خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / آمپلی فایر کلاس D چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

آمپلی فایر کلاس D چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت مدار آمپلی فایر کلاس D را یاد گرفته اید. اگر می خواهید بدانید این آمپلی فایر با آمپلی فایرهای دیگر چه تفاوتی دارد و از چه اجزایی تشکیل شده، این پست را از دست ندهید. با مطالعه این راهنما ساخت آمپلی فایر کلاس D هم برایتان ساده تر می شود. با ساختنی همراه باشید.

آمپلی فایر کلاس D چیست؟

آمپلی فایر یا تقویت کننده کلاس D در واقع یک آمپلیفایر سوئیچینگ یا آمپلی فایر PWM است. این آمپلی فایر در مقایسه با آمپلی فایرهای کلاس A، AB و B اتلاف انرژی کمتری در مرحله خروجی دارد و به همین خاطر بازده آن بیش از ۹۰ درصد است. همین تفاوت آمپلی فایر کلاس D را برای استفاده از سیستم های صوتی پرتابل مناسب کرده است؛ چون اتلاف انرژی کمتر:

  • گرمای کمتری ایجاد می کند؛
  • فضای برد مدار را کمتر اشغال می کند؛
  • عمر باتری را افزایش می دهد.

اجزای مدار آمپلی فایر کلاس D

مدار آمپلی فایر کلاس D از چند جزء کاربردی مهم تشکیل می شود. در ادامه این اجزا و کارکرد آنها را به صورت جداگانه معرفی می کنیم.

فیلتر ورودی

فیلتر ورودی این امکان را به آمپلی فایر می دهد که برای کارایی بهتر، سیگنال ورودی را به سطح DC مناسب بایاس کند. فیلتر ورودی یک فیلتر های پس است که اجزای DC را از سیگنال ورودی حذف می کند. فیلتر ورودی روی قطب فرکانس پایین و بهره و قدرت سیگنال خروجی تاثیر می گذارد.

انتگرال گیر

انتگرال گیر عملیات ریاضی جمع کردن ولتاژ ورودی و ولتاژ فیدبک را اجرا می دهد. مدارهای انتگرال گیری آمپلی فایرها روی قطب فرکانس پایین و پهنای باند خروجی تاثیر می گذارند.

ژنراتور مرجع

مدار ژنراتور مرجع یک مدار تقسیم کننده ولتاژ است که دو ولتاژ مرجع برای تغذیه دو اپ آمپ مقایسه کننده در مدار کنترل پل H را تولید می کند. این مدار یک ولتاژ حالت مشترک هم برای مدار انتگرال گیر تولید می کند. هرچه مقدار دو ولتاژ مرجع نزدیک تر باشند، تحریف هارمونیک کلی (THD) بهتر خواهد بود.

در ساختنی بخوانید :  آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید

مدار PoR – پاور در ریست

مدار PoR امکان ریست داخلی در حین راه اندازی اولیه را برای تمام مدار فراهم می کند. همچنین منابع تغذیه آی سی را مانیتور می کند، خروجی را قطع می کند و وقتی ولتاژ کمتر از حداقل لازم باشد، ریست را اجرا می کند. مدار PoR مسئول تامین برق در حین رسیدن شیفتر سطح به ولتاژ مورد نیاز است.

پل H

پل H از یک جفت PMOS و یک جفت NMOS تشکیل می شود. دروازه های این چهار ترانزیستور توسط چهار خروجی کنترلر پل H فعال می شوند. مدار پل H کامل معمولاً با یک منبع تغذیه تکی (VDD) راه اندازی می شود و اتصال به زمین برای ترمینال منفی منبع تغذیه (VSS) استفاده می شود. ماهیت تفاضلی پل H برای VDD و VSS به این معنی است که می تواند دوبرابر سیگنال خروجی و چهار برابر برق خروجی پیاده سازی یک طرفه را عبور بدهد. تنها دو جفت از تراتزیستورها همزمان روشن هستند. این ویژگی مصرف انرژی را کاهش می دهد و کارایی آمپلی فایر کلاس D را بیشتر می کند.

جریان Shoot Through در پل H

مشکلی به نام Shoot Through می تواند کارایی آمپلی فایرهای کلاس D را کاهش بدهد و منجر به توقف عملکرد احتمالی بشود. این مشکل در حین انتقال و وقتی پیش می آید که یک دستگاه قطع شده و دستگاه دیگر روشن است. در حین انتقال، هر دو دستگاه برای مدت خیلی کوتاهی روشن هستند و یک پالس جریان بزرگ می تواند از آن دو عبور کند. راه حل این مشکل فعال کردن دروازه های ماسفت ها با موج های مربعی نامتقارن از طریق دو مقایسه کننده است. طوری که یکی از دستگاه ها قبل از روشن شدن دستگاه دیگری، قطع بشود.

در ساختنی بخوانید :  راهنمای خرید مولتی متر های دیجیتالی (Digital Multi meter)

هدررفت انرژی در پل H

یکی از جنبه های مهم طراحی پل های مبتنی بر ماسفت، سایز ماسفت است. بهینه سازی سایز die برای حداقل هدررفت انرژی به امپدانس بار، خروجی برق مورد نیاز و فرکانس ساعت بستگی دارد. هرچه سایز die ترانزیستور بیشتر باشد، سوئیچینگ و هدررفت دروازه بیشتر خواهد بود. سایز بزرگتر هم هدررفت انتقال و رسانایی را کاهش می دهد. هدررفت های انتقال ماسفت به RDS – مقاومت تخلیه منبع بستگی دارد. RDS به حرارت بستگی دارد و با افزایش دمای اتصال (RDS) افزایش می یابد. در حین فعالیت آمپلی فایر، تخلیه جریان مطابق معادله زیر انجام می شود:

(P(conduction) = (ID RMS)2•RDS(on

کارایی آمپلی فایر به هدررفت انرژی کلی ماسفت بستگی دارد. هدررفت انرژی در ماسفت ها نتیجه انتقال، سوئیچینگ و هدررفت شارژ دوازه است که در معادله زیر نشان داده شده است:

(Total Power Loss = P (switching)+P(conduction

برای به حداقل رساندن هدررفت سوئیچینگ و تحریف، از یک مدار PoR استفاده می شود. اگر شیفتر سطح خازن به درستی شارژ نشود، مدار PoR در حالت high قرار می گیرد و برعکس.

علاوه براین، هدررفت انرژی ماسفت روی دمای اتصال ماسفت (TJ) تاثیر می گذارد چون اکثر هدررفت انرژی به گرما تبدیل می شود. دمای اتصال یکی از مهمترین نکات طراحی آمپلی فایر است چون سایز هیت سینک مورد استفاده را مشخص می کند. هدررفت انرژی زیاد TJ و در نیجه اندازه هیت سینک را افزایش می دهد.

کنترل پل H

کنترلر پل H ولتاژ ورودی اعمال شده به سرتاسر پل را کنترل می کند. پل H دو مقایسه کننده دارد: فلیپ فلاپ D و مدار سوئیچینگ نیم پل که پالس های قطب های مخالف ماسفت ها را تامین می کنند. این دو مقایسه کننده با ولتاژ مرجع ژنراتور مرجع تغذیه می شوند. به این ترتیب یک خروجی موج مربعی تولید می شود که به عنوان ورودی فلیپ فلاپ D استفاده می شود. فلیپ فلاپ D به عنوان ضامن خروجی مقایسه کننده برای همگام سازی آن با ساعت تکی که بهش وصل می شود، عمل می کند. بافرها هم نمی گذارند شیفتر سطح مدار کنترلر پل H را دشارژ کند.

در ساختنی بخوانید :  مدولاسیون پهنای پالس (PWM) چیست ؟

شیفتر سطح

شیفتر سطح ولتاژ، دروازه ولتاژ PMOS را فعال می کند. مدار PoR مسئول تامین ولتاژ در حین رسیدن شیفتر سطح به ولتاژ مورد نیاز است. خیلی مهم است که ظرفیت خازنی ورودی شیفتر سطح کوچک باشد تا ظرفیت خازنی دروازه PMOS هم به حداقل برسد. ظرفیت خازنی دروازه ماسفت باید کم باشد تا اتلاف انرژی و گرما در شیفتر سطح به حداقل برسد.

فیلتر فیدبک

مدار فیلتر فیدبک یک سیستم فیدبک نسبی است. فیلترهای فیدبک به این خاطر در آمپلی فایر کلاس D استفاده می شوند که بهره با حلقه بالا کارایی آمپلی فایر را بیشتر می کند (با حذف انحراف ناشی از غیرخطی ها در مسیر رو به جلو و کاهش نویز منبع تغذیه و افزایش ریجکشن منبع تغذیه (PSR)). ولتاژ فیدبک در نسبت با ولتاژ تفاضلی ولتاژهای نود چپ و راست پل H مشخص می شود.

ژنراتور ساعت

مدار ژنراتور ساعت یک سیگنال تایمینگ (که به عنوان سیگنال ساعت شناخته می شود) تولید می کند که برای همگاه سازی فعالیت مدار استفاده می شود. این مدار یک سیگنال مربعی از ۰V-5V تولید می کند. فرکانس این سیگنال موج مربعی به عنوان فرکانس نمونه برای سیگنال ورودی عمل می کند. هرچه فرکانس نمونه بالاتر باشد، انحراف سیگنال خروجی کمتر خواهد بود.

منبع

خلاصه مطلب
آمپلی فایر کلاس D چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
عنوان مطلب
آمپلی فایر کلاس D چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
توضیح کوتاه
در این پست با اجزای مدار آمپلی فایر کلاس D آشنا می شوید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

معرفی تخته مدار چاپی (PCB) به زبان ساده هر دستکاه الکترونیکی از چندین قطعه الکترونیکی مختلف مانند آی سی ، ترانزیستور ، دیود ، خازن ، مقاومت ، نمایشگر ، نشانگر ، دکمه ، درگاه اتصال و ... تشکی...
مدولاسیون پهنای پالس (PWM) چیست ؟ بهترین تعریف مدولاسیون پهنای پالس داخل نام خودش است . یعنی مدولاسیون (تغییر) عرض پالس (نه فرکانس). برای درک بهتر اینکه PWM چیست ، اجازه دهید ابتدا بعض...
چطور مدار الکترونیکی را از برد بورد به بورد اصلی منتقل کنیم؟... اگر ساختنی های الکترونیکی سایت را دنبال کرده باشید، حتماً می دانید بهتر است ابتدا مدار را روی برد بورد بسازید و سپس آن را به بورد اصلی منتقل کنید. با ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

دستگاه موج دلتا ساز الکتروتراپی جمجمه

ساخت دستگاه تولید کننده موج دلتا برای الکتروتراپی جمجمه

یک موج دلتا، به عنوان ریتم دلتا شناخته می شود، امواج مغزی طبیعی ست که …

پاسخ دهید