خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / چراغ چشمک زن خورشیدی (چراغ ترافیکی) بسازید

چراغ چشمک زن خورشیدی (چراغ ترافیکی) بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت چراغ چشمک زن خورشیدی را یاد می گیرید که طراحی مشابه چراغ های ترافیکی دارد. این چراغ چشمک زن با ترکیب یک مدار درایور LED، پنل خورشیدی و باتری قابل شارژ ساخته می شود. با ساختنی همراه شوید.

با ساخت مدار چراغ چشمک زن خورشیدی می توانید آن را داخل یک قاب آلومینیومی یا پلاستیکی بگذارید و سپس آن را کنار جاده یا هرجای دیگری که نیاز دارید، نصب کنید. مصرف جریان این چراغ خورشیدی در غیرفعال (پنل خورشیدی روشن/LEDها خاموش) نزدیک ۱mA از باتری ۱٫۲ ولتی است. مصرف جریان در حالت فعال (پنل خورشیدی خاموش/LEDها روشن) نزدیک ۳۰mA از باتری ۱٫۲ ولتی است.

شماتیک مدار چراغ چشمک زن خورشیدی

شماتیک مدار چراغ چشمک زن خورشیدی
شماتیک مدار چراغ چشمک زن خورشیدی

همانطور که گفتیم مدار این چراغ خورشیدی از سه بخش تشکیل می شود که در ادامه هر کدام را به صورت جداگانه توضیح می دهیم.

پنل خورشیدی: در این مدار از یک پنل ۳V/100mA استفاده شده که قیمت مناسبی دارد. خروجی پنل خورشیدی (SP1) مستقیماً و از طریق یک دیود سیلیکونی ۱N4007 به باتری قابل شارژ (B1) وصل می شود.

باتری قابل شارژ: مکانیزم برق پشتیبان چراغ خورشیدی یک Ni-Mh قابل شارژ ۱٫۲V/820 mAh است. برای کوچک نگه داشتن مدار، از نوع AAA باتری استفاده می کنیم.

مدار درایور LED: این بخش مدار در واقع کپی دقیقی از مدار ژول دزد است. این مدار درایور دو LED قرمز ۵ میلیمتری (LED1 و LED2) را فقط در طول شب روشن می کند. برای حالت سوئیچینگ اتوماتیک، یک ترانزیستور BC547 به مدار ژول دزد وصل می شود. از پتانسیومتر ۴K7 هم برای تنظیم میزان حساسیت مدار سوئیچینگ اتوماتیک (تشخیص روز و شب) استفاده می شود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت شارژر خورشیدی مخصوص باتری قلمی

ساخت ترانسفورماتور هسته حلقوی

ترانسفورماتور هسته حلقوی (L) یکی از قطعات اصلی مدار چراغ چشمک زن است که به روش زیر ساخته می شود:

  1. یک تکه سیم مسی لعاب شده ۳۰ SWG بردارید.
  2. سر سیم را به وسط یک هسته حلقوی بچسبانید.
  3. سپس سیم را بیست بار دور هسته بپیچید.
  4. همین کار را با یک تکه سیم ۳۰ SWGدیگر هم تکرار کنید.
  5. حالا باید دو کویل یا سیم پیچ حلقوی را بهم وصل کنید. برای اینکار یک سر کویل اول را یک طرف حلقه و یک سر کویل دوم را طرف دیگر حلقه بگیرید. حالا آنها را بهم وصل کنید. این دو سیم قطب مرکزی هسته را می سازند که مطابق دیاگرام به ترمینال مثبت باتری وصل می شود (به دو نقطه سیاه کنار کویل ترانسفورماتور در دیاگرام دقت کنید؛ این دو نقطه قطبیت را نشان می دهند و همانطور که می بینید برخلاف یکدیگر هستند).

منبع

خلاصه مطلب
چراغ چشمک زن خورشیدی (چراغ ترافیکی) بسازید
عنوان مطلب
چراغ چشمک زن خورشیدی (چراغ ترافیکی) بسازید
توضیح کوتاه
چراغ چشمک زن با مدار سوئیچینگ خودکار بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت شارژر خورشیدی مخصوص باتری قلمی... حتماً می دانید که باتری های قلمی یکی از مخرب ترین زباله های الکترونیکی است. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور این باتری ها را با نور خورشید شارژ ک...
آموزش ساخت ژنراتور خورشیدی پرتابل با قطعات ارزان... انرژی خورشیدی در حال حاضر پاک‌ترین و فراوان‌ترین انرژی پایدار موجود است. این انرژی کاملاً رایگان و بدون آلودگی است و تنها محدودیت آن به شرایط آب‌ و هو...
با کمترین تجربه شارژر خورشیدی باتری 9 ولتی بسازید... اگر به تازگی یادگیری الکترونیک یا ساخت پروژه های خورشیدی را شروع کرده اید، این شارژر خورشیدی بهترین پروژه برای شروع است. این آموزش ساختنی شامل همه چیز...
ساخت مبدل بوست خورشیدی با شارژ کنترلر MPPT... مداری که در این ساختنی قصد ساختن آن را داریم، یک محدوده کننده ولتاژ و مبدل بوست خورشیدی است که باتری ۱۲ ولت را از پنل خورشیدی ۶ ولت شارژ می کند و همچن...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

بوست شارژ خورشیدی

ساخت مبدل بوست خورشیدی با شارژ کنترلر MPPT

مداری که در این ساختنی قصد ساختن آن را داریم، یک محدوده کننده ولتاژ و …

پاسخ دهید