاهک آباژور را جدا کنید
فریم کلاهک آباژور را جدا کنید

در این مرحله باید فریم کلاهک آباژور را از کاور جدا کنید. روش کار در این مرحله به طراحی آباژورتان بستگی دارد. اما مهمترین نکته این است که در حین جدا کردن فریم از کاور، هیچ کدام از قطعات فریم آسیب نبینند.

گام پنجم: توری را دور حلقه فریم بپیچید

توری را به حلقه های فریم وصل کنید
توری را به حلقه های فریم وصل کنید

توری که بریده اید را روی میز پهن کنید. لبه یکی از حلقه های فریم کلاهک را روی لبه پایینی توری بگذارید و آن را با یک بست کمری سرجایش ثابت کیند. اینکار را برای حلقه بالایی فریم روی لبه بالایی توری تکرار کنید. سپس توری را دور هر دو حلقه بپیچید.

حالا توری را با چند بست کمری دیگر محکم کنید. ظاهر کلاهک آباژور در این مرحله مهم نیست چون بست هایی که در این مرحله استفاده می کنیم، موقتی هستند و بعد از تزیین کامل باز می شوند.

گام ششم: بست های کمری رنگی را وصل کنید

از اولین ردیف توری از پایین شروع کنید و یکی در میان به سوراخ ها بست کمری ببندید. دقت کنید بست های کمری این ردیف هم به توری و هم به حلقه پایینی فریم وصل می شوند. بعد از کامل کردن این ردیف، سراغ ردیف دوم بروید و اینبار بست های کمری را به سوراخ های بالایی سوراخ های خالی ردیف پایینی وصل کنید. به این ترتیب مطمئن می شوید که بست ها به خوبی کلاهک آباژور را می پوشانند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت گل تزیینی زیبا و رنگارنگ با دستمال کاغذی

ما هر دو ردیف رنگ بست ها را تغییر می دهیم اما شما می توانید تعدد و ترتیت تعویض رنگ ها را متناسب با طرحی که در نظر دارید، تغییر بدهید.

این مرحله از ساخت کلاهک آباژور اصلاً سخت نیست اما زمان زیادی می برد. به همین خاطر توصیه می کنیم یک همکار برای خودتان پیدا کنید یا کار را در چند مرحله انجام بدهید.

بعد از اینکه به همه ردیف های توری بست کمری وصل کردید، می توانید کلاهک جدید را روی آباژور بگذارید و آن را سرجایش ثابت کنید.

گام هفتم: لامپ را وصل کنید

چراغ LED را اضافه کنید
چراغ LED را اضافه کنید

لامپ LED بهترین انتخاب برای این آباژور است چون گرمای زیادی تولید نمی کند و در نتیجه شکل بست های کمری را تغییر نمی دهد.

کلاهک آباژور رنگی آماده است

به همین سادگی و با صرف کمترین هزینه ممکن صاحب یک آباژور شیک و منحصر به فرد شدید. با تغییر ترکیب رنگ کلاهک آباژور می توانید کلاهک های بسیار متنوعی بسازید. فراموس نکنید تصاویر آباژور خودتان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت کلاهک آباژور شیک و مدرن با بست کمری!
عنوان مطلب
آموزش ساخت کلاهک آباژور شیک و مدرن با بست کمری!
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه و ساده ترین روش یک آباژور خاص و منحصر به فرد بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با تخت های قدیمی نیمکت فلزی شیک و بادوام بسازید... اگر یک تخت فلزی دارید که دیگر از آن استفاده نمی کنید و به ابزار جوشکاری هم دسترسی دارید، دست به کار شوید و یک نیمکت فلزی بسازید. این نیمکت فلزی برای ف...
با تکه های کاغذ رنگی گل سه بعدی شیک و بزرگ بسازید... ساخت گل تزیینی روش های مختلفی دارد. می توانید از دستمال کاغذی، مهره های پلاستیکی، ورق مسی و کاغذ رنگی برای ساخت گل تزیینی استفاده کنید. در این پست می ...
با استفاده از آینه بین نهایت ساعت دیواری LED متفاوت بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت آینه بی نهایت را یاد گرفته اید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یک ساعت دیواری LED با طرح آینه بی نهایت بسازید. این س...
آموزش ساخت : با LED و فیبر نوری لامپ تزیینی بسازید... این لامپ تزیینی فقط با نی، فیبر نوری و LED ساخته شده است. شاید ظاهر لامپ وقتی که خاموش است را زیاد برایتان جالب نباشد اما وقتی که هوا تاریک میشود، این...
با لوله های مسی یک جاشمعی مسی شیک و چندپایه بسازید... ساخت جاشمعی مسی با لوله های ارزان و بدون استفاده، ایده خوبی است که یک وسیله تزیینی شیک به کلکسیون تان اضافه می کند. برای ساخت جاشمعی مسی با این روش نی...
رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید – به همراه الگو... در این ساختنی طرز ساخت یک رخت آویز چوبی ایستاده را یاد می گیرید که طرز ساختش بسیار ساده است و کارکردهای مختلفی دارد. از این رخت آویز می توانید به عنوا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت باغچه دیواری مخصوص کاشت سبزیجات در خانه

اگر دوست دارید سبزیجات مصرفی تان را در خانه بکارید اما فضای کافی برای اینکار …

پاسخ دهید