خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / با لوله های مسی یک جاشمعی مسی شیک و چندپایه بسازید

با لوله های مسی یک جاشمعی مسی شیک و چندپایه بسازید

ساخت جاشمعی مسی با لوله های ارزان و بدون استفاده، ایده خوبی است که یک وسیله تزیینی شیک به کلکسیون تان اضافه می کند. برای ساخت جاشمعی مسی با این روش نیاز به مهارت خاصی ندارید و فقط چند ابزار ساده می خواهید. با ساختنی همراه باشید.

می توانید با استفاده از اتصالات مختلف طراحی جاشمعی مسی را هرطور که می خواهید، تغییر بدهید. پس قبل از شروع بست ها و اتصالاتی که خریده اید را کنار هم بگذارید و شکل جاشمعی را مشخص کنید. اگر جاشمعی مسی اول را پسندیده اید، کافی است طبق آموزش پیش بروید و یکی از آن برای خودتان بسازید.

گام اول: اتصالات مسی لازم را بخرید

قبل از شروع کار باید سری به ابزار فروشی بزنید و لوله ها و اتصالات لازم برای ساخت جاشمعی مورد نظرتان را پیدا کنید. ما از لوله ۱٫۹ سانتیمتری و چند نوع اتصال مختلف برای ساخت جاشمعی استفاده می کنیم. دقت کنید اتصالاتی که می خرید باید متناسب با اندازه لوله باشند تا سرپوش ها کاملاً در لوله ها فرو بروند.

برای این طرح جاشمعی به اتصالات تی، ۴۵ درجه، ۹۰ درجه و چند کانکتور پیچی نیاز دارید. ۹۰ سانتیمتر لوله ۱٫۹ سانتیمتری و یک کاتر لوله هم نیاز دارید.

لوله های مسی کمی گران هستند و به همین خاطر باید قبل از شروع ساخت طرح جاشمعی مسی را کاملاً آماده کرده باشید. به این ترتیب هیچ یک از اتصالات و لوله هایی که خریده اید بدون استفاده نمی مانند.

گام دوم: لوله ها را ببرید

برای اتصال قطعات جاشمعی به یکدیگر از یک تکه لوله کوچک به عنوان لوله اتصال استفاده می کنیم. اندازه این قطعه را مشخص کنید و سپس کاتر را به قسمتی که می خواهید ببرید، گیره کنید. خیلی آرام کاتر را سفت کنید و وقتی حس کردید به لوله گیر کرده، چرخاندن کاتر را شروع کنید. چند دور کاتر را محکم کنید و دوباره چرخاندن کاتر دور لوله را ادامه بدهید. اینقدر اینکار را تکرار کنید تا لوله از محل مورد نظرتان بریده بشود.

در ساختنی بخوانید :  تابلوی چوبی سیاه و سفید با طرح لوگان بسازید

از همین روش برای بریدن تمام لوله هایی که برای ساخت جاشمعی مسی نیاز دارید، استفاده کنید.

گام سوم: اتصالات را مشخص کنید

بعد از بریدن لوله ها، همه قطعات و اتصالات را کنار هم بچینید. به این ترتیب هم نحوه اتصالات قطعات به یکدیگر مشخص می شود و هم کم و کسری ها پیدا می شوند.

گام چهارم: اتصالات را بچسبانید

برای اتصال قطعات از اپوکسی استفاده می کنیم. از اپوکسی استفاده کنید که برای چسباندن فلز مناسب باشد؛ در غیر این صورت اتصالات ضعیف خواهند بود.

کارتان را از اتصالات ساده تر شروع کنید. در این طراحی، پایه شمع روی زانویی ۹۰ درجه قرار می گیرد. چسب اپوکسی دوقلو را روی یک تکه چوب مخلوط کنید و کمی چسب به داخل کانکتور زانویی و داخل پایه شمع بزنید. سپس تکه لوله ای که در گام های قبلی بریده اید را اضافه کنید و صبر کنید تا اپوکسی خشک بشود.

برای بقیه اتصالات هم به همین روش عمل کنید و در همین مرحله آنها را آماده کنید.

گام پنجم: اتصالات را کامل کنید

اتصالات را کامل کنید
اتصالات را کامل کنید

بعد از اینکه تمام اتصالات اولیه را ساختید، می توانید قطعات را بهم وصل کنید. خم کردن لوله های مسی ساده است و با دست هم انجام می شود. اما اگر طول لوله کمتر از ۳۰ سانت باشد، خم کردنش با دست سخت است و باید از خم کننده های مخصوص – یا روش های جایگزین – استفاده کنید. به همین خاطر بهترین کار این است که ابتدا محل خمیدگی ها را مشخص کنید، لوله ها ها را خم کنید و سپس آنها را در طول مناسب ببرید. اما اگر بعد از برش باید اینکار را انجام بدهید، می توانید یک سر لوله را به میز گره کنید و سپس آن را خم کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با دستگاه پخش CD پرینتر بسازید

بازهم کمی چسب اپوکسی مخلوط کنید و سپس قطعات را بهم بچسبانید. بسته به شکل جاشمعی مسی ممکن است لازم باشد اتصالات را با گیره یا چسب نواری ببندید تا چسب خشک بشود.

گام ششم: مس را تمیز کنید

موادی که در این مرحله استفاده می کنید به نوع رنگی که در نظر دارید، بستگی دارد. اگر می خواهید مس را برق بیاندازید باید از مواد اسیدی مثل لیمو استفاده کنید. اما اگر می خواهید مس ظاهر کهنه و آنتیک پیدا کند، باید از مواد بازی مثل نمک پتاسیم (یا سیمان) استفاده کنید.

البته این مرحله اختیاری است و می توانید ظاهر لوله های مسی را تغییر ندهید.

گام هفتم: لایه محافظ را اضافه کنید

بعد از اینکه رنگ و ظاهر مس را تغییر دادید، باید لایه محافظ شفاف را اضافه کنید. جاشمعی مسی را در هوای آزاد آویزان کنید و چند لایه محافظ آکریلیک شفاف رویش اسپری کنید.

گام هشتم: پایه های نمدی را اضافه کنید

پدهای نمدی را اضافه کنید
پدهای نمدی را اضافه کنید

برای اینکه جاشمعی روی سطوح شیشه ای خط نیاندازد، به پایه های جاشمعی چند تکه نمد کوچک بچسبانید. این پایه های نمدی را می توانید در ابزار فروشی پیدا کنید. اگر هم خودتان نمد دارید، چند تکه کوچک ببرید و به یک طرف شان نوار چسب دوطرفه بزنید. سپس نمدها را به جاشمعی بچسبانید.

جاشمعی مسی آماده است

به همین سادگی یک جاشمعی ساختید که به سختی می شود نمونه مشابه آن را در بازار پیدا کرد. اگر می خواهید زیبایی این جاشمعی مسی را تکمیل کنید، یک گل رز مسی هم بسازید و کنارش بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  لوستر مقوایی شیک و مقرون به صرفه بسازید

منبع

خلاصه مطلب
با لوله های مسی یک جاشمعی مسی شیک و چندپایه بسازید
عنوان مطلب
با لوله های مسی یک جاشمعی مسی شیک و چندپایه بسازید
توضیح کوتاه
ساخت این جاشمعی شیک و متفاوت نیاز به مهارت یا ابزار خاصی ندارد.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : میز ناهارخوری شیک بسازید این میز ناهاخوری برای طرفداران ترکیب چوب و فلز یک طراحی ایده آل و منحصر به فرد است. ظاهر میز ناهاخوری بخاطر پایه آهنی و بزرگ و تخته رویی ضخیم بسیار مت...
دستگاه تصفیه هوا با فیلتر کربن فعال بسازید... اخیراً استفاده از کربن فعال یا کربن اکتیو در ساخت فیلترهای هوا و دستگاه تصفیه هوا خیلی زیاد شده است. فیلترهای کربنی مزایایی دارند که کارایی دستگاه تصف...
پروژه آردوینو : با آردوینو درامز MIDI بسازید... در این پست ساختنی یکی از جالب ترین پروژه های آردوینو را برایتان آماده کرده ایم : طرز ساخت یک درامز MIDI جمع و جور که با آردوینو ساخته می شود. این پروژ...
آموزش ساخت : با سرب درخت تزیینی درست کنید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک درخت تزیینی مصنوعی را یاد می گیرید. این کاردستی بیشتر از اینکه هنری باشد با علم سر و کار دارد. این درخت با سرب و روی ساخ...
پایه گلدان چوبی بسازید و به گلدان هایتان سر و سامان بدهید... راهروی آپارتمان شما هم پر از گلدان است؟ اگر می خواهید این گلدان ها را مرتب کنید باید یک پایه گلدان بسازید. در این ساختنی آموزش ساخت یک پایه گلدان را ی...
آموزش ساخت : با فوم کاردستی کیف گوشی بسازید... جنس کاور یا کیف گوشی شما چیست؟ احتمالاً یا چرم است یا پلاستیک. اما با وسایل ارزان تری هم میتواند کیف گوشی ساخت. در این ساختنی هم آموزش ساخت یک کیف گوش...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

تزیین پادری و موکت با ترکیب رنگ و اشکال هندسی

در این ساختنی تکنیکی را یاد می گیرید که با آن می توانید ساده ترین …

پاسخ دهید