خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت درب چوبی کشویی مخصوص اتاق خواب

آموزش ساخت درب چوبی کشویی مخصوص اتاق خواب

در این ساختنی آموزش ساخت درب چوبی کشویی را یاد می گیرید که مخصوص اتاق خواب طراحی شده است. این درب چوبی کشویی بخاطر ظاهر شیک و مرتبی که دارد تقریباً در همه جای خانه قابل استفاده است. ضمن اینکه از همین روش می توانید برای ساخت انواع دیگر درب کشویی هم استفاده کنید.

درب چوبی کشویی شیک و زیبا بسازید
درب چوبی کشویی شیک و زیبا بسازید

برای ساخت درب چوبی کشویی باید به ابزار نجاری و فضای مناسب برای کار دسترسی داشته باشید. اگر تجربه پروژه های نجاری بزرگ ندارید، بهتر است از پروژه های کوچکتر شروع کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • ده تخته چوب صنوبر داگلاس ۲ در ۸ اینچ به طول ۸ فوت
 • دو تخته چوب صنوبر داگلاس ۲ در ۴ اینچ به طول ۸ فوت
 • ۷۵ عدد میله چوبی ۲/۱ اینچی
 • چسب چوب
 • چسب نواری پهن
 • رنگ چوب و روغن جلا
 • اتصالات نصب درب کشویی

ابزار مورد نیاز

 • گندگی
 • اره فارسی بر
 • دریل
 • ماشین پوست
 • فرز برقی
 • گیره نجاری
 • چکش ابری
 • تراز و گونیای فلزی

گام دوم: تخته ها را در اندازه مناسب ببرید

اگر چوب صنوبر داگلاس را در ابعاد مورد نیاز سفارش داده اید، این مرحله را رد کنید. در غیر این صورت باید قطر چوب ها را با گندگی تنظیم کنید و سپس آنها را در ابعاد مناسب ببرید. تعداد دفعاتی که تخته ها را از گندگی رد می کنید، به ضخامت اولیه چوب بستگی دارد.

برای ساخت درب چوبی کشویی به تخته های زیر نیاز دارید:

 • ۲۰ تخته با ابعاد ۴۰ در ۸ در ۲ اینچ
 • ۴ تخته با ابعاد ۴۰ در ۴ در ۲ اینچ

در تصویر چهارم می توانید نحوه چیدن تخته ها کنار یکدیگر برای ساخت دو طرف درب را ببینید. هر کدام از این درها به ترتیب از تخته های زیر ساخته می شوند:

 • یک تخته با ابعاد ۴۰ در ۸ در ۲ اینچ
 • یک تخته با ابعاد ۴۰ در ۴ در ۲ اینچ
 • ۸ تخته با ابعاد ۴۰ در ۸ در ۲ اینچ
 • یک تخته با ابعاد ۴۰ در ۴ در ۲ اینچ
 • یک تخته با ابعاد ۴۰ در ۸ در ۲ اینچ

گام سوم: میله های چوبی را ببرید

بعد از بریدن تمام تخته ها و چیدن آنها کنار یکدیگر، تخته ها را علامت گذاری کنید تا پیدا کردن ترتیب آنها هنگام چسباندن ساده تر بشود.

در ساختنی بخوانید :  دکمه سردست بسیار ساده و شیک بسازید

برای علامت زدن جای میله های چوبی از گونیا یا خط کش T استفاده کنید. مهمترین نکته هنگام علامت گذاری، صاف بودن تخته هاست. روی هر تخته سه علامت بگذارید.

بعد از علامت گذاری، روی هر تخته سه سوراخ به قطر میله های چوبی دریل کنید. سه میله چوبی برای ایجاد اتصال بین تخته ها کافی است. برای دریل کردن این سوراخ ها می توانید از جیگ های مخصوص میله چوبی یا روش های دستی استفاده کنید. در تصویر آخر می توانید نوع جیگی که ما استفاده کرده ایم را ببینید.

گام چهارم: به تخته ها چسب نواری بزنید (اختیاری)

بعد از اینکه روی هر تخته سه سوراخ دریل کردید، به دو لبه طولی چوب ها چسب نواری پهن بزنید. چسب زدن به لبه های همه تخته ها خیلی زمانبر است اما در مراحل بعد کارتان را برای تمیز کردن لبه ها راحت تر می کند.

گام پنجم: تخته ها را بهم بچسبانید

این مرحله از ساخت درب چوبی کشویی بسیار ساده است. تخته ها را کنار هم بچینید و لبه هایشان را تراز کنید، مقدار زیادی چسب به سطح هر دو تخته و داخل سوراخ ها بزنید، میله های چوبی آغشته به چسب را داخل سوراخ ها فرو کنید و سپس همه تخته ها را بچینید و بهم گیره کنید.

نکته های زیر مونتاژ درب چوبی کشویی را برایتان ساده تر می کند:

 • نگران استفاده از مقدار زیاد چسب نباشید. هر چقدر که فکر می کنید لازم است، چسب به تخته ها بزنید. بعد از گیره کردن تخته ها به یکدیگر، چسب اضافی از درزها بیرون می زند.
 • اگر گیره های نجاری بزرگ ندارید، می توانید تخته ها را سه تا سه تا بهم بچسبانید و سپس آنها را با هم ترکیب کنید. با این روش صاف نگه داشتن تخته ها هم ساده تر می شود.
 • حتماً یک گیره به بالای تخته ها هم بزنید تا با فشار گیره پایینی مقابله کند.
 • میله ها هم به محکم کردن اتصال و هم به صاف نگه داشتن تخته ها کمک می کنند. پس به هیچ وجه آنها را حذف نکنید.
 • حداقل ۱۲ ساعت صبر کنید تا تخته ها خشک بشوند. اتصالات محکم و فشرده اند و برای خشک شدن به زمان نیاز دارند.

گام ششم: تخته ها را سنباده بکشید

همانطور که در تصویر اول می بینید چسب های نواری حدود ۹۵ درصد چسب چوب بیرون زده از لای درزها را گرفته اند. در نتیجه تمیز کردن تخته ها ساده تر می شود.
تخته را روی یک سطح صاف بگذارید و با فرز برقی و ماشین پوست چسب های اضافی را جدا کنید. در نهایت هم با کاغذ سنباده ۱۲۰ روی تخته ها را یکدست سنباده بکشید و با کمپرسور هوا روی تخته ها را تمیز کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر

گام هفتم: تخته ها را رنگ کنید

نحوه انجام این مرحله به رنگی که برای درب چوبی کشویی در نظر دارید، بستگی دارد. رنگی که در تصاویر می بینید با ترکیب سه قسمت خاکستری و یک قسمت قهوه ای آبنوسی ایجاد شده است. اگر شما هم می خواهید از رنگ های ترکیبی استفاده کنید، حتماً ترکیب رنگی که می سازید را روی یک تکه چوب تست کنید.

قبل از رنگ زدن تخته ها باید یک لایه نرم کننده روی چوب بزنید. این نرم کننده مخصوص رنگ باعث می شود رنگ بهتر جذب چوب بشود. در تصویر دوم می توانید تفاوت تخته رنگ شده با نرم کننده (راست) و تخته رنگ شده بدون نرم کننده (چپ) را ببینید. زدن نرم کننده روی تخته بسیار ساده است؛ یک لایه ضخیم روی تخته بزنید و بین ۱۵ دقیقه تا ۲ ساعت صبر کنید و سپس تخته ها را رنگ کنید.

حالا درب چوبی کشویی آماده است و باید اتصالات فلزی را به محل نصب وصل کنید.

گام هشتم: اتصالات درب کشویی – بخش اول

نصب اتصالات درب چوبی کشویی بسیار ساده است. فرقی نمی کند از چه نوع اتصالاتی استفاده می کنید؛ راهنمای نصب همراه اتصالات برای نصب درب کافی است. با این حال ما راهنمای نحوه نصب اتصالات خودمان را به شما نشان می دهیم تا کارتان ساده تر بشود.

در تصویر اول میله چرخ اصلی و در تصویر دوم ابزارهای نصب آن را می بینید.

گام نهم: اتصالات درب کشویی – بخش دوم

اگر پیچ اتصال طول کافی برای عبور از درب چوبی را ندارد، باید از روش کانترسینک استفاده کنید. به این ترتیب می توانید از همان پیچ استفاده کنید. برای سوراخ کردن درب با این روش به ترتیب زیر عمل کنید:

براساس جهت در، نقطه وسط هر دو سوراخ را علامت گذاری کنید.

 1. یک سوراخ اولیه ۸/۱ اینچی روی طرفی که میله چرخ به آن وصل می شود، دریل کنید.
 2. تخته را برگردانی و یک سوراخ کانترسینک یک اینچی با مته برگی دریل کنید.
 3. وسط همین سوراخ با مته ۸/۳ اینچی یک سوراخ دیگر دریل کنید تا پیچ از آن رد بشود.
 4. واشر را داخل سوراخ کانترسینک (سوراخ پهن) بیاندازید و پیچ را با دست و آچار داخل سوراخ ببندید و قطعات را در طرف دیگر با یک آچار معمولی سفت کنید. دقت کنید هنگام سفت کردن اتصالات، همه قطعات کاملاً عمود باقی بمانند.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت قفسه زیورآلات دیواری فقط با کارتن!

گام دهم: اتصالات درب کشویی – بخش سوم

میله های اتصالات کشویی معمولاً سوراخ های آماده دارند. اگر چارچوبی که درب چوبی کشویی را به آن وصل می کنید با این سوراخ ها تراز نیست، خودتان باید سوراخ های جدید را دریل کنید.

میله ها را روی دیوار قرار بدهید و جای آنها را متناسب با ارتفاع درب چوبی علامت گذاری کنید. سپس جای چهار سوراخ را روی دیوار علامت بزنید و سوراخ ها را با مته مناسب روی دیوار دریل کنید. در نهایت هم میله را با یک پیچ بزرگ، یک واشر و اسپیسر به دیوار وصل کنید.

بعد از وصل کردن میله ها، ترمزهای دو سر میله را سرجایشان وصل کنید.

گام یازدهم: درب چوبی را وصل کنید

درب چوبی کشویی را وصل کنید
درب چوبی کشویی را وصل کنید

حالا می توانید درب های چوبی را به اتصالات کشویی وصل کنید. اگر اتصالات را درست به دیوار وصل کرده باشید، درها از دیوار جدا نمی شوند و کاملاً سفت سرجایشان می ایستند.

گام دوازدهم: اتصالات کشویی – بخش چهارم

ترمزهای دو طرف درب وصل کنید
ترمزهای دو طرف درب وصل کنید

بعد از وصل کردن درهای چوبی به میله کشویی، ترمزهای دو طرف را وصل کنید. این ترمزها نمی گذارند درب های چوبی از ریل ها بیرون بزنند.

درب چوبی کشویی آماده است

در چوبی کشویی آماده است
در چوبی کشویی آماده است

ساخت درب چوبی کشویی برای کسانی که با نجاری آشنا باشند به هیچ وجه سخت نیست. البته کمی زمانبر هست اما نتیجه کار به وقت و انرژی که صرف می کنید، می ارزد. اگر این درب های چوبی را ساختید، تصاویرش را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت درب چوبی کشویی مخصوص اتاق خواب
عنوان مطلب
آموزش ساخت درب چوبی کشویی مخصوص اتاق خواب
توضیح کوتاه
ساخت این درب چوبی کمی زمانبر اما بسیار ساده است.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت پینگ پنگ تک نفره ؛ یک بازی ساده اما سرگرم کننده... ساخت اسباب بازی های سرگرم کننده یکی از بهترین روش ها سپری کردن روزهای آخر تابستان بدون کسلی است. در این ساختنی آموزش ساخت یک اسباب بازی ساده اما سرگرم...
یک مدل موج آزمایشگاهی خیلی بزرگ بسازید قبلاً در ساختنی آموزش ساخت مدل موج رومیزی را یاد گرفته اید. در این پست ساخت یک نمونه بزرگتر را یاد می گیرید. این مدل موج آزمایشگاهی چند متر طول دارد و...
با دستگاه برش لیزری مکانیزم قفل چوبی بسازید... ساخت مکانیزم قفل چوبی اصلاً کار ساده ای نیست اما اگر به دستگاه برش لیزری دسترسی داشته باشید، اینکار بسیار ساده می شود. در این ساختنی یاد می گیرید چطور...
با کارتن میز لپ تاپ تاشو مقاوم و استاندارد بسازید... اگر دنبال یک میز لپ تاپ ارزان می گردید، یک تکه کارتن پیدا کنید و خودتان یکی بسازید! اینطوری کمترین هزینه ممکن را برای میز لپ تاپ صرف کرده اید و می توا...
آموزش ساخت کتابخانه دیواری روی راه پله ها... اگر کتابخانه تان خیلی شلوغ شده و دیگر در خانه جایی برای کتابخانه جدید ندارید، می توانید از فضاهایی مثل زیرپله و راه پله استفاده کنید. با ساخت کتابخانه...
آموزش ساخت فوتبال دستی کوچک با وسایل دور ریختنی... اگر دنبال یک کاردستی سرگرم کننده می گردید، فوتبال دستی یکی از بهترین انتخاب هاست. با ساخت فوتبال دستی هم یک کاردستی ساده اما متفاوت را تجربه می کنید و...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت کتابخانه دیواری روی راه پله ها

اگر کتابخانه تان خیلی شلوغ شده و دیگر در خانه جایی برای کتابخانه جدید ندارید، …

پاسخ دهید