خانه / دانش و مهارت / آموزش ایجاد افکت Low Poly روی عکس و پرتره

آموزش ایجاد افکت Low Poly روی عکس و پرتره

امروزه اپلیکیشن های موبایلی ایجاد افکت روی تصاویر را بسیار ساده کرده اند. البته افکت های این اپ ها محدود است و برخی افکت ها به سختی در آنها پیدا می شود. افکت Low Poly یکی از این افکت هاست که محبوبیت زیادی هم دارد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور این افکت را روی عکس های معمولی بیاندازید. با ساختنی همراه باشید.

آموزش پیاده سازی افکت Low Poly
آموزش پیاده سازی افکت Low Poly

اگر رابطه خوبی با نرم افزارهای ویرایش عکس پیشرفته مثل فتوشاپ ندارید، باز هم می توانید از این آموزش استفاده کنید. در این پست از نرم افزار Inkscape برای ایجاد افکت Low Poly استفاده می کنیم که رابط کاربری ساده ای دارد و برای کاربران مبتدی طراحی شده است.

گام اول: تصویر را انتخاب کنید

آموزش افکت Low Poly
آموزش افکت Low Poly

می توانید از هر تصویری استفاده کنید اما هرچه تصویر رنگی نر باشد، نتیجه کار هم بهتر خواهد بود. ما تصویر یک پروانه را انتخاب کردیم که پس زمینه شفاف دارد اما می شود از عکس هایی که پس زمینه دارند هم استفاده کرد.

گام دوم: یک فریم ورک بسازید

برای ایجاد تصویر گوشه دار، باید نقاط مرجع (reference point) بسازید. این نقاط مرجع دایره های کوچکی هستند که به صورت دستی روی تصویر قرار می گیرند.

در سمت چپ صفحه روی آیکون گرد کلیک کنید تا یک دایره کوچک ساخته بشود. با استفاده از دکمه پالت رنگ (color palette)، روی قرمز کلیک کنید تا رنگ دایره ها قرمز بشود. اگر Stroke باکس تنظیم رنگ دارد، کلید CTRLرا پایین نگه دارید و روی X قرمز در گوشه سمت چپ پایینی کلیک کنید.

در ساختنی بخوانید :  چطور از شیلد Particle برای بررسی دمای محیط خارجی استفاده کنیم؟

با استفاده از CTRL + C، بیضی را کپی کنید و آن را دور عکس تان پیست کنید. دایره های نزدیک بهم کوچک تر می شوند و مثلث های دقیق تری می سازند اما در نهایت حالت Low Poly یا شش ضلعی را کمتر می کنند. اگر تصویر قرینه است، با استفاده از ابزار Bezier کلید (F6) و نگه داشتن CTRL یک خط عمودی وسط تصویر ایجاد کنید. برای جلوگیری از ایجاد شکاف باید در تمام نقاط تماس خط با تصویر، دایره های قرمز باشد.

گام سوم: دیاگرام Delaunay Triangulation را بسازید

نرم افزار Inkscape برای ساخت فریم ورک از پلاگینی استفاده می کند که یک مسیر بین اشیا ایجاد می کند.

قبل از اینکه این مرحله را آغاز کنید، کارتان را ذخیره کنید. با ابزار selection، یک باکس دور تمام نقطه ها (و نه خود تصویر) بکشید و سپس به منوی Extensions بروید و گزینه Generate From Path و سپس Voronoi Diagram را انتخاب کنید. حالا یک پنجره باز می شود که باید از قسمت Type of diagram آن گزینه Delaunay Triangulation را انتخاب کنید. با کلیک روی apply نرم افزار چند

ثانیه متوقف می شود و سپس به تصویر اصلی برمی گردد. حالا روی تصویر یک سری خطوط مشبک افتاده است.

با shift تصویر، خطوط و خط وسط را انتخاب کنید و آنها را از خطوط قرمز بیرون بکشید. اگر عکس تان برعکس بوده، تصویر مثلثی شده را کپی کنید و با ابزار Flip (بالای صفحه) یک تصویر معکوس بسازید و آن را روی تصویر اصلی بکشید. برای مرحله بعد هر دو تصویر مثلثی سازی شده را انتخاب کنید.

در ساختنی بخوانید :  راهنمای خرید مولتی متر های دیجیتالی (Digital Multi meter)

گام چهارم: خطوط را تمیز کنید

این نرم افزار خطوط را فقط با توجه به نقطه ها می سازد و نمی تواند تطبیق آنها با خطوط تصویر را بررسی کند. به همین خاطر برخی از خطوط باید اصلاح بشوند تا افکت Low Poly کامل و بدون نقص ایجاد بشود.

تمام مثلث های روی تصویر را انتخاب کنید. اگر دیدن مثلث ها برایتان سخت است، کلید SHIFT را نگه دارید و از پالت پایین صفحه رنگ خطوط را تغییر بدهید. سپس به منوهای بالایی بروید و از منوی Object گزینه Ungroup را انتخاب کنید. حالا بعد از لغو انتخاب مثلث ها، می توانید روی مثلث های اضافی کلیک کنید و آنها را پاک کنید. روی تصویر زوم کنید و مثلث های اضافی را پاک کنید.

گام پنجم: رنگ ها را تنظیم کنید

از این مرحله به بعد با استفاده از ابزار picker، رنگ های تصویر نهایی را انتخاب می کنیم. اما قبل از شروع کار باید مطمئن شوید تمام نقاط قرمز مراحل قبل پاک شده اند.

روی تصویر زوم کنید و یک مثلث را انتخاب کنید. ابزار انتخاب رنگ را با F7 فعال کنید و روی رنگ اولیه مثلث انتخاب شده کلیک کنید. حالا کل مثلث به آن رنگ درمی آید. حالا TAB را بزنید تا به صورت خودکار به مثلث کناری بروید و دوباره روی رنگ اولیه کلیک کنید. اینکار را برای تمام مثلث ها تکرار کنید و با فشردن TAB بین مثلث ها حرکت کنید. اگر یک مثلث را به صورت تصادفی رد کردید، SHIFT + TAB را بزنید تا به مثلث قبلی برگردید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش راه‌اندازی و استفاده از ماژول وای فای ESP8266

بعد از تنظیم تمام رنگ ها، کل تصویر را هایلایت کنید، کلید SHIFT را نگه دارید و روی X قرمز کوچک پایین صفحه کلیک کنید. با اینکار خطوط حذف می شوند و یک تصویر با افکت Low Poly باقی می ماند. حالا فقط باید تصویر اولیه و خط وسط تصویر را پاک کنید و طرح Low Poly آماده است!

گام ششم: افکت Low Poly را زیباتر کنید

تصویر پروانه با افکت Low Poly
تصویر پروانه با افکت Low Poly

برای اضافه کردن شکاف بین مثلث ها، کل تصویر را انتخاب کنید و با کلیدهای جهت نمای چپ و راست آن را بزرگتر از صفحه کنید. سپس با CTRL+ 9 کل مثلث ها را کمی کوچک تر کنید. اگر می خواهید شکاف ها یا همان خطوط سفید بین مثلث ها عریض تر باشند، قبل از فشردن CTRL+9 تصویر را کوچک تر کنید. برای شکاف های نازک تر هم باید تصویر را بزرگتر کنید.

اگر این مرحله آخر را هم به افکت Low Poly اضافه کنید، می توانید از تصاویری که می سازید برای ساخت استنسیل و چاپ روی تیشرت استفاد کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ایجاد افکت Low Poly روی عکس های معمولی
عنوان مطلب
آموزش ایجاد افکت Low Poly روی عکس های معمولی
توضیح کوتاه
با یک ترفند ساده عکس ها و پرتره هایتان را زیباتر کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پاسخ دهید