خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت پاوربانک بزرگ و مقاوم با باتری لپ تاپ قدیمی

آموزش ساخت پاوربانک بزرگ و مقاوم با باتری لپ تاپ قدیمی

این آموزش ساخت چیز جدیدی نیست؛ با جستجوی تگ ساخت پاوربانک در سایت می توانید آموزش ساخت پاوربانک های مختلف را پیدا کنید. اما در این ساختنی از باتری لپ تاپ برای ساخت پاوربانک استفاده می کنیم و یک قاب متفاوت اما رایگان هم برایش می سازیم. به این ترتیب پاوربانکی خواهید داشت که ساختش تقریباً هیچ هزینه ای برایتان نخواهد داشت.

اگر می خواهید این آموزش ساخت پاوربانک را دنبال کنید، باید با مهارت های پایه الکترونیک آشنا باشید. استفاده از باتری لپ تاپ برای ساخت پاوربانک هزینه ساخت را کمتر می کند اما می شود همین پاوربانک را با باتری های لیتیوم یونی دیگر هم ساخت.

در این آموزش ساخت پاوربانک از جعبه ست مته دی والت (Dewalt) به عنوان قاب پاوربانک استفاده می کنیم. اگر دوست دارید گجت هایتان ظاهر متفاوت و شیک داشته باشند، حتماً این ایده برایتان جذاب خواهد بود. هر نوع جعبه مته، آچار، پیچ گوشتی و … دیگری که سایز مناسب داشته باشد برای ساخت پاوربانک مناسب است.

گام اول: وسایل مورد نیاز برای ساخت پاوربانک

  • جعبه ست مته دی والت
  • کنترلر پاوربانک
  • سلول های باتری لپ تاپ – ما از باتری لپ تاپ HP استفاده کرده ایم.
  • هیت شرینک و سیم

ابزار مورد نیاز

اگر فکر می کنید مهارت و دانش کافی برای باز کردن و استفاده از باتری لپ تاپ را ندارید، این آموزش ساخت پاوربانک را بخوانید.

گام دوم: سلول های باتری را جدا کنید

ابتدا باید سلول های باتری را از لپ تاپ جدا کنید. بعد از برداشتن کاور پشت لپ تاپ با باز کردن چهار پیچ، باتری را بیرون بیاورید. سپس یونیت باتری را باز کنید و سلول های باتری را از آن جدا کنید.
باتری های این مدل لپ تاپ با نوعی استیکر بهم چسبانده شده اند. بعد از جدا کردن این استیکر، اسکلت پلاستیکی که سلول ها را بهم متصل نگه داشته باز می کنیم. در نهایت هم اتصال لحیمی باتری ها به برد مدیریت برق را باز کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : پادری چوبی بسازید

دقت کنید که این روش برای لپ تاپ های مشابه چیزی که در تصویر می بینید، کارایی دارد. ممکن است لازم باشد روش جدا کردن سلول های باتری را با توجه به مدل لپ تاپ خودتان تغییر بدهید.

گام سوم: سلول ها را آماده کنید

برای شروع ساخت پاوربانک باید سه سلول باتری داشته باشید. سلول های باتری لپ تاپ معمولاً بین ۲۶۰۰ تا ۲۸۵۰ میلی آمپ است و در مجموع ۷۸۰۰ تا ۸۵۵۰ میلی آمپ خواهند بود. با استفاده از مولتی متر، دو سر مثبت و منفی را مشخص کنید و آنها را علامت گذاری کنید.

سه جفت سیم بردارید، سرشان را لخت کنید و لحیم بزنید و سپس آنها را به ترمینال های مثبت و منفی سلول های باتری لحیم کنید. بهتر است روی زبانه های فلزی سلول های باتری چند سوراخ کوچک دریل کنید تا لحیم کاری ساده تر بشود. همچنین باید اتصالات را برای ایمنی بیشتر با کمی چسب مایع بپوشانید.

بعد از خشک شدن اتصالات، سلول های باتری را با چسب بسته بندی بهم وصل کنید.

گام چهارم: برد کنترلر را آماده کنید

در این آموزش ساخت پاوربانک از برد کنترلر شارژ آماده استفاده می کنیم. البته باید چند تغییر کوچک روی برد اعمال کنید تا داخل جعبه جا بشود.

ابتدا باید جای سوئیچ را تغییر بدهید. برای اینکار، دو سیم کوچک به نقاط لحیم پایین برد لحیم کنید.  اگر می خواهید از LED فلش لایت روی برد هم استفاده کنید، لحیم LED را باز کنید و با استفاده از دو سیم جایش را تغییر بدهید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف

در نهایت هم دو تکه سیم به ترمینال های مثبت و منفی روی برد لحیم کنید.

گام پنجم: جعبه را آماده کنید

نحوه انجام این مرحله از آموزش ساخت پاوربانک به نوع جعبه پلاستیکی که انتخاب کرده اید، بستگی دارد. ابتدا نحوه چینش قطعات داخل جعبه را مشخص کنید و سپس برش ها و سوراخ های لازم را ایجاد کنید. بعد از دریل کردن سوراخ ها، داخل آنها را با کاتر تمیز کنید.

گام ششم: پاوربانک را سیم کشی کنید

سیم کشی این پاوربانک بسیار ساده است. چون می خواهیم ولتاژ باتری حدود ۳٫۷ ولت باشد، باید تمام سلول ها را به صورت موازی سیم کشی کنیم. پس تمام اتصالات مثبت به هم و تمام اتصالات منفی به هم وصل خواهند شد. سپس این دو سیم ها را به برد کنترلر شارژ وصل کنید.

پاوربانک آماده است

باتری های پاوربانکی که در تصویر می بینید فقط ۲۵ درصد شارژ شده اند اما این ۲۵ درصد برابر ۲۸۴۷ میلی آمپ است (براساس چیزی که شارژسنج نشان می دهد). کارایی پاوربانک بیش از هر چیز به کیفیت و ویژگی های برد کنترلر شارژی که استفاده کرده اید، بستگی دارد.

استفاده از جعبه دی والت ظاهر شیک و متفاوتی به این پاوربانک داده است. می توانید با اضافه کردن جزییات بیشتر، قاب پاوربانک را شیک تر کنید. تجربه هایتان را با ساختنی در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت پاوربانک بزرگ و مقاوم با باتری لپ تاپ قدیمی
عنوان مطلب
آموزش ساخت پاوربانک بزرگ و مقاوم با باتری لپ تاپ قدیمی
توضیح کوتاه
این پاوربانک شیک با باتری لپ تاپ ساخته می شود.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

برای پروژه های آردوینو پاوربانک چندکاره بسازید... باتری های لیتیوم یونی یکی از مناسب ترین گزینه ها برای پروژه های آروینو هستند و احتمالاً شما هم چندتا از آنها را بین وسایل قدیمی تان دارید. این باتری ه...
آموزش ساخت : یک پاوربانک با باتری های اضافه درست کنید... نیاز ما به گوشی های هوشمندمان هر روز بیشتر می شود اما باتری ها متناسب با این افزایش نیاز تغییر نمی کنند. به همین خاطر است که پاوربانک تبدیل به یکی از ...
آموزش ساخت : یک پاور بانک ساده و کاربردی بسازید... با جستجوی واژه " پاور بانک " در ساختنی می توانید چند مدل مختلف با اندازه های متفاوت پیدا کنید. پاوربانکی که در این پست طرز ساخت آن را یاد می گیرید، خی...
آموزش ساخت : با باتری لپ تاپ قدیمی تان پاوربانک بسازید... در این ساختنی می آموزید که چطور با باتری لپ تاپ یک پاوربانک بسازید. قبلاً هم در ساختنی طرز ساخت پاوربانک را آموخته اید اما در آن ساختنی ها یا باید از ...
آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف... ساخت پاوربانک روش های مختلفی دارد؛ می توانید پاوربانک را مخصوص موبایل یا مخصوص میکروکنترلر بسازید، از باتری هایی با ظرفیت های مختلف استفاده کنید یا مد...
پاوربانک اسپیکردار با قاب شیک و مقاوم بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت اسپیکر پرتابل بلوتوثی و پاوربانک را یاد گرفته اید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور این دو گجت کاربردی را بهم وصل کنید...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

پاوربانک اسپیکردار با قاب شیک و مقاوم بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت اسپیکر پرتابل بلوتوثی و پاوربانک را یاد گرفته اید. در …

پاسخ دهید