خانه / ویژه ها / صندلی فلزی مخصوص پذیرایی با پشتی چوبی بسازید

صندلی فلزی مخصوص پذیرایی با پشتی چوبی بسازید

ترکیب چوب و فلز در ساخت مبلمان یکی از ایده های محبوب بین طراحان داخلی است. در این ساختنی سراغ این ایده رفته ایم و طرز ساخت صندلی فلزی با پشتی چوبی را به شما یاد می دهیم. این صندلی فلزی را می توانید در پذیرایی و برای تنوع بخشیدن به وسایل تزیینی نان استفاده کنید. ساخت این صندلی چوبی برای کسانی که با جوشکاری و نجاری آشنا هستند، بسیار ساده است.

صندلی فلزی پذیرایی بسازید
صندلی فلزی پذیرایی بسازید

برای ساخت صندلی فلزی به یک سری ابزار حرفه ای نیاز دارید که در انتهای هر گام به آنها اشاره می کنیم. البته برخی از این ابزارها را می توانید با روش ها و مهارت های کاربردی جایگزین کنید. می توانید از همین تکنیک ها برای ساخت صندلی فلزی با طرح های دیگر هم استفاده کنید. در ویدیوی زیر هم می توانید خلاصه ای از مراحل ساخت را ببینید.

گام اول: کفی صندلی را بسازید

ساخت صندلی را از کفی شروع می کنیم. برای ساخت این قسمت از صندلی از میله مربعی ۱٫۹ سانتیمتری استفاده می کنیم که به طول ۶۰٫۹ سانتیمتر بریده می شود. برای بریدن میله از اره رومیزی دیسکی استفاده کنید.

برای جوش دادن میله های بریده شده، از آهنرباهای ۹۰ درجه، گونیا و البته ماشین جوشکاری استفاده کنید.

ابزار مورد نیاز

 • اره رومیزی دیسکی
 • گونیای فلزی بزرگ
 • ماشین جوشکاری الکتریکی ۱۴۰C

گام دوم: پایه های صندلی را بسازید

ساخت پایه های جلویی بسیار ساده است چون فقط برش های ۹۰ درجه دارند. اما پایه های پشتی روی زاویه ۱۰ درجه می نشینند (که نیاز به برش ۸۰ درجه دارد). برای ساخت پایه های از میله های ۵ در ۵ سانتیمتری استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : تعمیر موس را خودتان انجام بدهید

ارتفاع استاندارد صندلی ها معمولاً ۴۳ تا ۴۸ سانتیمتر است. هنگام ساخت صندلی فلزی این ارتفاع کم به نظر می رسد اما کاملاً مناسب است.

ابزار مورد نیاز

 • اره رومیزی دیسکی
 • زاویه سنج
 • آهنربای جوشکاری
 • ماشین جوشکاری

گام سوم: دسته صندلی را بسازید

برای ساخت دسته ها از آهن نبشی ۲٫۵ در ۲٫۵ سانتیمتری و چوب استفاده می کنیم. ابتدا باید با نبشی فریم دور چوب را بسازیم. پس با اره دیسکی نبشی ها را در اندازه مناسب می بریم. سپس نبشی های بریده شده را مطابق تصویر بهم جوش بدهید تا فریم شکل بگیرد.

داخل فریم را با چوب گردوی ۲٫۵ سانتیمتری پر می کنیم. برای بریدن چوب در طول مناسب از اره مویی استفاده کنید. سپس عرض چوب را با اره رومیزی تنظیم کنید (۱۰٫۷ سانتیمتر).
بعد از بریدن تخته های داخل دسته، لبه های تخته را در ماشین پوست نازک کنید و سپس آنها را داخل فریم بگذارید.

ابزار مورد نیاز

 • اره رومیزی دیسکی
 • اره مویی
 • اره رومیزی
 • ماشین پوست

گام چهارم: پشتی صندلی را بسازید

برای ساخت پشتی صندلی فلزی باید از فریم دسته های صندلی به عنوان راهنما کمک بگیرید. بعد از قرار دادن پشتی صندلی باید این فریم ها را کمی خم کنید تا بتوانید چوب گردو را سرجایش بگذارید.

برای ساخت پشتی صندلی از نبشی ۵ در ۰٫۳ سانتیمتری استفاده می کنیم و آن را هم عرض با پایه ها می سازیم. هنگام ساخت پشتی زاویه مناسب برای پشتی را با زاویه سنج (یا اپ موبایل) پیدا کنید و پشتی را با آن زاویه بسازید. زاویه پیشنهادی ما ۷۴ درجه است اما باید زاویه ای را انتخاب کنید که خودتان با آن راحت هستند. پشتی صندلی را طوری بسازید که کاملاً صاف روی دسته ها قرار بگیرد. برای اینکار ممکن است لازم باشد میله پایینی پشتی را بچرخانید تا به زاویه مناسب برسید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: سازه حامل کامپیوتری متن باز Slidee

ابزار مورد نیاز

 • ماشین جوشکاری
 • اره رومیزی دیسکی
 • زاویه سنج یا برنامه Tiltmeter

گام پنجم: تخته رابط را بسازید

استفاده از تخته رابط بین پایه ها علاوه بر زیباتر کردن صندلی فلزی، مقاومتش را هم بیشتر می کند. به همین خاطر قصد داریم از تخته رابط فلزی بین آنها استفاده کنیم. تخته چوبی که در تصاویر می بینید، الگوی برش رابط فلزی است. ابتدا یک نمونه چوبی بسازید و وقتی اندازه ها و زاویه های درست را پیدا کردید، از آن برای ساخت نمونه فلزی استفاده کنید.

تخته رابط اصلی را از یک ورق فلزی ۲۰٫۳ سانتیمتری به ضخامت ۳ میلیمتر ببرید. برای بریدن ورق فلزی کاتر پلاسما یا اره مویی به همراه تیغ اره مخصوص فلز استفاده کنید.

بعد از بریدن تخته رابط فلزی، آن را سرجایش و بین پایه ها جوش بدهید.

ابزار مورد نیاز

 • کاتر پلاسما
 • ماشین جوش

گام ششم: تخته های چوبی پشت صندلی را اضافه کنید

برای اینکه میزان چوب صندلی فلزی بیشتر بشود، پشتی صندلی را با چوب پر می کنیم. تخته های چوبی را در طول مناسب (۶۰٫۹ سانتیمتر) و عرض دلخواه ببرید.

بعد از آماده کردن تخته ها، باید آنها را پرداخت کنید. از یک واکس چوب مناسب چوب گردو استفاده کنید و صبر کنید تا واکس خوب به خورد چوب برود.

حالا می توانید تخته ها را سرجایشان روی پشتی صندلی فلزی قرار بدهید.

گام هفتم: صندلی را کامل کنید

صندلی فلزی را کامل کنید
صندلی فلزی را کامل کنید

حالا تمام اجزای صندلی پذیرایی آماده است. فقط باید دسته ها را سرجایشان قرار بدهید و سطوح فلزی صندلی را کمی سنباده بکشید تا ظاهرشان شیک تر بشود. می توانید یک لایه روکش شفاف هم به فلزها بزنید. اگر می خواهید اینکار را بکنید، توصیه می کنیم از روکش های مات استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: تقویت کننده سیگنال Wi-Fi

صندلی فلزی آماده است

صندلی فلزی را آماده است
صندلی فلزی را آماده است

اگر از این روش برای ساخت صندلی پذیرایی استفاده کردید، تجربه خودتان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید. ترکیب چوب و فلز برای ساخت مبلمان را پسندیده اید؟ پس حتماً آموزش ساخت میز پذیرایی فلزی-چوبی را هم ببینید.

منبع

خلاصه مطلب
صندلی فلزی مخصوص پذیرایی با پشتی چوبی بسازید
عنوان مطلب
صندلی فلزی مخصوص پذیرایی با پشتی چوبی بسازید
توضیح کوتاه
با ترکیب چوب و فلز یک صندلی پذیرایی شیک و مقاوم بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

خودتان یک کوله پشتی شیک و جادار طراحی کنید و بدوزید... کسانی که همیشه مجبورند وسایل زیادی با خودشان حمل کنند، اغلب برای پیدا کردن کیف و کوله پشتی مناسب دچار مشکل می شوند. اگر شما هم این مشکل را دارید، چرا ...
یک مدل موج آزمایشگاهی خیلی بزرگ بسازید قبلاً در ساختنی آموزش ساخت مدل موج رومیزی را یاد گرفته اید. در این پست ساخت یک نمونه بزرگتر را یاد می گیرید. این مدل موج آزمایشگاهی چند متر طول دارد و...
آموزش ساخت : واکس چوب رنگی درست کنید اگر اهل نجاری و ساختنی های چوبی هستید، این ساختنی میتواند پروژه های بعدی تان را خیلی آسانتر کند. آیا تابحال به فکر مخلوط کردن واکس چوب و رنگ افتاده ای...
آموزش ساخت : جعبه ابزار چوبی بسازید اگر اهل ساختنی باشید یا حرفه تان طوری باشد مرتب با ابزار سر و کار داشته باشید، جعبه ابزار چیزی است که خیلی به آن نیاز دارید. در این ساختنی هم طرز ساخت...
ساخت زیرلیوانی شیک و با دوام با چوب و رزین... در این ساختنی طرز ساخت زیرلیوانی های چوبی را یاد می گیرید که با داخل شان با در بطری پر می شود. بدنه این زیرلیوانی ها از چوبی است و فضای خالی بین درهای...
دستگاه فروش اتوماتیک یا وندینگ ماشین بسازید... اگر با کارایی های برد آردوینو آشنا باشید، اصلاً تعجب نمی کنید اگر متوجه بشوید می شود با برد آردوینو دستگاه فروش اتوماتیک یا وندینگ ماشین (vending mach...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

تزیین پادری و موکت با ترکیب رنگ و اشکال هندسی

در این ساختنی تکنیکی را یاد می گیرید که با آن می توانید ساده ترین …

پاسخ دهید