خانه / ویژه ها / صندلی فلزی مخصوص پذیرایی با پشتی چوبی بسازید

صندلی فلزی مخصوص پذیرایی با پشتی چوبی بسازید

ترکیب چوب و فلز در ساخت مبلمان یکی از ایده‌های محبوب بین طراحان داخلی است. در این ساختنی سراغ این ایده رفته ایم و طرز ساخت صندلی فلزی با پشتی چوبی را به شما یاد می‌دهیم. این صندلی فلزی را می‌توانید در پذیرایی و برای تنوع بخشیدن به وسایل تزیینی نان استفاده کنید. ساخت این صندلی چوبی برای کسانی که با جوشکاری و نجاری آشنا هستند، بسیار ساده است.

صندلی فلزی پذیرایی بسازید
صندلی فلزی پذیرایی بسازید

برای ساخت صندلی فلزی به یک سری ابزار حرفه ای نیاز دارید که در انتهای هر گام به آنها اشاره می‌کنیم. البته برخی از این ابزارها را می‌توانید با روش‌ها و مهارت‌های کاربردی جایگزین کنید. می‌توانید از همین تکنیک‌ها برای ساخت صندلی فلزی با طرح‌های دیگر هم استفاده کنید. در ویدیوی زیر هم می‌توانید خلاصه ای از مراحل ساخت را ببینید.

گام اول: کفی صندلی را بسازید

ساخت صندلی را از کفی شروع می‌کنیم. برای ساخت این قسمت از صندلی از میله مربعی ۱٫۹ سانتیمتری استفاده می‌کنیم که به طول ۶۰٫۹ سانتیمتر بریده می‌شود. برای بریدن میله از اره رومیزی دیسکی استفاده کنید.

برای جوش دادن میله‌های بریده شده، از آهنرباهای ۹۰ درجه، گونیا و البته ماشین جوشکاری استفاده کنید.

ابزار مورد نیاز

 • اره رومیزی دیسکی
 • گونیای فلزی بزرگ
 • ماشین جوشکاری الکتریکی ۱۴۰C

گام دوم: پایه‌های صندلی را بسازید

ساخت پایه‌های جلویی بسیار ساده است چون فقط برش‌های ۹۰ درجه دارند. اما پایه‌های پشتی روی زاویه ۱۰ درجه می‌نشینند (که نیاز به برش ۸۰ درجه دارد). برای ساخت پایه‌های از میله‌های ۵ در ۵ سانتیمتری استفاده کنید.

ارتفاع استاندارد صندلی‌ها معمولاً ۴۳ تا ۴۸ سانتیمتر است. هنگام ساخت صندلی فلزی این ارتفاع کم به نظر می‌رسد اما کاملاً مناسب است.

ابزار مورد نیاز

 • اره رومیزی دیسکی
 • زاویه سنج
 • آهنربای جوشکاری
 • ماشین جوشکاری

گام سوم: دسته صندلی را بسازید

برای ساخت دسته‌ها از آهن نبشی ۲٫۵ در ۲٫۵ سانتیمتری و چوب استفاده می‌کنیم. ابتدا باید با نبشی فریم دور چوب را بسازیم. پس با اره دیسکی نبشی‌ها را در اندازه مناسب می‌بریم. سپس نبشی‌های بریده شده را مطابق تصویر بهم جوش بدهید تا فریم شکل بگیرد.

داخل فریم را با چوب گردوی ۲٫۵ سانتیمتری پر می‌کنیم. برای بریدن چوب در طول مناسب از اره مویی استفاده کنید. سپس عرض چوب را با اره رومیزی تنظیم کنید (۱۰٫۷ سانتیمتر).
بعد از بریدن تخته‌های داخل دسته، لبه‌های تخته را در ماشین پوست نازک کنید و سپس آنها را داخل فریم بگذارید.

ابزار مورد نیاز

 • اره رومیزی دیسکی
 • اره مویی
 • اره رومیزی
 • ماشین پوست

گام چهارم: پشتی صندلی را بسازید

برای ساخت پشتی صندلی فلزی باید از فریم دسته‌های صندلی به عنوان راهنما کمک بگیرید. بعد از قرار دادن پشتی صندلی باید این فریم‌ها را کمی‌خم کنید تا بتوانید چوب گردو را سرجایش بگذارید.

برای ساخت پشتی صندلی از نبشی ۵ در ۰٫۳ سانتیمتری استفاده می‌کنیم و آن را هم عرض با پایه‌ها می‌سازیم. هنگام ساخت پشتی زاویه مناسب برای پشتی را با زاویه سنج (یا اپ موبایل) پیدا کنید و پشتی را با آن زاویه بسازید. زاویه پیشنهادی ما ۷۴ درجه است اما باید زاویه ای را انتخاب کنید که خودتان با آن راحت هستند. پشتی صندلی را طوری بسازید که کاملاً صاف روی دسته‌ها قرار بگیرد. برای اینکار ممکن است لازم باشد میله پایینی پشتی را بچرخانید تا به زاویه مناسب برسید.

ابزار مورد نیاز

 • ماشین جوشکاری
 • اره رومیزی دیسکی
 • زاویه سنج یا برنامه Tiltmeter

گام پنجم: تخته رابط را بسازید

استفاده از تخته رابط بین پایه‌ها علاوه بر زیباتر کردن صندلی فلزی، مقاومتش را هم بیشتر می‌کند. به همین خاطر قصد داریم از تخته رابط فلزی بین آنها استفاده کنیم. تخته چوبی که در تصاویر می‌بینید، الگوی برش رابط فلزی است. ابتدا یک نمونه چوبی بسازید و وقتی اندازه‌ها و زاویه‌های درست را پیدا کردید، از آن برای ساخت نمونه فلزی استفاده کنید.

تخته رابط اصلی را از یک ورق فلزی ۲۰٫۳ سانتیمتری به ضخامت ۳ میلیمتر ببرید. برای بریدن ورق فلزی کاتر پلاسما یا اره مویی به همراه تیغ اره مخصوص فلز استفاده کنید.

بعد از بریدن تخته رابط فلزی، آن را سرجایش و بین پایه‌ها جوش بدهید.

ابزار مورد نیاز

 • کاتر پلاسما
 • ماشین جوش

گام ششم: تخته‌های چوبی پشت صندلی را اضافه کنید

برای اینکه میزان چوب صندلی فلزی بیشتر بشود، پشتی صندلی را با چوب پر می‌کنیم. تخته‌های چوبی را در طول مناسب (۶۰٫۹ سانتیمتر) و عرض دلخواه ببرید.

بعد از آماده کردن تخته‌ها، باید آنها را پرداخت کنید. از یک واکس چوب مناسب چوب گردو استفاده کنید و صبر کنید تا واکس خوب به خورد چوب برود.

حالا می‌توانید تخته‌ها را سرجایشان روی پشتی صندلی فلزی قرار بدهید.

گام هفتم: صندلی را کامل کنید

صندلی فلزی را کامل کنید
صندلی فلزی را کامل کنید

حالا تمام اجزای صندلی پذیرایی آماده است. فقط باید دسته‌ها را سرجایشان قرار بدهید و سطوح فلزی صندلی را کمی‌سنباده بکشید تا ظاهرشان شیک تر بشود. می‌توانید یک لایه روکش شفاف هم به فلزها بزنید. اگر می‌خواهید اینکار را بکنید، توصیه می‌کنیم از روکش‌های مات استفاده کنید.

صندلی فلزی آماده است

صندلی فلزی را آماده است
صندلی فلزی را آماده است

اگر از این روش برای ساخت صندلی پذیرایی استفاده کردید، تجربه خودتان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید. ترکیب چوب و فلز برای ساخت مبلمان را پسندیده اید؟ پس حتماً آموزش ساخت میز پذیرایی فلزی-چوبی را هم ببینید.

منبع

خلاصه مطلب
صندلی فلزی مخصوص پذیرایی با پشتی چوبی بسازید
عنوان مطلب
صندلی فلزی مخصوص پذیرایی با پشتی چوبی بسازید
توضیح کوتاه
با ترکیب چوب و فلز یک صندلی پذیرایی شیک و مقاوم بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

بافت پادری را با تیشرت های قدیمی تجربه کنید... در این ساختنی یاد می گیرید از تیشرت های کهنه و قدیمی برای بافت پادری استفاده کنید. ساخت این پادری برایتان کاملاً مجانی تمام میشود چون بجز تیشرت های که...
آموزش ساخت : کمد مخصوص زیرپله بسازید اگر در خانه تان راه پله داشته باشید، حتماً به فکر استفاده از آن افتاده اید و شاید هم تابحال از آن استفاده کرده باشید. فضای زیر راه پله کاربردهای زیادی...
آموزش ساخت : صندلی کامپیوتر کهنه را دوباره نو کنید!... صندلی کامپوتر یکی از لوازمی است که عمر بسیار بالایی دارد و خیلی طول می کشد که بدنه آن خراب بشود. با این حال خیلی از ما صندلی کارمان را قبل از خراب شدن...
کوله پشتی معمولی را به کوله دوربین با محفظه فومی تبدیل کنید... اگر اهل عکاسی هستید و حتماً کلی هزینه صرف خرید دوربین و لنز کرده اید، باید یک کیف مناسب هم برای حمل دوربین داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت یک کوله...
آموزش ساخت : خمیر بازی درست کنید خمیربازی یکی از سرگرمی های موردعلاقه بچه هاست که تاثیر زیادی در رشد خلاقیت و هماهنگی فکر و جسم دارد. اگر نمی توانید به محصولات تجاری اطمینان کنید و نگ...
آموزش ساخت میز عسلی شیک و بادوام با یک الوار چوبی... اگر به تازگی نجاری را شروع کرده اید و دنبال آموزش ساخت میز عسلی به روش ساده می گردید، همین جا بمانید. در این ساختنی یاد می گیرید فقط با یک الوار چوبی ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با لوله های مسی یک جاشمعی مسی شیک و چندپایه بسازید

ساخت جاشمعی مسی با لوله‌های ارزان و بدون استفاده، ایده خوبی است که یک وسیله …

پاسخ دهید