خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / با لوله های مسی یک جاشمعی مسی شیک و چندپایه بسازید

با لوله های مسی یک جاشمعی مسی شیک و چندپایه بسازید

ساخت جاشمعی مسی با لوله‌های ارزان و بدون استفاده، ایده خوبی است که یک وسیله تزیینی شیک به کلکسیون تان اضافه می‌کند. برای ساخت جاشمعی مسی با این روش نیاز به مهارت خاصی ندارید و فقط چند ابزار ساده می‌خواهید. با ساختنی همراه باشید.

می‌توانید با استفاده از اتصالات مختلف طراحی جاشمعی مسی را هرطور که می‌خواهید، تغییر بدهید. پس قبل از شروع بست‌ها و اتصالاتی که خریده اید را کنار هم بگذارید و شکل جاشمعی را مشخص کنید. اگر جاشمعی مسی اول را پسندیده اید، کافی است طبق آموزش پیش بروید و یکی از آن برای خودتان بسازید.

گام اول: اتصالات مسی لازم را بخرید

قبل از شروع کار باید سری به ابزار فروشی بزنید و لوله‌ها و اتصالات لازم برای ساخت جاشمعی مورد نظرتان را پیدا کنید. ما از لوله ۱٫۹ سانتیمتری و چند نوع اتصال مختلف برای ساخت جاشمعی استفاده می‌کنیم. دقت کنید اتصالاتی که می‌خرید باید متناسب با اندازه لوله باشند تا سرپوش‌ها کاملاً در لوله‌ها فرو بروند.

برای این طرح جاشمعی به اتصالات تی، ۴۵ درجه، ۹۰ درجه و چند کانکتور پیچی نیاز دارید. ۹۰ سانتیمتر لوله ۱٫۹ سانتیمتری و یک کاتر لوله هم نیاز دارید.

لوله‌های مسی کمی‌گران هستند و به همین خاطر باید قبل از شروع ساخت طرح جاشمعی مسی را کاملاً آماده کرده باشید. به این ترتیب هیچ یک از اتصالات و لوله‌هایی که خریده اید بدون استفاده نمی‌مانند.

گام دوم: لوله‌ها را ببرید

برای اتصال قطعات جاشمعی به یکدیگر از یک تکه لوله کوچک به عنوان لوله اتصال استفاده می‌کنیم. اندازه این قطعه را مشخص کنید و سپس کاتر را به قسمتی که می‌خواهید ببرید، گیره کنید. خیلی آرام کاتر را سفت کنید و وقتی حس کردید به لوله گیر کرده، چرخاندن کاتر را شروع کنید. چند دور کاتر را محکم کنید و دوباره چرخاندن کاتر دور لوله را ادامه بدهید. اینقدر اینکار را تکرار کنید تا لوله از محل مورد نظرتان بریده بشود.

از همین روش برای بریدن تمام لوله‌هایی که برای ساخت جاشمعی مسی نیاز دارید، استفاده کنید.

گام سوم: اتصالات را مشخص کنید

بعد از بریدن لوله‌ها، همه قطعات و اتصالات را کنار هم بچینید. به این ترتیب هم نحوه اتصالات قطعات به یکدیگر مشخص می‌شود و هم کم و کسری‌ها پیدا می‌شوند.

گام چهارم: اتصالات را بچسبانید

برای اتصال قطعات از اپوکسی استفاده می‌کنیم. از اپوکسی استفاده کنید که برای چسباندن فلز مناسب باشد؛ در غیر این صورت اتصالات ضعیف خواهند بود.

کارتان را از اتصالات ساده تر شروع کنید. در این طراحی، پایه شمع روی زانویی ۹۰ درجه قرار می‌گیرد. چسب اپوکسی دوقلو را روی یک تکه چوب مخلوط کنید و کمی‌چسب به داخل کانکتور زانویی و داخل پایه شمع بزنید. سپس تکه لوله ای که در گام‌های قبلی بریده اید را اضافه کنید و صبر کنید تا اپوکسی خشک بشود.

برای بقیه اتصالات هم به همین روش عمل کنید و در همین مرحله آنها را آماده کنید.

گام پنجم: اتصالات را کامل کنید

اتصالات را کامل کنید
اتصالات را کامل کنید

بعد از اینکه تمام اتصالات اولیه را ساختید، می‌توانید قطعات را بهم وصل کنید. خم کردن لوله‌های مسی ساده است و با دست هم انجام می‌شود. اما اگر طول لوله کمتر از ۳۰ سانت باشد، خم کردنش با دست سخت است و باید از خم کننده‌های مخصوص – یا روش‌های جایگزین – استفاده کنید. به همین خاطر بهترین کار این است که ابتدا محل خمیدگی‌ها را مشخص کنید، لوله‌ها‌ها را خم کنید و سپس آنها را در طول مناسب ببرید. اما اگر بعد از برش باید اینکار را انجام بدهید، می‌توانید یک سر لوله را به میز گره کنید و سپس آن را خم کنید.

بازهم کمی‌چسب اپوکسی مخلوط کنید و سپس قطعات را بهم بچسبانید. بسته به شکل جاشمعی مسی ممکن است لازم باشد اتصالات را با گیره یا چسب نواری ببندید تا چسب خشک بشود.

گام ششم: مس را تمیز کنید

موادی که در این مرحله استفاده می‌کنید به نوع رنگی که در نظر دارید، بستگی دارد. اگر می‌خواهید مس را برق بیاندازید باید از مواد اسیدی مثل لیمو استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید مس ظاهر کهنه و آنتیک پیدا کند، باید از مواد بازی مثل نمک پتاسیم (یا سیمان) استفاده کنید.

البته این مرحله اختیاری است و می‌توانید ظاهر لوله‌های مسی را تغییر ندهید.

گام هفتم: لایه محافظ را اضافه کنید

بعد از اینکه رنگ و ظاهر مس را تغییر دادید، باید لایه محافظ شفاف را اضافه کنید. جاشمعی مسی را در هوای آزاد آویزان کنید و چند لایه محافظ آکریلیک شفاف رویش اسپری کنید.

گام هشتم: پایه‌های نمدی را اضافه کنید

پدهای نمدی را اضافه کنید
پدهای نمدی را اضافه کنید

برای اینکه جاشمعی روی سطوح شیشه ای خط نیاندازد، به پایه‌های جاشمعی چند تکه نمد کوچک بچسبانید. این پایه‌های نمدی را می‌توانید در ابزار فروشی پیدا کنید. اگر هم خودتان نمد دارید، چند تکه کوچک ببرید و به یک طرف شان نوار چسب دوطرفه بزنید. سپس نمدها را به جاشمعی بچسبانید.

جاشمعی مسی آماده است

به همین سادگی یک جاشمعی ساختید که به سختی می‌شود نمونه مشابه آن را در بازار پیدا کرد. اگر می‌خواهید زیبایی این جاشمعی مسی را تکمیل کنید، یک گل رز مسی هم بسازید و کنارش بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با لوله‌های مسی یک جاشمعی مسی شیک و چندپایه بسازید
عنوان مطلب
با لوله‌های مسی یک جاشمعی مسی شیک و چندپایه بسازید
توضیح کوتاه
ساخت این جاشمعی شیک و متفاوت نیاز به مهارت یا ابزار خاصی ندارد.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : پایه گردان مانیتور بسازید و با موبایل کنترلش کنید!... اگر به یک پایه گردون برای مانیتور محل کارتان یا تلویزیون تان نیاز دارید، بهتر است خودتان آن را بسازید. در این ساختنی طرز ساخت پایه گردان مانیتور، LCD ...
پرتال زمان بسازید و حرکت اجسام را در زمان واقعی به صورت آهسته ببینید!... این روزها هر روز یک گجت جدید وارد بازار می شود اما گجت ها و دستگاه هایی که واقعاً متفاوت باشند و ایده کاملاً جدیدی داشته باشند، خیلی کم پیدا می شوند. ...
آموزش ساخت : چاپ روی چوب را در خانه انجام دهید... در این پست ساختنی آموزش ساخت پاپ روی چوب را می خوانید. تکنیک های مختلفی برای چاپ روی چوب وجود دارد اما این تکنیک بسیار ارزان است و فقط عکس را به چوب م...
آموزش ساخت : پرینتر سه بعدی (استریولیتوگرافی) بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک پرینتر سه بعدی استریولیتوگرافی را یاد می گیرید. این پرینتر خانگی کارایی های پرینترهای صنعتی را ندارد اما میتواند پاسخگوی...
با خمیر پلیمری دستبند خمیری توخالی دخترانه بسازید... خمیر پلیمری بهترین ابزار برای ساخت زیورآلات دخترانه و بچه‌گانه است. قبلاً در ساختنی طرز ساخت گوشواره مینیون خمیری را یاد گرفته اید و در این پست هم ساخ...
روش صحیح خشک کردن چوب را یاد بگیرید خشک کردن چوب در خانه شاید کار ساده ای نباشد اما صرفه جویی زیادی در هزینه ها میکند. اگر اهل نجاری باشید و خارج از شهر زندگی کنید، احتمالاً به این فکر ا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار میکروفون تماسی با دیسک پیزو الکتریک

در این ساختنی آموزش ساخت مدار میکروفون تماسی را یاد می‌گیرید که در قلب آن …

پاسخ دهید