خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت مدار اشمیت تریگر و مبدل منطقی با آی سی ۵۵۵

آموزش ساخت مدار اشمیت تریگر و مبدل منطقی با آی سی ۵۵۵

اسیلاتور یا نوسان ساز، یکی از ناشناخته ترین قابلیت‌های آی سی ۵۵۵ است. در این ساختنی سه کارکرد این قابلیت آی سی محبوب ۵۵۵ را به شما نشان می‌دهیم: مدار اشمیت تریگر و مبدل منطقی و مترجم سطح. مدار اشمیت تریگر و مبدل منطقی معمولاً با CMOS ساخته می‌شوند اما روش‌های ساده تری هم وجود دارد.

مدار اشمیت تریگر را بسازید
مدار اشمیت تریگر را بسازید

وقتی فقط به یک مبدل اضافی یا خروجی افزوده شده یا مترجم سطح سیگنال نیاز داشته باشید، نمی‌توانید از مدارهایی که با CMOS ساخته شده اند استفاده کنید. در این مواقع آی سی همه کاره ۵۵۵ برای ساخت مدار اشمیت تریگر یا مبدل منطقی استفاده می‌شود.

شماتیک مدار اشمیت تریگر / مبدل منطقی، مترجم سطح

مبدل

آی سی ۵۵۵ ذاتاً نوعی مبدل است. اگر ورودی‌های آستانه (پین ۲ و ۶) بهم وصل بشوند، مجتمعاً یک ورودی خواهند شد و پین ۳ هم خروجی مبدل می‌شود.

اشمیت تریگر

دو آستانه ورودی (۱/۳ VCC و ۲/۳ VCC) به شدت از هم جدا هستند و به همین خاطر می‌شود با آنها یک مدار اشمیت تریگر خوب ساخت. همانطور که می‌دانید اشمیت تریگر کارکرد خوبی در پاکسازی سیگنال‌های AC نویزدار دارند (با جدا کردن سیگنال‌های مورد نظر از نویزهای دامنه پایین تر). این ویژگی در تبدیل سیگنال ولتاژ ورودی با تغییر کم به خروجی دیجیتال هم کاربرد دارد.

آستانه‌های ورودی

۱/۳ VCC و ۲/۳ VCC همیشه با سطوح منطقی TTL سازگار نیستند. یکی از راه‌های سازگار کردن آنها، تنظیم ولتاژ پین ۵ است. برای مثال تنظیم پین ۵ روی ۲٫۵ ولت، آستانه بالایی (سطح ۱) را روی ۲٫۵ ولت و آستانه پایینی (سطح ۰) را روی ۱٫۲۵ ولت را تنظیم می‌کند تا با سطوح TTL سازگار بشوند. برای این تنظیمات می‌توانید از تقسیم کننده ولتاژ استفاده کنید. به این ترتیب که مقاومت تروین این تقسیم کننده را از کمتر از مقاومت تقسیم کننده داخلی ۵۵۵ می‌کنید.

امپدانس ورودی

امپدانس ورودی بالاست و براحتی به فیلتر ورودی R-C منتقل می‌شود تا نویز را رد کند و از بروز آسیب‌های ESD احتمالی در اثر تماس ورودی با محیط اطراف جلوگیری کند.

منبع تغذیه

VCC برای سری‌های ۷۴HC معمولاً بین ۳٫۵ تا ۵ ولت طبقه بندی می‌شود اما آی سی ۵۵۵ تا ۱۵ ولت را هم قبول می‌کند و می‌تواند با دستگاه‌های CMOS سری ۴۰۰۰ ترکیب بشود.

مترجم سطح کالکتور باز

پین ۷ یک خروجی کالکتور باز است که می‌تواند به صورت رابط کاربری دستگاه‌های منطقی با ولتاژهای بالاتر یا پایین تر عمل کند. برای اینکار کافی است یک مقاومت پول آپ به Vcc دوم وصل کنید. البته این ویژگی در دیتاشیت ذکر نشده و همیشه جواب نمی‌دهد. پس قبل از بستن مدار مورد نظرتان، این ویژگی را تست کنید و مطمئن شوید کار می‌کند.

برای تست ویژگی مترجم سطح یک مدار ساده بسازید و سپس خروجی‌ها را با اسیلوسکوپ تست کنید. ما این ویژگی را روی یک آی سی ۵۵۵ تست کردیم که نتیجه دارد اما باعث ناپیوستگی در انتقال منفی هم شد (اسیلوگراف‌ها را ببینید). اما همین آزمایش روی یک آی سی ۵۵۵ دیگر با موفقیت انجام شد و هیچ تاثیری هم روی انتقال منفی نداشت. تجربیات خود را با ساختنی در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت مدار اشمیت تریگر و مبدل منطقی با آی سی 555
عنوان مطلب
آموزش ساخت مدار اشمیت تریگر و مبدل منطقی با آی سی 555
توضیح کوتاه
در این پست با سه ویژگی کمتر شناخته شده آی سی 555 آشنا می‌شوید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

مدار مختل کننده ریموت تلویزیون با استفاده از IC 555... اگر شما هم تجربه دیدن تلویزیون با بقیه افراد خانواده را داشته باشید ، حتما برای شما هم پیش آمده است که یک نفر ریموت کنترلر تلویزیون را در دست بگیرد و ...
مدار محافظ پمپ آب شناور مخصوص کولر، آکواریوم فواره بسازید... پمپ های آب فشرده و شناور معمولاً در خنک کننده های آبی، آکواریوم و فواره استفاده می شود. اگر پمپ این دستگاه ها خالی بشود و دستگاه همچنان روشن بماند، بر...
مدار حسگر دزدگیر نوری ساده و ارزان با آی سی 555 بسازید... در این نوشته ساختنی شما را با مدار دزدگیر نوری آشنا می کنیم ، این مدارالکترونیکی بسیار ساده و ارزان است و برای ساخت آن نیاز به داشتن تجربه زیادی نداری...
آموزش ساخت مدار پردازنده صدا با آی سی تایمر ۵۵۵... در این ساختنی آموزش ساخت مدار پردازنده صدا با قطعات ساده و ارزان را یاد می گیرید که برای انواع پروژه های الکترونیکی و رباتیک مناسب است. مثلاً از این م...
دستگاه آبیاری اتوماتیک گیاهان بسازید ! اگر دوست دار گیاهان هستنید و یا در خانه و آپارتمان خود گیاه نگهداری می کنید، حتما می دانید که آبیاری به موقع گیاهان چه اهمیتی در رشد و سلامتی آن ها دا...
آمپلی فایر کلاس D ساده اما قدرتمند بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت آمپلی فایر کلاس D را یاد می گیرید. ساخت این مدار آمپلی فایر بسیار ساده است و نیاز به مهارت زیادی ندارد. برای ساخت مدار آمپلی ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

مدار زنگ هشدار درب ورودی بسازید و همیشه از رفت و آمدها مطلع باشید

در این ساختنی طرز ساخت مداری را یاد می‌گیرید که کارکردهای زیادی دارد. مدار زنگ …

پاسخ دهید