خانه / دانش و مهارت / آموزش کار با ابزار Joinery برای ساخت انواع اتصال با برش لیزری

آموزش کار با ابزار Joinery برای ساخت انواع اتصال با برش لیزری

برش لیزری یکی از ابزارهای مدلسازی رایج بین طراحان و مهندسان مکانیک است. اما طراحی فایل های دقیق برای برش لیزری کمی پیچیده و زمانبر است؛ به خصوص برای طراحان تازه کار. در این ساختنی با سیستمی به نام Joinery آشنا می شوید که برای تسهیل ایجاد اتصال بین قطعات بریده شده با دستگاه برش لیزری طراحی شده است.

آموزش کار با ابزار Joinery برای دستگاه برش لیزری
آموزش کار با ابزار Joinery برای دستگاه برش لیزری

با استفاده از ابزار Joinery می توانید براحتی اتصالات بین قطعات مختلف را مطابق نیازهای مختلف طراحی کنید. این ابزار شش روش اتصال مختلف دارد که هر کدام برای طراحی ها و متریال های مختلف مناسب هستند.

سیستم Joinery کاملاً آنلاین است و در این لینک به صورت رایگان در دسترس همگان قرار دارد. در حال حاضر مرورگرهای Chrome، Firefox و Microsoft Edge بهترین بستر برای کار با این سیستم هستند.

گام اول: چرا از Joinery استفاده کنیم؟

انواع اتصالات Joinery
انواع اتصالات Joinery

Joinery به طور ویژه برای ایجاد اتصال بین قطعات وسایلی طراحی شده که با دستگاه برش لیزری ساخته می شوند. وقتی یک جعبه، کیف، لامپ و … را با دستگاه برش لیزری می سازید، مهمترین نکته طراحی نحوه ایجاد اتصال بین قطعات است. با این وجود طراحان توجه کافی صرف این بعد از طراحی نمی کنند چون نیاز به صرف وقت و دقت زیاد و آزمون و خطاهای مکرر است.

Joinery دقیقاً روی نحوه اتصال قطعات مختلف تمرکز می کند. این ابزار یک الگوی دو بعدی (مثل فایل SVG) را می گیرد و از اتصالاتی که خودتان روی لبه ها تعریف کرده اید، نوعی مفصل می سازد. این الگوی دو بعدی می تواند خروجی نرم افزارهای طراحی دیجیتال مثل Illustrator یا Inkscape باشد. البته می توانید از قطعات بریده شده مدل های سه بعدی نرم افزارهایی مثل ۱۲۳D Make و Pepakura هم استفاده کنید.

اتصالات ایجاد شده توسط این ابزار براساس پارامترهای مشخصی قابل شخصی سازی هستند. می توانید این اتصالات را مطابق با تغییرات مدل به روزرسانی کنید. به این ترتیب نیاز به ایجاد تغییرات دستی – بعد از برش – در قطعات سازه کمتر می شود.

گام دوم: بررسی رابط کاربری

رابط کاربری Joinery
رابط کاربری Joinery
 • گزینه های سیستم: منوی آپلود و اکسپورت طراحی ها، تغییر واحدهای اندازی گیری از میلیمتر (mm) به اینچ (in) و امکان تغییر محل ابعاد طرح.
 • ابزار Canvas: ابزارهای تغییر جایگاه قطعات، جدا کردن قطعاتی از کانواس و یکپارچه کردن فضای کار.
 • ابزار اتصال: ابزارهای ساخت اتصال، معکوس کردن مسیرها، وارونه کردن مسیرها و حرکت بین لبه های نر و ماده.
 • منوی متنی: با کلیک راست روی یک مسیر می توانید گزینه های ویرایش اتصال را ببینید.
 • پروفایل اتصال: منوی مدیریت مشخصات اتصال.
 • پارامترهای اتصال: نمایش یک لیست از ویژگی های اتصالات که برای تغییر مشخصات استفاده می شود.
 • لیست اتصال: منوی مدیریت اتصالات تعریف شده توسط کاربر.

گام سوم: آماده سازی فایل های SVG

فایل SVG را آماده کنید
فایل SVG را آماده کنید

فایل های ورودی و خروجی سیستم Joinery در فرمت SVG هستند. توصیه می کنیم برای آماده کردن فایل های قابل استفاده در این سیستم از برنامه های ویرایش فایل های وکتور مثل Illustrator یا Inkscape استفاده کنید.

هنگام طراحی فایل SVG برای برش لیزری نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. مطمئن شوید اتصالات بین دو لبه با دو مسیر مجزا ساخته شده باشند (به دیاگرام بالا دقت کنید). هر لبه در یک اتصال باید یک مسیر مجزا و ممتد باشد. می توانید از ابزار cut برای جداسازی یک مسیر به مسیرهای جداگانه استفاده کنید. همچنین می توانید چند مسیر را برای ساخت یک مسیر واحد بهم بچسبانید. یکی از روش هایی که ساخت مسیرها را ساده تر می کند، استفاده از کدگذاری رنگی است.
 2. مطمئن شوید همه لبه های یک اتصال طول برابر داشته باشند. از آنجایی که لبه های یک اتصال باید به صورت فیزیکی بهم وصل بشوند، خیلی مهم است که طول شان کاملاً برابر باشد.
  مطمئن شوید لبه های اتصال گروه بندی نشده باشند. سیستم Joinery فقط روی مسیرهای گروه بندی نشده (ungrouped) کار می کند. از این ویژگی می توانید برای مدیریت فایل و گروه بندی تمام جزییات غیرمرتبط به Joinery استفاده کنید. به این ترتیب مطمئن خواهید بود که این جزییات تغییری نخواهند کرد.
 3. مطمئن شوید با یکی از واحدهای میلیمتر یا اینچ کار می کنید. برای اندازه گیری دقیق در حین برش لیزری، بهتر است طراحی را با یکی از واحدهای میلیمتر یا اینچ انجام بدهید. اگر سیستم Joinery نتواند واحد اندازه گیری فایل SVG را تشخیص بدهد، دست به تغییر خودسرانه در ویژگی های فایل می زند.
 4. فایل را در قالب SVG اکسپورت کنید و مطمئن شوید واکنشی نیست. وقتی فایل طراحی را اکسپورت می کنید مطمئن شوید گزینه responsive انتخاب نشده باقی بماند.
 5. اگر از نرم افزار Illustrator CC برای طراحی استفاده می کنید، بجای گزینه export از گزینه export as استفاده کنید. همچنین مطمئن شوید فقط یک آرت برد وجود دارد و فایل فقط حاوی اجزای وکتور است. متاسفانه تصاویر و سایر انواع فایل های تصویری با نحوه خوانش فایل های SVG تضاد دارند.
 6. برای باز کردن فایل های طراحی SVG در سیستم Joinery، روی گزینه import SVG کلیک کنید. می توانید چند فایل SVG را به صورت همزمان در یک پروژه باز کنید. در ادامه می توانید یک فایل SVG نمونه (یک مکعب دو اینچی) و فایل اتصال همین طرح (به صورت پروژه) به عنوان مرجع دانلود کنید.
 7. اگر از INKSCAPE برای طراحی استفاده می کنید، بعد از اکسپورت فایل را چک کنید و مطمئن شوید مقیاس بندی نشده باشد. به نظر می رسد نسخه های مختلف این نرم افزار از نسبت های مقیاس بندی متفاوت استفاده می کنند.
در ساختنی بخوانید :  نمایشگر هفت قسمتی یا سون سگمنت را به آردوینو وصل کنید

گام چهارم: اتصالات را تعریف کنید

اتصالات را ایجاد کنید
اتصالات را ایجاد کنید

برای تعریف یک اتصال مفصلی بین دو لبه مطمئن شوید ابزار set joints از منوی joint tools در سمت چپ صفحه انتخاب شده است. با تکان دادن مکان نما روی یک لبه معتبر می بینید که مسیر با رنگ آبی هایلایت می شود. کلیک روی اولین مسیر مفصل نر و کلیک روی دومین مسیر مفصل ماده را تعریف می کند. نرینگی و مادگی لبه ها را می توانید در هر مرحله کار با استفاده از ابزار wap M/F تغییر بدهید.

بعد از تعریف اتصال، یک آیتم جدید به Joint List در سمت راست صفحه اضافه می شود. با حرکت روی آیتم های این لیست می توانید اتصالات الگوی آپلود شده را هایلایت کنید. علاوه براین، مسیرهای یک اتصال هم به صورت خودکار با رنگ سبز هایلایت می شوند. خطوط نقطه چین جفت لبه ها را بهم وصل می کنند و اتصال بین دو مسیر را نشان می دهند.

اگر بخواهید دو مسیر با اختلاف طول زیاد را بهم وصل کنید، سیستم Joinery به شما هشدار می دهد و در این صورت هیچ اتصال یا مفصلی ایجاد نمی کند.

گام پنجم: ایجاد و اعمال انواع اتصال

سیستم Joinery شش نوع اتصال برای متریال ها و نیازهای مختلف ارائه می کند. رابط کاربری Joinery بجای نوع از لفظ پروفایل استفاده می کند و ما هم در این آموزش از همین لفظ برای اشاره به انواع اتصال استفاده می کنیم.

برای اضافه کردن یک پروفایل اتصال به پروژه، از منوی کشویی یکی از پروفایل ها را انتخاب کنید و روی add کلیک کنید تا آن پروفایل به پروژه تان اضافه بشود.

برای اعمال یک پروفایل روی یک اتصال، روی پروفایل اتصال shift+click کنید تا کپی بشود و روی مسیر shift+click کنید تا پروفایل اعمال بشود. همچنین می توانید پروفایل اتصال مورد نظرتان را از منوی کشویی انتخاب کنید.

می توانید یک پروفایل اتصال یکسان را روی آیتم های چندگانه هم اعمال کنید. همچنین می توانید روی یک پروژه از پروفایل های اتصال مختلف استفاده کنید.

گام ششم: اتصالات را اصلاح کنید

اتصالات را ویرایش کنید
اتصالات را ویرایش کنید

سیستم Joinery ابزاری برای ثابت کردن جهت اتصالات دارد. برای دسترسی به این ابزارها روی یکی از مسیرهای اتصال راست کلیک کنید یا در joint list آیتم joint را باز کنید. این ابزارهای اصلاح عبارتند از:

 • Reverse path: با این ابزار می توانید جهت مسیر را برعکس کنید و جای ابتدای مسیر را با انتهای آن تعویض کنید.
 • Flip joints: با این ابزار می توانید لبه های اتصال را ۱۸۰ درجه بچرخانید یعنی بیرون زدگی را به تورفتگی و تورفتگی را به بیرون زدگی تبدیل کنید.
 • Swap M/F: با این ابزار می توانید مسیر نر را به ماده و مسیر ماده را به نر تبدیل کنید.

گام هفتم: اصلاح پروفایل های اتصال

اتصالات را ویرایش کنید
اتصالات را ویرایش کنید

هر پروفایل اتصال یک سری پارامترهایی دارد که با تغییر آنها می توانید اتصال را شخصی سازی کنید. جزییات بیشتر درباره پارامترهای هر پروفایل اتصال را در بخش های آخر ساختنی می خوانید و به همین خاطر در این گام به یک توضیح کلی اکتفا می کنیم.

تغییر پارامترهای یک پروفایل اتصال بلافاصله تمام اتصالاتی که از آن پروفایل استفاده می کنند را بروزرسانی می کند. برای اصلاح یک پروفایل اتصال، روی نامش کلیک کنید تا لیست پارامترها نمایش داده بشود. برای هر پارامتر می توانید یک مقدار جدید تایپ کنید. با زدن enter یا دکمه set values هم می توانید تغییرات را اعمال کنید. مقادیری که به روزرسانی نشوند هم با رنگ نارنجی مشخص می شوند.

گام هشتم: اکسپورت پروفایل های اتصال

با کلیک روی دکمه save profile می توانید پروفایل های اتصال را اکسپورت کنید. اینکار مقادیر پارامترهای یک پروفایل اتصال خاص را ذخیره می کند. پروفایل های ذخیره شده را می توانید در پروژه های Joinery دیگر هم باز کنید (با کلیک روی دکمه load در منوی joint profile).

با استفاده از این کارکرد می توانید یک پروفایل اتصالی که از قبل شخصی سازی شده را به یک پروژه آماده اضافه کنید یا آن را به عنوان مرجع نگه دارید.

گام نهم: اکسپورت طرح کامل

برای ذخیره و باز کردن پروژه های Joinery از گزینه های save project و load project در منوی سمت چپ استفاده کنید. با کلیک روی گزینه export SVG هم می توانید طرح ها را به همراه اتصالات ایجاد شده برای برش لیزری اکسپورت کنید. مسیرهای طرح های اکسپورت شده به صورت زیر کدگذاری رنگی می شوند:

 • FF0000 Red# = مسیرهای اصلی: اینها مسیرهای پایه هستند که برای ساخت اتصالات مورد استفاده قرار می گیرند.
 • #۰۰۰۰FF Blue = اتصالات (برش): اینها خطوط برش اتصالات ایجاد شده توسط Joinery هستند.
 • #۰۰FFFF Cyan = اتصالات (تاخوردگی): اینها خطوط برش اتصالات ایجاد شده توسط Joinery هستند.
در ساختنی بخوانید :  آموزش نصب کتابخانه های آردوینو در Arduino IDE

فایل های SVG اکسپورت شده به صورت خودکار گروه بندی می شوند. برای ادامه ویرایش طرح کلی و اتصالات در نرم افزارهای وکتور مثل Illustrator، مسیرها را در نرم افزار مورد نظرتان از گروه بندی خارج کنید. بیشتر دستگاه های برش لیزری قابلیت برش مسیرهای مختلف با روش های مختلف را دارند. شما می توانید از این ویژگی برای بریدن خطوط مختلف با روش های مختلف استفاده کنید.

گام دهم: بررسی پروفایل اتصال

انواع اتصالات در ابزار Joinery
انواع اتصالات در ابزار Joinery

سیستم Joinery شش پروفایل اتصال دارد که در گام های بعدی درباره این پروفایل ها و پارامترهای آنها صحبت خواهیم کرد. این شش پروفایل اتصال عبارتند از (ما از نام های خود سیستم برای معرفی پروفایل ها استفاده می کنیم):

 • Hem: برای تسهیل کوک زدن بویژه برای پارچه های ضخیم.
 • Interlocking: برای اتصال دو لبه بدون چسب یا سفت کننده های خارجی، مناسب برای لبه های منحنی.
 • Loop insert: برای اتصال دو تکه پارچه بدون کوک زدن.
 • Flap: برای تسهیل اتصال بین دو لبه صاف با چسب یا سفت کننده های خارجی مثل بست کمری.
 • Finger: برای ایجاد اتصال فشاری بین دو متریال سفت و ضخیم.
 • Tab insert: برای اتصال دو لبه صاف بدون چسب یا سفت کننده خارجی، مناسب برای متریال های مشابه کاغذ.

گام یازدهم: اتصال Hem

اتصال Hem
اتصال Hem

اگر می خواهید متریالی مثل چرم یا نمد ضخیم را بدوزید، با اتصال Hem می توانید اینکار را ساده تر کنید. این اتصال از دو بخش تشکیل می شود: یک افست از لبه اصلی و یک سری سوراخ راهنمای کوک.

کار بر روی: لبه های صاف و منحنی.
مناسب برای: پارچه های ضخیم به ویژه نمد و چرم.

پارامترها:

 • hem offset : فاصله عمودی بین لبه اصلی و لبه hem.
 • hole diameter : قطر سوراخ های کوک. اگر این پارامتر را روی صفر بگذارید، hem یا سجاف بدون سوراخ ایجاد می شود.
 • hole spacing : فاصله بین سوراخ ها.

گام دوازدهم: Interlocking

اتصال Interlocking
اتصال Interlocking

پروفایل اتصال interlocking یک اتصال طبیعی بین دو لبه ایجاد می کند که نیاز به چسب یا سفت کننده خارجی ندارد. این نوع اتصال برای اتصال سطوح منحنی مناسب است.

کار بر روی: مسیرهای صاف و منحنی
مناسب برای: پارچه های ضخیم و سفت مثل چرم و نمد، کاغذ و پلاستیک منعطف.

پارامترها:

 • (material thickness (M : ضخامت متریال اتصال نر. بسته به فشردگی متریال، تغییر این پارامتر روی میزان سفتی اتصال تاثیر می گذارد.
 • (material thickness (F : ضخامت متریال اتصال ماده. بسته به فشردگی متریال، تغییر این پارامتر روی میزان سفتی اتصال تاثیر می گذارد.
 • interlocking width : عرض هر زبانه. این پارامتر روی تراکم اتصال و وضوح لبه ها بعد از مونتاژ تاثیر می گذارد.
 • interlocking height : ارتفاع هر زبانه.
 • flap angle : زاویه شیب دار کناره هر زبانه.
 • offset start : فاصله ابتدای مسیر تا نقطه شروع اتصال.
 • offset end : فاصله انتهای مسیر تا نقطه پایان اتصال.
 • grip : عرض قسمت روی هم افتاده بین هر زبانه.
 • tolerance : شکاف بین پایه هر زبانه. تعریف مقدار منفی برای این پارامتر، پایه های زبانه ها را روی هم می اندازد که باعث محکم تر شدن اتصال می شود.

گام سیزدهم: Loop Insert

پروفایل Loop Insert یک اتصال طبیعی بدون کوک بین دو لبه پارچه ایجاد می کند. اگر به ماشین خیاطی دسترسی ندارید یا مهارت کوک زدن ندارید، این اتصال خیلی به دردتان می خورد. همچنین اگر می خواهید پارچه های منعطف را به متریال های سفت وصل کنید، این اتصال بهترین انتخاب است. مزیت دیگر این اتصال، باز شدن ساده آن است که باعث می شود بتوانید از قطعات را رد سازه های مخلتف استفاده کنید.

این اتصال چند نوع مختلف دارد که در ادامه آنها را معرفی می کنیم:

 1. (Loop insert (overlap : این یکی برای اتصال پارچه به پارچه مناسب است. سجاف تاشده بعد از مونتاژ روی درزها را می پوشاند.
 2. Loop insert : این یکی برای اتصال پارچه به متریال سخت مناسب است. برخلاف نوع قبلی، این نوع افست لبه ماده اصلی ندارد.پ
 3. (Loop insert (surface : این یکی بجای اتصال یک جفت لبه، دو سطح را بهم وصل می کند. نمونه این نوع اتصال را می توانید در بندهای کیف دوشی چرم در تصویر بالا ببینید.

کار بر روی: مسیرهای صاف و منحنی.
مناسب برای: پارچه های مصنوعی مثل نایلون و پلی استر. سر نر پارچه را می توانید به سر ماده متریال های سفت مثل آکریلیک و چوب وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  نصب و راه اندازی ژنراتور برق را به روش صحیح انجام بدهید

پارامترها:

 • (material thickness (M : ضخامت متریال اتصال نر. بسته به فشردگی متریال، تغییر این پارامتر روی میزان سفتی اتصال تاثیر می گذارد.
 • (material thickness (F : ضخامت متریال اتصال ماده. بسته به فشردگی متریال، تغییر این پارامتر روی میزان سفتی اتصال تاثیر می گذارد.
 • hem offset : فاصله عمودی بین لبه اصلی و شکاف های زبانه.
 • insert width : عرض پایه زبانه.
 • hook width : عرض قلاب زبانه. هرچه مقدار این پارامتر بزرگ تر باشد، اتصال قوی تر می شود اما مونتاژ هم سخت تر می شود.
 • hook count : تعداد قلاب ها. هرچه مقدار این پارامتر بزرگ تر باشد، اتصال قوی تر می شود اما مونتاژ هم زمان بیشتری می برد.
 • joint spacing : فاصله بین هر زبانه.
 • slack : مقدار شلی بین دو لبه. تعریف مقدار منفی برای این پارامتر، لبه ماده را مچاله می کند.
 • offset start : مقدار فاصله از لبه مسیر قبل از ایجاد اتصالات.
 • offset end : مقدار فاصله انتهای مسیر با نقطه اتمام اتصالات.

گام چهاردهم: Flap

اتصال Flap
اتصال Flap

پروفایل Flap معمولاً در کارتن های صاف و کاردستی های کاغذی استفاده می شود. برای اتصال لبه ها با این روش به چسب یا سفت کننده خارجی مثل بست کمری هم نیاز داریم.

کار بر روی: مسیرهای صاف.
مناسب برای: متریال های تاشدنی مثل کارتن موج دار یا مقوا.

پارامترها:

 • (height (M : ارتفاع فلپ نر. تعریف مقدار صفر برای این پارامتر، لبه را در حالت اصلی نگه می دارد و روی لبه نر تغییری ایجاد نمی کند.
 • (height (F : ارتفاع فلپ ماده. تعریف مقدار صفر برای این پارامتر، لبه را در حالت اصلی نگه می دارد و روی لبه ماده تغییری ایجاد نمی کند.
 • flap angle : مقدار زاویه شیب دار کنار های فلپ.
 • hole diameter : قطر سوراخ های ایجاد شده. تعریف مقدار صفر برای این پارامتر، فلپ های بدون سوراخ ایجاد می کند.
 • hole spacing : فاصله بین سوراخ های ایجاد شده.

گام پانزدهم: Finger

اتصال Finger
اتصال Finger

پروفایل Finger برای ایجاد اتصال فشاری با زاویه صاف بین متریال های سفت مثل چوب و آکریلیک استفاده می شود. سیستم Joinery میتواند این نوع اتصال را با ایجاد اتصالات انگشتی با زاویه هایی به غیر از ۹۰ درجه هم ایجاد کند (به تصاویر بالا دقت کنید).

کار بر روی: مسیرهای صاف.
مناسب برای: متریال های سفت مثل چوب و آکریلیک (با ضخامت بیشتر از ۲ میلیمتر).

اتصال (Finger joint (90deg : برای ایجاد اتصالات با زوایه صاف بین دو قطعه.

پارامترها:

 • (material thickness (M : ضخامت متریال اتصال نر.
 • (material thickness (F : ضخامت متریال اتصال ماده.
 • finger width : عرض هر انگشتی.
 • finger radius : شعاع گوشه های خارجی هر انگشتی. گرد کردن گوشه های خارجی فشردن لبه ها داخل یکدیگر را ساده تر می کند.
 • offset start : فاصله ابتدای مسیر با نقطه شروع اتصالات.
 • offset end : فاصله انتهای مسیر با نقطه پایان اتصالات.
 • tolerance : شکاف بین هر انگشتی. تعریف مقدار منفی برای این پارامتر بسته به kerf برش لیزری می تواند منجر به اتصال سطحی بشود. این پارامتر برای رسیدن به اتصال فشاری بهینه حیاتی است.

اتصال (Finger joint (angle : برای ایجاد اتصالات زاویه دار بین دو قطعه. ضخامت متریال هر دو لبه باید یکسان باشد.

پارامترها:

 • material thickness : ضخامت متریال.
 • finger width : عرض هر انگشتی.
 • finger radius : شعاع گوشه های خارجی هر انگشتی. گرد کردن گوشه های خارجی فشردن لبه ها داخل یکدیگر را ساده تر می کند.
 • interior angle : زاویه داخلی بین دو سطح در محل تماس دو لبه. اگر می خواهید از این اتصال برای ساخت جعبه قطعات الکترونیکی استفاده کنید، زاویه داخلی باید از حفره قطعات الکترونیکی اندازه گرفته بشود.
 • tolerance : شکاف بین هر انگشتی. تعریف مقدار منفی برای این پارامتر بسته به kerf برش لیزری می تواند منجر به اتصال سطحی بشود. این پارامتر برای رسیدن به اتصال فشاری بهینه حیاتی است.

گام شانزدهم: Tab Insert

پروفایل Tab Insert بین دو لبه صاف یک اتصال طبیعی بدون نیاز به چسب یا سفت کننده خارجی ایجاد می کند. این نوع اتصال را می توانید کاملاً از یک طرف سازه مونتاژ کنید و به همین خاطر برای مدلسازی بسیار مناسب است (به تصاویر دقت کنید).

کار بر روی: مسیرهای صاف.
مناسب برای: کاغذها و پلاستیک های تاشدنی مثل فیلم های میلار و ورق های پلی اتیلن.

پارامترها:

 • (material thickness (M : ضخامت متریال اتصال نر. این پارامتر روی سایز شکاف های لبه ماده تاثیر می گذارد.
 • (material thickness (F : ضخامت متریال اتصال ماده.
 • insert width : عرض پایه و شکاف های زبانه.
 • insert height : ارتفاع زبانه.
 • flap height : ارتفاع فلپ.
 • flap angle : زاویه شیب دار کناره های فلپ.
 • joint spacing : فاصله بین زبانه ها.
 • offset start : فاصله بین ابتدای مسیر تا نقطه شروع اتصالات.
 • offset end : فاصله بین انتهای مسیر تا نقطه پایان اتصالات.
 • grip : فضای بین زبانه و شکاف. هرچه مقدار این پارامتر بیشتر باشد، اتصال سفت تر می شود اما مونتاژ هم به همان اندازه سخت تر می شود.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش کار با ابزار Joinery برای ساخت انواع اتصال با برش لیزری
عنوان مطلب
آموزش کار با ابزار Joinery برای ساخت انواع اتصال با برش لیزری
توضیح کوتاه
با این ابزار طراخی و ساخت سازه های برش لیزری بسیار ساده تر می شود.
نویسنده

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پاسخ دهید