خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت سینی چوبی با الوارهای کهنه و قدیمی

آموزش ساخت سینی چوبی با الوارهای کهنه و قدیمی

در این ساختنی یاد می گیرید چطور با تخته های کهنه و قدیمی یک سینی چوبی شیک و مقاوم بسازید. از این سینی چوبی می توانید برای پذیرایی استفاده کنید یا آن را برای همیشه روی اتومن بگذارید. به این ترتیب می توانید اتومن را به میز پذیرایی تبدیل کنید! با ساختنی همراه شوید.

برای ساخت سینی نیاز به چند ابزار نجاری دارید. البته برخی از این ابزار را می توانید با نمونه های ساده تر جایگزین کنید. در ویدیوی زیر می توانید تمام مراحل ساخت سینی چوبی را ببینید:

گام اول: الوارهای کف سینی را بهم بچسبانید

ابتدا باید ضخامت الوارها را تنظیم کنید. این الوارها تخته کف سینی را می سازند و به همین خاطر باید ضخامت همه آنها دقیقاً یکسان باشد. برای تنظیم ضخامت الوارها از گندگی استفاده کنید. اگر هم به گندگی دسترسی ندارید، باید چند تخته با ضخامت یکسان بخرید.

بعد از تنظیم ضخامت و صاف کردن الوارها، باید آنها را در اندازه مورد نظرتان ببرید. ابتدا ابعاد مورد نظرتان برای سینی را مشخص کنید و سپس با توجه به عرض الوارها، تعدادشان را مشخص کنید. طول الوارها هم که به اندازه عرض سینی خواهد بود.

بعد از بریدن الوارها در اندازه مناسب می توانید آنها را بهم بچسبانید. اگر رنگ الوارها با هم فرق دارد، ابتدا نحوه چینش آنها را مشخص کنید و سپس آنها را بهم بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت کمد دیواری فقط با جعبه های میوه!

الوارها را با گیره بهم ببندید و ۲۴ ساعت صبر کنید تا چسب خشک بشود.

گام دوم: تخته کف سینی را پرداخت کنید

بعد از خشک شدن چسب، چسب های بیرون زده از درزها را با اسکنه بردارید. سپس سطح تخته را با کاغذ سنباده یا ماشین پوست صاف کنید. هرچه در این مرحله وقت بیشتری صرف سنباده کاری تخته بکنید، سینی چوبی ظاهر بهتری خواهد داشت. سعی کنید تخته را کاملاً صاف و یکدست کنید.

گام سوم: دیواره های سینی را اضافه کنید

دیواره های سینی را از تخته ۱٫۲ سانتیمتری می سازیم. طول این تخته ها با ابعاد سینی بستگی دارد. پس اندازه هر چهار دیواره را مشخص کنید، آنها را ببرید و جای شیار دسته ها را روی دیواره های کوتاه تر علامت بزنید. برای سوراخ کردن جای دسته ها می توانید از اره سوراخ کن یا دریل استفاده کنید. ابتدا دو سر شیار را سوراخ کنید و سپس با چند سوراخ متصل بهم داخل شیار را خالی کنید. در نهایت هم با سوهان و سنباده داخل شیار را صاف و مرتب کنید.

بعد از آماده کردن هر چهار دیواره سینی چوبی، آنها را با چسب و میخ سرجایشان بچسبانید. در نهایت هم دیواره ها را با گیره ببندید و ۲۴ ساعت صبر کنید تا چسب خشک بشود.

در ساختنی بخوانید :  رخت آویز دیواری مخصوص خشک کردن لباس بسازید

گام چهارم: سینی را پرداخت کنید

بعد از خشک شدن چسب داخل سوراخ های میخ ها را با بتونه چوب پر کنید. بعد از خشک شدن هم روی بتونه را سنباده بکشید تا صاف بشود.

پرداخت سینی کاملاً سلیقه ای است و به نوع چوب هایی که استفاده کرده اید، بستگی دارد. ما تصمیم گرفتیم دسته ها را رنگ کنیم و طرح طبیعی تخته کف سینی را نگه داریم. برای اینکار ابتدا باید کف سینی را با چسب برزنتی بپوشانید. سپس با اسپری دیواره ها را رنگ کنید. حتماً قبل از زدن رنگ اصلی، یک لایه پرایمر روی چوب اسپری کنید.

بعد از خشک شدن رنگ به تمام سطوح سینی دو لایه پلی اورتان بزنید. وقتی لایه اول را زدید، صبر کنید تا خشک بشود و سپس لایه دوم را بزنید.

سینی چوبی آماده است

سینی چوبی آماده است
سینی چوبی آماده است

به همین سادگی یک سینی چوبی شیک و بادوام ساختید. هرچه از ترکیب رنگ و چوب بهتری استفاده کنید، سینی زیباتر می شود. فراموش نکنید تصاویر سینی های چوبی که می سازید را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت سینی چوبی با الوارهای کهنه و قدیمی
عنوان مطلب
آموزش ساخت سینی چوبی با الوارهای کهنه و قدیمی
توضیح کوتاه
از این سینی چوبی می توانید برای پذیرایی یا پوشاندن اتومن استفاده کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

یک لوستر چوبی بسازید و از آن به عنوان جاشمعی هم استفاده کنید... ساخت لوستر چوبی یکی از ایده های ارزان قیمت برای تغییر دکوراسیون است. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت چندین مدل لوستر را یاد گرفته اید. امروز هم آموزش ساخت ...
آموزش ساخت پینگ پنگ تک نفره ؛ یک بازی ساده اما سرگرم کننده... ساخت اسباب بازی های سرگرم کننده یکی از بهترین روش ها سپری کردن روزهای آخر تابستان بدون کسلی است. در این ساختنی آموزش ساخت یک اسباب بازی ساده اما سرگرم...
با پالت های چوبی قفس مرغ بسازید اگر در باغ یا باغچه تان مرغ نگه می دارید، این ساختنی بدردتان می خورد. در این ساختنی طرز ساخت یک قفس مرغ چوبی را یاد می گیرید که با پالت های چوبی ساخته...
آموزش ساخت باکس چوبی دکوراتیو به همراه الگوی برش... با یک جستجوی ساده در ساختنی می توانید آموزش ساخت انواع جعبه چوبی یا باکس چوبی را پیدا کنید. در این ساختنی هم آموزش ساخت یک باکس چوبی دکوراتیو را یاد م...
با روکش چوبی پایه لپ تاپ چوبی خمیده و مقاوم بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت یک پایه لپ تاپ چوبی را یاد می گیرید که می توانید از آن برای تلبت هم استفاده کنید. این پایه چوبی برای کسانی که لپ تاپ را به ما...
آموزش ساخت میز دیواری تاشو با طراحی ساده و کاربردی... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت میز تاشو با مدل ها و کارایی های مختلف را یاد گرفته اید. در این پست ساخت مدل دیگری را یاد می گیرید که برای آپارتمان های کوچک...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

تاب چوبی مخصوص باغ و باغچه بسازید

اگر می خواهید یک صندلی راحتی یا تاب چوبی به باغ تان اضافه کنید، خودتان …

پاسخ دهید