خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت مدار اشمیت تریگر و مبدل منطقی با آی سی ۵۵۵

آموزش ساخت مدار اشمیت تریگر و مبدل منطقی با آی سی ۵۵۵

اسیلاتور یا نوسان ساز، یکی از ناشناخته ترین قابلیت های آی سی ۵۵۵ است. در این ساختنی سه کارکرد این قابلیت آی سی محبوب ۵۵۵ را به شما نشان می دهیم: مدار اشمیت تریگر و مبدل منطقی و مترجم سطح. مدار اشمیت تریگر و مبدل منطقی معمولاً با CMOS ساخته می شوند اما روش های ساده تری هم وجود دارد.

مدار اشمیت تریگر را بسازید
مدار اشمیت تریگر را بسازید

وقتی فقط به یک مبدل اضافی یا خروجی افزوده شده یا مترجم سطح سیگنال نیاز داشته باشید، نمی توانید از مدارهایی که با CMOS ساخته شده اند استفاده کنید. در این مواقع آی سی همه کاره ۵۵۵ برای ساخت مدار اشمیت تریگر یا مبدل منطقی استفاده می شود.

شماتیک مدار اشمیت تریگر / مبدل منطقی، مترجم سطح

مبدل

آی سی ۵۵۵ ذاتاً نوعی مبدل است. اگر ورودی های آستانه (پین ۲ و ۶) بهم وصل بشوند، مجتمعاً یک ورودی خواهند شد و پین ۳ هم خروجی مبدل می شود.

اشمیت تریگر

دو آستانه ورودی (۱/۳ VCC و ۲/۳ VCC) به شدت از هم جدا هستند و به همین خاطر می شود با آنها یک مدار اشمیت تریگر خوب ساخت. همانطور که می دانید اشمیت تریگر کارکرد خوبی در پاکسازی سیگنال های AC نویزدار دارند (با جدا کردن سیگنال های مورد نظر از نویزهای دامنه پایین تر). این ویژگی در تبدیل سیگنال ولتاژ ورودی با تغییر کم به خروجی دیجیتال هم کاربرد دارد.

آستانه های ورودی

۱/۳ VCC و ۲/۳ VCC همیشه با سطوح منطقی TTL سازگار نیستند. یکی از راه های سازگار کردن آنها، تنظیم ولتاژ پین ۵ است. برای مثال تنظیم پین ۵ روی ۲٫۵ ولت، آستانه بالایی (سطح ۱) را روی ۲٫۵ ولت و آستانه پایینی (سطح ۰) را روی ۱٫۲۵ ولت را تنظیم می کند تا با سطوح TTL سازگار بشوند. برای این تنظیمات می توانید از تقسیم کننده ولتاژ استفاده کنید. به این ترتیب که مقاومت تروین این تقسیم کننده را از کمتر از مقاومت تقسیم کننده داخلی ۵۵۵ می کنید.

در ساختنی بخوانید :  جاسوئیچی و آویز زیپ پاراکورد شیک و بادوام بسازید

امپدانس ورودی

امپدانس ورودی بالاست و براحتی به فیلتر ورودی R-C منتقل می شود تا نویز را رد کند و از بروز آسیب های ESD احتمالی در اثر تماس ورودی با محیط اطراف جلوگیری کند.

منبع تغذیه

VCC برای سری های ۷۴HC معمولاً بین ۳٫۵ تا ۵ ولت طبقه بندی می شود اما آی سی ۵۵۵ تا ۱۵ ولت را هم قبول می کند و می تواند با دستگاه های CMOS سری ۴۰۰۰ ترکیب بشود.

مترجم سطح کالکتور باز

پین ۷ یک خروجی کالکتور باز است که می تواند به صورت رابط کاربری دستگاه های منطقی با ولتاژهای بالاتر یا پایین تر عمل کند. برای اینکار کافی است یک مقاومت پول آپ به Vcc دوم وصل کنید. البته این ویژگی در دیتاشیت ذکر نشده و همیشه جواب نمی دهد. پس قبل از بستن مدار مورد نظرتان، این ویژگی را تست کنید و مطمئن شوید کار می کند.

برای تست ویژگی مترجم سطح یک مدار ساده بسازید و سپس خروجی ها را با اسیلوسکوپ تست کنید. ما این ویژگی را روی یک آی سی ۵۵۵ تست کردیم که نتیجه دارد اما باعث ناپیوستگی در انتقال منفی هم شد (اسیلوگراف ها را ببینید). اما همین آزمایش روی یک آی سی ۵۵۵ دیگر با موفقیت انجام شد و هیچ تاثیری هم روی انتقال منفی نداشت. تجربیات خود را با ساختنی در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت مدار اشمیت تریگر و مبدل منطقی با آی سی 555
عنوان مطلب
آموزش ساخت مدار اشمیت تریگر و مبدل منطقی با آی سی 555
توضیح کوتاه
در این پست با سه ویژگی کمتر شناخته شده آی سی 555 آشنا می شوید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

مدار نشانگر پریدن فیوز بسازید و از دردسرهای بررسی فیوز خلاص شوید!... پریدن فیوز مشکلی است که همه ما حداقل یکبار با آن مواجه شده ایم.اما پیدا کردن فیوز، آن هم در تاریکی کار سخت و برخی اوقات خطرناک است.در این آموزش ساختنی...
آموزش ساخت مدار پردازنده صدا با آی سی تایمر ۵۵۵... در این ساختنی آموزش ساخت مدار پردازنده صدا با قطعات ساده و ارزان را یاد می گیرید که برای انواع پروژه های الکترونیکی و رباتیک مناسب است. مثلاً از این م...
آموزش ساخت ماژول رله Latch با قطعات ارزان و در دسترس... در این ساختنی طرز ساخت ماژول رله Latch را یاد می گیرید. این ماژول رله در واقع ابزاری است که امکان استفاده از رله Non-Latch بجای رله Latch فشار قوی را ...
کنترلر شارژ خورشیدی اتوماتیک بسازید در ساختنی طرز ساخت انواع شارژر خورشیدی را یاد گرفته اید. اما بیشتر این شارژرها کنترلر ندارند؛ یعنی شارژ باتری را به صورت خودکار قطع نمی کنند. در این س...
آموزش ساخت درایور موتور براشلس با آی سی DRV10866... اگر اهل ساخت پروژه های الکترونیکی یا روباتیک باشید، احتمالاً از موتور براشلس زیاد استفاده می کنید. استفاده از این موتورها، نیاز به اطلاعات کافی درباره...
آموزش ساخت مدار ژنراتور ولتاژ منفی با قطعات ارزان (منفی ساز ولتاژ)... اگر اهل پروژه های الکترونیکی باشید، دیر یا زود به ریل ولتاژ منفی نیاز پیدا می کنید. برای تامین ولتاژ منفی یا باید منبع تغذیه دو ریلی داشته باشید یا ژن...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

بوست شارژ خورشیدی

ساخت مبدل بوست خورشیدی با شارژ کنترلر MPPT

مداری که در این ساختنی قصد ساختن آن را داریم، یک محدوده کننده ولتاژ و …

پاسخ دهید