خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت منبع تغذیه جریان بالا و قابل تنظیم به روش ساده

آموزش ساخت منبع تغذیه جریان بالا و قابل تنظیم به روش ساده

بیشتر پروژه های الکترونیکی به منبع تغذیه هایی احتیاج دارند که جریان های بالا تولید کنند. منبع تغذیه جریان بالا قیمت بالایی دارد و اگر به آن نیاز داشته باشید، بهترین روش جایگزین ساخت منبع تغذیه است. در این ساختنی آموزش ساخت منبع تغذیه جریان بالا (۳A) را یاد می گیرید.

ساخت منبع تغذیه جریان بالا بسازید
ساخت منبع تغذیه جریان بالا بسازید

این منبع تغذیه جریان بالا در ولتاژهای مشخص تا ۳A جریان تولید می کند. با این حال روش ساخت بسیار ساده ای دارد چون بجای روش سوئیچینگ از روش خطی برای ساخت آن استفاده می کنیم. ساخت منبع تغذیه به روش خطی، هزینه ساخت را هم کاهش می دهد.

گام اول: وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • دو عدد ترانزیستور ۲N3055
  • مقاومت ۱۰K
  • مقاومت ۱K
  • مقاومت ۵۶۰ اهم
  • مقاومت ۲۲۰ اهم
  • LED
  • دیود زنر ۵٫۶ ولت
  • خازن ۱۰۰uF
  • خازن ۴۷۰uF
  • هولدر فیوز

گام دوم: دیاگرام مدار منبع تغذیه جریان بالا

شماتیک منبع تغذیه جریان بالا
شماتیک منبع تغذیه جریان بالا

قبل از اینکه سراغ ساخت منبع تغذیه طبق دیاگرام بالا برویم بهتر است طرز کارش را توضیح بدهیم. خازن های ۱۰۰uF و ۴۷۰uF به صورت خازن هموارساز عمل می کنند و مانه از موج دار شدن ولتاژ منبع تغذیه می شوند.

با تغییر اندازه دیود زنر می توانید ولتاژ منبع تغذیه را تغییر بدهید اما ولتاژ خروجی همواره ۰٫۶ ولت کمتر از ولتاژ دیود زنر خواهد بود. ما از دیود ۵٫۶ ولتی استفاده می کنیم تا خروجی منبع تغذیه ۵ ولت باشد.

ترانزیستور Q1 ترانزیستور درایوینگ است که ولتاژ را تنظیم می کند. وقتی این ترانزیستور فعال است، ولتاژ ورودی افت پیدا می کند و در نتیجه ترانزیستور گرم می شود. به همین خاطر باید برای این قطعه از هیت سینک استفاده کنیم.

در ساختنی بخوانید :  ساخت چراغ سقفی شیک و زیبا با طناب و بطری نوشابه!

LED هم طرز کار درست و صحیح منبع تغذیه را نشان می دهد.

گام سوم: برد مدار چاپی

برد مدار چاپی منبع تغذیه
برد مدار چاپی منبع تغذیه

برای ساخت برد مدار چاپی از ماژیک استفاده کنید. ابتدا آموزش ساخت PCB با ماژیک بخوانید و سپس برد را طبق تصویر بالا بسازید.

در برد بالا برای ترانزیستور ۲N3055 فقط دو پین در نظر گرفته شده و دلیلش این است که کاور فلزی ترانزیستور به عنوان پین کالکتور عمل می کند. بنابراین برای وصل کردن پین کانکتور به برد مدار چاپی باید از پیچ و مهره استفاده کنید. در تصویر بالا هم می توانید دو مهره لحیم شده برای این پین ها را ببینید.

گام چهارم: قطعات را لحیم کنید

مدار منبع تغذیه ولتاژ بالا شبیه تصویر بالا خواهد بود. هیت سینک های ترانزیستور Q1 را باید قبل از لحیم کردن ترانزیستور به برد وصل کنید. همچنین می توانید بین ترانزیستور و هیت سینک ها از خمیر حرارتی استفاده کنید.

دو سیم برای ولتاژ ورودی و دو سیم برای ولتاژ خروجی به برد لحیم کنید.

حالا مدار منبع تغذیه آماده است و می توانید با وصل کردن ولتاژ ورودی آن را تست کنید. محدوده ولتاژ ورودی پیشنهادی ۰-۵۰V و محدوده ولتاژ خروجی هم ۰-۳۰V است.

گام پنجم: جعبه را آماده کنید

می توانید از جعبه پروژه آماده استفاده کنید یا خودتان جعبه بسازید. ما جعبه را با ورق آکریلیک ۲ میلیمتری و در ابعاد ۱۰ در ۱۸ در ۵ سانتیمتر ساختیم.

در ساختنی بخوانید :  به منبع تغذیه آنالوگ نمایشگر دیجیتال اضافه کنید و دقت آن را بیشتر کنید

ابتدا تمام ورق ها را در اندازه مناسب ببرید و سپس همه آنها بجز ورق کف جعبه را بهم بچسبانید. ورق کف جعبه برای بیرون آوردن برد جدا اضافه می شود. بعد از ساخت جعبه هم سوراخ های LED، سوئیچ برق، هولدر فیوز و کانکتورها را دریل کنید.

گام ششم: قطعات را داخل جعبه بگذارید

دو کانکتور برق برای وارد کردن ولتاژ به مدار استفاده می شوند. سپس پین مثبت ولتاژ ورودی به سوئیچ برق و بعد از آن به هولدر فیوز وصل می شود. در نهایت خروجی هولدر فیوز به پین VCC برد مدار وصل می شود.

دو کانکتور برق دیگر هم برای اتصال منبع خروجی استفاده می شوند.

منبع تغذیه جریان بالا آماده است

منبع تغذیه را تست کنید
منبع تغذیه را تست کنید

حالا می توانید منبع تغذیه جریان بالا را تست کنید و از پایدار بودن ولتاژ خروجی مطمئن شوید. اگر در ساخت مدار اشتباهی رخ نداده باشد، جریان ۰ تا ۳A ثابت خواهید داشت.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت منبع تغذیه آمپر بالا و قابل تنظیم به روش ساده
عنوان مطلب
آموزش ساخت منبع تغذیه آمپر بالا و قابل تنظیم به روش ساده
توضیح کوتاه
یک منبع تغذیه 3A خطی برای پروژه های الکترونیکی تان بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

منبع تغذیه رومیزی با خروجی دوگانه و قابل تنظیم بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک منبع تغذیه رومیزی را یاد می گیرید که کاملاً قابل تنظیم است و خروجی دوگانه دارد. داشتن چنین منبع تغذیه ای برای کسانی که به تا...
با استفاده از پاور کامپیوترهای قدیمی ، منبع تغذیه رومیزی بسازید... پاور ، منبع تغذیه سوئیچینگ یا SMPS کامپیوتر یکی از قطعات داخلی کامپیوتری است که منبع تغذیه تمام مدار های دیگر داخل کیس کامپیوتر به حساب می آید. در این...
آموزش ساخت : منبع تغذیه رومیزی بسازید منبع تغذیه بخش مهمی از هر دستگاه الکترونیکی است و آموزش ساخت دستگاه ها و مدارات الکترونیکی هم بخش مهمی از ساختنی است. دقیقاً به همین خاطر است که در سا...
منبع تغذیه جیبی با ولتاژ متغیر همان طور که می دانید،ما از گجت ها و وسایل زیادی در روز استفاده می کنیم که با باطری کار می کنند و خیلی وقت ها پیش آمده که باطری یک وسیله مثل ریش تراش ی...
منبع تغذیه آزمایشگاهی ساده و ارزان بسازید... منبع تغذیه آزمایشگاهی یکی از گران ترین انواع منبع تغذیه است که کاربردهای زیادی هم دارد و تقریباً در هر ساختنی الکترونیکی بدرد میخورد. در این ساختنی می...
آموزش ساخت : منبع تغذیه خطی قابل تنظیم بسازید... منبع تغذیه قلب تمام ساختنی های الکترونیکی است و به همین خاطر اهمیت زیادی دارد. اگر نمی خواهید برای خرید منبع تغذیه هزینه کنید یا یک منبع تغذیه بدون اس...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

یک منبع تغذیه جیبی بسیار کوچک با ولتاژ متغیر بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت منبع تغذیه جیبی با ولتاژ متغیر را یاد می گیرید …

پاسخ دهید