خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش نقاشی روی لباس و پارچه با طرح رنگین کمانی

آموزش نقاشی روی لباس و پارچه با طرح رنگین کمانی

نقاشی روی لباس و پارچه روش های مختلفی دارد؛ از نقاشی با استنسیل گرفته تا مدادشمعی. بیشتر این روش ها به مهارت نقاشی یا دقت زیاد احتیاج دارند. اگر دنبال روشی می گردید که محدود به یک طرح نباشد، نقاشی رنگین کمانی را امتحان کنید. این روش نقاشی روی لباس هیچ محدودیتی ندارد و می شود آن را هر طوری تغییر داد.

نقاشی روی لباس با طرح رنگین کمان
نقاشی روی لباس با طرح رنگین کمان

نقاشی رنگین کمانی را می توانید روی هر نوع پارچه رنگ پذیر امتحان کنید. فقط بهتر است از قبل طرح را در ذهن تان داشته باشید تا لباس تان خراب نشود. قبل از اینکه نقاشی روی لباس را شروع کنید، باید آن را در خاکستر سودا یا سدیم کربنات بخوابانید. اینکار باعث می شود فیبرهای پارچه کاملاً باز بشوند و رنگدانه ها بهتر به آنها بچسبند. برای اینکار به روش زیر عمل کنید:

 1. ابتدا لباس را بشویید و کاملاً تمیز کنید.
 2. سپس ماشین لباس شویی را با آب پر کنید و به آن خاکستر سودا اضافه کنید.
 3. لباس را داخل ماشین یا تشت بیاندازید و چند دقیقه ماشین را روشن کنید. بعد از خاموش کردن ماشین، حداقل نیم ساعت لباس را در همان حالت بگذارید.
 4. سپس لباس را بیرون بیاورید اما آن را آب نکشید و فقط آب اضافیش را بگیرید. خاکستر سودا باید روی لباس بماند.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای نقاشی روی لباس

 • رنگ های دلخواه
 • نخ و سوزن
 • کش لاستیکی
 • دستکش لاستیکی
 • سلفون
 • ماژیک قابل شستشو
 • کاغذ مومی برای تمیز نگه داشتن سطح کار

گام دوم: تیشرت را آماده کنید

قبل از اینکه تیشرت را آماده کنید، باید رنگ ها را آماده کنید. رنگ هایی که برای نقاشی روی لباس انتخاب کرده اید را طبق دستورالعمل مخلوط کنید و آماده کنار دست تان بگذارید. حتماً از دستورالعمل روی رنگ پیروی کنید تا رنگ دقیقاً همان چیزی بشود که می خواهید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : سیستم دزدگیر لیزری بسازید

تیشرت نمدار را روی یک سطح صاف پهن کنید. محل شروع طرح رنگین کمان روی تیشرت را مشخص کنید و در همان قسمت یک خط کمانی بکشید. این خط باید یک تکه باشد و از یک طرف به طرف دیگر برسد.

گام سوم: خط کمانی را جمع کنید

سوزن را با حداقل ۴۵ سانتیمتر نخ، نخ کنید و تهش را گره بزنید. حالا با سوزن روی خط کمانی را کوک بزنید (کوک ها بزرگ و یکی از رو یکی از زیر) و نخ را از هر دو لایه تیشرت رد کنید. همین طور که پیش می روید تیشرت را کمی تا کنید. وقتی به سر دیگر خط کمانی رسیدید، نخ را نگه دارید و تیشرت را بکشید تا کاملاً جمع بشود. اگر نخ کمی شل باشد، اشکالی ندارد چون در مرحله بعد با کش آن را محکم می کنیم. در ضمن نباید نخ را خیلی محکم بکشید چون ممکن است از وسط پاره بشود و طرح رنگین کمانی را خراب کند.

گام چهارم: طرح رنگین کمانی را با کش بسازید

حالا می توانید با چند کش لاستیکی، الگوی رنگین کمانی را بسازید. اولین کش را روی جمع شدگی بالای تیشرت بگذارید. بعد از بستن کش روی کوک ها، می توانید سر اضافی نخ را ببرید چون دیگر پیچ خوردگی سر تیشرت باز نمی شود.

حالا باید شش بخش برای شش رنگ رنگین کمان ایجاد کنیم. همین طور تیشرت را به بپیچانید و کش های لاستیکی را با فواصل یکسان دورش بیاندازید.

گام پنجم: تیشرت را رنگ کنید

رنگ هایی که آماده کرده اید را بردارید و هر بخش را با یکی از آنها پر کنید. می توانید از ترتیب رنگین کمان واقعی استفاده کنید یا ترکیب و ترتیب رنگ ها را تغییر بدهید. این مرحله را با عجله انجام ندهید و به اندازه کافی وقت صرف کنید.

در ساختنی بخوانید :  یک تکنیک ساده برای نقاشی روی پارچه یاد بگیرید

بعد از ریختن رنگ روی یک طرف تیشرت، خیلی آرام تیشرت را برگردانید و طرف دیگر را هم رنگ کنید.

بعد از پر کردن شش بخش رنگین کمان را رنگ های دلخواه باید درباره فضای بالا و پایین رنگین کمان تصمیم بگیرید. می توانید این قسمت ها را هم رنگ کنید یا سفید باقی بگذارید.

گام ششم: تیشرت را داخل سلفون بپوشانید

بعد از رنگ کردن لباس باید آن را خیس نگه دارید. یک تکه سلفون بزرگ روی میز پهن کنید و بدون اینکه قسمت های مختلف تیشرت با هم تماس داشته باشند، تیشرت را داخل سلفون بپیچید. می توانید از چند تکه سلفون برای اینکار استفاده کنید. نکته مهم این است که رنگ ها با هم قاطی نشوند.

حالا تیشرت را به مدت ۱۲ ساعت جایی بگذارید که مطمئن باشید تکان نمی خورد.

گام هفتم: تیشرت رنگین کمانی را بشویید

بعد از یک شب می توانید سلفون را از دور تیشرت باز کنید. کش ها را باز کنید و نخ را بیرون بکشید. سپس تیشرت را داخل سینک بگذارید و تا جایی که می توانید رنگ های اضافی آن را بگیرید. حالا می توانید تیشرت را به روش معمولی و با آب سرد بشویید. همانطور که در تصویر آخر می بینید با این روش نقاشی روی لباس می توانید الگوهای بسیار زیبایی خلق کنید. فراموش نکنید تصاویر پارچه هایی که با این روش رنگ می کنید را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش نقاشی روی لباس و پارچه با طرح رنگین کمانی
عنوان مطلب
آموزش نقاشی روی لباس و پارچه با طرح رنگین کمانی
توضیح کوتاه
با این روش ساده می توانید پارچه های مختلف را پر از رنگ و طرح کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

استنسیل مخصوص نقاشی روی پارچه بسازید در این ساختنی یک روش ساده و کارآمد برای نقاشی روی پارچه را یاد می گیرید : ساخت استنسیل با چسب برزنتی! قبلاً در ساختنی چند تکنیک برای نقاشی روی پارچه ی...
نقاشی پارچه را با فلزات زنگ زده امتحان کنید و افکت های فوق العاده بساز... فلز زنگ زده یکی از بهترین متریال ها برای رنگ آمیزی و نقاشی پارچه و سایر وسایل است. این تکنیک یک ترکیب رنگ قهوه ای و نارنجی گرم و جذاب می سازد که می تو...
یک تکنیک ساده برای نقاشی روی پارچه یاد بگیرید... نقاشی روی پارچه تکنیک های مختلفی دارد که بیشتر آنها یا به ابزار خاصی نیاز دارند یا به مهارت نقاشی. اما تکنیکی که در این ساختنی برای نقاشی روی پارچه یا...
نقاشی روی تیشرت با را با مداد شمعی امتحان کنید... روش های مختلفی برای نقاشی روی تیشرت وجود دارد؛ مثل ساخت استنسیل. در این ساختنی سراغ یک روش مشابه با متریال متفاوت رفته ایم. استفاده از مداد شمعی بجای ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

نقاشی پارچه را با فلزات زنگ زده امتحان کنید و افکت های فوق العاده بسازید

فلز زنگ زده یکی از بهترین متریال ها برای رنگ آمیزی و نقاشی پارچه و …

پاسخ دهید