خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت گلخانه هیدروپونیک کوچک و آپارتمانی با وسایل بدون استفاده

آموزش ساخت گلخانه هیدروپونیک کوچک و آپارتمانی با وسایل بدون استفاده

گلخانه هیدروپونیک یکی از بهترین روش ها برای کاشت میوه و سبزیجات بدون مواد سمی است. اگر دوست دارید کاشت میوه و سبزی به روش هیدروپونیک را امتحان کنید، به یک گلخانه هیدروپونیک نیاز دارید. در این ساختنی به شما آموزش ساخت گلدان هیدروپونیک را یاد می دهیم که برای استفاده در فضاهای بسته و کوچک مثل آپارتمان طراحی شده است.

گلخانه هیدروپونیک آپارتمانی بسازید
گلخانه هیدروپونیک آپارتمانی بسازید

بدنه گلخانه هیدروپونیک با وسایل بدون استفاده ساخته می شود. ساخت مدار و چراغ LED آن هم بسیار ساده است و ساختش نیاز به مهارت زیادی ندارد.

گام اول: وسایل مورد نیاز را آماده کنید

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز

یک ظرف پلاستیکی، چند فنجان پلاستیکی و یک چراغ LED وسایل بازیافتی هستند که برای ساخت گلخانه استفاده می کنیم. اگر چراغ LED شکسته باشد هم اشکال ندارد؛ البته اگر LEDهایش سالم باشند. ظرف پلاستیکی هم مخزن محلول هیدروپونیک و فنجان ها جای گیاهان هستند. دقت کنید که نباید از فنجان های کاغذی برای کاشت گیاه استفاده کنید. با ساخت یک مدار ساده هم چراغ LED را برای تابیدن در شب آماده کنید تا سیستم گلخانه هیدروپونیک کارآمدتر بشود.

گام دوم: گلخانه را طراحی کنید

همانطور که قبلاً گفتیم فنجان ها در واقع محل کاشت گیاهان هستند. کف این فنجان ها سوراخ می شود و داخل آنها با یک لایه پنبه توپی پر می شود. سپس فنجان ها داخل ظرف پر از محلول هیدروپونیک قرار می گیرند. به این ترتیب ریشه ها محلول را از سوراخ های کف فنجان جذب می کنند. در تصاویر سه بعدی بالا طراحی گلخانه هیدروپونیک را می بینید.

گام سوم: فنجان ها را آماده کنید

فنجان ها را روی میز برگردانید. سه یا چهار سوراخ کف آنها ببرید تا محلول هیدروپونیک جذب پنبه بشود. این سوراخ ها امکان بیرون زدن ریشه ها و جذب مستقیم محلول را هم فراهم می کنند. حالا یک لایه پنبه دو سانتیمتری کف هر کدام از فنجان ها بگذارید اما پنبه را فشرده نکنید.

در ساختنی بخوانید :  گلدان دیواری بسازید و گل هایتان را از دیوار آویزان کنید!

گام چهارم: هولدر فنجان ها را ببرید

حالا به یک هولدر نیاز دارید که فنجان ها را روی ظرف پلاستیکی نگه دارد. ما از یک تخته فومی استفاده می کنیم اما هر شی دیگری که کارکرد مشابه داشته باشد هم مناسب است.

ورق فومی را به شکل و اندازه ای ببرید که روی ظرف پلاستیکی را بپوشاند. سپس فاصله فنجان ها از لبه ها را مشخص کنید و جای شش فنجان را روی ورق علامت بزنید.. قطر فنجان ها را اندازه بگیرید و شش دایره را با فواصل مناسب روی فوم پخش کنید. در این مرحله فقط نقطه وسط این دایره ها را هم علامت گذاری می کنیم.

گام پنجم: دایره ها را ببرید

یک پرگار بردارید و فاصله بین دو پایه آن را به اندازه شعاع فنجان تنظیم کنید. سپس دایره ها را با پرگار روی نقاطی که علامت گذاری کرده اید، بکشید. حالا می توانید دایره ها را با کاتر یا چاقو ببرید.

گام ششم: فنجان ها را به هولدر بچسبانید

فنجان ها را داخل دایره های روی هولدر قرار بدهید و از زیر به دور آنها چسب حرارتی بزنید. چسب را به اندازه ای بزنید که درست فنجان ها کاملاً به هولدر بچسبند.

حالا یک سیستم گلخانه هیدروپونیک ساده دارید و می توانید کاشت گیاه را شروع کنید. اما می خواهیم با اضافه کردن چراغ LED کارایی سیستم را بیشتر کنیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با پوست تخم مرغ گلدان مینیاتوری بسازید

گام هفتم: مدار حساس به نور

قطعات مورد نیاز برای ساخت مدار
قطعات مورد نیاز برای ساخت مدار

برای رساندن نور به گیاهان در طول شب، باید هر روز چراغ LED گلخانه را روشن کنیم. به همین خاطر یک مدار می سازیم که بعد از کم شدن نور، چراغ را به صورت اتوماتیک روشن کند.  برای ساخت مدار حساس به نور به قطعات زیر نیاز دارید:

  • مقاومت حساس به نور یا LDR
  • مقاومت ۱K
  • پتانسیومتر ۱۰۰K
  • رگولاتور ولتاژ ۷۸۰۵
  • ترانزیستور ۲N2222
  • دو عدد دیود IN4001
  • جک پایه DC
  • وروبرد

گام هشتم: دیاگرام مدار حساس به نور

قطعات مدار را طبق دیاگرام بالا لحیم کنید. این مدار داخل چراغ LED قرار می گیرد و باید تا حد ممکن کوچک باشد.

تراشه ۷۸۰۵ یک رگولاتور ولتاژ است که ولتاژ ورودی ۷ تا ۳۰ ولت را به خروجی ۵ ولت تبدیل می کند. پین های مثبت و منفی جک DC را به پین های مثبت و منفی این تراشه لحیم کنید. نحوه لحیم کاری مدار در تصاویر بالا مشخص است.

گام نهم: مدار را داخل چراغ قرار بدهید

فقط دو سیم از چراغ LED بیرون زده که باید آنها را به محل LEDهای روی دیاگرام لحیم کنید. سپس برد مدار را طوری داخل چراغ قرار بدهید که مقاومت نوری و جک DC زیر برد قرار بگیرند. اگر لازم بود می توانید شکل برد را تغییر بدهید. در تصاویر بالا می توایند نحوه قرار گرفتن مدار داخل چراغ را ببینید.

در ساختنی بخوانید :  با پرینتر سه بعدی موتور هوای تک سیلندر بسازید

گام دهم: چراغ را سوراخ کنید

روی چراغ را سوراخ کنید
روی چراغ را سوراخ کنید

برای وصل کردن جک DC و بیرون آوردن مقاومت نوری باید دو سوراخ روی چراغ ایجاد کنید. ابتدا جای دقیق جک DC و مقاومت نوری را روی چراغ علامت بزنید و سپس با نوک داغ هویه پلاستیک این نقاط را آب کنید.

حالا مقاومت نوری می توانید میزان نور محیط بیرون را بررسی کند و وقتی کمتر از حد لازم بشود، چراغ LED را روشن کند. علاوه براین میزان درخشش LEDها هم به نسبت شرایط نوری تنظیم می شود. برای تنظیم میزان حساسیت مدار از پتانسیومتر استفاده کنید.

گام یازدهم: قطعات گلخانه را بهم وصل کنید

برای وصل کردن چراغ LED به گلخانه هیدروپونیک دو سوراخ روی لبه ظرف پلاستیکی دریل کنید و چراغ را با پیچ به آن محکم کنید. همانطور که در تصویر آخر می بینید جک DC و مقاومت نوری باید در طرف مقابل ظرف پلاستیکی قرار بگیرند.

گام دوازدهم: محلول هیدروپونیک را بسازید

محلول هیدروپونیک از مواد مغذی لازم برای گیاهان تشکیل می شود. ساخت این محلول روش های مختلفی دارد اما روش ساده تر خرید محلول های آماده است. اگر می خواهید خودتان محلول هیدروپونیک را بسازید، هرگز از آب کلر برای ساخت محلول استفاده نکیند.

گلخانه هیدروپونیک آپارتمانی آماده است

گلخانه هیدروپونیک آماده است
گلخانه هیدروپونیک آماده است

محلول هیدروپونیک را داخل ظرف پلاستیکی بریزید – تا جایی که با کف فنجان ها تماس داشته باشد – و سپس گیاهان را داخل فنجان ها بکارید. منبع تغذیه را هم به جک DC وصل کنید تا شب ها چراغ روشن بشود.

به همین سادگی یک گلخانه هیدروپونیک ساختید که سبزیجات و میوه های کاملاً سالم و طبیعی رشد می دهد. اگر پیشنهادی برای بهبود طراحی گلخانه هیدروپونیک دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت گلخانه هیدروپونیک با وسایل بدون استفاده
عنوان مطلب
آموزش ساخت گلخانه هیدروپونیک با وسایل بدون استفاده
توضیح کوتاه
با این گلخانه می توانید روش کشت هیدروپونیک را در خانه تجربه کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با پوست تخم مرغ گلدان مینیاتوری بسازید... اگر دنبال گلدان های مینیاتوری برای کاشتن گیاه های کوچک می گردید، باید سراغ یخچال تان بروید! با پوست تخم مرغ های صبحانه تان می توانید گلدان مینیاتوری ب...
آموزش ساخت : گلدان سیمانی کوچک با اشکال هندسی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان سیمانی را یاد می گیرید که بخاطر شکل هندسی بسیار مناسب است. ساخت این گلدان های کوچک بسیار ساده است و با گچ هم میشود آنه...
گلدان پلاستیکی بسازید و عکس دلخواه تان را رویش چاپ کنید... در این ساختنی یک روش ساده برای چاپ عکس روی گلدان های پلاستیکی را یاد می گیرید. البته ایجا ابتدا با لوله PVC گلدان پلاستیکی می سازیم و سپس عکس را رویش ...
با سیمان گلدان چکمه ای شیک و مقاوم بسازید... اگر برای باغچه تان دنبال یک گلدان شیک می گردید که به اندازه خود گیاه عمر کند، این گلدان چکمه ای را بسازید. این گلدان از جنس سیمان است و به همین خاطر م...
آموزش ساخت : یک گلدان چوبی شیک بسازید ساخت گلدان چوبی کار بسیارساده ای است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. ساختنی در این پست آموزش ساخت گلدان چوبی را برایتان آماده کرده است. برای ساخت این گلدا...
چند گلدان گل شیشه ای بسازید و طراوت را به خانه بیاورید... اگر گل های تازه و طبیعی همیشه جزیی از دکور خانه تان هستند، با ساختنی همراه باشید تا ساخت گلدان گل شیشه ای با شیشه مربا را یاد بگیرید. با چیدن گل های ط...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با وسایل بازیافتی یک گلدان رومیزی شیک بسازید

در این ساختنی یاد می گیرید چطور چند بطری شیشه ای و چند تکه چوب …

پاسخ دهید